Aninka188929
08.03.12,10:29
Nemocensky som sa pripoistila v januari 2012 z dovodu,ze som chcela mat v blizkej buducnosti vyssiu matersku.Otehotnela som,zaroven som aj potratila a v sucasnosti tehotna niesom,ale tehotenstvo opät planujem. Nemocenske poistenie mi zanikne 25.10.2012 a dovtedy na matersku ist nestihnem.Je pre mna vyhodne vobec platit to poistenie?Neviem ci si ho mam zrusit alebo nechat.Pomoze mi to nejako v buducnosti,ze som si priplacala.Napr.keby som isla na matersku buduci rok bude sa mi to dobrovolne poistenie nejako pripocitavat k tomu povinnemu socialnemu poisteniu,ktore sa musi platit?Dakujem za odpoved!
Xanti
08.03.12,11:18
Aninka,
do 25.10.2012 Ti stačí byť tehotná, po skončení poistenia budeš mať ak budeš tehotná 8 mesačnú ochrannú lehotu , na nástup na materskú. Takže oplatí sa Ti to platiť.
Bronca
20.03.12,14:48
dobrý deň Xanti,
nechcela som zakladať novú tému a našla som tu Vás s radou ohľadom DNP...
Ja som svoje začala platiť 1.6.2011, riadne som ho ukončila splatením 270tich dní a 25.2.2012 bolo DNP automaticky ukončené sociálnou poisťovňou. Na materskú by som mala riadne nastúpiť 9.6.2012 a materská mi bude plynúť aj z DNP, nakoľko som po jeho skončení ešte v ochrannej lehote. Moja otázočka sa však týka PN. Mám nejaké zdravotné ťažkosti, kvôli ktorým mi lekárka navrhla nastúpiť na rizikové, čiže by som musela ísť na PN. Po rozhovore so zamestnávateľom je výsledok taký, že by mi mohol upraviť pracovné podmienky tak, aby som na PN ísť nemusela, ale tiež by mu neprekážalo, keby som šla. Chcem sa teda spýtať, že v prípade, ak by som na PN do nástupu na materskú išla, v akej výške by mi boli vyplácané nemocenské dávky? Je to tak ako v prípade materskej, že to bude z NP z prac. pomeru plus z DNP, alebo len samotné nemocenské vo výške 55% z vymeriavacieho základu a prišla by som teda o polovicu peňazí, ktoré mesačne zarábam v práci?
Ďakujem za odpoveď,
Broni
Xanti
20.03.12,18:21
Bronca,
PN by si daj vypísať 2x , 1x pre zamestnávateľa, a 1x z DNP ,
to z DNP zanesieš na SP spolu s potvrdením, že si tehotná ( gynekolog alebo fotokopia tehotenskej knižky ), PN bude potom prvé tri dni 25% ostatné dni 55% a bude aj zo zamestnania aj z DNP lebo si v ochrannej lehote kedže si tehotná.