pibuska
08.03.12,07:01
...na zvolenie predsedu rady, zastupcu spravcu je potrebne zvolat schodzu? ....spravca tvrdil ze nie, ze si to medzi sebou v rade zvoli jeho zastupca..mne sa to nezda?!
IvanPK
08.03.12,09:21
potrebujete zvoliť predsedu rady? Veď máte predsedu a radu....napr. 3 člennú....u nás je to tak...
pibuska
08.03.12,09:23
mame predsedu , jeho zastupcaúkyna umrela a clenov....ako zvolit jeho zastupcu? aby disponoval uctom v pripade jeho choroby, umrtia? zvolanim schodze vlastnikov bytov? alebo len tak vrmaci stretnutia sa rady?



tak by som to lepsie zformulovala...
IvanPK
09.03.12,06:16
Ja som predseda a iba ja môžem disponovať s účtom, všetko platím cez IB a tak isto ludia vkladajú na účet spoločenstva, preplatky uhrádzam späť vlastníkom bytov....do banky ani nechodím...a neviem si predstaviť že ešte niekto by mal moje prihlasovacie heslo a pin...ak by sa niečo stalo tak zhromaždenie niekoho zvolí a poverí , zapíše do uznesenia a zvolená a poverená osoba uznesenie odnesie do banky....a je aj predseda SVB !
pibuska
09.03.12,07:02
no lenze nas predseda nema net banking,lebo tomu nerozumie ako postarsi clovek a chodi 3-4krat do mesiaca do banky :) a jeho zastupca, kt. bude disponovat uctom sa zvolil len tak v ramci stretnutia dozornej rady.....mne sa to hned nezdalo !

cize protizakonne zvoleny clovek?!
IvanPK
09.03.12,07:58
ja myslím že áno, kto je zodpovedný....a takýchto dôležitých veciach ako prístup k účtu by podľa mňa malo rozhodnúť zhromaždenie vlastníkov....
pibuska
09.03.12,08:02
aj ja si to myslim ....prestudujem si zakon myslim ze ten je viac ako stanovy prip.?
peton
09.03.12,09:38
Hneď na začiatku nie je správne zadaná otázka. Treba si ujasniť osoby a postavenie. Na čele SVB je zhromaždenie, predseda spoločenstva ako štatutárny orgán, rada spoločenstva v zložení minimálne 3 ľudí. Rada spoločenstva je volená zhromaždením a musia to byť výlučne vlastníci bytov či nebyt. priestorov a je to kontrolný orgán. V niektorých spoločenstvách majú v Rade spoločenstva "vedúceho", ktorého volajú predseda rady. Toho však v žiadnom prípade nemožno zamieňať so zástupcom spoločenstva či predsedom spoločenstva. Viď podrobnosti §7c zákona o vlastníctve bytov.
Práva a povinnosti zástupcu vlastníkov hľadaj v §8a ods. 5.
Správcu ako takého nezastupuje nikto, on je povinný spravovať vás v zmysle zmluvy o výkone správy.
pibuska
09.03.12,10:35
dakujem:)
sito
09.03.12,16:54
...na zvolenie predsedu rady, zastupcu spravcu je potrebne zvolat schodzu? ....spravca tvrdil ze nie, ze si to medzi sebou v rade zvoli jeho zastupca..mne sa to nezda?!

Bytový dom môže mať dva druhy správy domu. Ale môže mať len jednu z nich.

Ak máte správu v súlade so zákonom 182/1993, § 7 až § 7d jedná sa o SVB, správu domu vykonáva predseda SVB, štatutár s ktorým vlastníci podpíšu zmluvu o SVB.

Ak podľa § 8 až § 8b správu domu vykonáva právnická, alebo fyzická osoba s ktorou vlastníci bytov podpíšu zmluvu o výkone správy.

V oboch prípadoch zmluvy by malo byť jasné ako postupovať keď sa z akýchkoľvek príčin rozhodnú vlastníci inak.

V prípade úmrtia do troch dní by mal byť nebohý pochovaný, ale treba vybaviť isté náležitosti, aby mohol, alebo aby mohli pozostalí.

V prípade, že nebohý bol poverený starať sa o majetok niekoho, ten niekto by mal tiež konať, v súlade s uvedeným zákonom a zvoliť si živú osobu na správu svojho majetku. Živú, neznamená živelnú, ktorá im bude pôsobiť v dome ako živel. Kriminálny.
verkaz
15.03.12,14:10
Členovia rady si môžu sami zvoliť svojho predsedu. Od nich záleží aj to ako ta budú kontrolovať a aj kto bude mať ďalší podpisový vzor pre bankové operácie.
Členov rady si predsa zvolili vlastníci bytov, tak načo ešte niekoho voliť ?