xeovila
14.12.13,17:57
ked som volal na sud, tak mi vraveli ze minimalne 2 navrhy treba poslat, v prvom prevod imania na euro, lebo bez toho sa neda vykonat ziadna zmena a az potom vymenovat likvidatora a dat firmu do likvidacie. Este taka drobnost, kedy je dobre dat firmu do likvidacie aby som nemusel platit licenciu 1.1.2014 alebo radsej k 31.12.2013?
KEJKA
14.12.13,17:02
licenciu nebudeš platiť, ak likvidácia bude skončená do 31.12.2014.
xeovila
14.12.13,17:42
podla zakona staci ked je podnik v likvidacii nie?
Rozalka
15.12.13,11:17
V návrhu na zápis zmeny sa pri osobe likvidátora vyžaduje informácia "spôsob konania likvidátora" - čo presne sa tam má uviesť, aby registrový súd návrh nevrátil?
KEJKA
15.12.13,12:35
to, čo je v SZ, resp. v zápisnici VZ, aby to sedelo. Obvykle Likvidátor koná samostatne.
Rozalka
15.12.13,15:19
to, čo je v SZ, resp. v zápisnici VZ, aby to sedelo. Obvykle Likvidátor koná samostatne.
napr. "v mene družstva koná likvidátor samostatne" ?
KEJKA
15.12.13,16:10
to, čo je v SZ, resp. v zápisnici VZ, aby to sedelo. Obvykle Likvidátor koná samostatne.
napr. "v mene družstva koná likvidátor samostatne" ?
napríklad tak.
Lusssy
15.12.13,17:06
Ahojte, mám podobnú otázku ako poniektorí z tejto diskusie, len je tu príliš rozvetvená debata a množstvo príspevkov, neviem sa zorientovať. Mám s.r.o. presne 2 mesiace, rozhodla som sa ju zrušiť, okrem základného imania nemá žiadny majetok, celý čas je nečinná, nevystavila žiadnu FA, len na ňu je cca 5 FA/bločkov súvisiacich so zakladaním a kúpou kancelárskych pomôcok. Tiež sa na mňa vzťahuje likvidácia? Nedá sa to nejak inak? Podľa zákona vyzerá, že likvidácia musí byť len je to hrozne zdĺhavé. Ďakujem za odpoveď
KEJKA
15.12.13,17:17
Ahojte, mám podobnú otázku ako poniektorí z tejto diskusie, len je tu príliš rozvetvená debata a množstvo príspevkov, neviem sa zorientovať. Mám s.r.o. presne 2 mesiace, rozhodla som sa ju zrušiť, okrem základného imania nemá žiadny majetok, celý čas je nečinná, nevystavila žiadnu FA, len na ňu je cca 5 FA/bločkov súvisiacich so zakladaním a kúpou kancelárskych pomôcok. Tiež sa na mňa vzťahuje likvidácia? Nedá sa to nejak inak? Podľa zákona vyzerá, že likvidácia musí byť len je to hrozne zdĺhavé. Ďakujem za odpoveď
založenie sro si treba premyslieť vopred. áno, likvidácia je zdlhavá. Ale čo ťa tlačí?
za 3 - 3,5 mesiaca máš pokoj.
Lusssy
15.12.13,17:20
tlačí ma to, že odchádzam do zahraničia... zmenili sa mi okolnosti, politici začali hádzať podnikateľom polená pod nohy a ja nemienim platiť... chcem ísť čím skôr preč
xeovila
15.12.13,19:02
Este mam taky mensi zmatok s terminami, ak viete niekto poradit.
Mam jasno, ze musim zvolat valne zhromazdenie kde rozhodneme ze vstupujeme k 31.12. do likvidacie.
V zakone je tusim 30 dni od uskutocnenia VZ povinost podat navrh na OR, ale mi mame v spolocenskej zmluve do 5 dni. Kedze cele to budem robit pocas sviatkov do 5 dni podla SZ to nestihnem urobit. Je zakon nadradeny a mozem zapis urobit az v polke januara ked VZ bude sa konat napr. 29.12.
Do kedy treba poslat oznamenie do obchodneho vestnika o likvidacii spolocnosti? Neviete o nejakom vzore tlaciva?

dakujem
KEJKA
15.12.13,19:45
tlačí ma to, že odchádzam do zahraničia... zmenili sa mi okolnosti, politici začali hádzať podnikateľom polená pod nohy a ja nemienim platiť... chcem ísť čím skôr preč
chápem, chceš sa vyhnúť povinnosti platiť licencie. Ak však neodchádzaš ihneď, tak to stíhaš. Môžem to urobiť aj "na diaľku", mám ZEP, ako aj iní. Stačí dať splnomocnenie.
Rozalka
11.01.14,14:33
No dobre, podarilo sa nám na mimoriadnej členskej schôdzi schváliť vstup do likvidácie k 1.1.2014, v OR mám zaevidované.
Ako likvidátor som sa zaregistrovala a došiel mi aj aktivačný kód, všetko som spravila, čo som si na stránke MS prečítala, uhradila správny poplatok .... teraz čakám na zverejnenie vo vestníku.
Výzva likvidátora má byť zverejnená 3 mesiace alebo 3x? a to mám zakaždým dať výzvu alebo toto už vestník vykoná aj bezo mňa?
vlds
08.02.14,18:08
zdravim,
aj po kompletnom precitani temy (a nielen tejto) ma 1 technicku otazku..ak bola spolocnost vymazana z OR SR ex offo, co s neuhradenymi pohladavkami a zavazkami ku dnu zaniku/vymazu spolocnosti? resp. maju byt vykazy podane spolu s DP nulove alebo sa uvedu tak, ake zostatky boli v den zaniku spolocnosti?
vlds
19.02.14,10:02
no tak dnes som bol na danovom urade a bolo mi povedane, ze spolocnost vymazana ex offo je pre nich uz pase, nepodava ani danove ani vykazy!
anna81
24.03.14,06:24
ahojte, ja mám otázku ohľadom otvorenia účtovných kníh.
firma vstúpila do likvidácie k 1.6.2010. za obdobie 1.6.2010-31.12.2012 podala daňové priznanie.
likvidácia ukončená nebola a trvá aj v roku 2013 a 2014.
otvára firma k 1.1.2013 účtovné knihy?
Economic
24.03.14,07:16
Nové účtovné knihy neotváraš. Otvárali sa ku dňu vstupu do likvidácie. tým že podáš počas likvidácie DP, knihy neuzatváraš... čiže jedná sa len o klasický prechod firmy z jedného účtovného roku do nového. DP treba podať k 31. 3. ak nie je ukončená likvidácia. Uzavrieš ich ku dňu ukončenia likvidácie.
anna81
24.03.14,07:48
Economic, ak neotváram účtovné knihy, tak DP výkaz ziskov a strát (http://www.porada.sk/vykaz-ziskov-a-strat#__AUTOKW) a súvahu vyhotovím len z obratov roka 2013?
Economic
24.03.14,08:22
áno, lebo si mala povinnosť do 2. roku ak je neukončená podať DP a potom každý rok, kým sa neukončí, čiže každý ďalší rok...
anna81
24.03.14,08:38
už mám v tom jasnejšie :-)
takže k 1.1.2013 ani k 1.1.2014 neúčtujem na 701
a výkaz ziskov a strát (http://www.porada.sk/vykaz-ziskov-a-strat#__AUTOKW) a súvahu za rok 2013 vyhotovím len z pohybov v roku 2013.
ešte ma napadlo, minulé obdobie bude to k 31.12.2012?
Economic
24.03.14,18:29
minulé obdobie bude to k 31. 12. 2012 áno
anna81
25.03.14,06:31
Economic ďakujem :)
ešte ťa poprosím, musíme podať aj poznámky k účtovnej závierke?
Economic
25.03.14,07:39
Aj poznámky, čiže kompletnú účtovnú závierku. Tie poznámky podľa mňa môžu byť aj úplne krátke... Vynechala by som nevyplnené tabuľky, pre ktoré nemáš náplň. len nezabudni na prvú novú stranu poznámok - nové tlačivo, ostatok si prispôsob.
anna81
25.03.14,10:02
Economic, ešte že si tu :-)
len sa chcem uistiť, keď mi 221 vychádzka k 31.12.2013 mínusová hodnota je to v poriadku?
( k 31.12.2012 sme mali plusovú hodnotu, na účte bolo len veľmi málo pohybov a bankové poplatky (http://www.porada.sk/poplatky#__AUTOKW) ale keďže som ZZ k 1.1.2013 nepreniesla, malo by to byť OK)

a ešte ťa chcem poprosiť, v roku 2012 sme vykázali stratu, teraz nám vychádza platiť daň (mali sme len jeden príjem z prenájmu) stratu si nemôžeme odpočítať keď sme v likvidácii však?
Economic
25.03.14,13:25
áno stáva sa občas, že u klienta mi ide banka do mínusu, môže byť. Stratu si môžeš umoriť (odpočítať)
anna81
26.03.14,08:31
Economic, k tej strate:

"Ako vyplýva z ustanovenia § 30 ods. 1 zákona o dani z príjmov, ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu nárok na odpočet daňovej straty odo dňa vstupu do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu zaniká. Ak je zdaňovacie obdobie (http://www.porada.sk/zdanovacie-obdobie#__AUTOKW) pred vstupom do likvidácie, resp. konkurzu kratšie ako rok, daňovník môže uplatniť celý ročný odpočet daňovej straty."

https://podpora.financnasprava.sk/499313-Odpo%C4%8Det-da%C5%88ovej-straty-po-vstupe-do-likvid%C3%A1cie-resp-konkurzu

z tohoto článku som pochopila že firma v likvidácii si stratu nemôže odpočítať.
Economic
26.03.14,20:17
Reagujem až takto neskoro, lebo som bola mimo celý deň. Veru súhlasím, teraz ten § pozerám. (priznám sa, že zatiaľ všetky likvidácie ktoré som mala boli na nule, resp. v strate a teda si nemali ani z čoho uplatniť odpočet straty.) Ospravedlňujem sa, že som toto radšej hneď nepozrela priamo v zákone. No zase som aj ja o niečo múdrejšia... ak náhodou nejaký majetok (http://www.porada.sk/majetok#__AUTOKW) v likvidácii predám, viem že to musím urobiť rozumne, aby nevychádzala platiť vysoká daň z toho.
anna81
27.03.14,06:13
:-)

majetok (http://www.porada.sk/majetok#__AUTOKW) sme ešte nepredali, v tejto firme je to také komplikované..., ale prišiel príjem z prenájmu. To bol jediný príjem v roku 2013 a keďže výdaje boli minimálne, daň platiť vyšla či firma chce či nechce..tu sa urobiť rozumne nič nedalo ;-)
Economic
27.03.14,06:28
Jednoznačne, ak máš takéto prípady, tak to aj rozum je veru málo :-))))) Medzi nami zbrojnošmi mne osobne sa javí ten § 30 nespravodlivý. No nezmeníme to...
mojto
22.04.14,11:05
Poprosím skúsenejších o radu, ako ďalej, aká je postupnosť krokov:
máme súhlas správcu dane
máme potvrdenie o zverejnení vo vestníku po dobu 3 mesiacov

- vyplníme priznanie
- vyhotovíme výkazy (súvaha, výkaz ziskov a strát, poznámky)
- vyhotovím správu likvidátora

a odovzdám na DÚ
a to isté +súhlas správcu +potvrdenie o zverejnení +návrh na výmaz do OR?
alebo v akom poradí?
Dakujem.
Economic
22.04.14,13:40
Je zvláštne, že DÚ dal súhlas skôr,než je likvidácia ukončená. Pri mojej poslednej likvidácii som najprv musela ukončiť likvidáciu, t.j. podať posledné DÚ a až tak mi dali súhlas DÚ. Kľudne môžete podať návrh na výmaz z OR : Návrh, súhlas DÚ, správa likvidátora schválená VZ + oznámenie v OV.
mojto
23.04.14,13:10
Je zvláštne, že DÚ dal súhlas skôr,než je likvidácia ukončená. Pri mojej poslednej likvidácii som najprv musela ukončiť likvidáciu, t.j. podať posledné DÚ a až tak mi dali súhlas DÚ. Kľudne môžete podať návrh na výmaz z OR : Návrh, súhlas DÚ, správa likvidátora schválená VZ + oznámenie v OV.
Spolu so žiadosťou som chcela odovzdať kartičku, vrátili mi ju, že vraj stačí, keď oznámim výmaz. Je to vôbec nutné oznamovať? veď to im oznámi OR, či?
Economic
23.04.14,13:13
Radšej ohlásiť správcovi dane + odovzdať kartičku, i keď to budú vidieť....
JAJA11
16.05.14,05:34
čo s likvidáciou, ak likvidátor - konateľ zomrel?
Economic
16.05.14,05:36
Dedičské konanie. Notár určí na základe dohody dedičov, kto bude pokračovať v likvidácii.
JAJA11
16.05.14,05:46
a je možné, ak niekto z dedičov bude mať záujem pokračovať v podnikaní, tak zrušiť likvidáciu?
Economic
16.05.14,06:21
samozrejme. taký istý proces ako keď spoločnosť do nej vstúpila. Už som to aj robila v praxi.
JAJA11
16.05.14,06:25
tak ja sa zatiaľ pýtam len zo zvedavosti.... ten pán mi ešte hovoril, že už je to vyriešené a firmu zlikvidoval sám, ale v januári zomrel a mne len tak napadlo, že to pozriem a zistila som, že firma je stále v OR.... účtovníctvo mám stále u seba, na konci roka vznikne povinnosť podať DP. Ak sa dediči neozvú, mala by som ich asi upozorniť, že je povinnosť podať DP......
Economic
16.05.14,06:37
Ak je treba povinnosť už tento rok DP podať, určite ich na to upozorni.
JAJA11
16.05.14,07:05
likvidácia začala v roku 2012, vtedy bolo k dátumu vstupu do likvidácie podané DP a podľa toho čo som zisťovala, tak treba podať k 31.12. 2014 DP. Boli tam neuhradené nejaké veci, ktoré majiteľ údajne uhradil, takže firma je čistá, tak som myslela, že by bolo dobré ju aj zachovať..... bolo by to lacnejšie,. ako ju zrušiť......
Economic
16.05.14,07:18
Áno s podaním DP máš pravdu. Určite áno, ak je forma čistá mohol by v nej niekto pokračovať. Inak za výmaz z OR sa nič neplatí. Pre predaji spoločnosti by boli určite nejaké náklady. Takže z tohto pohľadu najlacnejší variant je získať súhlas správcu dane s výmazom a podať návrh na výmaz. Teraz je k vôli daňovým licenciám firiem na predaj až-až a ceny klesajú. Treba si reálne vyhodnotiť čo je najvhodnejšie urobiť.
timejka200
27.08.14,08:01
nemá náhodou niekto vzor oznámenia o vstupu do likvidácie na DÚ, resp. živnostenský register? všade hľadám.....ale nenachádzam
Economic
27.08.14,10:48
Ak je firma platiteľ DPH oznám elektronicky cez všeobecné podanie. Ak nie je platiteľ DPH, klasickým firemným listom oznám zmeny a vráť kartičku(y). Na ŽÚ neoznamuješ.
KEJKA
27.08.14,12:59
Ak je firma platiteľ DPH oznám elektronicky cez všeobecné podanie. Ak nie je platiteľ DPH, klasickým firemným listom oznám zmeny a vráť kartičku(y). Na ŽÚ neoznamuješ.
prečo nie? ja som elektronicky oznámila aj na ŽÚ, ako každú zmenu. Ale v mojom prípade sa menilo sídlo likvidovanej s.r.o. tak asi hlavne kvôli tomu.
Economic
27.08.14,15:08
Pretože oznamovanie zmien na ŽÚ je už dávno zrušené. Oni si zápisy dolaďujú so zápisom z OR, dostávajú tzv,. "dávky" z OR. Ak napríklad v spoločnosti nastala zmena konateľa, že na miesto slováka tam ide maďar, vyzvú na doloženie VRT. Nepýtajú oznamovanie zmien.
KEJKA
27.08.14,20:22
super, ďakujem.
nikula
08.09.14,18:41
Prosím o usmernenie konkrétne, lebo som nič také nenašla...

- ostala mi na účte 365 dosť vysoká suma a nemám ako ju uhradiť. Môže ostať k likvidácii? Môžem ho preúčtovať na 413 a tým by som mala imanie na úhradu neuhradených záväzkov - dodávateľom? Alebo môžem tento záväzok použiť na úhradu straty min. rokov.
- na účtoch 428 a 429 mám nejaké sumy - doteraz sa nezapočítali. Môžem to urobiť teraz?
a tieto účty môžu byť v rámci uzávierky a presúvajú sa do obdobia likvidácie?
- účet 421 zákonný rezervný fond bude fungovať ďalej?
- ako poriešiť účet 391?
- na sklade je papierovo tovar cca za 1500 eur, ale nakoľko sa jedná o potraviny, väčšina je po záruke a už sa vyradil. Po inventúre ostalo len za 250 eur tovaru. Vyradené dať na 549 a zvyšok nechať do likvidácie?
Na čo ešte nezabudnúť?
Prosím.... súrne
nikula
08.09.14,18:48
a ešte otázka: s účtom 411 sa nerobí nič - pokračuje v plnej výške do likvidácie?
Economic
09.09.14,09:49
nie, pokračuje,.
sniezik111
16.09.14,14:47
Dobrý deň, ďakujem za všetky príspevky, mnohé som sa dozvedela.

Chcem sa opýtať ako je to s výškou odmeny likvidátora. Môže byť v akejkoľvek výške (po dohode so štatutárnym orgánom spoločnosti, ktorý likvidátora menoval na mimoriadnom valnom zhromaždení, ktoré rozhodlo o likvidácii) a po schválení valným zhromaždením, ktoré rozhodne o konečnej správe a teda schváli výšku odmeny likvidátora) alebo sa musí riadiť vyhláškou č. 526/2004 Z.z. a je vypočítaná len príslušným % z likvidačného zostatku?

Konkrétne...ak je likvidačný zostatok cca 1000 EUR, môže byť celých 1000 EUR vyplatených ako odmena likvidátorovi? Trom akcionárom by nebol vyplatený žiadny podiel na likvidačnom zostatku (schválili by to na poslednom valnom zhromaždení spolu s konečnou správou, účtovnou závierkou,...). Alebo odmena likvidátora môže byť len v zmysle vyhlášky a teda len 15% z 1000 EUR?
Economic
16.09.14,15:05
Odmenu likvidátora stanoví valné zhromaždenie, a môže to byť aj spomínaných 1 000.- Eur.
sniezik111
16.09.14,15:11
Našla som na webe totiž rôzne názory.... napr. že ak je likvidátor zamestnancom firmy, odmena likvidátora môže byť v ľubovoľnej výške, inak nie, alebo tiež názor, že daňovo uznaná výška odmeny je len podľa vyhlášky č. 526/2004.... zvyšok je daňovo neuznaný....

A ešte jedna otázka:
Ako a kedy sa prosím účtuje o odmene likvidátora? Napr. MD 518 / DAL 379 ?
O odmene sa účtuje ešte pred ukončením likvidácie, t.j. pred podaním daňového priznania? Fyzicky sa vyplatí asi až neskôr, keď likvidátor úspešne ukončí likvidáciu a spoločnosť bude úspešne vymazaná z OR.
sniezik111
16.09.14,15:14
Economic, vďaka za rýchlu odpoveď :-) Tak som aj myslela, že vyhláška je hlavne pre likvidátorov, ktorých vymenuje súd.
Economic
16.09.14,15:32
Kľudne zaúčtuj 518/379. Vyplať likvidátorovi. Až následne ukonči likvidáciu, podaj posledné DP. Následne hneď požiadaj správcu dane o Súhlas s výmazom z OR (je tam správny poplatok, ak to podáš elektronicky, tiež je v polovičnej výške) a podáš návrh na výmaz z OR. Ten poplatok môže uhradiť aj likvidátor. Ja osobne to tak robievam. (Len tak medzi nami zbrojnošmi, ak robím likvidátora ja, odmenu si nechávam vyplatiť vopred) Robievam to ako právnická osoba, aby som sa vyhla odvodu do ZP.
sniezik111
16.09.14,15:40
Ešte mi napadá jedna otázka, snáď posledná.....ako je to s archiváciou dokumentov?

Našla som na webe info: Povinnosťou likvidátora je aj usporiadanie účtovných a iných podnikových písomností a ich zabezpečenie proti strate, zničeniu a následné odovzdanie na archiváciu v zmysle zákona č. 395/2002 Z.z. o archívoch a registratúrach.

Je potrebné komunikovať s miestne príslušným archívom? Napr. oznámiť, kde budú archivované dokumenty spoločnosti a následne žiadať o súhlas s výmazom spoločnosti?

V Čechách som pri likvidácii firmy musela mať aj súhlas archívu. Tu na Slovensku pri výmaze spoločnosti ex offo (po ukončení konkurzu, kde majetok nepostačoval na úhrady trov konania) súd vymazal spoločnosť bez povinnosti archivácie akýchkoľvek dokumentov. A neviem ako je to pri ukončení likvidácie.
Economic
16.09.14,15:53
Robila som už viac likvidácii, tu na slovensku. Nikdy odo mňa nik nepožadoval nič od archivácie, ale do valného zhromaždenia, ktoré schvaľuje konečnú správu likvidátora uvádzam, že archivovať doklady bude ten a ten konateľ v zmysle platnej legislatívy. Najdôležitejšie sú snáď len mzdové záležitosti. Ostatné majú kratšiu dobu archivácie. Vlastne Kejka tu na toto upozornila, že toto pýtali v BA, preto to zahrňujem do MVZ. Bolo to úplne v poriadku.
sniezik111
16.09.14,16:36
Economic, veľká vďaka za Tvoj čas a že všetkým takto pomáhaš :-)
Economic
16.09.14,16:39
Keď môžem,, rada pomôžem. Toto je moja parketa, mám s likvidáciami už dlhoročné skúsenosti. :-)
Economic
22.10.14,07:28
Len chcem poraďákom dať do pozornosti špeciálnu požiadavku OR Nitra. Všade inde mi stačí jedna komplexná Konečná správa likvidátora aj s rozdelením likvidačného zostatku. Sudkyňa z Nitry si vyžiadala na miesto toho jedného (podľa mňa dobre prepracovaného dokumentu) dva a to : Konečnú správu o priebehu likvidácie a návrh na rozdelenie likvidačného zostatku. Takže tí, ktorí spadáte pod Nitru, pre istotu to urobte tak. Podľa mňa je to síce zbytočná buzerácia.... ale keď chcem dosiahnuť výmaz spoločnosti musím sa bohužiaľ aj takýmto zbytočnostiam podrobiť. Robila som už desiatku likvidácii, doteraz vždy všetko bolo výborne, len toto jedno mi v prvom podaní nevyšlo. Čiže som to doložila rozdelené v podstate, ale obsah identický ako v pôvodnom dokumente.
sniezik111
04.11.14,12:25
Economic, prosím Ťa o radu...valné zhromaždenie (VZ), ktoré schvaľuje konečnú správu likvidátora a mimoriadnu účtovnú závierku - je RIADNE valné zhromaždenie alebo MIMORIADNE? Myslím, že riadne...ale nie som si istá. Zmiatlo ma to, že ku dňu ukončenia likvidácie sa zostavuje mimoriadna účtovná závierka. To, či ide o riadne alebo mimoriadne VZ musí byť uvedené aj v pozvánke aj v zápise z VZ...tak aby som náhodou neuviedla zle. Vďaka za radu.
Economic
04.11.14,12:55
Medzi nami zbrojnošmi, pozvánku nedokladám nikam, len vo VZ konštatujem, že lehota bola dodržaná v zmysle ustanovení ZL alebo SZ.. Kľudne daj opäť mimoriadne valné zhromaždenie.
Zita5
03.02.15,07:21
Prosím o radu . Firma chce vstúpiť do likvidácie . od roku 2003 nevykonáva žiadnu činnosť Podáva nulové DP . Pokladňa zostatok 0, bankový účet nemajú , je tam neuhradená strata ešte z rokov 2000 až 2003 vo výške cca 5000 euro .Majetok nemali a nemajú žiaden . Čo s tým , keď nemajú peniaze na likvidáciu .Musia uhradiť stratu platbou v hotovosti cez pokladňu ? Ďakujem.
JAJA11
03.02.15,07:27
Prosím o radu . Firma chce vstúpiť do likvidácie . od roku 2003 nevykonáva žiadnu činnosť Podáva nulové DP . Pokladňa zostatok 0, bankový účet nemajú , je tam neuhradená strata ešte z rokov 2000 až 2003 vo výške cca 5000 euro .Majetok nemali a nemajú žiaden . Čo s tým , keď nemajú peniaze na likvidáciu .Musia uhradiť stratu platbou v hotovosti cez pokladňu ? Ďakujem.

Podať žiadosť na súd o zruišenie ex offo..... ale ako sa to robí neviem..... :-)
Economic
03.02.15,08:26
Zrušiť predmety podnikania (teda zrušiť Osvedčenie o živnostenskom oprávnení. To je dôvod na zrušenie spoločnosti, okrem toho, že spoločnosť možno nedokladala účtovnú závierku do Zbierky listín.... Určite sa strata neplatí do pokladne. Strata ostane stratou.
Zita5
03.02.15,08:33
Zrušiť predmety podnikania (teda zrušiť Osvedčenie o živnostenskom oprávnení. To je dôvod na zrušenie spoločnosti, okrem toho, že spoločnosť možno nedokladala účtovnú závierku do Zbierky listín.... Určite sa strata neplatí do pokladne. Strata ostane stratou.
Ďakujem .Účtovná závierka bola do Zbierky listín doložená za rok 2000,2001,2002,2003,2004....dlho dlho nič ........ a potom vlani za rok 2013, to som im už posielala ja .
Stratu som nemyslela do pokladne, ale či sú spoločníci povinní túto stratu uhradiť .
Economic
03.02.15,08:59
Nie stratu nemusia uhradiť, rozumela som. Naozaj zrušiť oprávnenie následne podať Podnet na zrušenie SRO podľa § 68 ObchoZ. Tam sú presne dôvody, pre ktoré sa tento podnet dá podať. Nestojí nič :-) len námahu také podanie urobiť do OR. Je pravda, že chvíľu dlhšie trvá ako likvidácia, ale docieli sa zrušenie spoločnosti ex offo.
Zita5
03.02.15,09:25
Na základe čoho zruší živnostenský úrad živnostenský list s.r.o. ? To len tak tam pôjde konateľ(zároveň aj spoločník ) a zruší živnosť . Inak sú tam 3 spoločníci a dvaja z nich sú konatelia .Ešte dvaja sa vedia dať dohormady , ale ten tretí zmenil bydlisko, nedáva o sebe vedieť nič .

Ešte jedna otázka . Nepoškodila som im tým, že som ich silou mocou vlani prinútila k VZ , aby odsúhlasili účtovnú uzávierku a poslala som aj oznam o schválení na Register UZ aj s uzávierkou ?
Economic
03.02.15,09:28
Záleží od úradu. Niektorý ŽÚ zruší aj na základe žiadosti konateľa. Niekde chcú Zápisnicu. Dvaja spoločníci na uznášaniaschopnosť stačia. Čiže dá sa.
Zita5
03.02.15,09:32
Ďakujem TI veľmi pekne :) Idem niečo podúmať , nemôže to takto zostať , lebo tam už naozaj nie je ani chuť v pokračovaní podnikania .To potom by mali len starosti aj napr. s licenciami a to je hlavný dôvod . Možno nebyť licencií spia stále .
Zita5
03.02.15,09:59
Ešte by som Ťa Vierka poprosila . Študujem Spoločenskú zmluvu .V jednom z článkov sa píše :VZ môže rozhodnúť o zrušení spoločnosti a o prechode jej obchodného imania na právneho nástupcu alebo o jeho likvidácii . Na prijatie tohto rozhodnutia je potrebný súhlas všetkých spoločníkov .......................ako tomuto rozumieť .Ak sú traja spoločníci a dvaja zápisnicou rozhodnú o zrušení spoločnosti a teda aj o zrušení ŽL , tak stále tam bude chýbať ten jeden hlas tretieho spoločníka o ktorom ani nevedia kde býva . Ešte v OR má starú adresu(zmena nebola spravená)
a presťahoval sa v roku 2007-2008 ...nevedia ani kde býva a ani sa neozve proste nič .
Economic
03.02.15,10:01
LICENCIE. To je problém. Inak než prejde zrušenie spoločnosti podľa § 68 môže trvať aj rok. Záväzok uhradiť licenciu tu bude. Ja by som možno zvolila svojpomocnú likvidáciu. Súdny poplatok 33.- pri elektronike, OV 20.- Eur a výmaz 0 súdny poplatok. Odo dňa vstupu do likvidácie licencia sa neplatí... Zaspali minulý rok. Licencia sa neplatila ani za obdobie pred vstupom do likvidácie a ani počas likvidácie. V tomto roku už určite januárovú licenciu ťahať bude, za minulý rok tiež....
Zita5
03.02.15,10:05
Takže dám to s likvidáciou ? len ako potom budú vykazovať poplatky spojené s likvidáciou ? Budú musieť vkladať do pokladne svoje peniaze, aby náklady boli kryté .
Economic
03.02.15,10:53
Ešte by som Ťa Vierka poprosila . Študujem Spoločenskú zmluvu .V jednom z článkov sa píše :VZ môže rozhodnúť o zrušení spoločnosti a o prechode jej obchodného imania na právneho nástupcu alebo o jeho likvidácii . Na prijatie tohto rozhodnutia je potrebný súhlas všetkých spoločníkov .......................ako tomuto rozumieť .Ak sú traja spoločníci a dvaja zápisnicou rozhodnú o zrušení spoločnosti a teda aj o zrušení ŽL , tak stále tam bude chýbať ten jeden hlas tretieho spoločníka o ktorom ani nevedia kde býva . Ešte v OR má starú adresu(zmena nebola spravená)
a presťahoval sa v roku 2007-2008 ...nevedia ani kde býva a ani sa neozve proste nič .

Na zápisnici by som ho tam podpísala. Predseda MVZ bude overovať podpis..... To bude jeden z tých dvoch...
Economic
03.02.15,10:54
No niekto z nich tie poplatky bude musieť zatiahnuť. Je to určite menej ako licencia. Nech sa rozhodnú čo je pre nich najlepšie riešenie. Či chcú ostať dlžníci k vôli licencii, alebo dať do kopy pár Eur na likvidáciu. Rozhodnutie je ozaj len a len na nich. Ja len aby neťahalo licenciu, k vôli tomu sa mi viac hodí tá likvidácia. Dá sa zmáknuť za 3 mesiace maximálne 4 až po výmaz z OR.
Zita5
03.02.15,11:31
Ešte raz Ti ďakujem veľmi pekne .Pomohli mi Tvoje informácie .
Economic
03.02.15,11:42
Rado sa stalo... kedykoľvek aj na budúce. Ja len to nepoviem, čo neviem :-)
Zita5
04.02.15,09:56
Vierka mám ten Návrh pripravený . Len sa chcem spýtať 2 spoločníci ,zároveň sú aj konateľmi majú zmenené trvalé bydlisko.Už dávno, ešte môžu vyfasovať aj pokutu . Na OR nebola doposiaľ prevedená zmena . Tretí spoločník taktiež má zmenu trvalého bydliska , ale nie je známe kde má ten TP .Čo s týmto . Je možné túto zmenu spraviť aspoň u tých (s ktorými sa dá komunikovať ) v rámci jedného návrhu t.j. aj likvidácia aj zmena adries ? Ďakujem vopred .
Economic
04.02.15,10:05
V rámci jedného návrhu dať zapísať správne adresy tých dvoch, o ktorých sa vedia správne. Tu sa dokladá také špeciálne vyhlásenie spoločnosti (overiť podpis), ktorého podstata je, že spoločnosť zastúpená konateľom vyhlasuje, že sa mení trvalý pobyt toto a toho z takej adresy na takú adresu... Na toho tretieho sa vykašlať keď je mimo,...
Zita5
04.02.15,10:23
Ak potrebujem zmeniť údaje u 2 konateľov a 2 spoločníkov , tak pridám jednu stranu P8/3 na ešte jedného konateľa , lebo inak druhému nemám kde vpísať zmenu .
Economic
04.02.15,10:32
áno pridáva sa ďalšia strana
Zita5
04.02.15,10:50
Ďakujem Ti za pomoc , cítim sa ako prvák :D
Economic
04.02.15,10:53
Tak to poznám veľmi dôverne. No zmeny v SRO sú akási moja srdcovka :-)
Dáša_
21.02.15,04:43
chcem sa spýtať k likvidácii - firma pred rokom vstúpila do lkvidácie - majetok cca 50€ - pokladna. Z toho bol zaplatený poplatok za zverejnenie vo vestníku, takže pokladna je na nule, ziadny majetok, iba zavazky voci spolocnikom. Ziadne pohladavky.
Chcem to uz zlikvidovat uplne - robím mimoriadnu uctovnu zavierku? S akým dátumom? možem ešte dnes urobiť s dátumom 30.12.2014? spoločníkom je to úplne jedno :D
likvidacny zostatok je nulovy

dátum 30. som zvolila schválne - môžem použiť minuloročné tlačivá - len neviem, či je to OK
KEJKA
21.02.15,07:00
aktíva = pasíva.
nemôžeš mať len záväzky
musí byť niečo aj v aktívach, t.j. v majetku
A kde je základné a vlastné imanie?
Dáša_
21.02.15,07:32
aktíva = pasíva.
nemôžeš mať len záväzky
musí byť niečo aj v aktívach, t.j. v majetku
A kde je základné a vlastné imanie?
zakladné imanie sa rovná starým neuhradeným stratám plus aktuálnej strate. takže mám aj v aktívach aj v pasívach 0.
Tie zaväzky voči spoločníkom som zlikvidovala na úhradu starých strát, ale tých tam bolo viac. Takže defacto záväzky ani nemám
KEJKA
21.02.15,07:45
tak máš nulovú súvahu? však napíš všetko, čo je potrebné.
Dáša_
21.02.15,07:50
tak máš nulovú súvahu? však napíš všetko, čo je potrebné.
no ja neviem, čo je nulová súvaha :) na strane aktív nemám nič, suma aktív 0

na strane pasív mám ZI, aktuálnu stratu a staré neuhradené straty - suma pasív je 0
KEJKA
21.02.15,08:05
čiže A=P=0, nulová súvaha, takto si to mohla uviesť na začiatku. Uviedla si zavádzajúco, že eviduješ iba záväzky voči spoločníkom, ale tie sú tiež nulové.
Máš správu likvidátora? ak áno a s dátumom 30.12.2014, resp. ak je v nej uvedené, že likvidácia je skončená týmto dňom, tak môžeš podať mimoriadnu UZ k 30.12.2014 a na starých tlačivách.
Ja som tak v januári urobila MUZ pre X,s.r.o. ku dňu vstupu do likvidácie.
Dáša_
21.02.15,08:58
čiže A=P=0, nulová súvaha, takto si to mohla uviesť na začiatku. Uviedla si zavádzajúco, že eviduješ iba záväzky voči spoločníkom, ale tie sú tiež nulové.
Máš správu likvidátora? ak áno a s dátumom 30.12.2014, resp. ak je v nej uvedené, že likvidácia je skončená týmto dňom, tak môžeš podať mimoriadnu UZ k 30.12.2014 a na starých tlačivách.
Ja som tak v januári urobila MUZ pre X,s.r.o. ku dňu vstupu do likvidácie.

vďaka, spravu likvidátora nemám - lebo ziadna nie je. Cize dam ju urobit s datumom 30.12. - prave kvoli tym starym tlacivam a je koniec. Vdaka ti.
Economic
22.02.15,18:13
Konečnú správu likvidátora a poslednú účtovnú závierku schválenú MVZ bude treba do OR ako príloha k návrhu na výmaz z OR. K tomu súhlas správcu dane.
promont maja
23.02.15,05:15
... neviem, či sa to už niekto pýtal .. ale stále rozmýšľam nad podielom na likvidačnom zostatku, ktorý by mal byť vymeriavacím základom pre odvod zdravotného poistenia akotaký ( ... podľa § 13 ods. 6 zákona o zdravotnom poistení vymeriavacím základom pre odvod poistného je suma vyplatená v kalendárnom roku zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. e) ..) ... alebo je možné od neho odpočítať, a to aj ? v zmysle zákona o zdravotnom poistení, tzv. náklady spojené s nadobudnutím obchodného podielu? ... či?
paťuška
08.07.15,06:21
Prosím o radu, sro vstúpila do likvidácie napr. 10.5.2015.
1. Priznanie DPH som podala najprv 2 t.j.- do 10. a po 10.5.2015 - potom mi volali z DÚ, že to spojili do jedného. Ako to spraviť v účtovníctve? Do ktorej fi priznanie patrí ? pred likvidáciou alebo do sro v likvidácii?
2. DzMV po novom ide do konca mesiaca - kde majú byť účtované náklady
2. Ostali nám zamestnanci, ktorým plynie výpovedná lehota - mzdy detto - kde zaúčtovať ?
Consultix
08.07.15,11:08
Prosím o radu, sro vstúpila do likvidácie napr. 10.5.2015.
1. Priznanie DPH som podala najprv 2 t.j.- do 10. a po 10.5.2015 - potom mi volali z DÚ, že to spojili do jedného. Ako to spraviť v účtovníctve? Do ktorej fi priznanie patrí ? pred likvidáciou alebo do sro v likvidácii?
2. DzMV po novom ide do konca mesiaca - kde majú byť účtované náklady
2. Ostali nám zamestnanci, ktorým plynie výpovedná lehota - mzdy detto - kde zaúčtovať ?
Ahoj:
1. Vstup do likvidacie nema vplyv za zdanovacie obdobie DPH, takze tu v zakonnej lehote podava danovy subjekt s identifikatormi, ake v tom case ma zapisane v OR. Stale je to ta ista spolocnost, nerozdeluj si to ani pomyselne stylom jedna firma/druha firma. Ak teda v den podania je uz zapisany vstup do likvidacie v OR, uvadzas nazov spolocnosti s dodatkom "v likvidacii".
2. Ukoncujes vozidlo z dovodu vyradenia z obchodnehu majetku,alebo len kvoli vstupu do likvidacie? Asi by som aj tu uplatnil casove rozlisenie, ako v bode 3.
3. Podla ZDP sa konci zdanovacie obdobie dnom pred vstupom do likvidacie a zacina sa dalsie (specialne, - moze trvat az do 31.12. druheho roka po vsupe do likvidacie) dnom vstupu do ikvidacie. Osobne si myslim, ze mala byt dodrzana casova suvislost so zdanovacim obdobim, takze ak sa na to pozeram striktne, tak by som aplikoval casove rozlisenie.
paťuška
28.07.15,07:33
Vďaka za radu, ozývam sa až teraz a rozmýšľam ako je to s odpismi majetku, má fi pred vstupom do likvidácie nárok na uplatnenie pomernej časti odpisov alebo uvažujem zle?
Consultix
28.07.15,12:46
Pred vstupom do likvidacie samozrejme ano. Fungujes v beznom ekonomickom rezime a vsetky naklady a danove vydavky su uplatnitelne v zmysle prislusnych predisov. Situacia sa meni az vstupom do likvidacie.
paťuška
04.08.15,10:26
ďakujem za cenné rady, mne ide o to, že či do vstupu do likvidácie môžem uplatniť daňové odpisy (pomernú časť), keďže robím mimoriadnu závierku k 10.5.2015 a pre mňa tým pádom končí možnosť odpisovať majetok.
A ešte sa chcem spýtať, čo s nevyplatenými podielmi na HV za minulé roky, vyplatené asi nebudú, niet z čoho - preúčtovať ich na 429 ?
Economic
04.08.15,10:40
Strata sa už nedá umoriť. Odpisy sa uplatnia alikvotne. Ostatky na účtoch ako 429 môžu ostať.
Consultix
04.08.15,16:46
V zdanovvacom obdobi, ktory konci dnom predchadzajucim vstupu do likvidacie sa odpisy samozrejme uplatnuju. Ako pise Economic, nie je mozne uz umorovat stratu, dokonca pouzite rezerv je tiez obmedzene.
Pytas sa na nevyplatene podiely na HV, ale spominas 429. Je to teda neuhradena strata, alebo nerozdeleny zisk?
paťuška
05.08.15,05:49
428 nie je, iba 429 - neuhradená strata... Inak ak čítam §30 tak s tým odpočtom straty to chápem tak, že odo dňa vstupu do likvidácie nárok na odpočet straty zaniká t.j. do vstupu - rozumiem v mojom prípade ešte 1/4 by sa dalo, či nie?
Consultix
05.08.15,06:22
Ano, v zdanovacom obdobi, ktore je pred vstupom do likvidacie este mozem umorovat neuhradenu stratu z predchadzajucich obdobi.
paťuška
05.08.15,06:37
Vďaka za odpoveď a ešte jedna vec mi napadla - pripočítavam neuhradené záväzky podľa doby splatnosti §17 ods.27 - teda upravujem ZD k 10.5.2015 ?
KEJKA
05.08.15,16:57
mimochodom - ale týka sa to likvidácie.
Prvý raz som robila súvahu ku dňu ukončenia !! likvidácie tak, že som ponechala záväzky z pôžičky. Doteraz som vždy všetky neuhradené záväzky účtovala do výnosov.
Tentokrát ide o záväzky voči materskej spoločnosti z titulu pôžičiek (teda nešlo o nákladové položky), pričom sa jedná o jediného veriteľa, takže likvidátorka nerieši (podľa mňa správne) vstup do konkurzu.
Nie som si však celkom načisto, čo s tými neuhradenými záväzkami. Uhradiť pre nedostatok majetku ich bolo nemožné. Je správne ich ponechať v súvahe?
Stav majetku = 0.
Consultix
06.08.15,08:01
KEJKA, ake mas stavy na 428 / 429 v porovnani s stymto zavazkom? Stretol som sa s nie jednym pripadom, ked 365 sa zapocitalo voci 429 (samozrejme s prislusnymi rozhodnutiami VZ atd...). Takze aj v pripade 361/471 by to bolo mozno priechodne.
Porozmyslaj este nad kapitalizaciou zavazku na 413.
Urcite by som nenechaval zavazok v suvahe ku dnu ukoncenia likvidacie.
Consultix
06.08.15,10:24
Este v nadvaznosti k tym zavazkom. ObchZ jednoznacne hovori o tom, ze pred ukoncenim likvidacie nemozu zostat ziadne zavazky voci veritelom:
§ 75

(3) Spoločníkom nemožno poskytnúť plnenie z dôvodov ich nároku na podiel na likvidačnom zostatku skôr, než sú uspokojené nároky všetkých známych veriteľov spoločnosti.

Takze najprv zavazky, potom rozdelenie likvidacneho zostatku.
renča123
19.04.16,11:33
Ahojte, prosím o radu k likvidácii. Najprv jednoduchá otázka: je zo zákona povinná odmena likvidátora, keďže konateľ=likvidátor alebo nemusí byť vyplatená? Potrebujem vyriešiť účtovné a daňové záležitosti. Prečítala som si viac článkov a celú túto diskusiu a som z toho jeleň, aj keď si myslím, že by to mohlo byť jednoduché, keďže ku dňu pred vstupom do likvidácie som zostavila DP+ÚZ, pričom v súvahe bolo len 5 položiek: pokladňa, rezerva na DP+ÚZ, daň z príjmov PO, ZI a neuhrad. strata. Všetky pohľadávky a záväzky boli vysporiadané, daň uhradená, rezerva preúčtovaná. Jediný náklad bude fa za zostavenie posledného DP+ÚZ a fa za admin. služby pri vstupe do likvidácie. Ako mám vysporiadať pokladňu, ZI a stratu? Prosím aj so zaúčtovaním. Kedy sa môže vyplatiť likvidačný zostatok? ÚZ má byť zostavená pred aj po jeho vyplatení a teda tá druhá má mať všetky zostatky nulové? ÚZ podávaná spolu s posledným DP môže mať zostatky na 211, 411 a 429? Vopred ďakujem.
majka 62
23.04.16,20:01
Pozdravujem všetkých v tejto téme, chcem vás poprosiť o radu, názor. Spoločnosť s r.o. bola v likvidácii, v súčasnosti je už vymazaná z OR na základe rozhodnutia konkurzného súdu o zrušení konkurzu pre nedostatok majetku. Spoločnosť si v minulosti vzala úver v banke, ktorý neskôr už nezvládala splácať - majiteľ podpísal zmenku teda stal sa ručiteľom -avalistom. Banka postúpila teraz túto pohľadávku spoločnosti na vymáhanie pohľadávok. Je postup správny? Nemala si banka uplatniť pohľadávku vtedy keď správca konkurznej podstaty vyzval veriteľov aby sa prihlásili? Medzi veriteľmi, ktorí sa prihlásili nebola. Nevzťahuje sa na spoločnosť, ktorá bola zrušná likvidačným konkurzom zánik zmenkového záväzku alebo niečo podobné? Je nejaké východisko z tohto problému? Keby firma mala finančné prostriedky už dávno je tento záväzok vyplatený a nemusela by ísť do likvidácie. Vďaka za každý názor.
majka 62
25.04.16,10:55
Nik sa nestretol s takouto situáciou, ako ste to riešili? Veľmi pekne ďakujem za prípadné reakcie.
resola
08.08.18,12:03
Dobrý deň prajem Economic,

chcem poprosiť o radu pri likvidácií spoločnosti. K ukončeniu likvidácie som zostavila ÚZ, ktorá bola schválená, odovzdaná na DÚ a predložená na súd spolu so žiadosťou o výmaz. V ÚZ bol záväzok vo výške poplatkov po ukončení likvidácie t.j. poštovné, overovanie,kolky atď. a súdna úradníčka výmaz zamietla, z dôvodu záväzkov v ÚZ. V likvidačnej správe bolo popísané čo je to za záväzok.
Taktiež pri žiadosti o výmaz/ t.j. po ukončení likvidácie / nám DÚ oznámil, že máme preplatok, ktorý nám aj vrátil.
V ÚZ sme žiadnu pohľadávky voči DÚ účtovanú nemali. Prosím o radu ako to mám zaúčtovať, už po ukončení likvidácie.

Aké dôkazy predložiť pri odvolaní na súd.

Vopred ďakujem za radu
resola
09.08.18,05:04
Prosím, nikto nevie poradiť ?
emdob
02.02.19,06:43
Prosím Vás Kejka tu píše ešte v roku 2012:



chcem sa uistiť - podám návrh na výmaz sro elektronicky, nie som likvidátor. Likvidátor je konateľ, už čakáme len na súhlas DU s výmazom. Súhlas + návrh plus záverečná správa + rozhodnutie spoločníka-schválenie RUZ, správy - podpíšem ZEP. Musí byť niekde overený podpis spoločníka, likvidátora?
samozrejme prílohou budú aj výkazy.

Nie je treba z tých dokumentov žiadny overovať. (Ja z istých dôvodov na plnej moci si nechávam overiť podpis, ale to je iba moje rozhodnutie, mám na to svoje dôvody, nie je to povinnosť )


Prosím Vás ako je to teraz? Je potrebné overiť podpisy spoločníka, príp. likvidátora na niektorom z dokumentov, ktoré prikladá jednoosobová sro k návhru na výmaz spoločnosti po skončení jej likvidácie (napr. zápisnicu z valného zhromaždenia o skončení likvidácie, o schválení záverečnej správy o priebehu likvidácie a návrhu na rozdelenie likvidačného zostatku alebo je potrebné overiť samotnú Záverečnú správu o priebehu likvidácie či návrh na rozdelenie likvidačného zostatku)?
emdob
02.02.19,11:36
Prosím, poradíte mi?
Economic
02.02.19,12:28
Podpis predsedu MVZ na zápisnici podpis overiť. Na ostatných dokumentoch netreba overovať nič.