abcd.kates
08.03.12,08:03
Dobrý deň, hľadala som tu ale ja by som potrebovala poradiť s konkrétnym prípadom. Zamestnanec pracoval tri mesiace v roku 2011 na Slovensku, ale 9 mesiacom ho firma poslala do Čiech. Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch má z oboch pobočiek (firiem) zvlášť. Znamená, že mu urobím DP typ A a to české potvrdenie prerátam všetky sumy v ňom uvedené priemerným ročným kurzom? Spočítam potom obe potvrdenia a súhrnnou sumou uvediem do DP? ďakuejem za rady.
abcd.kates
08.03.12,10:43
prosím nikto mi nevie poradiť?
posúvam
Jana Acsová
09.03.12,08:49
Áno. Pritom na príjem zo závislej činnosti zo zdrojov v ČR sa uplatní metóda vyňania (odporúčam). Čo sa týka kurzu, máte na výber v § 31. jedna z možností je aj tá, čo uvádzate, t.j. priemerný ročný kurz. Ale nielen:

Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, s výnimkou uvedenou v odseku 3. Tento kurz sa použije aj na príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí alebo sa na tieto príjmy použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo sa použije priemer z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.