joksi
08.03.12,22:04
Ahojte,
nastúpil som na brigádu, ohlásil na úrade práce a zaniesol dohodu, firma zhotovila Dohodu o vykonaní práce, podľa paragrafu 226, je uvedená prac.úloha, rozsah hodín max 350 h ročne, prac. doba podla nariadenia vedúceho , odmena + nenárokovateľná zložka podľa hodnotenia,

dátum nástupu od/od 7.3 do 30.4/, skúšobná doba 3 dni a dohodnutá výpovedná lehota 1 deň - je vyznačené v poriadku? Ešte som sa s takouto dohodou nestretol a ak by som chcel skončiť skôr ako je uvedené - do konca apríla, treba dať písomne dohodu o ukončení či ako?
Problém je že pre úrad práce môžem mať príjem max 139 € brutto, inak budem vyradený z evidencie, - podpora mi skončila minulý týžden, rozmýšľal som že požiadam o hmotnú núdzu ale ak mám brigádu tak mi zrejme nebude vyplatená žiadna suma ani keby bola suma spravená príklad na sumu nižšiu ako je hm.núdza - t.j:62,50 €?
Pri vyššom zárobku, kedže tam chcem naďaľej brigádovať by som bol vyradení z úradu, stratil by som úhradu poistného - 47,50 €, pri nájdení práce aj príspevok na cestovné + príspevok na začatie podnikania, v novinách som sa dočítal že ak prekročím sumu 139,80 nejde o sankčné porušenie a môžem požiadať o zaradenie do evidencie daľší mesiac, tak romýšľam či sumu prekročím, ak firma by nevedela vyúčtovať pre úrad sumu do 139,80 a zostatok mi vyplatila ako sa to robí bežne, čo poradíte? nechať sa vyradiť z evidencie alebo nechať brigádu?- neviem na ako dlho ju budem mať, kedže to záleží podľa odbytu.
A ako je to s vyhlásením na zdanení príjmov? Bolo mi poradené nech si vypíšem tlačivo - vyžiadam od firmy kde brigádujem že mi nezdania peniaze, tak sa pýtam ako to funguje vypíšem a dostanem po ukončení brigády viace € alebo až budúci rok pri zdanení?

ďakujem Vám
joksi
11.03.12,19:42
Nik nevie prosím poradiť?
Xanti
11.03.12,20:01
A ako je to s vyhlásením na zdanení príjmov? Bolo mi poradené nech si vypíšem tlačivo - vyžiadam od firmy kde brigádujem že mi nezdania peniaze, tak sa pýtam ako to funguje vypíšem a dostanem po ukončení brigády viace € alebo až budúci rok pri zdanení?
Ak podpíše vo firme tlačivo ... Vyhlásenie na zdanenie príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti(2012) http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/images/rtf.jpg (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/vyhlasenie_na_zdanenie_prijmov_2012.rtf)
to znamená, že tvoj hrubý príjem bude 139,90 eur a aj tvoj čistý príjem bude 139,90 eur. Pri DP na další rok, ti nebudú mať akú daň vrátiť.

Ak toto tlačivo nepodpíšeš, tak tvoj hrubý príjem bude 139,90 a tvoj čistý príjem bude 113,32 eur. A na další rok po podaní DP sa TI strhnutá daň vráti.
ewita888
11.03.12,20:01
joksi
11.03.12,20:31
Xanti ďakujem za vysvetlenie tlačiva vyhlásenia
joksi
11.03.12,20:33
Ewita888 teraz mi ide o to či sa dať vyradiť z evidencie úradu a zarobiť cca 500 € netto a prísť o všetky výhody alebo ostať na úrade a požiadať o podporu a ostať evidovaný,
ewita888
11.03.12,20:39
veď píšeš, že nárok na podporu ti skončila.. to, či ti je lepšie 62 eur hmotnej núdze alebo zarobiť 500 eur, tak to sa naozaj musíš sám rozhodnúť..
joksi
11.03.12,20:44
o sumu až tak nejde, skorej o výhody ako príspevok na podnikanie, o ktorý som chcel požiadať pred letom..
ewita888
11.03.12,20:47
prečo až pred letom? kto vie, či vtedy ešte táto výhoda bude...
je to na tebe, v tomto ti sotva niekto poradí..
Melnick
11.03.12,20:53
V prípade, že Ťa z evidencie vyradia, ťažko sa Ti bude žiadať o príspevok - podmienkou je totiž evidencia na ÚP. Takže rýchlo "do toho" a vybavuj, pokiaľ si evidovaný.
joksi
11.03.12,21:00
ewita888: takto
o mesiac by som mal ísť brigádne robiť niečo v čom by som chcel od leta - kedy začne sezóna podnikať na živnosť a mám možnosť si to vyskúšať teraz bez straty, nákupu zariadenia, času a iné s tým súvisiace a podla toho sa rozhodnem či požiadať o príspevok alebo nie, preto rozmýšľam či zajtra na brigáde oznámiť koniec i ked tam je 1 den vypovedna doba a ostat na úrade a mat moznost čerpat výhody alebo ostať tam na mesiac, zarobiť 500 € a byť vyradený z evidencie na mesiac a znvoa na úrad, počkať 3 mesiace kým budem mat nárok na príspevok na živnosť a posunúť to na koniec leta, - Môže sa mi to oplatiť s tou živnosťou alebo aj nie
joksi
11.03.12,21:01
áno ale vraj o mesiac možem požiadať o evidenciu na úrad práce znova a o príspevok na živnosť požiadať po 3 mesiacoch evidovanie, čiže Apríl by som bol vyradený a koncom Júla by som mohol požiadať o príspevok
Katy a R
12.03.12,17:17
tak to odhadujem že bude až budúci rok :)
joksi
12.03.12,19:57
vo firme mi dnes povedali že to nie je možné, vola som na úrad, povedali ak prekročím tak ma vyradia a dojdem to tieto výhody, ale možem sa znova prihlásiť a po 3 mesiacoch možem požiadať, nech skúsim sa dohodnúť s firmou že mi dajú 138 € brutto na účet a pre úrad a ostatok vyplatia zvlášť, tak teraz dilema, zostať alebo ukončiť brigádu a ísť na úrad požiadať o podporu a hneď aj spraviť živnosť a popri živnosti ísť na brigádu znvoa pokračovať prípadne by bolo najideálnejšie, lebo pri živnosti platím mesačne len poistné to isté ako key som bol vyradený a etš si to možem odčítať z príspevku, brigádu mám na mesiac - max dva, potom mám ísť do rakúska na sezónu do konca leta, a na jesen by som chcel so živnosťou naplno, čo poradíte ako využiť a nperísť o všetky výhody, ako si to vie firma odpísať - dostať zvyšok peňazí?
To je problém spraviť 2 pásky, prípadne 1 oficiálnu pre úrad a ostatok nech si spravia ako prémie, reprezentačné alebo dať na iného zamestnanca?

ďakujem
ewita888
12.03.12,20:02
joksi, predstavuješ si to jak hurvínek válku..
a nemysli si, že teraz požiadaš o príspevok na podnikanie a za mesiac ho máš.. počkáš si..
veronikasad
12.03.12,20:05
vo firme mi dnes povedali že to nie je možné, vola som na úrad, povedali ak prekročím tak ma vyradia a dojdem to tieto výhody, ale možem sa znova prihlásiť a po 3 mesiacoch možem požiadať, nech skúsim sa dohodnúť s firmou že mi dajú 138 € brutto na účet a pre úrad a ostatok vyplatia zvlášť, tak teraz dilema, zostať alebo ukončiť brigádu a ísť na úrad požiadať o podporu a hneď aj spraviť živnosť a popri živnosti ísť na brigádu znvoa pokračovať prípadne by bolo najideálnejšie, lebo pri živnosti platím mesačne len poistné to isté ako key som bol vyradený a etš si to možem odčítať z príspevku, brigádu mám na mesiac - max dva, potom mám ísť do rakúska na sezónu do konca leta, a na jesen by som chcel so živnosťou naplno, čo poradíte ako využiť a nperísť o všetky výhody, ako si to vie firma odpísať - dostať zvyšok peňazí?
To je problém spraviť 2 pásky, prípadne 1 oficiálnu pre úrad a ostatok nech si spravia ako prémie, reprezentačné alebo dať na iného zamestnanca?

ďakujem
Etiketa Porady ti nič nehovorí ?

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
katka 23
12.03.12,20:09
možno by bolo dobré zamyslieť sa , že dostať príspevok nie je len výhoda ale aj určitá zodpovednosť a povinnosti a ...
joksi
12.03.12,20:10
veď o tom nikde nepíšem že ho chcem zajtra, prípadne ešte ma teraz napadlo, keď onho požiadam teraz a pásku s výplatou dám úradu až 10 apríla tak dovtedy by som ho mohol získať nie? do mesiaca snáď bude, prípadne ak už budem mať podané malo by to prejsť nie?
joksi
12.03.12,20:12
jasné že aj zodpovednosť, tera mám brigádu na mesiac -dva, vyradia ma z evidencie a kým budem mať nárok na príspevok bude jesen a či ho dovtedy nezrušia..
ewita888
12.03.12,20:13
veď o tom nikde nepíšem že ho chcem zajtra, prípadne ešte ma teraz napadlo, keď onho požiadam teraz a pásku s výplatou dám úradu až 10 apríla tak dovtedy by som ho mohol získať nie? do mesiaca snáď bude, prípadne ak už budem mať podané malo by to prejsť nie?
nie
veronikasad
12.03.12,20:14
veď o tom nikde nepíšem že ho chcem zajtra, prípadne ešte ma teraz napadlo, keď onho požiadam teraz a pásku s výplatou dám úradu až 10 apríla tak dovtedy by som ho mohol získať nie? do mesiaca snáď bude, prípadne ak už budem mať podané malo by to prejsť nie?
O príspevok na podnikanie môžeš požiadať až po absolvovaní školenia, spracovaní a obhajobe podnikatelského zámeru ...Od podpísania zmluvy má UP 30 dní na výplatu príspevku.
joksi
12.03.12,20:19
ďakujem vám, no moc nejsom potešený, uvidím či zajtra vo firme sa to bude dat nejako spravit alebo ostanem na brigáde a dojdem o výhody alebo pojdem na úrad, poziadam o zivnost a počas živnosti pojdem na brigádu a tam už to nie je limitované, dnes mi poradili takto cez telefon na úrade, ench skúsim s firmou sa dohodnut a spravit si zivnost a pokracovat na brigáde potom
veronikasad
12.03.12,20:25
ďakujem vám, no moc nejsom potešený, uvidím či zajtra vo firme sa to bude dat nejako spravit alebo ostanem na brigáde a dojdem o výhody alebo pojdem na úrad, poziadam o zivnost a počas živnosti pojdem na brigádu a tam už to nie je limitované, dnes mi poradili takto cez telefon na úrade, ench skúsim s firmou sa dohodnut a spravit si zivnost a pokracovat na brigáde potom
Ak si vybavíš živnosť pred schválením dotácie, žiadnu dotáciu nedostaneš. Moc špekuluješ ...
joksi
12.03.12,20:30
To nemám v úmysle, písal som že by som ukončil brigádu - i ked už som prekročil o cca 30 € sumu ale snáď to by sa este dalo nejako vykryť, spravil by som si živnosť, teda na úrade by som požiadal o príspevok a po mesiaci alebo kolko by som dostal príspevok a založil živnosť a potom by som nastúpil na tú brigádu kde by som mohol bez obmedzenia brigádovať a živnosti sa naplno venovať na jesen, vlastne tka isto ako keby som bol vyradený z evidencie lens tým rozdielom že by som mal nárok na príspevok hneď a nie až po lete ak by vtedy ešte príspevok dávali...
joksi
08.05.12,09:39
Ahojte,
dostal som vý
platnú pásku kde je napísaná čistá mzda a koónka nezdanené - tam je vyššia suma, čo to znamená ? ďakujem
veronikasad
08.05.12,09:46
Ahojte,
dostal som vý
platnú pásku kde je napísaná čistá mzda a koónka nezdanené - tam je vyššia suma, čo to znamená ? ďakujem
že máš u zamestnávatela podpísané Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov a uplatňuješ si mesačnú NČZD.

Akú hrubú mzdu máš na výplatnej páske ?
joksi
08.05.12,10:19
ďakujem, nezarátali mi hodiny a prémie, je to mzda za marec, je to optaviteľné ak ho o to požiadam ked tam pojdem osobne hej? som evidovaný na úrade práce a musia mi dať potvrdenie o zárobku a o ukončení brigády kedže už tam nepracujem
veronikasad
08.05.12,10:22
ďakujem, práveže som to vyhlásenie nestihol podpísať a aj tak je tá mzda nesprávna, nezarátali mi hodiny a prémie, je to mzda za marec, je to optaviteľné ak ho o to požiadam ked tam pojdem osobne hej? som evidovaný na úrade práce a musia mi dať potvrdenie o zárobku a o ukončení brigády kedže už tam nepracujem
Zatri osobné údaje a prilož pásku na Poradu.
Potvrdenie o zdanitelnej mzde niektoré firmy vystavujú až začiatkom nasl.kal.roka.
Odkedy si evidovaný na UP ?
joksi
08.05.12,10:35
nemám ju ako sem vložiť ale je na nej:
celková cena práce osobne ohodnotenie
základná mzda hrubá mzda garančné
nezdanené úrazové
veronikasad
08.05.12,10:37
nemám ju ako sem vložiť ale je na nej:
celková cena práce osobne ohodnotenie
základná mzda hrubá mzda garančné
nezdanené úrazové
sumy som chcela vidieť.
Na základe čoho usudzuješ, že výška vyplatenej odmeny je nesprávna. Dohodár nemá nárok na prémie, sú súčasťou vyplatenej odmeny.
joksi
08.05.12,10:38
a potvrdenie potrebujem pre úrad práce že som zarobil menej ako tých 139 € aby ma nevyradili, vyhlásenie som nepodpísal, čiže dane si budem uplatnovať budúci rok na danovom úrade

tá výplatná páska je nesprávna, nezarátali mi hodiny a prémie, je to mzda za marec, je to opraviteľné ak o to požiadam firmu apôjdem priamo za mzdárkou?

vďaka
veronikasad
08.05.12,10:39
a potvrdenie potrebujem pre úrad práce že som zarobil menej ako tých 139 € aby ma nevyradili, vyhlásenie som nepodpísal, čiže dane si budem uplatnovať budúci rok na danovom úrade

tá výplatná páska je nesprávna, nezarátali mi hodiny a prémie, je to mzda za marec, je to opraviteľné ak o to požiadam firmu apôjdem priamo za mzdárkou?

vďaka
Nie je na potvrdenie pre úrad práce za marec už neskoro ? Nesplnil si si podmienku, môžu ťa vyradiť z evidencie. Akú výšku hrubej mzdy máš na páske ?

Ak nemáš zrazenú daň, DU ti nemá čo v DP vrátiť.
joksi
08.05.12,10:40
hrubá mzda je 80 , čistá mzda je 80
Xanti
08.05.12,10:46
Joksi,
pochop ak nenapíšeš sumy tak Ti nikto nevie poradiť. Prečo si myslíš že je nesprávna. Ak máš hrubú mzdu 100 eur ale čistú 81 eur, tak je logické že si vyhlásenie nepodpísal lebo z hrubej mzdy Ti stiahli 19% daň.
A ak je tvoj príjem vyšší ako 139,90 eur hrubý príjem podotýkam tak ťa z UP vyradia.
joksi
08.05.12,11:00
Ako som písal vyššie hrubá i čistá mzda je 80 €, to mi prišlo aj na účet celková cena práca 80,84
Xanti
08.05.12,11:09
Ako som písal vyššie hrubá i čistá mzda je 80 €, to mi prišlo aj na účet celková cena práca 80,84
Tých 0,84 eur je tam preto, lebo toľko ako dohodár stojíš zamestnávateľa. On za teba platí odvody do SP na garančné a úrazové poistenie v celkovej výške 1,05%. Preto je celková cena práce vyššia.
joksi
08.05.12,11:12
to je v poriadku a moze mi opravit výplatnu pásku, mal som mat vyssiu sumu
veronikasad
08.05.12,11:12
Joksi, kolko hodín si odrobil a kolko ti preplatili. Lebo sa mi zdá, že si tolko špekuloval, až ...

http://www.porada.sk/t189356-p2-dohoda-o-vykonani-prace-paragraf-226-a-zarobok-vyssi-ako-139-80-a-pre-urad-prace.html#post2011181
joksi
08.05.12,11:29
a môžu mi opraviť tú výplatnú pásku? tú sumu mi už vyplatili na účet vdaka
katka 23
08.05.12,12:40
to je v poriadku a moze mi opravit výplatnu pásku, mal som mat vyssiu sumu

mal si mať vyššiu sumu na základe podpísanej dohody?
alebo tá vyššia odmena bola iba ústne?
v zadaní témy máš uvedené odmena + nenárokovateľná zložka...
joksi
08.05.12,14:01
vyriešené
joksi
08.05.12,18:49
Nevie prosím nik poradiť? vďaka
KEJKA
08.05.12,21:37
ja teda fakt neviem radiť pri tak chaoticky napísanom príspevku.
mzdarka renca
08.05.12,22:11
Pokúsim sa ti sem napísať, čo si mal na výpl. páske:

Odmena z dodohy v hrubom: 80,00
Nezdaniteľná časť základu dane: 303,72
čistá mzda: 80,00

Ak je to takto, je to v poriadku.

PS: ak ti nie je niečo jasné ohľadom tvojej odmeny v hrubom, doporučujem zájsť za mzdárkou.
tibor1000
04.06.12,18:48
Prosim je nejake obmedzenie ohladne vyplaty pri praci na Dohodu o vykonani prace,a Dohodou o pracovnej činnosti?
pokial ja tomu rozumiem,tak by vo vyske prijmov nemalo byt obmedzenie?
D o vyk.prace-na presne stanovenu dohodnutu činnost +odplatu, max 350 hod ročne u 1 zamestnavatela
D o prac.činnosti-opakujuca sa činnost,max 10 hod tyzdenne
odmena moze byt mesacna,alebo hodina
moze byt? mam spravne informacie?

vopred dakujem za pomoc
veronikasad
04.06.12,22:01
Prosim je nejake obmedzenie ohladne vyplaty pri praci na Dohodu o vykonani prace,a Dohodou o pracovnej činnosti?
pokial ja tomu rozumiem,tak by vo vyske prijmov nemalo byt obmedzenie?
D o vyk.prace-na presne stanovenu dohodnutu činnost +odplatu, max 350 hod ročne u 1 zamestnavatela
D o prac.činnosti-opakujuca sa činnost,max 10 hod tyzdenne
odmena moze byt mesacna,alebo hodina
moze byt? mam spravne informacie?

vopred dakujem za pomoc
Obmedzenia príjmu platia pre dohodárov - uchádzačov o zamestnanie, evidovaných na UP.
tibor1000
05.06.12,08:55
Obmedzenia príjmu platia pre dohodárov - uchádzačov o zamestnanie, evidovaných na UP.
Dakujem pekne
a rozdiel medzi tymi dohodami som napisal v poriadku prosim?
tibor1000
05.06.12,14:05
Dakujem pekne
a rozdiel medzi tymi dohodami som napisal v poriadku prosim?
posúvam prosím
Tweety
05.06.12,14:07
posúvam prosím
Neposúvaj, veď Veronika s tebou súhlasila, takže to máš správne pochopené.
tibor1000
05.06.12,19:45
ok,ďakujem vám moc,pekný večer