detektív
06.02.06,10:08
Prosím vie mi niekto vysvetliť aký je rozdiel vo výpočte mzdy do 5000 tis. Sk od 1.1.2006, ak spĺňa zamestnanec podmienky § 43 ods.3.V mojom prípade je to mzda brutto 3 000 sk za mesiac.

Ďakujem.
Tweety
06.02.06,09:12
Vo výpočte mzdy nie je žiaden rozdiel. Je rozdiel iba v odvode dane na zvláštny účet zrážkovej dane.
zubadielko
10.02.06,11:11
Ak má dohodár mesačnú sumu vyššiu ako 5000 treba daň zrážať preddavkovo? Mám pravdu?
Chcela by som sa ešte spýtať, či už sú niekde zverejnené čísla účtov a potrebné údaje /var. symbol, konšt. symbol.../ na odvedenie zrážkovej dane. /ak by niekto vedel pre okres Senec/ Vďaka a pekný deň všetkým.
Tweety
10.02.06,11:24
Ak má dohodár mesačnú sumu vyššiu ako 5000 treba daň zrážať preddavkovo? Mám pravdu?
Chcela by som sa ešte spýtať, či už sú niekde zverejnené čísla účtov a potrebné údaje /var. symbol, konšt. symbol.../ na odvedenie zrážkovej dane. /ak by niekto vedel pre okres Senec/ Vďaka a pekný deň všetkým. Ak má viac ako 5000.-, je povinnosťou zrážať daň preddavkovo.
Bolo už tu písané, že čísla účtov nie sú iné, len KS je iný.: VS DIČ, KS 1744.:eek:
Jozefsp
10.02.06,11:43
Čísla účtov sú na www.drsr.sk, len si treba vybrať
ormika
10.02.06,11:49
Treba si vybrať.....no.... len si to overte na DÚ, lebo sa zatiaľ používajú čísla účtov ako na preddavkovú daň , len je iný KS: 1744. Aspoň tak to platí v Trnave.
buba
10.02.06,11:50
ale zrážková daň môže byť len ak nemá u mňa podpísané vyhlásenie, že si uplatňuje nezd. časť základu dane či nie?
Tweety
10.02.06,11:52
ale zrážková daň môže byť len ak nemá u mňa podpísané vyhlásenie, že si uplatňuje nezd. časť základu dane či nie? Správne, iba vtedy, ak nemá podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov zo ZČ a príjem má do 5000.-
ormika
10.02.06,11:52
ale zrážková daň môže byť len ak nemá u mňa podpísané vyhlásenie, že si uplatňuje nezd. časť základu dane či nie?
ano, je to tak
GABAZ
11.02.06,11:49
Chcela by som sa opýtať. Mám študenta, ktorý na základe DoBPš zarobí do 3450 Sk. Nemá u mňa podpísané vyhlásenie, teda mu budem zrážať zrážkovú daň. Môže si aj v takomto prípade po uplynutí roka 2006 podať DP prípadne ročné zúčtovanie a dodatočne si uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka ?
Tweety
11.02.06,16:55
Chcela by som sa opýtať. Mám študenta, ktorý na základe DoBPš zarobí do 3450 Sk. Nemá u mňa podpísané vyhlásenie, teda mu budem zrážať zrážkovú daň. Môže si aj v takomto prípade po uplynutí roka 2006 podať DP prípadne ročné zúčtovanie a dodatočne si uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka ?
Ak sa z príjmu mesačne odvádza zrážková daň, považuje sa týmto za vysporiadanú.
RZD sa robí len u príjmov, ktoré sú zdaňované preddavkovou daňou.;) :cool:
Opravím sa: aj ZD sa považuje za preddavkovú, teda môže sa po ukončení roka podať DP, alebo požiadať o RZD.
evina
11.02.06,17:07
Ak sa z príjmu mesačne odvádza zrážková daň, považuje sa týmto za vysporiadanú.
RZD sa robí len u príjmov, ktoré sú zdaňované preddavkovou daňou.;) :cool:
Osobne s tým nesúhlasím, aj u takýchto príjmov /do 5000/ može byť podané DP, ak daňovník uzná, že je to pre neho výhodnejšie. Vyplýva to z nasledovného:

§43
6/ Vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosť, ak je vybraná platiteľom dane za daňovníka, ktorým je daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie (§ 12 ods. 2), Fond národného majetku Slovenskej republiky, Národná banka Slovenska a daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou, ktorý na území Slovenskej republiky nepodniká prostredníctvom stálej prevádzkarne alebo podniká prostredníctvom stálej prevádzkarne a pritom preukázateľne ide o príjmy, ktoré nie sú spojené s touto stálou prevádzkarňou s výnimkou daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou s príjmami podľa § 16 ods. 1 písm. d). Vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosť aj pri príjmoch podľa odseku 3 písm. g) a v prípade, ak daňovník vybranú daň zrážkou neodpočíta od dane ako preddavok v podanom daňovom priznaní podľa odseku 7.
7/ Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.
V odseku 6 nie je spomínaný odsek 3j:
j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, ) ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 5 000 Sk a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33.
Denda
11.02.06,17:13
Chcela by som sa opýtať. Mám študenta, ktorý na základe DoBPš zarobí do 3450 Sk. Nemá u mňa podpísané vyhlásenie, teda mu budem zrážať zrážkovú daň. Môže si aj v takomto prípade po uplynutí roka 2006 podať DP prípadne ročné zúčtovanie a dodatočne si uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka ?
Daňovník bude mať dve možnosti.
Ak si uplatní postup podľa § 43 ods. 7 zákona o dani z príjmov a uvedie si túto sumu do daňového priznania, môže si túto zrazenú daň odpočítať.
Ak suma tejto zrážky presiahne výšku vypočítanej dane má nárok na vrátenie dane.
Ak si neuplatní tento postup tak v tom prípade sa táto jeho daň z jeho príjmu považuje za vysporiadanú.

Ak sa z príjmu mesačne odvádza zrážková daň, považuje sa týmto za vysporiadanú.
RZD sa robí len u príjmov, ktoré sú zdaňované preddavkovou daňou.;) :cool:
Tento príjem sa síce vyberá zrážkou, ale podľa zákona o dani z príjmu § 43 ods. 6 sa nepovažuje za vysporiadaný. Daňovník si ju môže odpočítať v daňovom priznaní ako preddavok. Ak si neuplatní postup podľa ods.7 až vtedy sa považuje táto daň vysporiadaná.
Tweety
11.02.06,17:24
Samozrejme máte pravdu, pomýlila som to s RZD, DP si samozrejme môže podať, aj požiadať o RZD.
(7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.126) Rovnako aj spoločník verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementár komanditnej spoločnosti si môže odpočítať pomernú časť dane, ktorá bola zrazená verejnej obchodnej spoločnosti alebo komanditnej spoločnosti, a to v rovnakom pomere, v akom sa rozdeľuje časť zisku pripadajúca na spoločníka alebo komplementára podľa spoločenskej zmluvy, inak rovným dielom. Manželia, ktorým plynú príjmy z ich bezpodielového spoluvlastníctva, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy.
neily
12.02.06,15:51
áno môže, teraz budem mať zrážkovú daň a po skončení roka sa sám rozhodne či ju nechá tak a už s ňou netreba nič robiť a ani daň.priznanie ani nič, alebo sa rozhodne že ju prekvalifikuje na daň zálohovú ak to je pre neho výhodné a podá daň.prizn. alebo sa mu urobí RZD
Denda
12.02.06,17:32
Samozrejme máte pravdu, pomýlila som to s RZD, DP si samozrejme môže podať, aj požiadať o RZD.

áno môže, teraz budem mať zrážkovú daň a po skončení roka sa sám rozhodne či ju nechá tak a už s ňou netreba nič robiť a ani daň.priznanie ani nič, alebo sa rozhodne že ju prekvalifikuje na daň zálohovú ak to je pre neho výhodné a podá daň.prizn. alebo sa mu urobí RZD
V tejto téme chcem dať do pozornosti aj zmenu § 38 Zákona o dani z príjmu ohľadne vysporiadavania zrážkovej dane. Ak sa daňovník rozhodne uplatniť si postup podľa § 43 ods. 7 nemôže požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane.
Bea Š.
13.02.06,11:20
Stále tomu nerozumiem. Mám dohodára s mes. zarobkom 3000 sk. Ak má u mňa podpísané vyhlásenie na rok 2006, tak za 01/06 mu nezrazím žiadnu ani preddavkovú daň?
evina
13.02.06,11:30
Stále tomu nerozumiem. Mám dohodára s mes. zarobkom 3000 sk. Ak má u mňa podpísané vyhlásenie na rok 2006, tak za 01/06 mu nezrazím žiadnu ani preddavkovú daň?

Nie. Ak má podpísané vyhlásenie nemáš mu z čoho zrážať lebo má príjem nižší ako nezdaniteľná časť.....

43-Daň vyberaná zrážkou:

j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 5 000 Sk a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33.
bendži
13.02.06,11:32
Ak má u teba dohodár podpísané vyhlásenie na rok 2006, tak mu v každom mesiaci uplatnuješ nezdaniteľnú čiastku na daňovníka, čo je 7568 Sk mesačne, a zdaňuješ mu len príjem nad uvedenú čiastku... t.j. z mesačného príjmu 3000 Sk mu žiadnu daň neodvádzaš
anina
14.02.06,11:32
Správne, iba vtedy, ak nemá podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov zo ZČ a príjem má do 5000.-
Ak má pracovnik, pracujuci na skrátený pracovný čas podpísané vyhlásenie, ale s tým, že si neuplatňuje odpočítateľnú položku ,má sa robiť zrážková daň alebo preddavková?
Príjem je do 5000,-.V Krose ma informovali, že je možné rátať preddavkovú daň, ale nie je to mimo §43?
Denda
14.02.06,11:46
Ak má pracovnik, pracujuci na skrátený pracovný čas podpísané vyhlásenie, ale s tým, že si neuplatňuje odpočítateľnú položku ,má sa robiť zrážková daň alebo preddavková?
Príjem je do 5000,-.V Krose ma informovali, že je možné rátať preddavkovú daň, ale nie je to mimo §43?

Ak si neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane a má príjem do 5000,- Sk musíte zraziť zrážkovú daň.
Vo vyhlásení Vám to uviedol.