otázka
08.03.12,13:55
Je možné spracovať účto SZČO ( platca podľa § 7a ) formou daňovej evidencie, doteraz mal paušálne výdaje, no bol zakúpený aj OA, teda treba zaúčtovať aj odpisy, alebo musí viesť JÚ? Ďakujem...
atka4
09.03.12,11:05
podľa môjho názoru:
- ak je FO registrovaná podľa § 7a /DPH/, nie je platiteľom dane DPH - je to zdaniteľná osoba registrovaná pre daň
- ak vedie evidenciu podľa §6 odst. 10 /kde je možnosť uplatniť paušálne výdavky vo výške 40% (pre neplatiteľa DPH, prípadne ak bol platiteľom nie celé zdaňovacie obdobie), v týchto paušálnych výdavkoch sú už zahrnuté všetky výdavky okrem poistného a príspevkov, ktoré preukázateľne uhradil. /t.j. odpisy už nemôže do výdavkov zahrnúť.
/vhodné vypočítať obe varianty, t.j. aj skutočné výdavky /kde by bol zahrnutý odpis a samozrejme ostatné výdavky/

- nejasnosť: kúpa OA - kde? (SR, čl.št.EÚ, dovoz), nadobúdacia cena?, vek OA ? bola odpočítaná daň DPH?....
marjankaj
09.03.12,11:12
Je možné spracovať účto SZČO ( platca podľa § 7a ) formou daňovej evidencie, doteraz mal paušálne výdaje, no bol zakúpený aj OA, teda treba zaúčtovať aj odpisy, alebo musí viesť JÚ? Ďakujem...

Áno. Ak nemal zamestnancov a mal príjmy do 170000€.
atka4
09.03.12,11:38
Áno. Ak nemal zamestnancov a mal príjmy do 170000€.

mám pocit, že sa tu miešajú 2 rozdielne veci
§6
odst. 10 - možnosť uplatnenia paušálnych výdavko:
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

odst. 14
(14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť podľa odsekov 1 a 2 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
t.j. podmienka že nezamestnáva súhlasím
ale:
- obrat sa sleduje za predch. obdobie, nie rok 2011,
- v tomto prípade predsa musí viesť preukázateľné daňové výdavky... /nie paušál/
môj názor...
marjankaj
09.03.12,15:16
Pýtala sa na daňovú evidenciu, a o tej sa hovorí v ods(14). Tak som v tom duchu aj odpovedal.


Je možné spracovať účto SZČO ( platca podľa § 7a ) formou daňovej evidencie, doteraz mal paušálne výdaje, no bol zakúpený aj OA, teda treba zaúčtovať aj odpisy, alebo musí viesť JÚ? Ďakujem..
atka4
09.03.12,15:41
Pýtala sa na daňovú evidenciu, a o tej sa hovorí v ods(14). Tak som v tom duchu aj odpovedal.

to je v poriadku, len tvoja informácia podľa mňa nebola úplná, a to v tom, že tebou uvedené podmienky je treba skúmať k predchádzajúcemu zdaňovaciemu obdobiu, čo si neuviedla v úplnosti...čo som teda pre úplnosť doplnila
z takýchto detailov môžu vzniknúť nedorozumenia a chyby, ktorým sa treba snažiť vyvarovať...
tiež mnoho FO, ale aj účtovníkov nerozlišuje tie "jemné rozdiely" medzi jednotlivými spôsobmi vedenia evidencie /§6, odst.10 a 14/ alebo JÚ...ale to by bolo do inej témy.....
dúfam, že som neurazila...nebol to môj úmysel
otázka
09.03.12,15:59
podľa môjho názoru:
- ak je FO registrovaná podľa § 7a /DPH/, nie je platiteľom dane DPH - je to zdaniteľná osoba registrovaná pre daň
- ak vedie evidenciu podľa §6 odst. 10 /kde je možnosť uplatniť paušálne výdavky vo výške 40% (pre neplatiteľa DPH, prípadne ak bol platiteľom nie celé zdaňovacie obdobie), v týchto paušálnych výdavkoch sú už zahrnuté všetky výdavky okrem poistného a príspevkov, ktoré preukázateľne uhradil. /t.j. odpisy už nemôže do výdavkov zahrnúť.
/vhodné vypočítať obe varianty, t.j. aj skutočné výdavky /kde by bol zahrnutý odpis a samozrejme ostatné výdavky/

- nejasnosť: kúpa OA - kde? (SR, čl.št.EÚ, dovoz), nadobúdacia cena?, vek OA ? bola odpočítaná daň DPH?....
Atka, ja nemám dilemu ohľadom paušálnych výdajov......Touto formou mal spracovávané účtovníctvo doteraz. Za minulý rok bude účto spracované v JÚ. No nakoľko má nehorázne množstvo výpisov z osobného BÚ, ktorý používa v podnikaní ma napadla myšlienka s daňovou evidenciou. Skúšala som to v Alfe a ide to.