depi
08.03.12,19:10
Zdravim poradaci,

mam otazku ohladom exekucie. Pred tyzdnom som dostal UPOVEDOMENIE O ZACATI EXEKUCIE podla ktoreho by som mal mat 14 dni na uhradenie pohladavok aj trovov. Vsetko som samozrejme ihned uhradil este v ten den ako som toto upovedomenie obdrzal, no zaroven v ten isty den sa mi strhla z uctu suma na exekuciu + poplatok za exekuciu. Z banky som tento tyzden dostal oznam o vytvoreni vinkulacneho poductu.

Moja otazka znie - je to standardny postup? V upovedomeni aj v zakone sa spomina, ze mam 14 dni na uhradenie mojich pohladavok a az nasledne sa vykona exekucia. Zaujima ma teda, ci sa to momentalne len nejak zablokovalo "pre istotu" a bude mi tato suma (ako im opravnena strana potvrdi, ze pohladavka bola uhradena) vratena (kedze som vsetko uhradil ako mi bolo kazane) ALEBO su uz tieto peniaze nadobro prec v rukach exekutora? (tym padom nechapem tu 14 dnovu lehotu a jeho konanie)
Na vypise aj v SMS sa to javi ako normalny debet a v popise je meno exekutora s cislom exekucie.

Vopred dakujem za akekolvek cenne info.
draik
08.03.12,20:00
Predtým než dostanete upovedomenie, tak exekútor blokuje účet resp. čiastku zodpovedajúcu exekúcii. Vyzerá to tak, že sa to stalo aj vo Vašom prípade. Pre istotu si to ale overte v banke.
kopretinka
08.03.12,20:06
peniaze sú už u exekútora,skontaktuj sa s ním a vysvetli,že si to zaplatil.Bude od Teba chcieť potvrdenie,že si to ozaj zaplatil.Prajem pevné nervy.......
depi
08.03.12,20:06
Ok, takze je to tym padom len akasi "rezerva"? A v pripade, ze dostanu potvrdenie od opravneneho o zaplateni tak to odblokuju? Preco je vsak tato suma vyssia ako je uvedene v upovedomeni (ked scitam pohladavku+trovy) tak "blokovana suma" je vyssia.
depi
08.03.12,20:07
Ach, kazdy mi to hovori inak a toto prave riesim ako to teda v skutocnosti je. Exekutor odmieta komunikovat, neviem sa mu dovolat (nikdy tam nie je) a mam moznost hovorit max. so sekretarkou, ktora toho vela nechce telefonicky prezradit. (vraj to ma zakazane)

Este raz doplnim, ze tie peniaze odisli na akysi poducet (ktory je vedeny/bol vytvorene v mojej banke). Ucet exekutora je v upovedomeni iny a v inej banke)
kopretinka
08.03.12,20:18
veď píšeš: Na vypise aj v SMS sa to javi ako normalny debet a v popise je meno exekutora s cislom exekucie.a potom: tie peniaze odisli na akysi poducet (ktory je vedeny/bol vytvorene v mojej banke)
Exekútor nemôže odmietať komunikovať :eek:
Ja len píšem,ako to bolo u kolegyne,prišla jej výzva o nedoplatku z poisťovne,ani netušila,že niekedy pred X rokmi nemá niečo zaplatené.Okamžite zaplatila a o pár dní jej to exekútor aj tak strhol z účtu.Trvalo jej to dosť dlho,než sa domohla tých peňazí naspäť.
draik
08.03.12,21:02
Zadávateľ píše, že peniaze odišli v lehote na podanie námietok voči exekúcii. Vykonať exekúciu v tejto lehote si exekútor nedovolí, ak mu je jeho pečiatka milá. Banka Vám napovie. Exekútora informujte, že ste uhradili dlžnú sumu.
diora
22.09.12,05:47
Pracujem na exekutorskom urade, takze ponukam korektne informacie k danej teme. Ano, sudny exekutor vyda sucasne s upovedomenim o zacati exekucie, ktory sa dorucuje povinnemu a opravnenemu, aj prikaz na zacatie exekucie, ktory sa doruci banke. Banka tak 14 dni IBA blokuje ucet na vyssiu sumu (= suma, v ktorej su zahrnute vyssie trovy a ktora by po neuhradeni nizsej sumy bola uvedena na exekucnom prikaze), v pripade, ze by ste vo vlastnom zaujme do 14 dni od prevzatia upovedomenia neuhradili tu nizsiu sumu (nizsie trovy). Sudny exekutor moze az na zaklade exekucneho prikazu prikazat banke stiahnut penazne prostriedky z uctu povinneho, ale to az po tych 14 dnoch, takze dovtedy su prostriedky stale realne na vasom ucte, ale nemozte s nimi hybat (podvinkulacny ucet). Po uhradeni danej sumy sudny exekutor vyda prikaz na odblokovanie uctu v banke a tym je exekucia skoncena.
anapurna
09.10.12,09:41
Rada by som sa opytala ci je mozne aby mi exekutor zablokoval bankove ucty/karty aj bez predosleho upozornenia? Ide o klasicku pokutu z Dopravneho podniku. "Nacierno" som pritom cestovala cca. pred 7-8 rokmi, odvtedy MHD ani nepouzivam, takze ta pokuta musi byt pekne stara. Zrejme som pred x rokmi dostala nejaku upomienku z Dopravneho podniku, ale ignorovala ju (mladost,pochabost), ale teraz mi jednoducho exekutor zablokoval ucty bez toho aby som bola vobec vyzvana na zaplatenie pokuty. Sama som nechapala co sa deje ked som zrazu v obchode nemohla platit kartou, zistila som to az poniekolkych telefonatoch a vdaka znamej, ktora v banke pracuje. Je mozne aby mi exekutor zablokoval ucty a karty bez toho aby ma vopred vyzval na uhradenie pohladavky? Dakujem za info.
draik
09.10.12,13:56
Môže zablokovať účty, inak by ich dlžníci napriek zákazu vybielili a kto by ich potom naháňal :-) Práve tento moment prekvapenia, ak má povinný na účte peniaze, je jeden z najúčinnejších prostriedkov, ako vymôcť pohľadávku oprávneného.
Peniaze však exekútor môže strhnúť z účtu až po tom, čo uplynie lehota na podanie námietok po doručení upovedomenia o začatí exekúcie resp. po zamietnutí námietok proti exekúcii. V upovedomení dostanete na výber, že môžte uhradiť dlžnú sumu do 14 dní, v takom prípade bude odmena exekútora polovičná, resp. podať námietky proti exekúcii. Uhradiť môžte aj zo zablokovaných peňazí.
misoft
09.10.12,14:51
mimotemy Ja len tak na okraj. Ohľadom blokovania účtov, úhrady dlžnej sumy a pod.
Nechcem do toho vŕtať, ale podľa mňa sú niektoré postupy exekúcie postavené na hlavu a aj teda niektorí exekútori poriadne vych*ané sv*ne.

Príklad: exekúcia na 200€ - odoslanie oznámenia = OK! Ale zároveň zablokovanie účtu, na ktorom je npor. 500€ - takže nie je možné s tým nič robiť (takže dlžníkovi okrem toho vznikajú ďalšie dlžoby). Dostane upovedomenie o začatí exekúcie - do 14 dní môže vyrovnať podĺžnosť. Otázka -ako, keď sa k peniazom nedostane?
A tak dlžník, aj keby chcel reagovať a vyplatiť dlžobu (pohľadávku) - nemá ako a takto legálne s prispením nedokonalého zákona príde o väčšiu sumu, nehľadiac na to žo sa zadĺži u iných (napr. nájomné, trvalé platby, hypotéky) a tak sa spustí lavína - odrazu každý bude chcieť svoje peniaze a dlžník príde o celý majetok.

to draik -
Uhradiť môžte aj zo zablokovaných peňazí.
Máš skúsenosť s tým? Ja síce nie - ale švagor mal - a veľmi nepríjemnú - chcel uhradiť, nemohol, pretože MAL ZABLOKOVANÝ ÚCET, banka nedovolila žiadne operácie.
Takto prišiel o byt (dražba) - z toho sa uhradili pohľadávky i trovy exekútora, zvyšok sa mu pripísal na účet a čuduj sa svete - exekútorovi to trvalo 5 týždňov, než odblokoval účet.

Takže nie všade sa to dá - niekde idú cielene po tom, aby dlžníka doslova zruinovali a dostali na ulicu.

Švagor doteraz býval po rôznych ubytovniach, zľutovala sa nad ním švagriná, ktorá ho k sebe vzala (a to má 3 deti a 2-izbový byt).

Ja hovorím: sú dva druhy exekútorov - normálni, s ktorými sa dá komunikovať a tzv. likvidátori, to sú tí, ktorí len začnú zdierať dovtedy, dokiaľ majú čo! Ostatné ich nezaujíma (okrem nahrabaných trov exekúcie).
draik
09.10.12,16:42
Misoft, úprava sa zmenila už v roku 2008 práve v prospech uvoľnenia čiastky zo zablokovaného účtu na uhradenie pohľadávky

Exekútor poverený vykonaním exekúcie

prikáže banke, ktorá vedie účet povinného, aby po doručení príkazu na začatie exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu v banke zablokovala sumu vo výške pohľadávky a jej príslušenstva z účtu povinného s výnimkou plnenia za účelom uspokojenia pohľadávky oprávneného, jej príslušenstva a trov exekúcie bezhotovostným prevodom na účet určený exekútorom.
misoft
10.10.12,19:00
No tak to mal švagor smolu - bolo to pred 2008.
diora
08.01.13,15:56
Misoft, najprv si treba zistit vsetky informacie. Banka je na zaklade Prikazu na zacatie exekucie poucena o tom, ze zo zakona musi umoznit povinnemu uhradit pohladavku aj z blokovaneho uctu, avsak musi sa v banke preukazat Upovedomenim o zacati exekucie, ktore mu bolo zaslane a v ktorom je vycislena aj ta nizsia suma,ktoru ma povinny narok zaplatit do 14 dni od prevzatia Upovedomenia o zacati exekucie (banka vie totizto len o tej vyssej sume, na ktoru blokuje ucet). To, ze v banke pracuju nedostatocne kvalifikovani a neochotni pracovnici (ako exekutorsky urad s tym mame skusenosti), za to sudny exekutor nemoze, preto je vzdy potrebne si vyziadat nejakeho veduceho pracovnika banky, pripadne im poskytnut tel. kontakt na sudneho exekutora, aby si to preverili. Pracovnici banky sa castokrat vyhovaraju, ze sa to neda, pretoze to musi ist cez ustredie...to vsak nie je pravda, preto sa netreba dat hned odbyt, pripadne si zajdite do inej pobocky, aby ste sa vyhli rozculeniu.
Co sa tyka dlzky odblokovania uctu... takto... sudny exekutor moze zaslat do banky Prikaz na odblokovanie uctu hned v ten den, kedy povinny uhradi celu svoju pohladavku - ak je suma pripisana na ucte. ALE! - sudny exekutor nemoze za to, ze banky neakceptuju mailovu ani faxovu komunikaciu, s vynimkou VUB banky, a ze musi zasielat tento Prikaz na odblok. uctu postou na ustredie do BA. Preto treba byt trpezlivy a pockat si cca 2-3 dni, kym banka prevezme postu a spracuje tento ukon. Nestretla som sa este s tym, ze by odblokovanie uctu trvalo 5 tyzdnov...Vzdy je najlepsie po uhrade pohladavky dat sud. exekutorovi telefonicky na vedomie, ze ste pohladavku uhradili, presvedcit sa o tom, ci a kedy zaslal do banky Prikaz na odblok. uctu. Ak nebudete mat do 1 tyzdna odblokovany ucet, je treba sa telefonicky informovat u sudneho exekutora, ci uz ma dorucenku z banky. Ak dorucenku ma, je treba sa skontaktovat s bankou a odvolat sa na to, ze sud. exekutor uz ma podpisanu dorucenku zo dna XY...a teda Prikaz na odblok. uctu uz musia mat.
Treba si uvedomit, ze so sudnym exekutorom sa da vzdy dohodnut, ci uz na splatkovom kalendari, na odklade splatky z nejakeho dovodu, na odblokovani uctu atd...pokial sudny exekutor vidi snahu zo strany povinneho uhradit pohladavku a samozrejme, ak sa sprava slusne, komunikuje a nevyhyba sa konaniu. Tolko z mojej strany...