Octopus
08.03.12,16:32
Ahojte poraďáci,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Na aké výnosové účty sa účtuje predaj elektrickej energie u výrobcu???

Vopred veľmi pekne ďakujem:o
andrea.porubska@gmail.com
20.04.12,15:59
Ahoj. máme tu 2 možné možnosti, a teda 601 alebo 602.
Cenigová hovorí o 601 takto: Tržby z predaja zásob vlastnej výroby, t.j. vlastných výrobkov, polotovarov vlastnej výroby a zvierat.
K účtu 602 sa píše: Tržby z hospodárskej činnosti za vykonané služby pre odberateľov (PO i FO).

Ja osobne účtujem na 602 - služby. 601 - zásoby vlastných výrobkov - tu účtujem hmotných veciach a ešte, el. energia sa nedá uložiť na sklad ako zásoba.

Ak sa mýlim, kľudne ma opravte, budem aj ja rada, ak si to v účtovníctve opravím :)
Steffi
02.05.12,06:30
Dobrý deň,
predaj elektrickej energie účtujem na 604 - Tržby za tovar. Mám to schválené audítorom.

Steffi
veruska
17.05.12,12:55
vďaka za odobrenie, tiež som si to takto zaúčtovala
ANNAP
18.05.12,04:30
dobré ráno, neviete kde sa písalo, že výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov vystavujú faktúru na doplatok bez dph a táto nevchádza do koeficientu. dopredu ďakujem
ANNAP
18.05.12,07:51
dobré ráno, neviete kde sa písalo, že výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov vystavujú faktúru na doplatok bez dph a táto nevchádza do koeficientu. dopredu ďakujem


?????????
VieraM
02.07.12,18:33
dobré ráno, neviete kde sa písalo, že výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov vystavujú faktúru na doplatok bez dph a táto nevchádza do koeficientu. dopredu ďakujem

Bolo k tomu vydané usmernenie DRSR, niekedy na začiatku roka 2011. Pohladaj tam. Čítala som to tam ale bohužial som si to neuložila.
galienka
04.07.12,06:08
Chcela by som sa spýtať ako evidujete a následne účtujete vyrobenú a následne spotrebovanú elektrickú energiu vyrobenú fotovoltaickou elektrárňou?
Viera
12.09.12,12:19
Chcela by som sa spýtať ako evidujete a následne účtujete vyrobenú a následne spotrebovanú elektrickú energiu vyrobenú fotovoltaickou elektrárňou?
Toto by aj mňa zaujímalo. Nikto neporadí ?
Viera
12.09.12,12:37
Účtovanie spotreby elektrickej energie vyrobenej vo vlastnej elektrárni ocenená vo vlastných nákladoch uvádza Ing. Cenigová .....502/621
Octopus
29.10.12,17:09
Ahojte dakujem všetkým, ktorí sa zúčastnili debaty ale potrebovala by som ešte info :
1,čo predstavuje hodnotu vlastných nákladov, ktoré by som podľa odpovede vyššie mala zaúčtovať na 502/621?
2, cez aktiváciu by ste účtovali len tú el.energiu, ktorá sa vyrobý aj spotrebuje pre vlastnú prevádzku alebo aj tú ktorá sa vyrobí a predá ?
3, doplatok za el.energiu by ste účtovali na 648?

Ďakujem pekne budem vďačná ak sa niekto pripojí potrebujem to súrne poriešiť
a_je_to
23.11.12,16:52
Dobrý deň,
predaj elektrickej energie účtujem na 604 - Tržby za tovar. Mám to schválené audítorom.
Steffi
To bol čo za audítora ? Na 604 sa podľa účtovných zásad účtuje to, čo bolo nakúpené na ďalší predaj, vydané pri predaji do spotreby na 504 a následne vyfakturované na 604. Ale určite nie vyrobená elektrina. Tá predsa musí ísť na 602. Elektrina je síce tovar, ale podľa zákona o DPH, nie podľa účtovných zásad. Podľa nich je ... odvodene od účtu 502 ... neskladovateľným výrobkom - službou. Ak predanú elektrinu účtuje na 604, tak vo VZS na r. 03 má 100% maržu a v riadku 04 má nulu, hoci v riadku 08 má vysoké číslo. To nijako nejde dokopy. Na 604 môže účtovať ten subjekt, čo iba obchoduje s elektrinou. Teda ju aj nakupuje, aj predáva, nie vyrába.
a_je_to
23.11.12,17:40
Ahojte dakujem všetkým, ktorí sa zúčastnili debaty ale potrebovala by som ešte info :
1,čo predstavuje hodnotu vlastných nákladov, ktoré by som podľa odpovede vyššie mala zaúčtovať na 502/621?
2, cez aktiváciu by ste účtovali len tú el.energiu, ktorá sa vyrobý aj spotrebuje pre vlastnú prevádzku alebo aj tú ktorá sa vyrobí a predá ?
3, doplatok za el.energiu by ste účtovali na 648?

Ďakujem pekne budem vďačná ak sa niekto pripojí potrebujem to súrne poriešiť

Vlastné náklady treba vypočítať na celý objem MWh vyrobenej energie v roku. Ale aktiváciu 502/622 len na pomernú časť, spotrebovanú vo vlastných prevádzkach. Do vlastných nákladov idú všetky priame náklady na fotovoltaiku. Teda odpisy zariadení, opravy a údržby, pomerná časť miezd a odvodov na priamu obsluhu, aj pomerná časť výrobnej réžie /strážna služba, poistné, daň z nehnuteľností, a.p./. Aktivácia v tejto podobe nemá vplyv na celkový HV, iba zreálňuje výnosy a náklady. Zvyšuje výnosovosť fotovoltaiky, aj nákladovosť aktivít, ktoré jej energiu využívajú.
Doplatok na fotovoltaiku môže ísť na 346/648, ak má povahu štátnej dotácie, alebo príspevku.
ANNA
23.11.12,19:10
Prikladám usmernenie DU k DPH pre FVE
Viera
24.11.12,16:40
V postupoch účtovania som nenašla jednoznačný postup ako účtovať vyrobenú a predanú energiu : 604,602 alebo 601 ? Odkiaľ máte informáciu, že by to malo byť práve 602 ? A prečo nie 601 ?
a_je_to
25.11.12,14:16
V postupoch účtovania som nenašla jednoznačný postup ako účtovať vyrobenú a predanú energiu : 604,602 alebo 601 ? Odkiaľ máte informáciu, že by to malo byť práve 602 ? A prečo nie 601 ?
Odkiaľ ? Z logiky veci samotnej a z iných platných ekonomických teórií a účtovných pravidiel. Odpoviem protiotázkou. Naozaj na všetko potrebujeme mať napísané jednoznačné pravidlá ? A čo ak nebudú ... zastaneme a počkáme, kým budú ? Nie, musíme vziať širšie pravidlá a interpolovať medzi nimi.
Prečo nie 604, to som už napísal v príspevku č. 11. Prečo nie 601 ? Lebo ... okrem toho, že ide o neskladovateľný výsledok výroby ... by nám zhavarovalo aj jeho ocenenie vo vlastných nákladoch, aj to, že ... Večer sme ho vyrobili a ráno by už nebol, napriek tomu, že ho nikto nekúpil. Napokon aj preto, že z toho, čo ponúka rámcová účtová osnova nič nezodpovedá povahe veci lepšie, než 602. Výroba elektriny je služba ... točenie generátora a dodávanie napätia a prúdu do siete. Samozrejme že aj regulácia a rozvod po prípojku k tomu. Aby tí, čo ju potrebujú ju mali k dispozícii, kedy ju momentálne potrebujú. Ale ... nie som proti, ak vymyslíte aj niečo ... viac zodpovedajúce.
Viera
03.12.12,13:58
Odkiaľ ? Z logiky veci samotnej a z iných platných ekonomických teórií a účtovných pravidiel. Odpoviem protiotázkou. Naozaj na všetko potrebujeme mať napísané jednoznačné pravidlá ? A čo ak nebudú ... zastaneme a počkáme, kým budú ? Nie, musíme vziať širšie pravidlá a interpolovať medzi nimi.
Prečo nie 604, to som už napísal v príspevku č. 11. Prečo nie 601 ? Lebo ... okrem toho, že ide o neskladovateľný výsledok výroby ... by nám zhavarovalo aj jeho ocenenie vo vlastných nákladoch, aj to, že ... Večer sme ho vyrobili a ráno by už nebol, napriek tomu, že ho nikto nekúpil. Napokon aj preto, že z toho, čo ponúka rámcová účtová osnova nič nezodpovedá povahe veci lepšie, než 602. Výroba elektriny je služba ... točenie generátora a dodávanie napätia a prúdu do siete. Samozrejme že aj regulácia a rozvod po prípojku k tomu. Aby tí, čo ju potrebujú ju mali k dispozícii, kedy ju momentálne potrebujú. Ale ... nie som proti, ak vymyslíte aj niečo ... viac zodpovedajúce.

Konzultovala som tento problém s audítorom a zhodli sme sa, že tržba z predaja vyrobenej a predanej FV energie by mala ísť na 601.... hoci to nie je klasický výrobok.
Zaujímal by ma názor niekoho z elektrární ( napr. tepelných, vodných ) ... ako to oni účtujú...
a_je_to
06.12.12,13:47
Konzultovala som tento problém s audítorom a zhodli sme sa, že tržba z predaja vyrobenej a predanej FV energie by mala ísť na 601.... hoci to nie je klasický výrobok.
Zaujímal by ma názor niekoho z elektrární ( napr. tepelných, vodných ) ... ako to oni účtujú...


Tak nájdi na stránke, napr. SSE Žilina ich názor - výročnú správu a pozri, čo tam píšu o svojich tržbách. Nedá sa mi to prilepiť, ale na str. 20 a 21 sú komentované výnosy. Sú tam tržby za materiál /na údržbu sietí/, služby, dividendy a úroky. Žiadne výrobky nie sú ani spomenuté. Povedz aj audítorovi.

http://www.sse.sk/portal/page/portal/stranka_SSE/zakladne_menu/o_nas/vyrocne_spravy/bStredoslovenska_energetika_a_s_indi_SVK_1.pdf
Viera
11.12.12,18:48
Tak nájdi na stránke, napr. SSE Žilina ich názor - výročnú správu a pozri, čo tam píšu o svojich tržbách. Nedá sa mi to prilepiť, ale na str. 20 a 21 sú komentované výnosy. Sú tam tržby za materiál /na údržbu sietí/, služby, dividendy a úroky. Žiadne výrobky nie sú ani spomenuté. Povedz aj audítorovi.

http://www.sse.sk/portal/page/portal/stranka_SSE/zakladne_menu/o_nas/vyrocne_spravy/bStredoslovenska_energetika_a_s_indi_SVK_1.pdf

SSE je distribútor elektriny, nie je to výrobca. To nie je náš prípad...SSE má licenciu na nákup a dodávku elektrickej energie ( str. 6 )....nie na výrobu. Skúste poslať dotaz napr. Ing. Cenigovej, ktorej názor je vo všeobecnosti veľmi uznávaný... a budeme to mať z prvej ruky... http://www3.ceniga.sk/kontakt/
alušik
22.10.13,14:53
Písala som teda Ing. Cenigovej ohľadom účtovania. K 1.1.2014 vydá novú publikáciu z dôvodu legislatívnych zmien a bude tam dopracované aj účtovanie vyrobenej a predanej elektrickej energie. Tržby za predanú elektrickú energiu odporúča Ing. Cenigová jednoznačne účtovať cez účet 601 a "doplatok" na účet 648.