Lenočka
13.09.04,12:07
Vie mi niekto poradiť ako mám účtovať leasing v JÚ? V každej literatúre sa uvádza len účtovanie PÚ. Nie som si istá či úrok, ktorý mesačne platím môžem dať aj v takej istej sume do výdavkov ovpl.daň alebo ho mám tak ako v PÚ rovnomerne rozúčtovať.Ďakujem
urs
13.09.04,10:56
V JU časovo nerozlišuješ. Keď zaplatíš máš výdavok, keď príjmeš peniaze máš príjem. A tak stále dokola. Napr. nájom zaplatíš za Q jednou sumou, tak zaučtuješ v PD výdaj - preváz. réžia - analityka nájom. Žiadne rozmieňanie na mesiace a potom zpúšťanie.
Freddy
29.09.04,17:41
Takze v roku 2004 sa v JU nic nezmenilo ohladom uctovania leasingu? To znamena, ze leasingovy poplatok dam hned do nakladov, pravidelne mesacne splatky tiez davam rovno do nakladov a akontaciu rozdelim podla dlzky trvania leasingu? Este by som sa chcel opytat, v pripade ak leasing bude trvat 60 mesiacov, mozem uznat naklady pocas celeho obdobia, alebo len pocas prvych 36 mesiacov? Dakujem.
Lenočka
01.10.04,06:45
No myslím, že sa zmenilo. Aspom ja si to vysvetľujem tak, že ho zaúčtuješ obst.cenou ako nákup hmotného majetku a odpisuješ, ale mesačne nie ročne. V zákone sa píše, že sa odpisuje rovnomerne mesačnými odpismi a tak isto úrok sa podľa zákona o dani z príjmov odpisuje ronvomerne. Takže ja by som mesačnú splátku v JÚ účtovala ako výdavok neovpl.daň, a na konci mesiaca si dám do nákladov odpis + úrok pripadajúci na daný mesiac.
Fidlo
01.10.04,08:56
Treba si prácu zjednodušiť, kto by to účtoval mesačne do nákladov? Mesačne účtujem leasingové splátky do výdavkov neovplyvň.ZD a na konci roka v rámci uzávierk.operácii zaúčtujem do nákladov alikvotnú časť za prísluš. počet mesiacov v roku.

Pozor, treba ešte rozlíšiť účtovanie starého leasingu /uzavretého pred 1.1.2004/ a nového /uzatvoreného tento rok/. Starý-po starom /celková suma sa rozdelí napr. na 36 mes./. Nový - hodnota majetku sa odpisuje klasicky ako majetok a všetko čo je naviac sa rovnomerne rozdelí napr. na 36 mes./záleží na koľko mes. je uzatvorená zmluva/ a toto sa potom zaúčtuje na konci roka ako uzávierk.operácia. - Tak ako uviedla Lenočka, ale nerobím to mesačne, stačí ročne.
Freddy
01.10.04,17:05
Takze novy osobny automobil zaradim do majetku do odpisovej skupiny 1 (vstupna cena bude nadobudacia cena) a budem odpisovat styri roky. Vsetky platby ohladom leasingu (poplatok za uzatvorenie + akontacia + splatky) budem uctovat ako vydavok neovplyvnujuci ZD. A nakoniec rozdiel medzi touto celkovou cenou leasingu (poplatok + akontacia + splatky) a nadobudaciou cenou rozdelim rovnomerne podla dlzku leasingu a rocne zauctujem do nakladov. Je to tak spravne?
A co v pripade, ak leasing bude trvat 5 rokov? Mozem odpisovat auto 4 roky a piaty rok dam do nakladov uz len uroky? Alebo musim predlzit aj dobu odpisovania na 5 rokov?
Dakujem za rady...
Lenočka
04.10.04,06:30
Zaradíš v obstarávacej cene, ktorú výdelíš počtom mesiacov, za ktoré platíš leasing, napr. C.O. - 450 000,- leasingové splátky splácaš 48 mesiacov tak 450 000/48 =
9 375,- SK je tvoj mesačný odpis (daňový). V zákone sa píše - Hmotný majetok prenajatý formou fin.prenájmu odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100% obst.ceny atď čiže je tam jasne napísané počas doby trvania prenájmu, pozri bližšie § 26 odst.8. Poplatok za uzatvorenie automaticky dávaš do nákladov v podstate sa jedná o niaku službu v ramci uzatvorenia zmluvy. No a úroky z leasingu ako som už spomínala tak isto rovnomerne vydelíš počtom mesiacov a pri uzávierke ich tak isto dáš v pomernej časti pripadajúcej na každý mesiac do nákladov napr. prirážka 50 000,-/48 = 1041,70 mesačne.
Pekný deň
strapkova
11.10.04,08:15
Zmenilo, aj urok rozučtovavam a zo splatok robim odpis ako vpodvojom, a podla noveho preba davat pozor aj na najom na koci roka a rozuctovavat podla obdobia aspon podla JUPP.
iva
26.10.04,09:07
Mám leasing dodávky v 8/04 - platca DPH, JU.
Leasingovka (BOF) priamo ako prílohu z Leas.zmluve dala rozpis daňových nákladov v jednotlivých rokoch - teda 8/04 až 7/07.
Sú tam zvlášť vyčíslené daňové odpisy a daňové náklady nad odpisy. Neviem, či sa môžem toho držať, alebo čo vlastne môžem v JU dať do nákladov ? Predpokladám, že náklady nad odpisy - teda poistné a úrok treba časovo rozlíšiť a každý mesiac je náklad 1/36 (leasing je na 36 mesiacov). Keďže auto treba zaradiť na kartu a odpisovať, nie som si istá, či náklad -odpis auta v roku 2004 bude 5/36 alebo 1/4 hodnoty auta. Ďakujem za radu.