matias-22
09.03.12,07:05
Dobrý den

otvárame obchod a chcem sa informovat o vsetkych povinnostiach ohladom pokladnice...co musim a co mozem...myslim uzavierky a pod. vsetko co potrebujem pre pripadnu kontrolu...

DAkujem
Mila123
09.03.12,06:11
preštuduj si zákon o ERP ....

na porade je x príspevkov ohľadom ERP, napríklad....
http://www.porada.sk/t180165-zakon-o-erp-od-1-1-2012-priloha-c-1-bod-18-a.html
matias-22
09.03.12,06:44
no to som sa snazil lenze sa nemozem dostat na stranku mf... kde mozem najst cele znenie zákona o ERP? tu na porade som nasiel len casti... dakujem
Mila123
09.03.12,06:46
celé znenie zákona si nájdeš aj na napr.
http://www.zakonypreludi.sk/
matias-22
09.03.12,07:23
dakujem
Ociviste
27.03.12,18:13
Mam otazocku pre uistenie, ci som dobre pochopila. Ak SZCO vykonava stavebne prace v Nemecku, pride na stavbu a urobi nejaku pracu, za ktoru vystavi fakturu, pri prijati uhrady tejto faktury nemusi vystavovat podkladnicny doklad z ERP. Mam pravdu?
Dakujem za odpoved.
Mila123
27.03.12,18:18
už keď, ERP (podľa zákona o erp) sa používa na Slovensku , nie v zahraničí!!!!!!

dokonca ak firma ide predávať napr. palivové drevo na území SK musí viesť tržbu ERP, ak prejde hranice do AT tak ju nemusí mať......
Ociviste
28.03.12,20:12
Dakujem za odpoved. prajem prijemny vecer.
Ociviste
09.05.12,07:56
Dobry den, chcela by som sa este uisti, ak teda slovenska firma ma tovar, ktory ide predat napr. ceskej firme, s tym, ze tovar dovezie priamo do ciech. Nemusi mat ERP?Staci klasicky prijmovy doklad nie z ERP?
Dakujem za odpove
Economic
10.05.12,04:42
Si firma, ktorá predáva tovar ? Iba do CZ ho predávaš ? Či aj na Slovensku ? Ak aj na Slovensku a v hotovosti, tak povinnosť evidovať tržbu ERP máš.
KEJKA
10.05.12,05:20
Dobry den, chcela by som sa este uisti, ak teda slovenska firma ma tovar, ktory ide predat napr. ceskej firme, s tym, ze tovar dovezie priamo do ciech. Nemusi mat ERP?Staci klasicky prijmovy doklad nie z ERP?
Dakujem za odpove
chýba info, či ide o hotovosť. v tvojom príklade ak aj zoberie hotovsť v Česku za tovar tam dovezený, nemusí mať ERP, stačí PPD. A ak v SR predáva tovar iba na faktúru, ktoré sú uhradené výlučne prevodom na účet, tak ERP nemusí mať.
megyzah
28.05.12,14:57
Prosím o radu, ak podnikateľ poskytuje služby - montáže zariadení a pod. , teraz sa mu ale trafil biznis, keď môže lacno kúpiť jeden veľký radiátor a potom ho predať ďalej - bez montáže, ide len o predaj toho produktu. Musí kvôli tomu jedinému obchodu mať registračnú pokladňu?
Economic
28.05.12,15:28
Prosím o radu, ak podnikateľ poskytuje služby - montáže zariadení a pod. , teraz sa mu ale trafil biznis, keď môže lacno kúpiť jeden veľký radiátor a potom ho predať ďalej - bez montáže, ide len o predaj toho produktu. Musí kvôli tomu jedinému obchodu mať registračnú pokladňu?


Nemusí, ale tržbu nemôže prijať v hotovosti priamo od zákazníka. (na účet, alebo zloženkou)
certik
04.06.12,12:29
Ahojte, prosím o radu. Sme sro a budem pre umelcov z Ruska poriadať výstavu na území SR. Akým spôsobom môžeme predávať ich diela? Kupujúci bude vlastne kupovať dielo od umelca a naša sro potom umelcovi vyfakturuje províziu z predaja. Môžeme predávať diela v mene umelca napr. na kúpno-predajnú zmluvu + PPD? Nepotrebujeme ERP? Ešte napíšem že s umelcami máme uzatvorenú zmluvu o usporiadaní výstavy. Ďakujem
certik
05.06.12,06:14
Neporadí nikto?
Zita5
05.06.12,07:44
Ahojte, prosím o radu. Sme sro a budem pre umelcov z Ruska poriadať výstavu na území SR. Akým spôsobom môžeme predávať ich diela? Kupujúci bude vlastne kupovať dielo od umelca a naša sro potom umelcovi vyfakturuje províziu z predaja. Môžeme predávať diela v mene umelca napr. na kúpno-predajnú zmluvu + PPD? Nepotrebujeme ERP? Ešte napíšem že s umelcami máme uzatvorenú zmluvu o usporiadaní výstavy. Ďakujem

Jedna z otázok na DRSR je ...

4. Otázka:
Kto je povinný používať podľa zákona o ERP pokladnicu na evidenciu tržieb ?Je pravda, že sa táto povinnosť vzťahuje len na podnikateľov ?

Odpoveď:
Povinnosť používať ERP sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie predáva tovar, alebo poskytuje službu podľa prílohy č. 1 zákona o ERP.
Povinnosť používania ERP sa vzťahuje na podnikateľov, ktorí súčasne spĺňajú tieto podmienky:
-
na základe oprávnenia na podnikanie (§ 2 ods. 2 Obchodného zákonníka) predávajú tovar alebo poskytujú službu podľa prílohy č. 1 zákona o ERP,
-
prijímajú tržby, pričom tržbou je platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok.
Ako z uvedeného vyplýva, pre posúdenie povinnosti používania ERP je rozhodujúce, či osoba, ktorá predáva tovar, alebo poskytuje služby uvedené v prílohe č. 1 zákona o ERP a v rámci tejto činnosti dosahuje tržby v hotovosti, má vydané oprávnenie na podnikanie. Podnikateľom podľa § 2 ods. 2 Obchodného zákonníka je osoba zapísaná v obchodnom registri osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitného predpisu alebo aj fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu
Ak by nepodnikateľský subjekt napr. občianske združenie predával tovar alebo poskytoval služby na základe oprávnenia na podnikanie, pričom za predaj tovaru alebo za poskytnutú službu uvedenú v prílohe č. 1 zákona o ERP by prijímal úhradu v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, vzniká povinnosť evidovať prijaté tržby v hotovosti prostredníctvom ERP.
------------------------------------------
Nakoľko tovarom je akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo
surovina predávaný podnikateľom, tak pri predaji umeleckých diel je spoločnosť povinná predávať tieto diela prostredníctvom ERP ...t.j. tržba za diela evidovať v ERP ,nevidím žiadnu výnimku pre Vás .Toľko môj názor .
Dáša_
15.06.12,07:55
Mám internetový obchod, zákazníci platia bežne na účet. Buď dobierkou, alebo po prevzatí balíka zaplatia z účtu na účet. Dnes mi včak prišla jedna platba poukážkou na adresu, takže nie na účet.

A ja teraz rozmýšľam, čo s tým - môžem to vôbec prijať? Alebo prijať a poslať ešte raz v mene zákazníka na účet? Lebo takto mi vychádza, že je to platba v hotovosti a ja by som to mala prehnať cez registračku. Ktorú samozrejme nemám.
Mila123
15.06.12,08:03
Mám internetový obchod, zákazníci platia bežne na účet. Buď dobierkou, alebo po prevzatí balíka zaplatia z účtu na účet. Dnes mi včak prišla jedna platba poukážkou na adresu, takže nie na účet.

A ja teraz rozmýšľam, čo s tým - môžem to vôbec prijať? Alebo prijať a poslať ešte raz v mene zákazníka na účet? Lebo takto mi vychádza, že je to platba v hotovosti a ja by som to mala prehnať cez registračku. Ktorú samozrejme nemám.
pošli si ju ešte raz na účet -cestou poštovej poukážky....
Economic
15.06.12,11:36
Mám internetový obchod, zákazníci platia bežne na účet. Buď dobierkou, alebo po prevzatí balíka zaplatia z účtu na účet. Dnes mi včak prišla jedna platba poukážkou na adresu, takže nie na účet.

A ja teraz rozmýšľam, čo s tým - môžem to vôbec prijať? Alebo prijať a poslať ešte raz v mene zákazníka na účet? Lebo takto mi vychádza, že je to platba v hotovosti a ja by som to mala prehnať cez registračku. Ktorú samozrejme nemám.

Však na pošte si tržbu normálne vyber a zaúčtuj do pokladne ako príjem za pohľadávku. Nie je to príjem od klienta ale od pošty. Na toto nepotrebuješ registračku. Zloženku ti prepláca pošta nie zákazník. Podľa mňa netreba ešte raz zloženkou posielať na účet.
veronikasad
15.06.12,11:51
Však na pošte si tržbu normálne vyber a zaúčtuj do pokladne ako príjem za pohľadávku. Nie je to príjem od klienta ale od pošty. Na toto nepotrebuješ registračku. Zloženku ti prepláca pošta nie zákazník. Podľa mňa netreba ešte raz zloženkou posielať na účet.
Až také jednoduché to asi nebude ...
avalik
15.06.12,11:51
Mám internetový obchod, zákazníci platia bežne na účet. Buď dobierkou, alebo po prevzatí balíka zaplatia z účtu na účet. Dnes mi včak prišla jedna platba poukážkou na adresu, takže nie na účet.

A ja teraz rozmýšľam, čo s tým - môžem to vôbec prijať? Alebo prijať a poslať ešte raz v mene zákazníka na účet? Lebo takto mi vychádza, že je to platba v hotovosti a ja by som to mala prehnať cez registračku. Ktorú samozrejme nemám.

ved aj dobierky sa vyplacaju postovou poukazkou v hotovosti na adresu - je tam rozdiel jedine v tom, ze tu poukazku vypisujes ty uz pri odoslani balika
veronikasad
15.06.12,11:57
ved aj dobierky sa vyplacaju postovou poukazkou v hotovosti na adresu - je tam rozdiel jedine v tom, ze tu poukazku vypisujes ty uz pri odoslani balika
Daša nepíše, že v tomto prípade išlo o dobierku. Mohla to byť uhrada fa pošt.poukážkou na výplatu v hotovosti priamo od zákazníka
Economic
15.06.12,12:02
Ale peniaze ti nevypláca priamo zákazník, ale pošta. Po vyplatení máš v ruke zloženku, či ? Najlepšie je použiť zloženku takú, ktorou peniaze idú priamo na tvoj účet a nie na výplatu poštou.
srska
15.06.12,12:04
Však na pošte si tržbu normálne vyber a zaúčtuj do pokladne ako príjem za pohľadávku. Nie je to príjem od klienta ale od pošty. Na toto nepotrebuješ registračku. Zloženku ti prepláca pošta nie zákazník. Podľa mňa netreba ešte raz zloženkou posielať na účet.vierka, neviem či je to tak v tomto prípade.
v prípade keď klient za dobierku platí na účet to tak je, lebo dodávateľovi príde tzv. výpis zo zberného účtu pošty, na ktorom dodávateľ vidí od koho a kedy boli z toho účtu prevexlované love na účet dodávateľa (platba klient - dodávateľ nejde priamo)
veronikasad
15.06.12,12:05
Ale peniaze ti nevypláca priamo zákazník, ale pošta. Po vyplatení máš v ruke zloženku, či ? Najlepšie je použiť zloženku takú, ktorou peniaze idú priamo na tvoj účet a nie na výplatu poštou.
Ak sú peniaze poukázané na účet - nevidím problém. V prípade platby hotovostnou zloženkou priamo od zakazníka (nie ako dobierka) by problém mohol byť.
avalik
15.06.12,12:14
Daša nepíše, že v tomto prípade išlo o dobierku. Mohla to byť uhrada fa pošt.poukážkou na výplatu v hotovosti priamo od zákazníka

hej vidim, ... len ked zakon umoznuje prijat hotovost cez dobierku bez ERP - a nepise sa, ze dobierka len na ucet tak mi pride aj uhrada FA cez postovu poukazku ako rovnaky pripad - no ale mozno sa mylim ... asi by to chcelo odpoved od danovakov

tiez mi pride nie velmi efektivne riesenie, ze ak mi niekto uhradi FA postou, tuto uhradu posielat postou na svoj ucet, resp. vydat doklad z ERP a zasielat ho zakaznikovi - ved to je choreeee :eek: , tie peniaze nejdu z rucky do rucky ale z rucky cez postu do rucky - a teda naozaj nie akoze :)
Economic
15.06.12,12:15
Ale ak má jed jedinký takýto prípad, snáď k vôli tomu nebude kupovať teraz registračku dodatočne. Nemohla predsa vedieť, že jej peniaze nepošlú na účet, ale takto. Ja osobne by som to riskla tak ako píšem.
Môžeš mať veru pravdu Vladko. Aj keď je to : dodávateľ - pošta - ja. Ja by som to urobila takto. Na PPD by som vypísala prijaté od Slovenská pošta, ale v účtovníctve vypárovala by som normálne FA, ktorej sa úhrada týka. Určite ale toto urobiť iba jedinký raz v účtovníctve doporučujem. Zloženka musí byť taká, že platba na účet, neviem ktoré značenie to presne podľa toho ich rozdelenia.
veronikasad
15.06.12,12:19
Ale ak má jed jedinký takýto prípad, snáď k vôli tomu nebude kupovať teraz registračku dodatočne. Nemohla predsa vedieť, že jej peniaze nepošlú na účet, ale takto. Ja osobne by som to riskla tak ako píšem.
Môžeš mať veru pravdu Vladko. Aj keď je to : dodávateľ - pošta - ja. Ja by som to urobila takto. Na PPD by som vypísala prijaté od Slovenská pošta, ale v účtovníctve vypárovala by som normálne FA, ktorej sa úhrada týka. Určite ale toto urobiť iba jedinký raz v účtovníctve doporučujem. Zloženka musí byť taká, že platba na účet, neviem ktoré značenie to presne podľa toho ich rozdelenia.pri použitej zloženke platba na účet ti pošta pripíše peniaze na účet a nemáš čo riešiť.
Economic
15.06.12,12:21
To je úplne jasné....Súhlasím.
srska
15.06.12,12:24
pri použitej zloženke platba na účet ti pošta pripíše peniaze na účet a nemáš čo riešiť.no trochu máš čo riešiť, lebo pošta síce pošle love ale dodávateľov variabilný symbol je pri tomto prevode neznámy pojem a ak je toho veľa ....? musí čakať na výpis z toho poštového "medziúčtu"
veronikasad
15.06.12,12:27
no trochu máš čo riešiť, lebo pošta síce pošle love ale dodávateľov variabilný symbol je pri tomto prevode neznámy pojem a ak je toho veľa ....? musí čakať na výpis z toho poštového "medziúčtu"
Dáška písala o jednom prípade, tak si tú platbu určite identifikuje skôr ako príde poštový výpis. Inak rozúčtovanie platieb podľa poštového výpisu je pre účtovníka dobré sudoku - chýb vo VS, najmä pri dobierkach - neúrekom.
srska
15.06.12,12:32
Dáška písala o jednom prípade, tak si tú platbu určite identifikuje skôr ako príde poštový výpis. Inak rozúčtovanie platieb podľa poštového výpisu je pre účtovníka dobré sudoku - chýb vo VS, najmä pri dobierkach - neúrekom.to teda máš svatú pravdu - a to ešte sú naviac problémy ak napr. dnes odošleš 6 dobierok za 825,36 evri zajtra 3 za 285,67 evri, .... a po pár dňoch ti nabehne zo zberáku pošty 222,44 evri, potom 325,54, .... a musíš počkať do konca mesiaca aby si zistila kde je sever:)
Žabinka
15.06.12,12:36
hej vidim, ... len ked zakon umoznuje prijat hotovost cez dobierku bez ERP - a nepise sa, ze dobierka len na ucet tak mi pride aj uhrada FA cez postovu poukazku ako rovnaky pripad - no ale mozno sa mylim ... asi by to chcelo odpoved od danovakov

tiez mi pride nie velmi efektivne riesenie, ze ak mi niekto uhradi FA postou, tuto uhradu posielat postou na svoj ucet, resp. vydat doklad z ERP a zasielat ho zakaznikovi - ved to je choreeee :eek: , tie peniaze nejdu z rucky do rucky ale z rucky cez postu do rucky - a teda naozaj nie akoze :)
Otázka a odpoveď zo stránky drsr. Nikde sa nepíše, že dobierka musí byť na účet.
19. Otázka:
Podnikateľ predáva tovar, ktorý dodáva odberateľovi formou dobierky, vzniká mu povinnosť evidovať tržby v ERP ?
Odpoveď:
Povinnosť evidencie tržieb v ERP vyplýva podnikateľovi v prípade predaja tovaru, v hotovosti. Táto povinnosť sa nevzťahuje na predaj tovaru na dobierku. Kupujúci za tovar zaplatí pri prevzatí zásielky na pošte alebo od zásielkovej služby, t.j. nie je naplnená podmienka úhrady priamo predávajúcemu. To znamená, ak podnikateľ bude dosahovať tržby iba ako úhrady dobierky, alebo úhrady bezhotovostne, potom mu nevzniká povinnosť evidovať tržby v ERP.
Žabinka
15.06.12,12:39
Myslím, že ak sa aj nejedná o dobierku, ale zákazník zaplatí faktúru prostredníctvom pošty, platí to isté ako pri dobierke, a že pošta je ako sprostredkovateľ, vydá hotovosť a teda hotovosť nebola prevzatá priamo od zákazníka.
Economic
15.06.12,12:44
Otázka a odpoveď zo stránky drsr. Nikde sa nepíše, že dobierka musí byť na účet.
19. Otázka:
Podnikateľ predáva tovar, ktorý dodáva odberateľovi formou dobierky, vzniká mu povinnosť evidovať tržby v ERP ?
Odpoveď:
Povinnosť evidencie tržieb v ERP vyplýva podnikateľovi v prípade predaja tovaru, v hotovosti. Táto povinnosť sa nevzťahuje na predaj tovaru na dobierku. Kupujúci za tovar zaplatí pri prevzatí zásielky na pošte alebo od zásielkovej služby, t.j. nie je naplnená podmienka úhrady priamo predávajúcemu. To znamená, ak podnikateľ bude dosahovať tržby iba ako úhrady dobierky, alebo úhrady bezhotovostne, potom mu nevzniká povinnosť evidovať tržby v ERP.


Takže predsa som mala pravdu. :)
srska
15.06.12,12:59
Takže predsa som mala pravdu. :)"úderka" zo zv nám to nandala:D
Žabinka
15.06.12,13:01
"úderka" zo zv nám to nandala:D
že "úderka".. :D:D:D
srska
15.06.12,13:02
že "úderka".. :D:D:Ddve, to už je nejaká sila:D
Economic
15.06.12,13:06
že "úderka".. :D:D:D


Danka ďakujem za podporu ! Zvolen je ozaj mocný !!!! :---
veronikasad
15.06.12,13:11
Otázka a odpoveď zo stránky drsr. Nikde sa nepíše, že dobierka musí byť na účet.
19. Otázka:
Podnikateľ predáva tovar, ktorý dodáva odberateľovi formou dobierky, vzniká mu povinnosť evidovať tržby v ERP ?
Odpoveď:
Povinnosť evidencie tržieb v ERP vyplýva podnikateľovi v prípade predaja tovaru, v hotovosti. Táto povinnosť sa nevzťahuje na predaj tovaru na dobierku. Kupujúci za tovar zaplatí pri prevzatí zásielky na pošte alebo od zásielkovej služby, t.j. nie je naplnená podmienka úhrady priamo predávajúcemu. To znamená, ak podnikateľ bude dosahovať tržby iba ako úhrady dobierky, alebo úhrady bezhotovostne, potom mu nevzniká povinnosť evidovať tržby v ERP.
nebavíme sa o predaji tovaru na dobierku, ale úhrade faktúry poštovou poukážkou na výplatu v hotovosti.
Žabinka
15.06.12,13:14
nebavíme sa o predaji tovaru na dobierku, ale úhrade faktúry poštovou poukážkou na výplatu v hotovosti.
Môj názor: http://www.porada.sk/t189367-p4-registracna-pokladna.html#post2085375
veronikasad
15.06.12,13:17
Môj názor: http://www.porada.sk/t189367-p4-registracna-pokladna.html#post2085375
len či sa s ním stotožnia aj daňoví kontrolori. Ak by to bol ojedinelý prípad OK - pri opakovaných platbách by som ho klientovi určite nedoporučila. (pretože tie peniaze si pošt.poukážkou môže poslať aj sám sebe).
Zita5
15.06.12,16:51
Mám internetový obchod, zákazníci platia bežne na účet. Buď dobierkou, alebo po prevzatí balíka zaplatia z účtu na účet. Dnes mi včak prišla jedna platba poukážkou na adresu, takže nie na účet.

A ja teraz rozmýšľam, čo s tým - môžem to vôbec prijať? Alebo prijať a poslať ešte raz v mene zákazníka na účet? Lebo takto mi vychádza, že je to platba v hotovosti a ja by som to mala prehnať cez registračku. Ktorú samozrejme nemám.

Dáška, preberieš peniaze z pošty na základe poštovej poukážky a zaúčtuješ do pokladne. Medzi zákazníkom a Tebou je už sprostredkovateľ a to pošta.Zákazník neplatí Tebe osobne za dobierku ale platí pošte a pošta Tebe .

Doplním prečo to tak píšem , lebo ....

19. Otázka:
Podnikateľ predáva tovar, ktorý dodáva odberateľovi formou dobierky, vzniká mu povinnosť evidovať tržby v ERP ?
Odpoveď:
Povinnosť evidencie tržieb v ERP vyplýva podnikateľovi v prípade predaja tovaru, v hotovosti. Táto povinnosť sa nevzťahuje na predaj tovaru na dobierku. Kupujúci za tovar zaplatí pri prevzatí zásielky na pošte alebo od zásielkovej služby, t.j. nie je naplnená podmienka úhrady priamo predávajúcemu. To znamená, ak podnikateľ bude dosahovať tržby iba ako úhrady dobierky, alebo úhrady bezhotovostne, potom mu nevzniká povinnosť evidovať tržby v ERP.

V každom prípade peniaze zaplatil na Pošte .
Economic
15.06.12,17:07
Dáška, preberieš peniaze z pošty na základe poštovej poukážky a zaúčtuješ do pokladne. Medzi zákazníkom a Tebou je už sprostredkovateľ a to pošta.Zákazník neplatí Tebe osobne za dobierku ale platí pošte a pošta Tebe .

Doplním prečo to tak píšem , lebo ....

19. Otázka:
Podnikateľ predáva tovar, ktorý dodáva odberateľovi formou dobierky, vzniká mu povinnosť evidovať tržby v ERP ?
Odpoveď:
Povinnosť evidencie tržieb v ERP vyplýva podnikateľovi v prípade predaja tovaru, v hotovosti. Táto povinnosť sa nevzťahuje na predaj tovaru na dobierku. Kupujúci za tovar zaplatí pri prevzatí zásielky na pošte alebo od zásielkovej služby, t.j. nie je naplnená podmienka úhrady priamo predávajúcemu. To znamená, ak podnikateľ bude dosahovať tržby iba ako úhrady dobierky, alebo úhrady bezhotovostne, potom mu nevzniká povinnosť evidovať tržby v ERP.

V každom prípade peniaze zaplatil na Pošte .


Presne tak, už od príspevku číslo 23 tvrdím toto isté.
Zita5
15.06.12,17:22
pošli si ju ešte raz na účet -cestou poštovej poukážky....

Milka nesúhlasím s týmto postupom , ale položím si otázky sama sebe a aj Vy uznáte, že to by tak nemalo byť ...
...odosielateľ bude kto ? Dáša? Zákazník ? V každom prípade to nie je v poriadku , lebo ak Dáša...... tak peniaze už mala v ruke, ak napíše odosielateľa zákazníka ...tak to tiež nie je v poriadku, lebo za zákazníka vyrobí doklad a ten nevie o tom a nedisponuje ústrižkom a nemá ani vedomosť, že jej ich zaslal na účet .Je to tak trošku na hrane ....nevidím dôvod, prečo by to takto mala riešiť .
Zita5
15.06.12,17:26
Presne tak, už od príspevku číslo 23 tvrdím toto isté. Vierka nečítala som príspevky , len som zareagovala na Dášku a Milku ....ale Teba som si až potom prečítala.Ostatné som tiež všetky nečítala....

takže doplním ...prepáčte, vidím že Žabinka pridala rovnakú otázku a odpoveď ako ja (ale opakovanie ja matka múdrosti :))....predsa je dobré čítať všetky príspevky na danú otázku .Ospravedlňujem sa, že som vlastne opakovala, čo tu už bolo povedané .Ale zdielam ten istý názor ako Žabinka a economic ....
Dáša_
15.06.12,18:48
Len pre upresnenie - všetky dobierky, keď vypisujem za klientov poukážky ja, idú na účet. Tam nie je problém, ja vypíšem dobierku a klient v podstate aj tak nedostane tento ústrižok. Len keď naozaj chce, tak dostane vypísaný lístok, že zaplatil dobierku - odomňa nedostane potvrdenie. Aj keďby mohlo, lebo poukážka je dvojdielna.

Niektorí klienti (internetový obchod) sa rozhodnú pre platbu na účet. Vtedy dostanú v baliku faktúru. A potom zaplatia buď bankovým prevodom, alebo vypíšu na pošte poukážku na účet a mne zase prídu peniaze na účet a identifikáciu platby vidím iba na liste z pošty, ktorý chodí každý deň a sú tam rozpísané všetky dobierky. Mmch, keď poradne vypíšem poukážky, absolútne nie je problémpárovať platby.

Upozorňujem, toto vôbec nebola platba dobierkou, vôbec neplatila pre prevzatí dobierky ani na pošte, ani kurierovi.
Prevzala si balík a faktúru za tovar zaplatila o týždeň neskôr. Len na tú smolu na pošte namiesto poukážky na účet vypísala poukážku na adresu
megyzah
26.06.12,05:41
Prosím, podnikateľ, ktorý nemusí mať ERP, prijíma platby v hotovosti. Keďže poskytuje služby - montáž, musí ku každému pokaldničnému dokladu vystaviť aj faktúru? Alebo stačí len montážny list. Ďakujem, veľmi mi pomôžete, lebo sa neviem dopátrať pravdy.
Economic
26.06.12,06:04
Prosím, podnikateľ, ktorý nemusí mať ERP, prijíma platby v hotovosti. Keďže poskytuje služby - montáž, musí ku každému pokaldničnému dokladu vystaviť aj faktúru? Alebo stačí len montážny list. Ďakujem, veľmi mi pomôžete, lebo sa neviem dopátrať pravdy.

Pri prijatí platby musíš vystaviť príjmový pokladničný doklad. Stačí keď podľa mňa doložíš montážny list. Ale čo ak bude nejaká právnická osoba a podnikateľ odberateľ ? Tam by som vystavila faktúru. Nemôžeš prijať hotovosť za tovar.
megyzah
26.06.12,06:25
Economic , ďakujem, podnikateľ pre firmy vystavuje vždy ku pokladničnému dokladu aj faktúru, aby to bolo OK, ale má veľa zákazníkov spomedzi domácností, a tam prikladal len ten montážny list, nevedela som , či to tak môže byť. Ďakujem!!!
Economic
26.06.12,06:35
Economic , ďakujem, podnikateľ pre firmy vystavuje vždy ku pokladničnému dokladu aj faktúru, aby to bolo OK, ale má veľa zákazníkov spomedzi domácností, a tam prikladal len ten montážny list, nevedela som , či to tak môže byť. Ďakujem!!!


Tiež mám klienta, čo vykonáva služby pre domácnosti... Chodí opravovať rôzne veci, montovať.... To by bolo neskutočné množstvo faktúr.... Dôležité je zdaniť príjem, a to sa robí.... Fa robí pre podnikateľov FO a PO, inak nie.
Zita5
12.07.12,11:38
Ja by som k našej júnovej diskusii uviedla nasledovné :

Citujem Ing.J.Mintál -1000 riešení 4-5/2012 otázka a odpoveď č.475

Ak podnikateľ príjme úhradu za predaný tovar , alebo poskytnutú službu priamo na svoj bankový účet(prevodom z iného bankového účtu ,poštovou poukážkou,priamym vkladom kupujúceho na bankový účet predávajúceho),úhradu prijíma iná osoba ako predávajúci (banka,pošta,kuriér a nie na predajnom mieste , preto predávajúci nie je povinný evidovať tento príjem v pokladnici .

Ak by však platbu v rámci napr. Služby WESTERN UNION,resp.pošty obdržal v hotovosti a túto následne vložil do ERP, potom by mu vznikla povinnosť ju bez zbytočného odkladu zaevidovať v ERP.Uvedené vyplýva z § 3 odst.3 zákona o ERP .

Koniec citátu .
Ešte v odpovedi má uvedené Táto problematika je v podnikateľskej praxi predmetom mnohých diskusií .


Takže posúďme ....ja by som najradšej svoj príspevok/ky vymazala, ale už sa tam neviem dostať .Pretože ja som tiež písala Dáške v mojich príspevkoch niečo iné ....čiže áno je pravdou že vstúpi medzi predávajúceho a kupujúceho pošta , kuriér a podobne ....lenže neodvíja sa to od toho, ale práve naopak, či prevezmeme peniaze do rúk, alebo na bankový účet .

Moja reakcia je na zadanie otázky od Dášky od príspevok č.17 a nasledujúce ...
Ak sa mi podarí najbližšie vložím sem do príspevku oskenovanú celú otázku a odpoveď v dokumente.
Economic
12.07.12,12:03
Ja by som k našej júnovej diskusii uviedla nasledovné :

Citujem Ing.J.Mintál -1000 riešení 4-5/2012 otázka a odpoveď č.475

Ak podnikateľ príjme úhradu za predaný tovar , alebo poskytnutú službu priamo na svoj bankový účet(prevodom z iného bankového účtu ,poštovou poukážkou,priamym vkladom kupujúceho na bankový účet predávajúceho),úhradu prijíma iná osoba ako predávajúci (banka,pošta,kuriér a nie na predajnom mieste , preto predávajúci nie je povinný evidovať tento príjem v pokladnici .

Ak by však platbu v rámci napr. Služby WESTERN UNION,resp.pošty obdržal v hotovosti a túto následne vložil do ERP, potom by mu vznikla povinnosť ju bez zbytočného odkladu zaevidovať v ERP.Uvedené vyplýva z § 3 odst.3 zákona o ERP .

Koniec citátu .
Ešte v odpovedi má uvedené Táto problematika je v podnikateľskej praxi predmetom mnohých diskusií .


Takže posúďme ....ja by som najradšej svoj príspevok/ky vymazala, ale už sa tam neviem dostať .Pretože ja som tiež písala Dáške v mojich príspevkoch niečo iné ....čiže áno je pravdou že vstúpi medzi predávajúceho a kupujúceho pošta , kuriér a podobne ....lenže neodvíja sa to od toho, ale práve naopak, či prevezmeme peniaze do rúk, alebo na bankový účet .

Moja reakcia je na zadanie otázky od Dášky od príspevok č.17 a nasledujúce ...
Ak sa mi podarí najbližšie vložím sem do príspevku oskenovanú celú otázku a odpoveď v dokumente.


Čiže ak sa použije na platbu zloženka, voliť iba takú, ktorou odberateľ platí na účet a nie, aby predávajúci prijal platbu v hotovosti, hoci od pošty. Toto je zrejme podstata napísaného, ak som to správne pochopila.
Zita5
12.07.12,16:22
Čiže ak sa použije na platbu zloženka, voliť iba takú, ktorou odberateľ platí na účet a nie, aby predávajúci prijal platbu v hotovosti, hoci od pošty. Toto je zrejme podstata napísaného, ak som to správne pochopila.

Presne tak, správne si to pochopila .
Economic
12.07.12,17:00
Presne tak, správne si to pochopila .

Ďakujem. Verme, že všetci si tu nájdu odpoveď na svoje otázky. To stanovisko bolo našťastie dosť zrozumiteľné pre všetkých.
lenca
04.02.13,19:27
Chcem sa opýtať. Niekedy dávnejšie som sa dočítala, že niektoré internetové eshopy predávajú tovar v hotovosti a to spôsobom: vystavením faktúry a následne prijali hotovosť vystavením PPD s jednodňovým posunom dátumov na ktorom uviedli, že ide o úhradu pohľadávky číslo.... Je takýto postup schodný pre daňovákov?
Negoti
04.02.13,19:29
Chcem sa opýtať. Niekedy dávnejšie som sa dočítala, že niektoré internetové eshopy predávajú tovar v hotovosti a to spôsobom: vystavením faktúry a následne prijali hotovosť vystavením PPD s jednodňovým posunom dátumov na ktorom uviedli, že ide o úhradu pohľadávky číslo.... Je takýto postup schodný pre daňovákov?
už jeden rok a 35 dní nie......