calawen
09.03.12,08:58
Ahojte, prosím o radu ako postupovať pri likvidácii spoločnosti, keď mi prišlo rozhodnutie zo súdu, kde ma určili za likvidátora. Žiaľ, na profesionálnu likvidáciu nemám prostriedky.
JTOMA
09.03.12,08:17
Ahojte, prosím o radu ako postupovať pri likvidácii spoločnosti, keď mi prišlo rozhodnutie zo súdu, kde ma určili za likvidátora. Žiaľ, na profesionálnu likvidáciu nemám prostriedky.
--------------------
Zažil som, a niečo málo o tom aj viem. Je to beh na neskutočne dlhú trať, mne sa jedna likvidívia vlečie neúrekom už cca 15 rokov a ešte netuším ako ju ukončím.
Keby sa podobne postihnutých našlo viac, a každy prispel svojou skúsenosťou, možno by sme niečo aj dokázali.
anna81
09.03.12,08:38
súhlasím s JTOMA, je to beh na dlhú trať...a popravde, nezávidím...

ja robím účtovníctvo jednej firme v likvidácii, takže sčasti robím aj prácu likvidátora, už sú v likvidácii tretí rok...
snažila som sa tu pridať aj zopár príspevkov na túto tému, ale každý dáva od tohoto ruky preč, a na daňovom úrade vedia ešte menej :D

tak sa pýtaj, ak budem vedieť, napíšem ako som postupovala...

a hneď na začiatok prvá otázka: už vstúpila firma do likvidácie alebo sa len chystá vstúpiť?
calawen
09.03.12,16:04
súd rozhodol, že sa spoločnosť dňom 2.2.2012 zrušuje likvidáciou, teraz neviem čo ďalej, mám len súdne rozhodnutie
Economic
09.03.12,17:41
súd rozhodol, že sa spoločnosť dňom 2.2.2012 zrušuje likvidáciou, teraz neviem čo ďalej, mám len súdne rozhodnutie

Ku dňu vstupu do likvidácie urobiť mimoriadnu účtovnú závierku a podať DP.
Odsleduj si, kedy uplynú 3 mesiace od zverenia oznamu o vstupe do likvidácie spoločnosti v obchodnom vestníku.
Ako likvidátor vykonávaš úkony, ktoré spadajú do činností likvidátora
Neskôr požiadaš DÚ o Súhlas s výmazom z OR
Urobíš správu likvidátora
Podáš návrh na výmaz spoločnosti z OR bez súdneho poplatku
(toto je v prípade, že firma nie je v predĺžení)

Asi toľko v skratke
KEJKA
09.03.12,17:42
súd rozhodol, že sa spoločnosť dňom 2.2.2012 zrušuje likvidáciou, teraz neviem čo ďalej, mám len súdne rozhodnutie
trať bude dlhá podľa stavu majetku a záväzkov................
1. napíš oznámenie do Vestníka - zverejnenie vstupu do likvidácie, výzva veriteľom, tuším sa to dnes už musí robiť elektronicky
2 urob mimoriadnu účtovnú zavierku - kompletnú - k 2.2.2012
3. otvor účtovné knihy a začínaš účtovať obdobie likvidácie
4. oznámiť treba aj na DU - vrátiš kartičku DIČ, dostaneš novú DIČ sro v likvidácii

5. podaj návrh na zápis zmien do OR - len neviem, či to už nie je riešené na základe súdneho rozhodnutia, ja mám zatiaľ len "dobrovoľné" likvidácie.
KEJKA
09.03.12,17:43
píšeš rýchlejšie...........gratulujem :-)
Economic
09.03.12,17:45
Troška sa odreagúvam od práce :-)
anna81
12.03.12,10:49
Takže do likvidácie ste vstúpili 3.2.2012?

Keď budeš robiť účtovnú závierku za obdobie od 1.1.2012 - 2.2.2012, snaž sa "vyčistiť" všetky účty v hlavnej knihe (záväzky, pohľadávky, majetok....), nezabudni poslať komplet účtovnú závierku - daňové priznanie do 90 dní od vstupu do likvidácie!

Ako už bolo spomenuté, zajdi na DU, ak si zamestnávateľ tak aj do SP, ZP a oznám zmenu názvu - k názvu musíš dať doplnok "v likvidácii".

V čase likvidácie bude firma ďalej vykonávať činnosť alebo už len kroky vedúce k likvidácii?
Od 3.2.2012 znova otvoríš účtovné knihy, a začneš s číslovaním dokladov od 1, ako keby ti 3.2.2012 začal nový rok...

držím palce
PROVIDUS
13.03.12,15:32
No, likvidácia spoločnosti je naozaj komplikovaný proces, ktorý pozostáva z viac ako 25 základných krokov a bezpočtu medzi-krokov. Všimol som si, že aj v odpovediach je niekoľko (zjavne nie úmyselných chýb), tak sa to pokúsim zosumarizovať:

1. 2.2. súd rozhodol o zrišení spoločnosti a jej vstupe do likvidácie. T.j., dňom vstupu do likvidácie je deň 2.2.2012.
2. Je potrebné zaregistrovať sa na portáli ministerstva spravodlivosti - https://portal.justice.sk/PortalApp/Page/Registracia.aspx. Tam je potrebné kompletne vyplniť formulár, nasledovať pokyny, podať žiadosť, následne vyzdvihnúť potvrdenie a aktivovať účet
3. Po registrácii je potrebné prihlásiť sa na portál a vyplniť správny formulár na oznámenie vstupu spoločnosti do likvidácie do obchodného vestníka podľa údajov uvedených v rozhodnutí súdu
4. Zaplatiť poplatok za zverejnenie o vstupe do likvidácie. (20,- Eur)
5. Počkať na zverejnenie v obchodnom vestníku. Pozor! Obchodný vestník s výnimkou stručnej správy v desktope konta na portáli ministerstva spravodlivosti žiadne oznámenia o zverejnení vstupu do likvidácie nezasiela, takže je potrebné sledovať si každý deň buď desktop konta alebo vydania obchodného vestníka.
6. Po zverejnení v obchodnom vestníku je potrebné vytlačiť si tú stranu obchodného vestníka, kde sa vstup do likvidácie zverejnil a odložiť si ju (budete ju potrebovať neskôr).
7. Odo dňa zverejnenia do likvidácie začína plynuť minimálna zákonná lehota na trvanie likvidácie.
8. Následne je potrebné vyhotoviť oznámenie o vstupe spoločnosti do likvidácie v obchodnom registri. Samo sa to nezaregistruje ani ak o zrušení rozhodol súd! Návrh musia podať všetci konatelia spoločnosti a ich podpisy je potrebné overiť u notára. K návrhu je potrebné priložiť notársky overenú kópiu rozhodnutia súdu o zrušení spoločnosti.
9. Návrh + prílohu je potrebné podať na príslušný súd - treba si doniesť kolky za 66,- Eur.
10. Po 5+1 pracovných dňoch je potrebné ísť znovu na súd a vyzdvihnúť si aktuálny výpis z obchodného registra (po zmene sa za prvý výpis neplatí). Z rôznych dôvodov však súd môže návrh odmietnuť - potom bude potrebné podať proti odmietnutiu námietky tak, aby sa dôvody odmietnutia odstránili. Zá námietky sa neplatí.
11. Keď už bude likvidácia zapísaná v obchodnom registri, je potrebné ohlásiť vstup do likvidácie Daňovému úradu, živnostenskému úradu (3,- Eurá kolok) a ak mala spoločnosť zamestnancov aj príslušnej Sociálnej poisťovni a zdravotnej poisťovni. K ohláseniu je potrebné priložiť kópiu zápisu v obchodnom registri a daňovému úradu aj všetky súčasné daňové kartičky (osvedčenia o registrácii)
12. K 1.2.2012 uzatvoriť účtovné knihy za obdobie 1.1.2012 do 1.2.2012 a za toto obdobie vyhotoviť kompletnú účtovnú závierku spoločnosti. Pozor nie k 2.2.!!! Vstupná účtovná závierka sa vyhotovuje ku dňu predchádzajúcemu dňu vstupu do likvidácie! (z.č.: 595/2003 Z.z., §41 ods. (3): Ak sa daňovník zrušuje s likvidáciou, zdaňovacie obdobie, ktoré sa začalo pred vstupom daňovníka do likvidácie, končí sa dňom predchádzajúcim dňu jeho vstupu do likvidácie.)
13. K hotovej účtovnej závierke je potrebné vyhotoviť aj daňové priznanie.
14. Daňové priznanie + účtovnú závierku za obdobie od 1.1.2012 do 1.2.2012 podať na DÚ.
15. Ďalej je potrebné vyhotoviť zoznam veriteľov podľa účtovníctva a všetkým evidovaným veriteľom poslať oznámenie o vstupe do likvidácie spolu s výzvou na prihlásenie svojich pohľadávok.

Keď budete mať túto fázu hotovú (dohadujem koncom apríla), budete mať za sebou asi 20% celkovej práce. Potom sa znovu ozvite (najlepšie cez SS) a napíšem Vám do tejto témy ďalšie kroky. Inak, osobne odporúčam nájsť si na likvidáciu niekoho, kto sa tomu rozumie a kto Vás likvidáciou prevedie, lebo inak to bude naozaj na dlho.
KEJKA
13.03.12,15:50
tak popísané to vyzerá až odstrašujúco, ale skúsim to trochu zmierniť. Možno nepostupujem úplne v súlade s predpismi, ale kupodivu, úspešne firmy likvidujem. Na portáli registrovaná som, takže stačí iba požiadať o zverejnenie vstupu do likvidácie vyplnením formulára - krok 2 je jednorazový a je vhodné využiť služby niekoho, kto tento prístup má.
body 3,4,5 spolu súvisia a v priebehu 3-5 dní príde oznam o zverejnení = vybavení žiadosti na desktope
Oznámenie na DU, ŽÚ som urobila bez zverejnenia, ihned po rozhodnuti o zrušení firmy likvidáciou,
návrh na zápis zmien som si pripravovala počas čakania na zverejnenie, takže body 5-12 sa plnia súbežne.
Dátum vstupu do likvidácie poznám, takže pripravujem mimoriadnu účtovnú závierku, do ktorej podľa možností dám všetky "čistenia", ktoré sa dovtedy zrealizovali.
bod 6 - zatiaľ to nikto nevyžadoval, ale dobrá pripomienka.
12,13,14 tvoria jeden logický celok.
takže táto fáza trvá cca 10 dní - od vyplnenia formulára do OV po odovzdanie MÚZ na DU.
Samozrejme závisí od veľkosti firmy, jej majetku určeného na likvidáciu.
PROVIDUS
13.03.12,16:31
Samozrejme, súhlasím s tým, že tieto kroky sa dajú robiť aj súčasne popri sebe. Prišlo mi však prehľadnejšie a zrozumiteľnejšie rozpísať to po jednotlivých krokoch, aby sa ľuďom jednotlivé povinnosti nezlievali (napr. aby si nemysleli, že zverejnenie v OR a v OV je to isté). Tiež je potrebné vziať do úvahy, že pre väčšinu firiem robia účtovníctvo externí účtovníci, ktorí si na vyhotovenie mimoriadnej účtovnej závierky v strede roka musia urobiť čas, takže to obvykle nie je zo dňa na deň. Preto som na túto úvodnú fázu uviedol 1,5 mesiaca. Inak súhlasím - len som chcel byť zrozumiteľný a prehľadný.
anna81
14.03.12,09:16
PROVIDUS: Keď budete mať túto fázu hotovú (dohadujem koncom apríla), budete mať za sebou asi 20% celkovej práce. Potom sa znovu ozvite (najlepšie cez SS) a napíšem Vám do tejto témy ďalšie kroky. Inak, osobne odporúčam nájsť si na likvidáciu niekoho, kto sa tomu rozumie a kto Vás likvidáciou prevedie, lebo inak to bude naozaj na dlho.

prehľadne a zrozumiteľne ste uviedli kroky v príspevku č.9, ale určite by viacerí ocenili, keby ste aj zvyšných 80% práce postupne rozpísali...;)
PROVIDUS
15.03.12,10:13
Samozrejme, postupne budem dopĺňať aj ďalšie kroky. Ale všetko má svoj čas ;)
PROVIDUS
15.03.12,10:22
Na tomto mieste by som rád pridal ešte jeden praktický postreh. Pokiaľ spoločnosť, ktorá vstupuje do likvidácie má evidovanú stratu z minulých období, je ideálne využiť ju ešte pred vstupom do likvidácie, pretože po vstupe do likvidácie to už nebude možné. To znamená, že ak očakávate resp. plánujete ešte nejaké výnosy, najprv si ich vyúčtujte a až potom vstupujte do likvidácie. Výnosy vyúčtované v likvidácii budete totiž môcť započítať len s nákladmi, ktoré vznikli počas likvidácie.
calawen
15.03.12,19:30
ďakujem za informácie - počítač mám v servise a nemám možnosť byť na porade stále - spoločnosť bola založená v 2007, nevykonávala žiadnu činnosť, v majetku má len pokladňu, bankový účet, ktorý konateľ (nie spoločník) používal ako súkromný - zúrim!, takže v pasívach sú súkromné prostriedky konateľa a základné imanie. Samozrejme v nákladoch sú bankové poplatky...

Takže hádam to až na takú dlhú trať nebude...
PROVIDUS
15.03.12,21:46
no... takto to dokonca vyzerá veľmi sľubne. Keď budete mať tú fázu, ktorú uvádza vyššie za sebou, určite sa ozvite. Prihodím ďalší postup
KEJKA
15.03.12,22:09
to nie, pokiaľ nie sú dlhy voči SP, ZP, DU, tak je to v pohode.
Economic
16.03.12,04:58
ďakujem za informácie - počítač mám v servise a nemám možnosť byť na porade stále - spoločnosť bola založená v 2007, nevykonávala žiadnu činnosť, v majetku má len pokladňu, bankový účet, ktorý konateľ (nie spoločník) používal ako súkromný - zúrim!, takže v pasívach sú súkromné prostriedky konateľa a základné imanie. Samozrejme v nákladoch sú bankové poplatky...

Takže hádam to až na takú dlhú trať nebude...


Toto je úplne jednoduchá likvidácia. Hlavne keď spoločnosť nič nedlhuje DÚ a tento spoločnosti dá súhlas s výmazom, tak je to hračka.
majka 62
16.03.12,21:23
Som veľmi vďačná za túto tému a za užitočné odpovede. Určite bude viacerým nápomocná.
Taktiež Vás chcem poprosiť o radu.
Firma má všetky spomínané úvodné kroky za sebou. Je v likvidácii od augusta 2010, od vtedy nevykonáva žiadnu činnosť, teda žiadne pohyby na účtoch ani nič podobné sa tam nedeje. Smola je ale tá, že sú tam nejaké dlhy voči SP, ZP aj DÚ, neveľké, ale sú.
Chcem sa spýtať, či v takomto prípade je potrebné podávať daňové priznanie aj za rok 2011? aj neskôr, teda každý rok až do skončenia celého procesu likvidácie aj keby to trvalo niekoľko rokov?
Economic
17.03.12,05:09
Som veľmi vďačná za túto tému a za užitočné odpovede. Určite bude viacerým nápomocná.
Taktiež Vás chcem poprosiť o radu.
Firma má všetky spomínané úvodné kroky za sebou. Je v likvidácii od augusta 2010, od vtedy nevykonáva žiadnu činnosť, teda žiadne pohyby na účtoch ani nič podobné sa tam nedeje. Smola je ale tá, že sú tam nejaké dlhy voči SP, ZP aj DÚ, neveľké, ale sú.
Chcem sa spýtať, či v takomto prípade je potrebné podávať daňové priznanie aj za rok 2011? aj neskôr, teda každý rok až do skončenia celého procesu likvidácie aj keby to trvalo niekoľko rokov?.

§ 41 Zákona o DP . Bod 4

Ak likvidácia neskončí do 31. decembra druhého roka nasledujúceho po roku, v ktorom vstúpila do likvidácie, končí sa toto zdaňovacie obdobie 31. decembra druhého roku, nasledujúceho po roku, v ktorom daňovník vstúpil do likvidácie. Tu sa už podávajú DP klasicky ročne k 31. 12. bežnému roku. DP treba podať. A pravidelne podávať, kým sa neukončí.
majka 62
17.03.12,06:41
Veľmi pekne ďakujem za promptnú odpoveď.
Laura1
18.03.12,17:46
S.r.o.-čka zatiaľ len uvažuje o likvidácii, nemá dlhy voči DÚ, ani voči poisťovňam, bude problém, ak má pohľadávky voči spoločníkovi? Ide o dosť vysokú sumu, cca 12 tisíc eur. Musí spoločník vyrovnať svoj dlh?
KEJKA
18.03.12,17:48
nemusí, ved asi ani nemá z čoho, preto sa likviduje.
Laura1
18.03.12,18:02
Kejka, ďakujem za bleskovú odpoveď!

Ak sa rozhodnú, určite sa ešte ozvem.
Alžbeta
Gong
21.03.12,10:45
Dobrý deň, sro vstúpila do likvidácie k 31.12.2011, mim. účt. záv. som spravila k 30.12.2011 + DP, toto zaslať do 90 na DU, nové účt. obd. v likvidácii začína 1.1.2012. Prosím daň. priznanie s riad. účt. závierkou, za účt.obdobie 1.1.11-31.12.2011 do konca 31.3.2012 na du nezasielam?
Economic
21.03.12,10:57
Dobrý deň, sro vstúpila do likvidácie k 31.12.2011, mim. účt. záv. som spravila k 30.12.2011 + DP, toto zaslať do 90 na DU, nové účt. obd. v likvidácii začína 1.1.2012. Prosím daň. priznanie s riad. účt. závierkou, za účt.obdobie 1.1.11-31.12.2011 do konca 31.3.2012 na du nezasielam?


§ 41 Zákona o DP bod 4

Ak likvidácia neskončí do 31. decembra druhého roka nasledujúceho po roku, v ktorom vstúpila do likvidácie, končí sa toto zdaňovacie obdobie 31. decembra druhého roku, nasledujúceho po roku, v ktorom daňovník vstúpil do likvidácie. Tu sa už podávajú DP klasicky ročne k 31. 12. bežnému roku. DP treba podať. A pravidelne podávať, kým sa neukončí.
Gong
21.03.12,11:59
§ 41 Zákona o DP bod 4

Ak likvidácia neskončí do 31. decembra druhého roka nasledujúceho po roku, v ktorom vstúpila do likvidácie, končí sa toto zdaňovacie obdobie 31. decembra druhého roku, nasledujúceho po roku, v ktorom daňovník vstúpil do likvidácie. Tu sa už podávajú DP klasicky ročne k 31. 12. bežnému roku. DP treba podať. A pravidelne podávať, kým sa neukončí.
... dúfam, že som to správne pochopila, kedže likvidácia sro je 31.12.11, mim. účt.záv. zostavená 30.12.11 - deň pred likvidáciou, za toto obdobie podám DP + účt.záv., a za ďalšie obdobie podávam k 30.12.2012, však a následne ďalší rok až kým neskončí likvidácia. Ja si teraz nevšímam podávanie DP k 31.3.2012 za rok 2011. Správne som to pochopila? Dakujem
Economic
21.03.12,12:06
... dúfam, že som to správne pochopila, kedže likvidácia sro je 31.12.11, mim. účt.záv. zostavená 30.12.11 - deň pred likvidáciou, za toto obdobie podám DP + účt.záv., a za ďalšie obdobie podávam k 30.12.2012, však a následne ďalší rok až kým neskončí likvidácia. Ja si teraz nevšímam podávanie DP k 31.3.2012 za rok 2011. Správne som to pochopila? Dakujem

Áno.
Účtovná závierka sa nerobí k 31. 3. ale v prípade likvidácie ku dňu predchádzajúcemu vstupu do likvidácie, teda 30. 12. 2012. Ak nebude ukončená likvidácia, podávaš k 31. 12. 2014. Ak likvidácia skončí skôr, zostavuješ ku dňu ukončenia likvidácie.
Gong
21.03.12,12:52
dakujem už som to pochopila
Katarina1
28.03.12,15:19
Mam otázku k tejto téme, keďže sú tu zdatnejší ako ja. Spoločnosť bola v konkurze do 5.11.2010 a správca konkurznej podstaty urobil DP. Od 6.11.2010 je spoločnosť v likvidácii. Je povinná podať prvé DP k 31.12.2011 alebo 2012?
Economic
28.03.12,15:51
Mam otázku k tejto téme, keďže sú tu zdatnejší ako ja. Spoločnosť bola v konkurze do 5.11.2010 a správca konkurznej podstaty urobil DP. Od 6.11.2010 je spoločnosť v likvidácii. Je povinná podať prvé DP k 31.12.2011 alebo 2012?


31.12.2011
Katarina1
28.03.12,16:24
Myslela som si, ďakujem za potvrdenie :-)
nnanii
29.03.12,10:49
Ahojte...potrebovala by som poradiť...ide o to, že po prečítaní obchodného zákonníka neviem pochopiť rozdiel medzi zrušením obch. spoločnosti s likvidáciou a bez....mohli by sme mi to "polopate" vysvetliť?...už som celá zamotanáá..:)
Economic
29.03.12,12:22
Ahojte...potrebovala by som poradiť...ide o to, že po prečítaní obchodného zákonníka neviem pochopiť rozdiel medzi zrušením obch. spoločnosti s likvidáciou a bez....mohli by sme mi to "polopate" vysvetliť?...už som celá zamotanáá..:)

Zrušenie spoločnosti bez likvidácie pripadá iba vtedy do úvahy, keď dochádza k zlúčeniu. Inak sa vždy vyžaduje likvidácia.
nnanii
30.03.12,06:57
Takže, keď som si v obch. vestníku našla info. o s.r.o., kt. bola vymazaná z OR a zrušená rozhodnutím súdu o jej zrušení(ex offo) bez likvidácie...môžem predpokladať, že došlo k zlúčniu, splynutiu alebo rozdeleniu???
Economic
30.03.12,07:03
Takže, keď som si v obch. vestníku našla info. o s.r.o., kt. bola vymazaná z OR a zrušená rozhodnutím súdu o jej zrušení(ex offo) bez likvidácie...môžem predpokladať, že došlo k zlúčniu, splynutiu alebo rozdeleniu???

Nie v tomto prípade nie. O takomto výmaze rozhodol súd v zmysle platnej legislatívy. Má na to tú moc, aj keď takýto výmaz spoločnosti tiež nejakú dobu ( je to viac ako 3 mesiace ) Je to spôsob ako dicieliť bez peňazí úmysel niektorú spoločnosť zrušiť tak, aby to vyzeralo, že je to z úradnej moci súdu. No podnet môže dať ktokoľvek kto osvedčí na takomto úkone právny záujem.
nnanii
30.03.12,07:09
Napr. prišiel konateľ na súd a dal návrh na výmaz a zrušenie s.r.o., pretože, už sa dlho nekonalo valné zhromaždenie, firma nemá výnosy atď. a chce sa zbaviť zbytočnej práce s DP a inou birokraciou...??ako to však je ak má firma voči niekomu pohľadávky, tie zanikajú spolu s firmou??
Economic
30.03.12,07:12
Napr. prišiel konateľ na súd a dal návrh na výmaz a zrušenie s.r.o., pretože, už sa dlho nekonalo valné zhromaždenie, firma nemá výnosy atď. a chce sa zbaviť zbytočnej práce s DP a inou birokraciou...??ako to však je ak má firma voči niekomu pohľadávky, tie zanikajú spolu s firmou??

O každom takomto návrhu sa na súde rozhoduje zvlášť. Návrh na výmaz v tomto prípade konateľovi nestačí. Súd niektoré veci preveruje, môže vyžiadať doloženie konkrétnych podkladov.... Ak nemá firma majetok môže aj tak byť, že pohľadávky zaniknú. Však prečo ich nevymôcť skôr ? Alebo účtovne to riešiť v zmysle platnej legislatívy ako nevymožiteľné ?
nnanii
30.03.12,07:16
a ak má tá firma voči niekomu záväzky a dajme tomu, že už nemá žiaden majetok?
Economic
30.03.12,07:23
a ak má tá firma voči niekomu záväzky a dajme tomu, že už nemá žiaden majetok?

Ak je v predĺžení a má aspoň 2 veriteľov je povinná zo zákona podať návrh na konkurz. Tu je riziko, že by niekto mohol dať podnet na trestné stíhanie za nesplnenie si zákonnej povinnosti. To je hop alebo trop.
nnanii
30.03.12,07:29
Čiže, ak mal iba jedného veriteľa, ktorému dlhoval môže podať návrh na zrušenie. alebo to môže odvôvodniť aj premlčaním pohľadávky, nie?
Economic
30.03.12,07:34
Môže to skúsiť samozrejme. Nie je vylúčená ani možnosť, že súd nariadi likvidáciu a určí aj likvidátora. Vždy je to o rozhodnutí toho ktorého sudcu.
nnanii
30.03.12,07:39
Ďakujem pekne za pomoc...:)...a ešte jedna otázočka...ak náhodou sme mali pohľadávku, v takejto firme...a ona už bola zrušená...naša pohľadávka sa stáva nevymožiteľnou...tak?
Katarina1
31.03.12,04:59
Ak je spoločnosť v likvidácii od 6.12.2010 a musí podať DP k 31.12.2011, tak vyhotovuje priebežnú účtovnú závierku za celé to prvé obdobie od 6.11.10-31.12.11, kedy bude k poslednému dňu aj upravovať ocenenie majetku? Alebo to treba rozdeliť na 2 obdobia - rok 2010 a 2011 zvlášť?
Economic
31.03.12,05:21
Ak je spoločnosť v likvidácii od 6.12.2010 a musí podať DP k 31.12.2011, tak vyhotovuje priebežnú účtovnú závierku za celé to prvé obdobie od 6.11.10-31.12.11, kedy bude k poslednému dňu aj upravovať ocenenie majetku? Alebo to treba rozdeliť na 2 obdobia - rok 2010 a 2011 zvlášť?


Žiadna mimoriadna ÚZ, čítaj moje predchádzajúce príspevky (a ak je málo, zákon o dani z príjmov)
Katarina1
31.03.12,05:29
Prečítala som si najprv všetky príspevky. Dňom vstupu do likvidácie sa otvorením účtovných kníh začína samostatné účtovné obdobie, ktoré sa v nadväznosti na § 16 ods. 7 ZÚ končí dňom skončenia likvidácie. Ku dňu skončenia likvidácie účtovná jednotka uzavrie účtovné knihy. Zdaňovacie obdobie daňovníka, ktorý vstúpil do likvidácie, sa začína dňom jeho vstupu do likvidácie (teda 6.11.2010) a končí sa dňom skončenia likvidácie (ešte neskončila). Ak sa likvidácia neskončí do 31. decembra druhého roku nasledujúceho po roku, v ktorom daňovník vstúpil do likvidácie, končí sa toto zdaňovacie obdobie 31. decembra druhého roku nasledujúceho po roku, v ktorom daňovník vstúpil do likvidácie (teda 31.12.2011). Podkladom pre zostavenie DP bude priebežná účtovná závierka zostavená podľa § 18 ZÚ (teda za obdobie 6.11.10-31.12.11). A k 31.12.2011 sa podľa §26 ods. 3 ZÚ upraví ocenenie majetku. Správna dedukcia?
anna81
02.04.12,05:56
Prečítala som si najprv všetky príspevky. Dňom vstupu do likvidácie sa otvorením účtovných kníh začína samostatné účtovné obdobie, ktoré sa v nadväznosti na § 16 ods. 7 ZÚ končí dňom skončenia likvidácie. Ku dňu skončenia likvidácie účtovná jednotka uzavrie účtovné knihy. Zdaňovacie obdobie daňovníka, ktorý vstúpil do likvidácie, sa začína dňom jeho vstupu do likvidácie (teda 6.11.2010) a končí sa dňom skončenia likvidácie (ešte neskončila). Ak sa likvidácia neskončí do 31. decembra druhého roku nasledujúceho po roku, v ktorom daňovník vstúpil do likvidácie, končí sa toto zdaňovacie obdobie 31. decembra druhého roku nasledujúceho po roku, v ktorom daňovník vstúpil do likvidácie (teda 31.12.2011)nie, druhého roku, čiže 31.12.2012. Podkladom pre zostavenie DP bude priebežná účtovná závierka zostavená podľa § 18 ZÚ (teda za obdobie 6.11.10-31.12.11). A k 31.12.2011 sa podľa §26 ods. 3 ZÚ upraví ocenenie majetku. Správna dedukcia?

keď ste vstúpili do likvidácie v r. 2010, účtovnú závierku robíš k 31.12.2012.

k 31.12.2010 a 31.12.2011 ste povinný urobiť priebežnú účtovnú závierku ( v súlade s §18 odst.1 o účtovníctve neuzatváraš účtovné knihy a inventarizácia sa vykoná len na účely vyjadrenia ocenenia podľa §26 ods.3, ).
táto priebežná účtovná závierka sa nikde nedokladá, slúži len na zistenie priebežného hospodárskeho výsledku
Katarina1
02.04.12,06:24
keď ste vstúpili do likvidácie v r. 2010, účtovnú závierku robíš k 31.12.2012.

k 31.12.2010 a 31.12.2011 ste povinný urobiť priebežnú účtovnú závierku ( v súlade s §18 odst.1 o účtovníctve neuzatváraš účtovné knihy a inventarizácia sa vykoná len na účely vyjadrenia ocenenia podľa §26 ods.3, ).
táto priebežná účtovná závierka sa nikde nedokladá, slúži len na zistenie priebežného hospodárskeho výsledku

Čo sa teda stane, ak sme dali DP za obdobie od 6.11.10 do 31.12.11? Vráti ho daňový úrad? Teda aj Súvaha a VZaS priebežnej účtovnej závierky + poznámky za obdobie od 6.11.10 do 31.12.11 sú zlé?
anna81
02.04.12,06:34
Čo sa teda stane, ak sme dali DP za obdobie od 6.11.10 do 31.12.11? Vráti ho daňový úrad? Teda aj Súvaha a VZaS priebežnej účtovnej závierky + poznámky za obdobie od 6.11.10 do 31.12.11 sú zlé?


no to naozaj neviem čo sa stane, ale podľa mňa ho DU nevráti.
skús tam ešte dnes zájsť a vypýtaj si ho späť, určite ho ešte nemajú nahodené
veď v súvahe a vzas ani nie je možnosť označiť že ide o priebežnú účtovnú závierku...
a čo daň? vyšla ti platiť? už si asi potom uhradila... no neviem,
ale isto viem, že v likvidácii sa preddavky neplatia!

ešte ma napadla jedna vec, na základe akého rozhodnutia ste vstúpili do likvidácie?
ak ste boli predtým v konkurze tak to ti naozaj neviem poradiť, možno si to DP mala k 31.12.2011 podať, s týmto nemám skúsenosti...
ale ak ste vstúpili do likvidácie z rozhodnutia valného zhromaždenia, tak platí čo som písala v príspevku 44
Katarina1
02.04.12,06:38
Likvidácia začala ešte v r. 2007, potom nastúpil konkurz do 5.11.2010 a od 6.11.2010 pokračuje likvidácia. DP mám ešte v obálke neposlané poštou našťastie :-) Pre priebežnú účtovnú závierku platia iné výkazy (Úč POD 1 - 04, Úč POD 2 - 04), ktorú sú iba pre takúto možnosť. Z DP vychádza preplatok dane z úrokov r. 2010. Preddavky na daň nevychádzajú...
anna81
02.04.12,06:42
s tými výkazmi máš pravdu

nerozumiem prečo bola likvidácia, konkurz a zasa likvidácia
Katarina1
02.04.12,06:45
To ani ja nechápem, ale neriešim to. Mám iba urobiť účto od 6.11.2010 :-)
anna81
02.04.12,06:47
6.11.2010 ste oficiálne vstúpili do likvidácie?
zverejnili ste to vo vestníku a oznámili všetkým úradom?
máte za názvom pridaný doplnok "v likvidácii"?

potom by som sa asi držala toho, čo som ti napísala v príspevku 44
Katarina1
02.04.12,07:07
Je to tam strašne chaotické... v OR SR je napísané že konkurz bol vyhlásený v r. 2000. Od 04.10.2006 (nie 2007 to bol preklep) je napísaný dodatok v likvidácii. Konkurz bol ukončený 5.10.2010. Trošku som z toho jeleň, lebo som sa s takýmto ešte nestretla. V ZoDP je §41 ods. 8a je, ak sa po skončení konkurzu začne likvidácia, tak platí prvé zdaňovacie obdobie do 31. decembra druhého roka. Ale ods. 8b je, ak sa pokračuje v likvidácii, tak prvé zdaň. obdobie končí 31.12. v roku ukončenia konkurzu a potom zase klasicky ďalšie zdaň. obdobie do 31. decembra druhého roka :-(


6.11.2010 ste oficiálne vstúpili do likvidácie?
zverejnili ste to vo vestníku a oznámili všetkým úradom?
máte za názvom pridaný doplnok "v likvidácii"?

potom by som sa asi držala toho, čo som ti napísala v príspevku 44
Katarina1
02.04.12,07:52
Myslím, že teraz je základná otázka takáto: Od 6.10.2010 začala likvidácia alebo pokračuje likvidácia?
Katarina1
02.04.12,08:19
Keďže už nemám veľa času, tak opravím Súvahu a VZaS + poznámky priebežné osobite na r. 2010 a r. 2011 a dám k DP.
fable
02.04.12,18:32
Kejka, chcela by som sa ťa spýtať, na základe čoho určíš konkrétny deň za deň skončenia likvidácie /keďže k tomuto dňu je potrebná účtovná závierka a konečná správa o priebehu/ a akú máš skúsenosť s tým, ako dlho trvá kým súd po likvidácii, na základe podaného návrhu na výmaz, rozhodne o výmaze. Neviem sa tiež nikde dopátrať aký je poplatok za výmaz /dobrovoľný/.
fable
02.04.12,18:40
Zaujíma ma tiež, či mal niekto z vás skúsenosť s výmazom spoločnosti, ktorá nemá žiaden majetok ani veriteľov a nevzťahuje sa na ňu žiaden z dôvodov, pre ktorý možno podať návrh na výmaz spoločnosti súdom. Chceli by ju skrátka dobrovoľne zrušiť a vymazať,avšak likvidácia nemá zmysel, keďže nie je čo likvidovať.
KEJKA
02.04.12,18:55
Kejka, chcela by som sa ťa spýtať, na základe čoho určíš konkrétny deň za deň skončenia likvidácie /keďže k tomuto dňu je potrebná účtovná závierka a konečná správa o priebehu/ a akú máš skúsenosť s tým, ako dlho trvá kým súd po likvidácii, na základe podaného návrhu na výmaz, rozhodne o výmaze. Neviem sa tiež nikde dopátrať aký je poplatok za výmaz /dobrovoľný/.
neviem aký dobrovoľný poplatok máš na mysli. poplatok za výmaz nie je.
Súd zapíše podobne ako pri ostatných zmenách - podávam so ZEP, tak od pridelenia sudcu cca 7 dní.
Konkrétny deň som si určila sama - teraz k 31.3.2012, lebo za marec mám posledný účtovný zápis.
Cca 9.4.2012 bude správa likvidátora a súčasne aj rozhodnutie spoločníka, kedže likvidátor = spoločník.
KEJKA
02.04.12,18:57
Zaujíma ma tiež, či mal niekto z vás skúsenosť s výmazom spoločnosti, ktorá nemá žiaden majetok ani veriteľov a nevzťahuje sa na ňu žiaden z dôvodov, pre ktorý možno podať návrh na výmaz spoločnosti súdom. Chceli by ju skrátka dobrovoľne zrušiť a vymazať,avšak likvidácia nemá zmysel, keďže nie je čo likvidovať.
tento prípad mám práve ja - sro bez činnosti, bez majetku. kedže zákon neumožňuje iný spôsob, len likvidáciu, tak ju "likvidujem". Nie je čo likvidovať, akurát treba počkať tých 90 dní od zverejnenia výzvy.
Economic
03.04.12,04:10
Kejka, chcela by som sa ťa spýtať, na základe čoho určíš konkrétny deň za deň skončenia likvidácie /keďže k tomuto dňu je potrebná účtovná závierka a konečná správa o priebehu/ a akú máš skúsenosť s tým, ako dlho trvá kým súd po likvidácii, na základe podaného návrhu na výmaz, rozhodne o výmaze. Neviem sa tiež nikde dopátrať aký je poplatok za výmaz /dobrovoľný/.

Deň skončenia likvidácie určíš určite po uplynutí tých zákonných 90 dní (čo čakáš na prihlášky), deň keď zostavíš konečnú likvidačnú účtovnú závierku. Mne sa zhodoval deň ukončenia likvidácie so zostavením záverečnej účtovnej závierky s dňom ukončenia likvidácie. Ukončuješ ju vtedy, keď už s ničím nijak nepohneš.
Za výmaz sro z OR sa neplatí žiadny súdny poplatok. Mnou likvidovanú spoločnosť (spolu s doloženým Súhlasom od správcu dane mi sro vymazali asi na 3. deň od pridelenia podania sudcovi.
fable
03.04.12,06:42
Kejka, Economics, dakujem, vidim ze viete o com hovorite. Niekedy je v diskusii tazke najst spravne info. Myslim, ze uz viem ako postupovat. v § 68 OBZ ods. 2 druha veta je ze likvidacia sa nevyzaduje, ak spolocnost nema majetok, preto mi vrta v hlave aj moznost ci by sa nedal vymaz spravit predsa aj bez likvidacie. Ale teraz to skusat nebudem. Takisto sa tu casto spominal poplatok 10.000 SKK za vymaz, preto som si nebola ista. Prajem pekny den.
Economic
05.04.12,14:41
Dá sa dosiahnuť aj výmaz spoločnosti ex-offo bez likvidácie.... ale to je na dlhšie.... Držím palce, daj potom vedieť...
KEJKA
19.04.12,18:58
...........................
Za výmaz sro z OR sa neplatí žiadny súdny poplatok. Mnou likvidovanú spoločnosť (spolu s doloženým Súhlasom od správcu dane mi sro vymazali asi na 3. deň od pridelenia podania sudcovi.
chcem sa uistiť - podám návrh na výmaz sro elektronicky, nie som likvidátor. Likvidátor je konateľ, už čakáme len na súhlas DU s výmazom. Súhlas + návrh plus záverečná správa + rozhodnutie spoločníka-schválenie RUZ, správy - podpíšem ZEP. Musí byť niekde overený podpis spoločníka, likvidátora?
samozrejme prílohou budú aj výkazy.
Economic
20.04.12,04:20
chcem sa uistiť - podám návrh na výmaz sro elektronicky, nie som likvidátor. Likvidátor je konateľ, už čakáme len na súhlas DU s výmazom. Súhlas + návrh plus záverečná správa + rozhodnutie spoločníka-schválenie RUZ, správy - podpíšem ZEP. Musí byť niekde overený podpis spoločníka, likvidátora?
samozrejme prílohou budú aj výkazy.

Nie je treba z tých dokumentov žiadny overovať. (Ja z istých dôvodov na plnej moci si nechávam overiť podpis, ale to je iba moje rozhodnutie, mám na to svoje dôvody, nie je to povinnosť )
fable
23.04.12,12:25
Podľa mňa, ak namiesto VZ rozhodoval jediný spoločník, podpis na jeho písomnom rozhodnutí /ktorým schválil likv. správu, rozdelenie zostatku.../ by mal byť osvedčený. Na ostatných listinách netreba.
KEJKA
18.05.12,15:02
nová skúsenosť:
OS odmietol vymazať sro, lebo chýba súhlas obce s výmazom !!!!! chýba súhlas colného úradu s výmazom!!!!
RUZ po ukončení likvidácie som uložila do ZB. listín - ani to sa im nepáči, mala som to dať do návrhu na výmaz?
Economic
18.05.12,15:09
Súhlas obce a colného úradu ? To počujem či čítam 1x. To podľa akého §-u chcú pre boha ? :confused:
KEJKA
18.05.12,17:39
Daňový poriadok - §4
Správca dane a osoby zúčastnené na správe daní
(1) Správcom dane je daňový úrad, colný úrad a obec.
JankaO
18.05.12,18:01
nová skúsenosť:
OS odmietol vymazať sro, lebo chýba súhlas obce s výmazom !!!!! chýba súhlas colného úradu s výmazom!!!!
RUZ po ukončení likvidácie som uložila do ZB. listín - ani to sa im nepáči, mala som to dať do návrhu na výmaz?
Ja som to dala ako prílohu k návrhu na výmaz. (+ZL)
Economic
18.05.12,18:22
Daňový poriadok - §4
Správca dane a osoby zúčastnené na správe daní
(1) Správcom dane je daňový úrad, colný úrad a obec.

To je zvláštne robila som 4 likvidácie a nik to odo mňa vôbec nežiadal. No beriem ako veľmi dobrú informáciu a vedomosť. Ak sa mi naskytne eše možnosť nejakú spoločnosť likvidovať, určite to doložím.
KEJKA
18.05.12,19:27
Ja som to dala ako prílohu k návrhu na výmaz. (+ZL)
+ZL? živnost.list, alebo zakl.listinu?
ak zakl.listinu, tak čo v nej bolo?
JankaO
20.05.12,06:09
+ZL? živnost.list, alebo zakl.listinu?
ak zakl.listinu, tak čo v nej bolo?
Pod ZL som myslela zbierku listín. T.j. uzávierku som posielala 2x - aj k návrhu na výmaz aj do zbierky listín.
KEJKA
20.05.12,12:05
Pod ZL som myslela zbierku listín. T.j. uzávierku som posielala 2x - aj k návrhu na výmaz aj do zbierky listín.
lenže ja podávam všetko elektronicky. Takže skôr som mala RUZ poslať-podať spolu s návrhoim na výmaz, ale predtým som to takto nerobila a prešlo to.
Ale aj tak je tam ten §4-treba súhlas obce /koho konkrétne neviem, klient skúsi ísť na živn.oddelenie a popýtať sa tam/ plus súhla colnice - tam zase s nimi nič nemal, nebol regoistrovaný, tak mi to pripadá mierne choré.
Takže RUZ pošlem v rámci námiertky k podaniu a podám aj tie súhlasy - dúfam, že v rámci 15 dňovej lehoty to stihneme.
KEJKA
28.05.12,21:08
lenže ja podávam všetko elektronicky. Takže skôr som mala RUZ poslať-podať spolu s návrhoim na výmaz, ale predtým som to takto nerobila a prešlo to.
Ale aj tak je tam ten §4-treba súhlas obce /koho konkrétne neviem, klient skúsi ísť na živn.oddelenie a popýtať sa tam/ plus súhlas colnice - tam zase s nimi nič nemal, nebol regoistrovaný, tak mi to pripadá mierne choré.
Takže RUZ pošlem v rámci námietky k podaniu a podám aj tie súhlasy - dúfam, že v rámci 15 dňovej lehoty to stihneme.
podala som námietku, odcitovala dôvody zamietnutia zápisu a priložila
1. súhlas obce
2. súhlas colnice
3. pre istotu ešte raz moje splnomocnenie na podanie
4. Súvahu a VZaS
5. Rozhodnutie spoločníka o schváleni správy likvidátora
6. Listina s uverejnením výzvy likvidátora.
Neodpustila som si v námietke uviesť, že 4+5 som medzičasom uložila do Zb.listín
a č.6 som uviedla v správe likvidátora údaje - číslo Lxxxx a dátum zverejnenia, dá sa to overiť.
Na druhý deň som dostala oznámenie, že to bolo pridelené sudcovi a na dalsí den už mám v schránke oznámenie o výmaze.
Možno sa to niekomu zíde.
Klient súhlasy 1+2 dostal bez problémov obratom.
Economic
29.05.12,04:20
GRATULUJEM ! Tvoj príspevok bude pre moju likvidátorskú činnosť návodom. (Ak ešte nejakú budem robiť)
ESTER
30.05.12,10:44
Chcem sa spýtať. Môže vstúpiť sro do likvidácie ak sa jedná o spoločnosť, kde sú dvaja spoločníci 50:50, ktorí spolu nekomunikujú a jeden z nich má záujem dať spoločnosť do likvidácie, že by o tom rozhodol sám?
Economic
30.05.12,11:01
Chcem sa spýtať. Môže vstúpiť sro do likvidácie ak sa jedná o spoločnosť, kde sú dvaja spoločníci 50:50, ktorí spolu nekomunikujú a jeden z nich má záujem dať spoločnosť do likvidácie, že by o tom rozhodol sám?

1. pošli mu pozvánku s programom (aby sa to dalo preukázať doporučene)
2. ak nereaguje a nepríde na VZ, rozhodni sám o vstupe do likvidácie, vymenuj likvidátora + všetky ostatné kroky. S takou zápisnicou sa potom treba vyhrať....
ESTER
30.05.12,11:14
Ďakujem za odpoveď. Takže tento postup by bol celkom legálny? Je o tom niečo bližšie spomenuté v zákonoch?
Economic
30.05.12,11:18
Ďakujem za odpoveď. Takže tento postup by bol celkom legálny? Je o tom niečo bližšie spomenuté v zákonoch?

Písala som z praxe, bežne takto robievam odvolanie jedného z dvoch konateľov pri 50:50 rozhodovaní a prechádza to v OR..
cibka1
11.06.12,07:35
Prosím Vás o radu,
spoločnosti v likvidácii predal majetok exekútor na dražbe. O predaji majetku vyhotovil zápis.
Je spoločnosť v likvidácii povinná vystaviť faktúru kupujúcemu?
majka 62
19.06.12,07:39
Chcem Vás poprosiť o vyjadrenie, aký je postup v prípade, že s.r.o. je v likvidácii a niekoľko mesiacov pred vstupom do likvidácie sa stala dopravná nehoda na jednom z firemných vozidiel. V tom čase bolo riadne platené havarijné poistenie vozidla.
Všetky podklady pre plnenie škodovej udalosti boli doručené poisťovni, taktiež obhliadka na vozidle z ich strany ale akosi sa vyhýbajú plneniu. Máte takúto skúsenosť? Je hlavným problémom, to, že je spoločnosť v likvidácii? Vďaka za váš čas a ochotu.
Economic
19.06.12,16:19
Chcem Vás poprosiť o vyjadrenie, aký je postup v prípade, že s.r.o. je v likvidácii a niekoľko mesiacov pred vstupom do likvidácie sa stala dopravná nehoda na jednom z firemných vozidiel. V tom čase bolo riadne platené havarijné poistenie vozidla.
Všetky podklady pre plnenie škodovej udalosti boli doručené poisťovni, taktiež obhliadka na vozidle z ich strany ale akosi sa vyhýbajú plneniu. Máte takúto skúsenosť? Je hlavným problémom, to, že je spoločnosť v likvidácii? Vďaka za váš čas a ochotu.

Samotný priebeh likvidácie nemá vplyv na likvidáciu poistnej udalosti.
majka 62
19.06.12,18:19
Samotný priebeh likvidácie nemá vplyv na likvidáciu poistnej udalosti.

Vďaka za odpoveď, tiež som toho názoru. Poistenie bolo riadne platené v tom čase, tak nevidím dôvod neplnenia škodovej udalosti zo strany poistovne.
Gong
26.06.12,09:10
podala som námietku, odcitovala dôvody zamietnutia zápisu a priložila
1. súhlas obce
2. súhlas colnice
3. pre istotu ešte raz moje splnomocnenie na podanie
4. Súvahu a VZaS
5. Rozhodnutie spoločníka o schváleni správy likvidátora
6. Listina s uverejnením výzvy likvidátora.
Neodpustila som si v námietke uviesť, že 4+5 som medzičasom uložila do Zb.listín
a č.6 som uviedla v správe likvidátora údaje - číslo Lxxxx a dátum zverejnenia, dá sa to overiť.
Na druhý deň som dostala oznámenie, že to bolo pridelené sudcovi a na dalsí den už mám v schránke oznámenie o výmaze.
Možno sa to niekomu zíde.
Klient súhlasy 1+2 dostal bez problémov obratom.

prosím a ten súhlas obce, ste kde žiadali? to Vám prišlo zo živ.úradu? Dakujem
Economic
26.06.12,10:34
prosím a ten súhlas obce, ste kde žiadali? to Vám prišlo zo živ.úradu? Dakujem


Súhlas Obce žiadať priamo od príslušnej obce alebo mesta.
KEJKA
26.06.12,10:58
prosím a ten súhlas obce, ste kde žiadali? to Vám prišlo zo živ.úradu? Dakujem
klient šiel priamo na obecný úrad, či skôr mestský úrad. nebol problém.
pupavqa
02.07.12,19:18
Prosím Vás, chcem dať s.r.o. do likvidácie. Záväzky mám všetky vysporiadané. Jediné čo ma trápi je účtovná hodnota pokladne 30.000€, ktorá samozrejme reálne v pokladni nie je. Ako mám postupovať, aby som nemala daňový a aj iný problém?
Economic
02.07.12,19:23
Prosím Vás, chcem dať s.r.o. do likvidácie. Záväzky mám všetky vysporiadané. Jediné čo ma trápi je účtovná hodnota pokladne 30.000€, ktorá samozrejme reálne v pokladni nie je. Ako mám postupovať, aby som nemala daňový a aj iný problém?

Spoločník alebo konateľ neposkytol finančnú výpomoc ? Vynulovala by sa, alebo aspoň znížila pokladňa.
Ak nie sú žiadne záväzky, môže s dať potom pri ukončení likvidácie, vyplatenie likvidačného podielu spoločníkom pri ukončení likvidácie, za predpokladu, že všetci veritelia boli uspokojení.
Katarina1
12.08.12,11:02
Počas likvidácie sa má hlavne speňažiť majetok a uhradiť záväzky. Čo s nákladmi, ktoré vznikli počas likvidácie - právne služby a vedenie účtovníctva - môžu sa uhradiť hneď alebo treba počkať do skončenia likvidácie?
Economic
12.08.12,11:07
Počas likvidácie sa má hlavne speňažiť majetok a uhradiť záväzky. Čo s nákladmi, ktoré vznikli počas likvidácie - právne služby a vedenie účtovníctva - môžu sa uhradiť hneď alebo treba počkať do skončenia likvidácie?

Prečo ti na tvoje otázky nedal odpoveď ten, kto ti fakturoval právne služby ?
Môžeš uhradiť aj počas likvidácie, len si daj pozor, aby niekto nenapadol uprednostňovanie veriteľov. Ja keď som robila likvidátorku, svoju činnosť som podmienila úhradou odmeny likvidátora. Toto sú služby, ktoré sa väčšinou uhrádzajú v priebehu likvidácie.
Katarina1
12.08.12,11:42
Ja nie som likvidátor, iba som sa dostala k vedeniu účtovníctva. Práve preto sa pýtam, že keď vystavím faktúru za účtovné služby a bude mi uhradená, či to môže niekto napadnúť. Táto likvidácia bude trvať určite niekoľko rokov a nemám záujem robiť účto, ak tie peniaze uvidím až na konci...
Economic
12.08.12,11:49
Ja nie som likvidátor, iba som sa dostala k vedeniu účtovníctva. Práve preto sa pýtam, že keď vystavím faktúru za účtovné služby a bude mi uhradená, či to môže niekto napadnúť. Táto likvidácia bude trvať určite niekoľko rokov a nemám záujem robiť účto, ak tie peniaze uvidím až na konci...

Jasné.... Však kto by robil zadara ? Toto môžu smelo uhradiť, nakoľko vedenie účtovníctva musí byť zabezpečené. Nevedela som, v akej si pozícii :)
Katarina1
12.08.12,11:52
Ďakujem :-)
papulisko
14.08.12,13:20
Ahoj, potreboval by som poradiť v súvislosti s likvidáciou. Spoločnosť je už niekoľko období v likvidácii, v podstate čakáme na "správny" moment na ukončenie likvidácie. Spoločnosť som prebral po vstupe do likvidácie a sú tam nasledovné veci, ktoré neviem ako mám vyriešiť:
- evidované pohľadávky (nedobytné) a k nim vytvorená opravná položka vo vyššej výške !!! - ako to mám vysporiadať ?
- evidovaný nerozdelený zisk a neuhradená strata, prevažuje neuhradená strata,
- evidovaný záväzok voči spoločníkovi - je možné na základe "odpustenia záväzku" zúčtovať to s neuhradenou stratou, alebo ako to je možné vysporiadať ?
- evidované drobné záväzky z obchodného styku - ako to je možné vysporiadať, keď ich konateľ odmieta uhradiť ?
- evidovaný záväzok voči zamestnancom zo sociálneho fondu - zamestnanci nie sú v stave už niekoľko rokov, v podstate niekoľko rokov pred vstupom do likvidácie, ako sa to dá vysporiadať ?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
KEJKA
14.08.12,13:24
v prvom rade - nie je sro v predlžení? nebolo treba podať návrh na konkurz?
Ahoj, potreboval by som poradiť v súvislosti s likvidáciou. Spoločnosť je už niekoľko období v likvidácii, v podstate čakáme na "správny" moment na ukončenie likvidácie. Spoločnosť som prebral po vstupe do likvidácie a sú tam nasledovné veci, ktoré neviem ako mám vyriešiť:........a čo sa riešilo doteraz, ked tam sú pohľadávky aj záväzky?
- evidované pohľadávky (nedobytné) a k nim vytvorená opravná položka vo vyššej výške !!! - ako to mám vysporiadať ? 391/311, 546/311
- evidovaný nerozdelený zisk a neuhradená strata, prevažuje neuhradená strata, súčasť likvidačného zostatku
- evidovaný záväzok voči spoločníkovi - je možné na základe "odpustenia záväzku" zúčtovať to s neuhradenou stratou, alebo ako to je možné vysporiadať ? 365/648
- evidované drobné záväzky z obchodného styku - ako to je možné vysporiadať, keď ich konateľ odmieta uhradiť ? 321/648
- evidovaný záväzok voči zamestnancom zo sociálneho fondu - zamestnanci nie sú v stave už niekoľko rokov, v podstate niekoľko rokov pred vstupom do likvidácie, ako sa to dá vysporiadať ? ..................331/648, 472/648
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
v texte, neviem, prečo, nezobrazuje sa mi panel na zvýraznenie textu.
Aljok
14.08.12,14:22
v texte, neviem, prečo, nezobrazuje sa mi panel na zvýraznenie textu.
Kejka, klikni na "formátovať text" hore v šedej lište nad citátom...
papulisko
15.08.12,05:43
a nedá sa urobiť to, že spoločník by vložil do pokladne sumu na úhradu straty, zároveň by si vyplatil podiel na zisku (resp. započítalo by sa jedno s druhým) a následne by sa vzdal nárokov voči spoločnosti na základe dohody o odpustení dlhu ?
KEJKA
15.08.12,05:50
a nedá sa urobiť to, že spoločník by vložil do pokladne sumu na úhradu straty, zároveň by si vyplatil podiel na zisku (resp. započítalo by sa jedno s druhým) a následne by sa vzdal nárokov voči spoločnosti na základe dohody o odpustení dlhu ?ak to odsúhlasí VZ?
ale už je v likvidácii, tak podľa mňa ťažko.
V tomto období sa už len speäažuje majetok a uhrádzajú záväzky, čo nejde vymôcť to sa odpisuje do výnosov.
Uvedené kroky bolo potrebné urobiť pred vstupom do likvidácie - môj názor.
papulisko
15.08.12,08:02
a keby sa to urobilo dodatočným priznaním k vstupu do likvidácie ? že by sme opravili daňové priznanie, výkazy atď. ? samozrejme by sme zaplatili pokutu za dodatočné priznanie. a pred vstupom by sme "antidatovali" rozhodnutia VZ atď. dalo by sa to ?
alebo druhý spôsob - zrušiť/vystúpiť z likvidácie, urobiť potrebné rozhodnutia, doúčtovačky a následne vstúpiť do likvidácie.
ktorý postup je správnejší, resp. menej zlý ?
vďaka
Katarina1
16.08.12,07:06
Ešte jedna otázočka: Likvidátor na základe mandátnej zmluvy má vystaviť faktúru, avšak ten príjem je príjem zo závislej činnosti, takže sa z nej stiahnu odvody do ZP aj SP (ako nepravidelný príjem?) a preddavok na daň?
dodo1001
23.09.12,08:17
Ahojte poraďáci,
spoločnosť na základe rozhodnutia členskej schôdze vstúpila do likvidácie k 13.4.2012, v obch. registri zverejnené 21.4.2012. Za obdobie 1.1.-12.04.2012 vykázala stratu - 200,00 EUR. Deň ukončenia likvidácie si určila 31.8.2012. Za obdobie 13.04.-31.08.12 vykázala ďalšiu stratu vo výške 300,00 EUR. 31.8.2012 zvolal likvidátor členskú schôdzu. Môže mi likvidátor (alebo členovia - kto?) odsúhlasiť zúčtovanie nerozdelenej straty 200 + 300 = 500,00 EUR voči 411?
KEJKA
23.09.12,08:33
Ahojte poraďáci,
spoločnosť na základe rozhodnutia členskej schôdze vstúpila do likvidácie k 13.4.2012, v obch. registri zverejnené 21.4.2012. Za obdobie 1.1.-12.04.2012 vykázala stratu - 200,00 EUR. Deň ukončenia likvidácie si určila 31.8.2012. Za obdobie 13.04.-31.08.12 vykázala ďalšiu stratu vo výške 300,00 EUR. 31.8.2012 zvolal likvidátor členskú schôdzu. Môže mi likvidátor (alebo členovia - kto?) odsúhlasiť zúčtovanie nerozdelenej straty 200 + 300 = 500,00 EUR voči 411?
k 12.4..............MUZ
K 31.8. ..............RUZ ZA SRO V LIKVIDACII, likvidátor predloží zaverečnú spravu, kde vyčísli likvidačný zostatok - v ňom už bude zohľadnená aj tá strata 500 EUR. Tiež uvedie spôsob použitia-rozdelenia likv. zostaku, vyčísli svoju odmenu.
fable
02.10.12,10:07
Ahojte, chcela som sa pochváliť s výmazom spoločnosti ale zastavil nás Daňový úrad. Ako dlho vám trvalo, kým ste z DÚ dostali súhlas s výmazom spoločnosti z OR? Pripravila som všetky podklady, likvidáciu sme ukončili k 10.8.1012, dostali súhlas z Mesta a Colného úradu a z daňového sa nemajú k činu. Okrem toho mi pani z daňového oznámila, ža ako som si mohla určiť koniec likvidácie k 10.8.2012, keď oni rozhodujú o súhlase s výmazom. Nuz neviem teraz, ci som spravila chybu ja, alebo sa stala niekde inde?
Economic
02.10.12,10:44
Neurobila si žiadnu chybu. Ak raz likvidátor zlikviduje všetko čo sa dalo, tým pádom likvidáciu ukončil. DÚ neschvaľuje dátum ukončenia likvidácie. DÚ dáva Súhlas s výmazom a toto ich vôbec nemusí zaujímať.... keby to mne povedali, to by si videla, ako by som ich odpálkovala s takouto otázkou :)
KEJKA
02.10.12,13:49
Ahojte, chcela som sa pochváliť s výmazom spoločnosti ale zastavil nás Daňový úrad. Ako dlho vám trvalo, kým ste z DÚ dostali súhlas s výmazom spoločnosti z OR? Pripravila som všetky podklady, likvidáciu sme ukončili k 10.8.1012, dostali súhlas z Mesta a Colného úradu a z daňového sa nemajú k činu. Okrem toho mi pani z daňového oznámila, ža ako som si mohla určiť koniec likvidácie k 10.8.2012, keď oni rozhodujú o súhlase s výmazom. Nuz neviem teraz, ci som spravila chybu ja, alebo sa stala niekde inde?tety na DU sú každá iná. mne nechceli dať súhlas, kým sa nepreukážem výmazom sro z OR:), to je teda logika. Siahodlho sme telefonovali, kým zdá sa pochopila, že je to kolotoč, lebo OR bez súhlasu DU nevymaže sro. Tak som im na DU musela aspoň odmailovať prehlásenie, že dňom xx-xx.xxxx dávam nábrh na výmaz sro, aj tak mi ten súhlas poslali neskoro-po určenom dátume, ale to som už neriešila. Načo jej také prehlásenie bolo, netuším.
fable
02.10.12,16:18
Ďakujem, potešili ste ma. No čakám za tým súhlasom už skoro dva mesiace. Keď som tam telefonovala, tak vraj sa už na tom pracuje (to bolo asi pred troma týždňami) ale že musia najskôr spraviť nejakú kontrolu v s.r.o. alebo čosi také?? Takže asi sa budem musieť pripomenúť znova =o).
Inak s podobne "logickou" situáciou som sa stretla s klientom - cudzincom, ktorý povolenie na pobyt v SR (za účelom podnikania) mal dostať len ak bude v OR zapísaný ako konateľ, ale ako konateľa ho do OR mohli zapísať len ak už má povolený pobyt v SR - neriešiteľná úloha (a nikto neriešil ani fakt, že konateľ vlastne nie je podnikateľom)
Economic
02.10.12,16:30
Ďakujem, potešili ste ma. No čakám za tým súhlasom už skoro dva mesiace. Keď som tam telefonovala, tak vraj sa už na tom pracuje (to bolo asi pred troma týždňami) ale že musia najskôr spraviť nejakú kontrolu v s.r.o. alebo čosi také?? Takže asi sa budem musieť pripomenúť znova =o).
Inak s podobne "logickou" situáciou som sa stretla s klientom - cudzincom, ktorý povolenie na pobyt v SR (za účelom podnikania) mal dostať len ak bude v OR zapísaný ako konateľ, ale ako konateľa ho do OR mohli zapísať len ak už má povolený pobyt v SR - neriešiteľná úloha (a nikto neriešil ani fakt, že konateľ vlastne nie je podnikateľom)

Odpoviem od konca. Čo sa týka konateľa cudzinca, muselo sa to urobiť Návrhom na zápis a postupom ako píšeš, tiež som to tak robila a to návrhom, ktorý je odmietnutý. To odmietnutie je doklad pre neho, aby ho vybavil.

Inak sa mi stalo v praxi pri mojej prvej likvidácii, že mi prišli na kontrolu z DÚ, ale hneď ako firma vstúpila do likvidácie. Kontrola dopadla bez akéhokoľvek problému a samotná likvidácia tiež.
fable
02.10.12,18:56
Presne tak (podať návrh a počkať za odmietnutím) sa postupovalo aj v ich prípade, ale logiku v tom hľadám márne =o))
dodo1001
02.10.12,20:28
Ahojte, môžete mi prosím Vás poradiť:
1/ musí byť záverečná správa likvidátaora overená u notára?
2/ po likvidácii spoločnosti - družstva (zostala hotovosť v pokladni) musí likvidátor zvolať členskú schôdzu a dať si tam schváliť záverečnú správu s rozdelením majetku? Musí byť táto správa overená u notára?
Economic
03.10.12,04:17
Ahojte, môžete mi prosím Vás poradiť:
1/ musí byť záverečná správa likvidátaora overená u notára?
2/ po likvidácii spoločnosti - družstva (zostala hotovosť v pokladni) musí likvidátor zvolať členskú schôdzu a dať si tam schváliť záverečnú správu s rozdelením majetku? Musí byť táto správa overená u notára?

Správa likvidátora nemusí byť overená notárom. Likvidádor by mal mať schválené členmi rozdelenie likvidačného zostatku.
Gong
12.10.12,07:25
Dobrý deň, prevzala som po známej (zostala vážne chorá) rozrobenú likvidáciu v tejto fáze: vyžiadala si všetky súhlasy - zo SP,ZP, DU, colnice, obce, - tie súhlasy už prišli, len z DU ešte neprišiel, ale prišiel mi list, že musíme doložiť učt.zav.s ukonč.likvidácie, a až potom nám vydajú súhlas. Samozrejme že to všetko podala, takže to musím nanovo poslať, ale už tam pôjdem osobne. Všimla som si, že spoločnosti ešte chodia výpisy, nemala účet spoločnosť už zrušiť a tak ukončiť likvidáciu a spraviť UZ?
DAKUJEM
Economic
12.10.12,07:46
Dobrý deň, prevzala som po známej (zostala vážne chorá) rozrobenú likvidáciu v tejto fáze: vyžiadala si všetky súhlasy - zo SP,ZP, DU, colnice, obce, - tie súhlasy už prišli, len z DU ešte neprišiel, ale prišiel mi list, že musíme doložiť učt.zav.s ukonč.likvidácie, a až potom nám vydajú súhlas. Samozrejme že to všetko podala, takže to musím nanovo poslať, ale už tam pôjdem osobne. Všimla som si, že spoločnosti ešte chodia výpisy, nemala účet spoločnosť už zrušiť a tak ukončiť likvidáciu a spraviť UZ?
DAKUJEM


Jasné, účet treba zrušiť... Ak je tam zostatok rozdeliť likvidačný zostatok, resp. uspokojiť veriteľov. Po obdržaní všetkých súhlasov, podať návrh na výmaz
Gong
15.10.12,07:58
Jasné, účet treba zrušiť... Ak je tam zostatok rozdeliť likvidačný zostatok, resp. uspokojiť veriteľov. Po obdržaní všetkých súhlasov, podať návrh na výmaz

Dakujem veľmi pekne. Ešte sa chcem spýtať, že v ktorej fáze likvidácie sa ruší účet. Pýtam sa preto, lebo v mojom prípade, už to podľa mňa malo byť dávno zrušené, keďže sa už likvidácia ukončila, a čakáme na súhlas s DU. A ešte ho nemáme zrušený. Preto sa Vás skúsenejších pýtam, že kedy je správny čas na zrušenie. DAKUJEM.
Economic
15.10.12,08:10
Dakujem veľmi pekne. Ešte sa chcem spýtať, že v ktorej fáze likvidácie sa ruší účet. Pýtam sa preto, lebo v mojom prípade, už to podľa mňa malo byť dávno zrušené, keďže sa už likvidácia ukončila, a čakáme na súhlas s DU. A ešte ho nemáme zrušený. Preto sa Vás skúsenejších pýtam, že kedy je správny čas na zrušenie. DAKUJEM.

Už mal byť zrušený.. zrušiť ihneď.
KEJKA
15.10.12,18:04
učet ruším, resp. nechám zrušiť v momente, ked sú vyrovnnaé všetky záväzky aj pohľadávky - teda ktoré bolo možné inkasovať alebo uhradiť. Poplatky zaúčtujem v rámci likvidácie, zosttaok hotovosti ide účtovne do pokladne a je súčasťou likvidačného zostatku.
fable
16.10.12,16:32
Zdravim kolegovia, som zufala z toho nasho danoveho uradu. Suhlas s vymazom s.r.o. stale nemam. Chcela som ich posurit, dnes som telefonovala so siestimi ludmi z danoveho a mam pocit ze vobec nevedia o co ide. Nic som sa nedozvedela, iba nie celkom presvedcivu odpoved, ze asi je to na kontrole a v tom pripade suhlas mozem dostat tak o rok-dva!!!! Je to urcite nezmysel, ale nevedela sam na to zareagovat. Viete mi nieco poradit?
Economic
16.10.12,16:54
Zdravim kolegovia, som zufala z toho nasho danoveho uradu. Suhlas s vymazom s.r.o. stale nemam. Chcela som ich posurit, dnes som telefonovala so siestimi ludmi z danoveho a mam pocit ze vobec nevedia o co ide. Nic som sa nedozvedela, iba nie celkom presvedcivu odpoved, ze asi je to na kontrole a v tom pripade suhlas mozem dostat tak o rok-dva!!!! Je to urcite nezmysel, ale nevedela sam na to zareagovat. Viete mi nieco poradit?


Si likvidátor spoločnosti ? Dala si riadnu žiadosť so zaplateným správnym poplatkom ? Ak áno, ja byť na tvojom mieste, idem tam na DÚ a určite by ma neuspokojila odpoveď, "že je to asi na kontrole alebo že nevedia o čo ide." Ako likvidátorka by si predsa vedela, že vykonávajú kontrolu, musia to predsa spoločnosti oznámiť, že začali kontrolu. Jednoducho sa neuspokoj s tým, čo ti povedia do telefonu, choď tam osobne, nedaj sa odbiť.
fable
16.10.12,17:15
Nie som likvidátor. Pôvodne som mala pripraviť len podklady pre obchodný register, ale likvidátor ani účtovník sa nevedia pohnúť, tak riešim už aj DÚ. Žiadosť bola riadne podaná, správny poplatok zaplatený, spoločnosť nevykonávala žiadnu činnosť, nemá nedoplatky. Skôr si myslím, že na DÚ nevedia čo robiť, pretože sa s dobrovoľným výmazom ešte nestretli (súdiac podľa reakcie ľudí s ktorými som hovorila). Zajtra ráno tam pôjdem.
Economic
17.10.12,05:05
Nie som likvidátor. Pôvodne som mala pripraviť len podklady pre obchodný register, ale likvidátor ani účtovník sa nevedia pohnúť, tak riešim už aj DÚ. Žiadosť bola riadne podaná, správny poplatok zaplatený, spoločnosť nevykonávala žiadnu činnosť, nemá nedoplatky. Skôr si myslím, že na DÚ nevedia čo robiť, pretože sa s dobrovoľným výmazom ešte nestretli (súdiac podľa reakcie ľudí s ktorými som hovorila). Zajtra ráno tam pôjdem.

Jasné, musíš ísť. Telefón znesie veľa výhovoriek, no osobná návšteva je niečo iné. Opäť narážam na problém : my musíme ovládať všetky zákony a oni neovládajú ani len to minimum, čo by mali. Však mali dosť času sa zoznámiť či so zákonom o dani z príjmov alebo Obchodným zákonníkom. Pre nás bohužiaľ platí, že neznalosť zákona neospravedlňuje a kto je daňový pracovník? Výnimka ?
greenie
17.10.12,14:31
Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu. Ak už je s.r.o. v likvidácii, je možnosť ešte ju odpredať a môže potom s.r.o. ďalej fungovať?
Economic
17.10.12,14:32
Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu. Ak už je s.r.o. v likvidácii, je možnosť ešte ju odpredať a môže potom s.r.o. ďalej fungovať?

Samozrejme dá sa to.
fable
18.10.12,12:36
Jasné, musíš ísť. Telefón znesie veľa výhovoriek, no osobná návšteva je niečo iné. Opäť narážam na problém : my musíme ovládať všetky zákony a oni neovládajú ani len to minimum, čo by mali. Však mali dosť času sa zoznámiť či so zákonom o dani z príjmov alebo Obchodným zákonníkom. Pre nás bohužiaľ platí, že neznalosť zákona neospravedlňuje a kto je daňový pracovník? Výnimka ?

Mas pravdu. Je tam vela pracovnikov, kazdy ma NIECO na starosti, ale co konkretne netusim.
Nuz, bola som tam osobne a suhlas som dastala! A uz som navrh odoslala na OR. Ale začalo to tak ako po telefone - az ked sa stretli traja ludia, ktori tvrdili navzajom na seba, ze vec je u toho druheho, sli sme za veducim, aby sa vyjadril, kto to ma na starosti. A vraj nabuduce to bude to iste!!! Uz sa tesim...
Economic
18.10.12,12:50
Mas pravdu. Je tam vela pracovnikov, kazdy ma NIECO na starosti, ale co konkretne netusim.
Nuz, bola som tam osobne a suhlas som dastala! A uz som navrh odoslala na OR. Ale začalo to tak ako po telefone - az ked sa stretli traja ludia, ktori tvrdili navzajom na seba, ze vec je u toho druheho, sli sme za veducim, aby sa vyjadril, kto to ma na starosti. A vraj nabuduce to bude to iste!!! Uz sa tesim...


Takže ti môžem smelo pogratulovať !
fable
19.10.12,17:39
Dakujem, uz len nech to dopadne dobre aj na OR...
fable
25.10.12,15:57
Ahojte, takže novinka - odmietli mi vykonať výmaz - z dôvodu nezaplatenia poplatku 66,- Eur! Ach jaj. Jednak mam pocit, ze sa za výmaz neplatí a aj keby, návrh som podala elektronicky, takze 50% dole a neprisla mi po podani vyzva a pokyny /ucet a variabilny symbol.../ ako obycajne. Co vy na to?
Economic
25.10.12,16:00
Ahojte, takže novinka - odmietli mi vykonať výmaz - z dôvodu nezaplatenia poplatku 66,- Eur! Ach jaj. Jednak mam pocit, ze sa za výmaz neplatí a aj keby, návrh som podala elektronicky, takze 50% dole a neprisla mi po podani vyzva a pokyny /ucet a variabilny symbol.../ ako obycajne. Co vy na to?

To je ozaj čudné, za výmaz SRO z OR sa neplatí žiadny SP. Dobre si vyznačila podanie, nedla si omylom zmenu v sro na miesto výmazu ?
fable
25.10.12,18:09
Nie, návrh bol určite správny. V odôvodnení mám uvedené: Výmaz spoločnosti možno považovať za zmenu údajov o spoločnosti, za ktorú sa platí SP 66,- Eur.
Economic
26.10.12,05:23
Nie, návrh bol určite správny. V odôvodnení mám uvedené: Výmaz spoločnosti možno považovať za zmenu údajov o spoločnosti, za ktorú sa platí SP 66,- Eur.


Tak toto je pre mňa ozaj novinka. Dnes idem k nám na register, opýtam, či sú zmeny v SP pri likvidácii... Mne sa toto nezdá....
fable
26.10.12,09:38
Economic, niečo si zistila na OR? Myslím, že poplatok radšej zaplatím (ale iba 33,- Eur) a po zápise požiadam o jeho vrátenie a uvidím ako rozhodnú...
Economic
26.10.12,12:42
Economic, niečo si zistila na OR? Myslím, že poplatok radšej zaplatím (ale iba 33,- Eur) a po zápise požiadam o jeho vrátenie a uvidím ako rozhodnú...


Prepáč mi, však som tam aj bola, len som bola taká nakúrená pre jednu zbytočnú odmietačku (k vôli zlému slovosledu vo vyhlásení nadobúdateľ obchodného podielu) že som na to úplne zabudla.
V pondelok tam musím ísť znovu, takže už to mám na papieriku napísané zistím. Ešte môžeš počkať do pondelku, nie ?
Fakt sa ospravedlňujem.....
fable
27.10.12,06:06
Veď to je v poriadku. Ja len či náhodou ťa nenapadlo opýtať sa, lebo na našom OR s nami veľmi nechcú komunikovať. Času mám dosť, ešte mi nebolo doručené písomné vyhotovenie odmietnutia. A dovtedy budem zisťovať čo ako. prinajhoršom zaplatím a následne budem žiadať vrátenie.
elnik
28.10.12,19:50
Dobrý deň, určite sa to tu niekde preberalo, ale nemôžem nikde nájsť kompletný zoznam, čo priložiť k návrhu na výmaz s.r.o. s likvidáciou na OR. Evidujem: súhlas správcu dane, konečná správe o priebehu likvidácie a návrh na rozdelenie zostatku, súvaha, VZaS, súhlas (zápisnica) o schválení konečnej správy valným zhromaždením, poplatok 331,5€ - ako prvozápis, podpis na návrhu musí byť notársky overený. Ďakujem moc za pomoc. Miro
KEJKA
28.10.12,20:58
určite netreba poplatok, bola tu síce diskusia, že chcú po novom poplatok ale 66 EUR.
a potrebuješ súhlas colnice a súhlas obce /daňový poriadok/.
Economic
29.10.12,10:23
Veď to je v poriadku. Ja len či náhodou ťa nenapadlo opýtať sa, lebo na našom OR s nami veľmi nechcú komunikovať. Času mám dosť, ešte mi nebolo doručené písomné vyhotovenie odmietnutia. A dovtedy budem zisťovať čo ako. prinajhoršom zaplatím a následne budem žiadať vrátenie.


Ahoj Fable, takže informácia z OR BB - za výmaz sro z OR po likvidácii sa neplatí žiadny súdny poplatok. Nebola v tomto smere žiadna zmena zákona.
fable
29.10.12,20:19
Ahoj Fable, takže informácia z OR BB - za výmaz sro z OR po likvidácii sa neplatí žiadny súdny poplatok. Nebola v tomto smere žiadna zmena zákona.

Ďakujem Economic. Dám vedieť ako to dopadne. Inak týka sa to OR v PO.
Economic
29.10.12,20:30
Ďakujem Economic. Dám vedieť ako to dopadne. Inak týka sa to OR v PO.


Samozrejme daj vedieť výsledok....
elnik
30.10.12,13:43
Dobrý deň, určite sa to tu niekde preberalo, ale nemôžem nikde nájsť kompletný zoznam, čo priložiť k návrhu na výmaz s.r.o. s likvidáciou na OR. Evidujem: súhlas správcu dane, konečná správe o priebehu likvidácie a návrh na rozdelenie zostatku, súvaha, VZaS, súhlas (zápisnica) o schválení konečnej správy valným zhromaždením, poplatok 331,5€ - ako prvozápis, podpis na návrhu musí byť notársky overený. Ďakujem moc za pomoc. Miro

Prosím, viete mi niekto pomôcť? Som v ČR. Keď mi pošle OR zamietnutie, obavam sa, ýže nebudem mať čas na riešenie námietok, kým sa to dostane ku mne do ČR. Naozaj sa neplatí žiadny poplatok? No vlastne to môžem poslať a oni mi napíšu, že chcú doložiť zaplatenie. Aj tak sa to dá však?
Economic
30.10.12,13:49
Prosím, viete mi niekto pomôcť? Som v ČR. Keď mi pošle OR zamietnutie, obavam sa, ýže nebudem mať čas na riešenie námietok, kým sa to dostane ku mne do ČR. Naozaj sa neplatí žiadny poplatok? No vlastne to môžem poslať a oni mi napíšu, že chcú doložiť zaplatenie. Aj tak sa to dá však?

Ak si mimo územia SR splnomocni niekoho na prebratie odmietnutia, kto ťa bude informovať o tom. V rámci podania Námietky sa naozaj neplatí žiadny SP. V odmietnutí ti napíšu prečo to odmietajú. Takže sa zariadiš potom podľa toho čo chcú... Sp sa platí iba raz pred rozhodovaním.

Počkaj, ty riešiť odmietnutie výmazu spoločnosti z OR či odmietnutie zápisu sro, alebo odmietnutie zápisu zmien ? Lebo za výmaz sa neplatí žiadny súdny poplatok
elnik
30.10.12,14:12
Mám zlikvidovanú eséročku a chcem dať návrh na výmaz na OR. Mám info, že to kedysi stálo 10 000, ako zápis. Potom 331,5€. Že to teraz nič nestojí, je pre mňa novinka. Námietky mi preberú, horšie bude dostaviť sa v priebehu 15 dní na SK a získať všetky prípadné ďalšie dokumenty. Zatiaľ viem o: súhlas správcu dane, konečná správe o priebehu likvidácie a návrh na rozdelenie zostatku, súvaha, VZaS, súhlas (zápisnica) o schválení konečnej správy valným zhromaždením, podpis na návrhu musí byť notársky overený. Naozaj je nutný súhlas MU a colnice? Nikdy sme nemali nehnuteľnosť a teda ani neplatili poplatky za komunálny odpad. Nič iné ma nenapadá, že by nám MU mohol napadnúť. A so zahraničím tiež nebol obchod, tak nerozumiem tej colnici, ani kam písať. Díky
Economic
30.10.12,14:15
Mám zlikvidovanú eséročku a chcem dať návrh na výmaz na OR. Mám info, že to kedysi stálo 10 000, ako zápis. Potom 331,5€. Že to teraz nič nestojí, je pre mňa novinka. Námietky mi preberú, horšie bude dostaviť sa v priebehu 15 dní na SK a získať všetky prípadné ďalšie dokumenty. Zatiaľ viem o: súhlas správcu dane, konečná správe o priebehu likvidácie a návrh na rozdelenie zostatku, súvaha, VZaS, súhlas (zápisnica) o schválení konečnej správy valným zhromaždením, podpis na návrhu musí byť notársky overený. Naozaj je nutný súhlas MU a colnice? Nikdy sme nemali nehnuteľnosť a teda ani neplatili poplatky za komunálny odpad. Nič iné ma nenapadá, že by nám MU mohol napadnúť. A so zahraničím tiež nebol obchod, tak nerozumiem tej colnici, ani kam písať. Díky

Naozaj sa výmaz SRO z OR nič neplatí. Tie súhlasy si radšej vybav... Alebo risk, že to bude treba doložiť.
Vieš záleží k akému sudcovi to napadne. Či to bude chcieť a či nebude. KEJKA to dokladať v jednej likvidácii musela. Mne kedysi stačil iba súhlas správcu dane. Nik ti iný ti iné nepovie.
elnik
30.10.12,14:19
Jasne, diky. A este mam otazku - zasielali ste kopie z Obchodneho vestnika, kde bolo uverejnena vyzva veritelom? Este raz diky ;o)
Economic
30.10.12,14:24
áno aby mali preukázané, že tá trojmesačná doba bola dodržaná.
elnik
05.11.12,18:42
Na stránke MSSR je uvedené, že:" Uvedené prechodné obdobie končí s účinnosťou k 1. novembru 2012. Od tohto dňa je možné elektronické podanie do obchodného registra vykonať len na formulári v XML formáte." Máte s tým niekto nejaké skúsenosti?
Economic
05.11.12,18:52
Na stránke MSSR je uvedené, že:" Uvedené prechodné obdobie končí s účinnosťou k 1. novembru 2012. Od tohto dňa je možné elektronické podanie do obchodného registra vykonať len na formulári v XML formáte." Máte s tým niekto nejaké skúsenosti?

Jasné, vyše mesiaca podávam všetky podania v XML formáte.
elnik
05.11.12,19:06
Našiel som ešte RTF formulár. Môžem to vyplniť doň, vytlačiť, popis overiť u norára a predať osobne na Okresnom súde na podateľni?
Čo sa má uviesť ako právny dôvod zrušenia a právny dôvod výmazu? (odstavec 4 a 5 vo formulári)
Ďakujem
Economic
05.11.12,19:23
Našiel som ešte RTF formulár. Môžem to vyplniť doň, vytlačiť, popis overiť u norára a predať osobne na Okresnom súde na podateľni?
Čo sa má uviesť ako právny dôvod zrušenia a právny dôvod výmazu? (odstavec 4 a 5 vo formulári)
Ďakujem
dobrovoľný výmaz
alena
19.11.12,14:01
dobrý deň,
keď spoločnosť vstupovala do likvidácie, oznámili sme to aj na Daňový úrad, pretože likvidáciou sme poverili jednu právnickú firmu. Teraz, keď prebehli všetky procesné úkony ohľadne likvidácie a Daňový úrad bol požiadaný o súhlas s výmazom spoločnosti, DÚ vyrubil spoločnosti ešte sankčný úrok z roku 2007, teda 2 mesiace pred koncom obdobia v ktorom ho môžu vymáhať. Neviem, čo robili doteraz, ale pre DÚ neplatí, že si mohli svoje nároky uplatniť v období, keď bola likvidácia oznámená vo Vestníku? Ako to ovplyvní likvidáciu, keď je likvidácia ukončená, zápisnica o likvidačnom zostatku schválená? Účet v banke je zrušený, je už len hotovosť v pokladni, z ktorej sa to dá uhradiť. Ďakujem za radu.
JAJA11
21.11.12,05:51
trať bude dlhá podľa stavu majetku a záväzkov................
1. napíš oznámenie do Vestníka - zverejnenie vstupu do likvidácie, výzva veriteľom, tuším sa to dnes už musí robiť elektronicky
2 urob mimoriadnu účtovnú zavierku - kompletnú - k 2.2.2012
3. otvor účtovné knihy a začínaš účtovať obdobie likvidácie
4. oznámiť treba aj na DU - vrátiš kartičku DIČ, dostaneš novú DIČ sro v likvidácii

5. podaj návrh na zápis zmien do OR - len neviem, či to už nie je riešené na základe súdneho rozhodnutia, ja mám zatiaľ len "dobrovoľné" likvidácie.

ako treba oznámiť na DU vstup do likvidácie? je na to tlačivo? a vraj to treba oznámiť aj na živnostenský? :o
Economic
21.11.12,14:24
Normálne listom + kópia Potvrdenia o zápise - to majú veľmi radi. Na ŽÚ sa zmeny už nenahlasujú.
Badko
21.11.12,17:47
Firma je od 1.10. v likvidácií, nemá žiadne pohľadávky, žiaden majetok, len závazky voči
spoločníkom na 365 - ako účet 365 vysporiadať?
Economic
21.11.12,18:10
Firma je od 1.10. v likvidácií, nemá žiadne pohľadávky, žiaden majetok, len závazky voči
spoločníkom na 365 - ako účet 365 vysporiadať?

Ak na firme v pokladni, ani na účte nie je ani fuka, ostane to visieť... Po ukončení likvidácie nie je nikde napísané, že výkazy budú nulové.
Takže asi nijako. Ak máš z čoho ich vrátiť, tak ich vráť, ak nemáš z čoho... ostávajú.
Badko
21.11.12,18:16
Ak na firme v pokladni, ani na účte nie je ani fuka, ostane to visieť... Po ukončení likvidácie nie je nikde napísané, že výkazy budú nulové.
Takže asi nijako. Ak máš z čoho ich vrátiť, tak ich vráť, ak nemáš z čoho... ostávajú.
Vrátiť nie je z čoho, díky
Gong
24.11.12,20:45
Dobrý večer,
spoločnosť s.r.o. s jedným spoločníkom chce vstúpiť do likvidácie k 31.12.2012. Chcem sa len uistiť, či správne uvažujem: mimoriadna účt. závierka sa zostaví ku dňu pred vstupom do likvidácie, t.j. 1.1.2012-30.12.2012. Po tomto nastupuje likvidačné obdobie, ktoré je od 31.12.2012 alebo od 01.01.2013???? a trvá až do skončenia likvidácie. Po skončení likvidácie zostavujem už riadnu účt.závierku??? Ďakujem
Economic
25.11.12,06:45
Deň pred vstupom do likvidácie je v tvojom prípade 30. 12. 2012. Keby si dala že dňom 1. 1. 2013 vstupuje do likvidácie, mimoriadna účt. závierka bude identická s riadnou a bude sa robiť k 31. 12. 2012. Likvidácia trvá do momentu jej ukončenia, to môže byť možno aj polrok, ale aj 2 roky.
Gong
25.11.12,12:32
Deň pred vstupom do likvidácie je v tvojom prípade 30. 12. 2012. Keby si dala že dňom 1. 1. 2013 vstupuje do likvidácie, mimoriadna účt. závierka bude identická s riadnou a bude sa robiť k 31. 12. 2012. Likvidácia trvá do momentu jej ukončenia, to môže byť možno aj polrok, ale aj 2 roky.

Dakujem, čiže keď vstúpia do likvidácie 31.12.2012, k 30.12.2012 spravím mim. účt.závierku a do 90 dní ju pošlem na DU, nové účt.obdobie začína od 31.12.2012 do skončenia likvidácie. Napr. keď skončím likvidáciu v budúcom roku dajme tomu 30.06.2013, tak vystavím účt.závierku za obdobie 31.12.2012-30.06.2013??? Správne som to pochopila?
Viem, že je jednoduchšie vstúpiť do likvidácie dňom 1.1.2013, lenže si to klienti nedajú vyhovoriť, trvajú vstúpiť do likvidácie 31.12.2012. Preto sa uisťujem, či správne zmýšľam.
Economic
25.11.12,12:46
Dakujem, čiže keď vstúpia do likvidácie 31.12.2012, k 30.12.2012 spravím mim. účt.závierku a do 90 dní ju pošlem na DU, nové účt.obdobie začína od 31.12.2012 do skončenia likvidácie. Napr. keď skončím likvidáciu v budúcom roku dajme tomu 30.06.2013, tak vystavím účt.závierku za obdobie 31.12.2012-30.06.2013??? Správne som to pochopila?
Viem, že je jednoduchšie vstúpiť do likvidácie dňom 1.1.2013, lenže si to klienti nedajú vyhovoriť, trvajú vstúpiť do likvidácie 31.12.2012. Preto sa uisťujem, či správne zmýšľam.


áno, dobre rozmýšľaš... Nezabudni zverejnenie z OV, aby ti čím skôr začala plynúť lehota.
Gong
25.11.12,13:14
Ešte mám jednu otázočku, ukončujem inú likvidáciu: práve uzatváram knihy, mám zostatky ešte na účtoch 211=366,69€, 411=6639€, 413=3217€, 417=331,94€ a 343=147,40€ (nadmerný odpočet DPH). Po uzavretí kníh mi vychádza za obdobie v likvidácii strata. Do likvidačného zostatku zarátavam všetky tieto účty, alebo len pokladňu. A ako sa ráta odmena likvidátora? Jedná sa o sro, kde je 1 spoločník, ako mám vypočítať jeho podiel? Prosím ešte som to nerobila, keby ste ma správne naviedli, aby som niečo nedomrvila.
Gong
25.11.12,13:24
Ešte mám jednu otázočku, ukončujem inú likvidáciu: práve uzatváram knihy, mám zostatky ešte na účtoch 211=366,69€, 411=6639€, 413=3217€, 417=331,94€ a 343=147,40€ (nadmerný odpočet DPH). Po uzavretí kníh mi vychádza za obdobie v likvidácii strata. Do likvidačného zostatku zarátavam všetky tieto účty, alebo len pokladňu. A ako sa ráta odmena likvidátora? Jedná sa o sro, kde je 1 spoločník, ako mám vypočítať jeho podiel? Prosím ešte som to nerobila, keby ste ma správne naviedli, aby som niečo nedomrvila. Dakujem
KEJKA
25.11.12,15:52
prečo DU nevráti NO?
ak je na to dôvod, účtuješ do nákladov, zvyšuješ stratu.
L.Z. je len pokladnica.
Gong
25.11.12,17:32
prečo DU nevráti NO?
ak je na to dôvod, účtuješ do nákladov, zvyšuješ stratu.
L.Z. je len pokladnica.
DAKUJEM pekne, a ako si určím výšku odmeny? A ako vypočítam podiel? Ked to zoberiem, že L.Z. je tých 366,69€, z toho si vypočítam 10% ako odmenu? a po odrátaní odmeny ide zbytok spoločníkovi?
fable
27.11.12,06:37
Ahojte, chcem sa s vami podeliť o skúsenosť. Spoločnosť mi k dnešnému dňu vymazali z OR, ale poplatok vo výške 33,- Eur (elektronické podanie) som musela zaplatiť. Nechceli ho prijať na účet súdu ani prevziať v kolkoch v podateľni, tak sme šli za VSU, ktorý rozhodoval vo veci, že čo s tým, tak vravel že trvá na zaplatení poplatku za výmaz spoločnosti, tak kolky máme zaslať spolu s písomnými námietkami. Záver: záleží kto rozhoduje. Ale pripravujem žiadosť o vrátenie poplatku, hoci len kvôli tomu, aby som mala písomne či sa má platiť alebo nie. Pekný deň
Economic
27.11.12,07:07
Ahojte, chcem sa s vami podeliť o skúsenosť. Spoločnosť mi k dnešnému dňu vymazali z OR, ale poplatok vo výške 33,- Eur (elektronické podanie) som musela zaplatiť. Nechceli ho prijať na účet súdu ani prevziať v kolkoch v podateľni, tak sme šli za VSU, ktorý rozhodoval vo veci, že čo s tým, tak vravel že trvá na zaplatení poplatku za výmaz spoločnosti, tak kolky máme zaslať spolu s písomnými námietkami. Záver: záleží kto rozhoduje. Ale pripravujem žiadosť o vrátenie poplatku, hoci len kvôli tomu, aby som mala písomne či sa má platiť alebo nie. Pekný deň


Na Slovensku teda neplatia zákony, ale záleží kto rozhoduje. Kam toto speje ? Možno ma niekedy bude operovať auto opravár :D
fable
27.11.12,08:24
Vzhľadom na to ako je u nás nastavený systém vzdelávania (hlavne počet a kvalita VŠ), možno sa toho ozaj dožijeme :rolleyes:
Gong
27.11.12,15:16
DAKUJEM pekne, a ako si určím výšku odmeny? A ako vypočítam podiel? Ked to zoberiem, že L.Z. je tých 366,69€, z toho si vypočítam 10% ako odmenu? a po odrátaní odmeny ide zbytok spoločníkovi?

Vzhľadom k tomu, že L.Z. sro je len 366,69€. Z tejto výšky si určím odmenu ako? Na koľko mám nárok. Dakujem
Gong
28.11.12,12:23
Dobrý den,
stálesa trápim so správou o priebehu likvidácie. Môžem v správe uviesť toto?Nie som si istá, videla som to takto uvedené na jednom príklade.Stav finančných prostriedkov spoločnosti???, s.r.o. v likvidácii k 05.11.2012 – výpočet likvidačnéhozostatku:-súčet majetku = 4385,14€Záväzky z titulu likvidácie:-strata za likvidačné obdobie - 3605,39€-záväzky za služby počas likvidácie -363,06€ -odmena likvidátora -50,00€______________________________________Likv idačný zostatok: 366,69 €
Prosím, čo všetko v tej správe má byť, na nete som našla i správy firiem, ale moc mi to nepomohlo, skôr som z toho domotaná. Mám tam uvedený i prehľad záväzkov, ďalej rozpis nákladov i výnosov počas likvidácie.
Dakujem za všetky rady
G
Robert333
28.11.12,19:21
Ludia, chcem sa spytat na dalsi mozny vyvoj tejto kauzy. Kedysi som s dalsim spolocnikom zalozil s.r.o., ktora mala u mna aj sidlo. Bohuzial sme do s.r.o. neskor pribrali dalsich dvoch spolocnikov a moj prvy spolocnik ma presvedcil, aby sme im previedli dokopy 51%. Co bola zasadna chyba, ktora viedla k mojmu vynutenemu odchodu firmy par tyzdnov po tom, co tato transakcia prebehla. Novi spolocnici sa vsak napriek mojim opakovanym vyzvam nikdy neunuvali zmenit sidlo firmy ani uzavriet prislusnu najomnu zmluvu. Minuly rok som dal podanie na obchodny sud. V decembri si odo mna vypytali sudny poplatok a dnes, takmer po roku, mi poslali oznamenie o zruseni firmy s likvidaciou.

Hlavnym dovodom mojho podania bolo dostat firmu prec, kedze jeden z novych spolocnikov vyvija rozne aktivity, ktore sa daju oznacit ako kriminalne, na ktore pouziva aj moju byvalu firmu, a bal som sa moznych dosledkov. Ako vsak citam toto forum, ziskavam dojem, ze vstupenie firmy do likvidacie a zmena sidla zase len zavisia od nich. A oni z urciteho dovodu zjavne nechcu konat. Podla vsetkeho prevzali obosielky od sudu, na napravu mali dost dlhu dobu, a uplne to odignorovali.

Aky je dalsi mozny vyvoj? Kedy sa dockam toho, ze firma bude but zlikvidovana alebo aspon zmeni sidlo, aj keby vsetko islo dalej po starom?
selia5
29.11.12,06:05
Spoločnosť ide vstúpiť do likvidácie, za likvidátora spoločnosti by mal byť vyhlásený štatutár, ktorý neovláda účtovníctvo. Môže mať spoločnosť aj po vstupe do likvidácie zamestnanca-účtovníka? Náklady na jeho mzdu sa riadne účtujú naďalej?
KEJKA
29.11.12,06:37
nenapísal si, aké podanie si dal na súd - čo bolo obsahom?
súd posiela na sídlo firmy - ak to dostali terajší konatelia, asi je sídlo firmy inde, len nie je zapísané v OR?
Ludia, chcem sa spytat na dalsi mozny vyvoj tejto kauzy. Kedysi som s dalsim spolocnikom zalozil s.r.o., ktora mala u mna aj sidlo. Bohuzial sme do s.r.o. neskor pribrali dalsich dvoch spolocnikov a moj prvy spolocnik ma presvedcil, aby sme im previedli dokopy 51%. Co bola zasadna chyba, ktora viedla k mojmu vynutenemu odchodu firmy par tyzdnov po tom, co tato transakcia prebehla. Novi spolocnici sa vsak napriek mojim opakovanym vyzvam nikdy neunuvali zmenit sidlo firmy ani uzavriet prislusnu najomnu zmluvu. Minuly rok som dal podanie na obchodny sud. V decembri si odo mna vypytali sudny poplatok a dnes, takmer po roku, mi poslali oznamenie o zruseni firmy s likvidaciou.

Hlavnym dovodom mojho podania bolo dostat firmu prec, kedze jeden z novych spolocnikov vyvija rozne aktivity, ktore sa daju oznacit ako kriminalne, na ktore pouziva aj moju byvalu firmu, a bal som sa moznych dosledkov. Ako vsak citam toto forum, ziskavam dojem, ze vstupenie firmy do likvidacie a zmena sidla zase len zavisia od nich. A oni z urciteho dovodu zjavne nechcu konat. Podla vsetkeho prevzali obosielky od sudu, na napravu mali dost dlhu dobu, a uplne to odignorovali.

Aky je dalsi mozny vyvoj? Kedy sa dockam toho, ze firma bude but zlikvidovana alebo aspon zmeni sidlo, aj keby vsetko islo dalej po starom?
KEJKA
29.11.12,06:39
Spoločnosť ide vstúpiť do likvidácie, za likvidátora spoločnosti by mal byť vyhlásený štatutár, ktorý neovláda účtovníctvo. Môže mať spoločnosť aj po vstupe do likvidácie zamestnanca-účtovníka? Náklady na jeho mzdu sa riadne účtujú naďalej?môže, otázka, je či sro v likvidácii má/bude mať dosť prostriedkov na to, aby platila účtovníka.
Robert333
29.11.12,07:46
nenapísal si, aké podanie si dal na súd - čo bolo obsahom?
súd posiela na sídlo firmy - ak to dostali terajší konatelia, asi je sídlo firmy inde, len nie je zapísané v OR?

Na odporucanie mojho pravnika som im zaslal odnatie suhlasu vyuzivat moju nehnutelnost ako sidlo firmy a ziadost o zemnu sidla firmy s terminom do nejakych 35 dni (uz nepamatam). Islo to s dorucenkou na sidlo firmy (t.j. na moju adresu) a adresu konatela. Oboje sa mi vratilo ako neprevzate. Nasledne som dal podanie na sud so ziadostou o zrusenie spolocnosti, v ktorom som uviedol vyssieuvedene skutocnosti a prilozil neprevztae vyzvy. Po 11 mesiacoch mi prislo oznamenie, ze sud ich vyzval, opatovne nereagovali, tak su spolocnost zrusil. Za likvidatora vymenoval konatela spolocnosti a sidlo firmy zmenil na jeho domacu adresu. Proti tomuto rozhodnutiu sa vraj da odvolat do 15 dni a nie je tam uvedena pravoplatnost.

Moja otazka je, ze ak opat nebudu robit vobec nic, ako nerobili doteraz, ci po uplynuti tych 15 dni sud automaticky zmeni sidlo firmy a prevedie firmu do stavu likvidacie.
KEJKA
29.11.12,09:34
podľa mňa to máš vyriešené.
Súd eviduje tvoje oznámenie, dokonca to aj akceptoval a zmenil adresu.
Aj na základe súdneho rozhodnutia po jeho správoplatnení, musia byť nové skutočnosti zapísané.
osobne verím, že síce nie po 15 dňoch, ale po 20 dňoch možno aj dlhšie-to už závisí ako stíha register- budú tieto zmeny zapísané.
Ak spoločnosť nechce byť v likvidácii - musí to už riešiť so súdom. Ak však nebude nič riešiť, tak nesmie podnikať........
ale to už nie je tvoja starosť, kedže si z toho vonku.
Máš podľa mňa ešte možnosť ísť s tým oznámením na obchodný register a domáhať sa zápisu zmeny sídla.
cibka1
07.12.12,11:06
Dobrý den, ja mám otázku k téme.
Firma v likvidácii prepustila posledného zamestnanca, zostal tam už len štatutár - ktorý sa stal po vstupe do likvidácie likvidátorom.
Je potrebné firmu odhlásiť zo ZP a SP a DU-daň zo závislej činnosti?
Economic
07.12.12,13:30
Dobrý den, ja mám otázku k téme.
Firma v likvidácii prepustila posledného zamestnanca, zostal tam už len štatutár - ktorý sa stal po vstupe do likvidácie likvidátorom.
Je potrebné firmu odhlásiť zo ZP a SP a DU-daň zo závislej činnosti?

Pokiaľ nikomu sa už nikomu nevypláca žiadna odmena, odhlásiť aj zo SP aj z DÚ z dane zo záv. činnosti.
cibka1
12.12.12,08:53
Pokiaľ nikomu sa už nikomu nevypláca žiadna odmena, odhlásiť aj zo SP aj z DÚ z dane zo záv. činnosti.

Ďakujem že ste sa ozvali.
z DU - záv.činnosť odhlásené
zo ZP - som tam volala a vraj netreba odhlasovať firmu, pri odhláseni posledného zamestnanca sa automaticky odhlási aj firma
zo SP - po tel. rozhovore sa firma vraj nemá odhlásiť, pretože likvidátor ma nárok na odmenu - aj keď sa vyplatí až po ukončení likvidácie a to nik nevie koľko to bude trvať.... - takže s tým SP som si nie istá či odhlásiť alebo nie....
JAJA11
12.12.12,09:01
Ďakujem že ste sa ozvali.
z DU - záv.činnosť odhlásené
zo ZP - som tam volala a vraj netreba odhlasovať firmu, pri odhláseni posledného zamestnanca sa automaticky odhlási aj firma
zo SP - po tel. rozhovore sa firma vraj nemá odhlásiť, pretože likvidátor ma nárok na odmenu - aj keď sa vyplatí až po ukončení likvidácie a to nik nevie koľko to bude trvať.... - takže s tým SP som si nie istá či odhlásiť alebo nie....

len neviem či nie je potom povinnosť posielať aj nulové výkazy do SP.... :o to si treba radšej preveriť....
Economic
12.12.12,09:32
Ďakujem že ste sa ozvali.
z DU - záv.činnosť odhlásené
zo ZP - som tam volala a vraj netreba odhlasovať firmu, pri odhláseni posledného zamestnanca sa automaticky odhlási aj firma
zo SP - po tel. rozhovore sa firma vraj nemá odhlásiť, pretože likvidátor ma nárok na odmenu - aj keď sa vyplatí až po ukončení likvidácie a to nik nevie koľko to bude trvať.... - takže s tým SP som si nie istá či odhlásiť alebo nie....

Inak medzi nami dievčatami výhoda je, aby bol likvidátor nie fyzická osoba, ale právnická osoba.

Pokiaľ je likvidátor fyzická osoba a bude mu vyplatená nejaká odmena, tak jasné, SP ponechať.
danetax
20.12.12,16:08
dobrý den prajem,

účtujem spoločnosť, ktorá vstúpila do likvidácie 4.11.2010. počas svojej existencie spoločnosť vykazovala iba straty. Vo svojich počiatkoch dostala účelový úver zo zahraničia a ten bol účelovo viazaný na určitú stavbu. Všetko sa začala realizovať , a prostredníctvom určených firiem sa spracovávali projekty, a všetko čo s tým súviselo. Toto sa dialo od roku 2008.
tu sme dostali aj ten úver. v roku 2010 nám štát oznámil, že na uvedenú stavbu nepodpíše povolenie, to znamená, že máme zmarenú investíciu. Sme v likvidácii, všetky prostriedky z úveru
boli použité na určený ciel. teraz ide o to, že tento rok máme podať danové priznanie k 31.12.2012. veriteľ úveru zo zahraničia na základe zmarenia investície ustúpil od vymáhania úveru a odpustil úver. spoločnosť nemá žiadny majetok, žiadne pohladávky, žiadne záväzky voči
SP, ZP ani DU. a samé straty. teraz nám vyvstal problém, že z odpustenia úveru máme obrovský výnos, ktorý by sme mali zdaniť? A z čoho sa to zaplatí? majitel nechce ani počuť o konkurze, tvrdí, že do tejto situácie ho dostal štát. Ako sa dá toto vyriešiť? Vie mi niekto poradiť?
PROVIDUS
20.12.12,20:42
(v nasledujúcich riadkoch nechcem znevažovať profesionalitu alebo schopnosti dotazujúceho - rád by som len poukázal na niektoré zjavné chyby tak, aby sa ich ostatní v budúcnosti radšej vyvarovali)
No podľa toho, čo je to napísané mi vyvstáva niekoľko otázok:

1. v prvom rade, prečo sa likvidácia tiahne od roku 2010 do 2012 a stále nie je ukončená? Určite to má svoj dôvod, len či bude ten dôvod aj dostatočne dôležitý. Tým chcem len poukázať na to, že takéto naťahovanie ešte nikdy nič dobré neprinieslo.
2. V druhom rade, prečo ste si na riešenie tejto situácie neprizvali odborníka? Ten by Vám určite v likvidácii neodporučil odpustenie dlhu, pretože potom, tak ako sa to aj stalo, sa Vám vytvorí veľký výnos, ktorý treba zdaniť. Pravdepodobne by sa to vyriešilo inými právnymi krokmi, ako napríklad pristúpením k záväzku samotného veriteľa, ktorý by si potom svoju pohľadávku so svojim záväzkom sám započítal, zvyšok umoril a Vám by zostal minimálny výnos na zdanienie. (tu opísaný postup je iba rámcový a laicky vysvetlený - v skutočnosti ide o pomerne náročnú operáciu vyžadujúcu si niekoľko na seba nadväzujúcich právnych úkonov a zmlúv)
3. V treťom rade, vedeli ste pred vstupom do likvidácie, že veriteľ Vám bude chcieť dlh odpustiť? Ak áno, prečo ste k odpusteniu dlhu nepristúpili ešte pred vstupom do likvidácie? V takom prípade by ste stratu vzniknutú počas činnosti spoločnosti, ktorá, podľa toho čo píšete, bude približne zodpovedať výške Vášho záväzku voči veriteľovi mohli započítať práve s týmto záväzkom a daňovú povinnosť z prípadného výnosu po započítaní ste tak mohli eliminovať (pretože výnosy v likvidácii už nemôžete započítať so stratou z obdobia pred likvidáciou). Ak nie, prečo ste vôbec vstupovali do likvidácie? Museli ste predsa vedieť, že tento záväzok budete musieť nejakým spôsobom ponižovať, čím Vám bude vznikať výnos!
4. Vo štvrtom rade, píšete, že ste z požičaných peňazí uskutočňovali stavbu. To znamená, že z týchto peňazí ste museli niečo vytvoriť, niečo, čo má svoju hodnotu, teda sa dá predať. Alebo nie? Čo vediete v účtovníctve ako výdavok z prijatej pôžičky? Dá sa to speňažiť?

Aby som to zhrnul a najmä pomohol, opýtam sa takto: je možné sa s veriteľom, ktorý pôžičku poskytol ešte nejako dohodnúť o zrušení vzdania sa jeho pohľadávky voči Vám? Zostali zachované dobré vzťahy, ktoré ešte umožňujú účtovné korekcie? Ak áno, navrhol by som okamžité zrušenie likvidácie, vyriešenie problému a opätovný vstup do likvidácie bez toho, aby počas likvidácie vznikol akýkoľvek výnos. Ak komunikácia s veriteľom už nie je možná, bude potrebné vykonať (zákonom dovolené) účtovné operácie smerujúce ku vzniku nákladu v likvidácii - napr. urobiť presne to, čo Vám urobil Váš veriteľ = poskytnúť úver a odpustiť ho.

Upozornenie! Tieto rady sú len orientačné a vychádzajú len z Vami poskytnutých útržkovitých informácií. V žiadnom prípade nepodnikajte také úkony, ktoré sú v rozpore s právnymi predpismi! A pre istotu sa nabudúce radšej poraďte s niekým, kto dokáže tieto situácie po odbornej stránke zvládnuť.
Gong
21.12.12,08:57
Dobrý deň,
chcem sa len spýtať a poprosiť o radu, či sa konečná správa o priebehu likvidácie zasiela na daňový úrad?
Dakujem
Gong
Gong
27.12.12,19:13
Dobrý deň,
chcem sa len spýtať a poprosiť o radu, či sa konečná správa o priebehu likvidácie zasiela na daňový úrad?
Dakujem
Gong
prosím :-((((
Economic
28.12.12,06:25
prosím :-((((

Konečná správa likvidátora sa dokladá do zbierky listín. Nie je zákonom uložené predkladať ju na DÚ. Ak ťa k tomu úkonu vyzve DÚ, tak potom im ju na základe výzvy predložíš. Inak netreba.
Gong
30.12.12,22:10
Dakujem pekne :-)))
Gong
13.01.13,18:52
Dobrý deň, poprosím Vás o radu, na DU som zaslala ukončenie likvidácie - vykaz ZaS, vykaz PaV, DPPO a poznámky. Po týždni mi prišla výzva, aby som opravila v podanom DPPO za obdobie likvidácie riadky 100,310 a 400. V týchto riadkoch som uviedla nasledovné: -3605,34 a to v každom riadku, ktorý som uviedla. Nechápem, čo som mohla spraviť zle. Nič ma nenapadá. Prosím poradíte mi?
Dakujem
KEJKA
13.01.13,22:17
nerozumiem aké výkazy si vlastne podala, ide o PO?
r.400 by mala byť asi nula, ak je to základ dane, či?
Gong
14.01.13,08:49
nerozumiem aké výkazy si vlastne podala, ide o PO?
r.400 by mala byť asi nula, ak je to základ dane, či?

áno ide o PO, a podala som vykaz zisk.a strat, suvahu, podala DPPO a poznámky. vo výzve mám vytknuté riadky z DPPO 100,310,400. máme stratu -3605,34 € a túto sumu som uviedla v každom uvedenom riadku. Neviem čo je zle, prečo by tam mama byť 0?

dakujem
KEJKA
14.01.13,09:26
nechcelo sa mi otvárať DPPO, takže ja som mala na mysli r.500
tie riadky by si mala mať dobre, máš tam isto vyplnené znamienko mínus?
.........
v pôvodnom príspevku si uvádzala výkaz PaV, to ma zmiatlo.
Gong
21.01.13,08:53
Dobrý deň, poprosím o radu, likvidácia ukončená, už len čakám na súhlas z DU, medzitým čakaním mi prišla výzva z du, aby som doplnila oznámením číslo účtu, lebo mi nemajú ako vrátiť nadmerný odpočet z dph. Číslo účtu som zrušila hned ako som ukončila likvidáciu, čo s tým? Dal by sa ten nad.odpočet použiť na zaplatenie pokuty za oneskorené podanie DP? Len taký nápad. Dnes som tam volala len pani z du ma dovolenku. Viete mi poradiť? Dakujem
JAJA11
21.01.13,08:55
Dobrý deň, poprosím o radu, likvidácia ukončená, už len čakám na súhlas z DU, medzitým čakaním mi prišla výzva z du, aby som doplnila oznámením číslo účtu, lebo mi nemajú ako vrátiť nadmerný odpočet z dph. Číslo účtu som zrušila hned ako som ukončila likvidáciu, čo s tým? Dal by sa ten nad.odpočet použiť na zaplatenie pokuty za oneskorené podanie DP? Len taký nápad. Dnes som tam volala len pani z du ma dovolenku. Viete mi poradiť? Dakujem

ak nemáte účet, mali by vám to podľa mňa poslať poštovým poukazom... len treba oznámiť, že firma už účet nemá.....:o
Economic
21.01.13,09:03
ak nemáte účet, mali by vám to podľa mňa poslať poštovým poukazom... len treba oznámiť, že firma už účet nemá.....:o

Dal by sa použiť na zápočet daňovej povinnosti.
Dá sa poslať aj poštovým poukazom podľa môjho názoru.
nunik
01.02.13,19:03
Dobry den prosim o radu ...moj znamy ma s.r.o založenu na slovensku ale pracuje v čechach ..ak presiahne jeden milion českych korun musi sa niekde hlasit na finančnom urade ? pracuje v zlinskom kraji ..a ako je to s prevadzkou ?? kedže pracuje na viacerych miestach,stavbach ... velmi pekne dakujem za každu radu
anna81
25.02.13,10:48
Dobrý deň,
firma v likvidácii je platiteľom dph. Kedy je možné odhlásiť registráciu pre dph?
Economic
25.02.13,11:47
Dobrý deň,
firma v likvidácii je platiteľom dph. Kedy je možné odhlásiť registráciu pre dph?

Ak za posledných 12 po sebe idúcich mesiacov bol príjem pre obrat DPH nižší ako 49 790.- Eur, tak hneď.
anna81
26.02.13,07:11
Ak za posledných 12 po sebe idúcich mesiacov bol príjem pre obrat DPH nižší ako 49 790.- Eur, tak hneď.

Ok, ďakujem.
vychádza mi to, že sme to mali zrušiť ešte v roku 2012, bude za to nejaký postih?

treba vypísať žiadosť alebo stačí osobne zájsť na DU s kartičkou o registrácii pre dph?
anna81
26.02.13,07:16
Firma, ktorá je v likvidácii od 1.6.2010 musí k 31.12.2012 podať DP.
Je možné oznámiť alebo požiadať o odklad podania DP?
Pri uvedení akého dôvodu by firme v likvidácii DU vyhovel?
JAJA11
26.02.13,08:26
Ok, ďakujem.
vychádza mi to, že sme to mali zrušiť ešte v roku 2012, bude za to nejaký postih?

treba vypísať žiadosť alebo stačí osobne zájsť na DU s kartičkou o registrácii pre dph?

za toto postih nie je, v zákone nie je stanovené, kedy sa musí podnikateľ odhlásiť z DPH.
stačí poslať list so žiadosť o odhlásenie z registrácie pre DPH, pravdepodobne vykonajú kontrolu a potom určia termín, ku ktoréme bude registrácia pre DPH zrušená. :)
JAJA11
26.02.13,08:29
len pre overenie správnosti postupu:
firma vstúpila do likvidácie 15.9.2012, začiatkom decembra bolo podané DP
ak som to správne pochopila, nasledujúce DP sa bude podávať k 31.12.2013
anna81
26.02.13,09:04
len pre overenie správnosti postupu:
firma vstúpila do likvidácie 15.9.2012, začiatkom decembra bolo podané DP
ak som to správne pochopila, nasledujúce DP sa bude podávať k 31.12.2013

až k 31.12.2014
anna81
26.02.13,09:06
za toto postih nie je, v zákone nie je stanovené, kedy sa musí podnikateľ odhlásiť z DPH.
stačí poslať list so žiadosť o odhlásenie z registrácie pre DPH, pravdepodobne vykonajú kontrolu a potom určia termín, ku ktoréme bude registrácia pre DPH zrušená. :)

takže ak sme aj obrat 49790,-€ za 12 mesiacov nedosiahli, nemusíme zrušiť registráciu? môžme stále ostať platiteľmi?
JAJA11
26.02.13,09:16
takže ak sme aj obrat 49790,-€ za 12 mesiacov nedosiahli, nemusíme zrušiť registráciu? môžme stále ostať platiteľmi?

áno, záleží len na vás, ako sa rozhodnete :)
anna81
26.02.13,09:20
áno, záleží len na vás, ako sa rozhodnete :)

ďakujem ti, lebo už mám z toho žalúdočné krče :o, pretože mi to vychádza, že sme nedosiahli obrat ešte v lete 2012...
mi určujeme dátum ku ktorému chceme zrušiť registráciu alebo DU?
JAJA11
26.02.13,09:36
ďakujem ti, lebo už mám z toho žalúdočné krče :o, pretože mi to vychádza, že sme nedosiahli obrat ešte v lete 2012...
mi určujeme dátum ku ktorému chceme zrušiť registráciu alebo DU?

platiteľom DPH sa musíte stať zo zákona, ak presiahnete tú hranicu 49.790 EUR.... to je jediná povinnosť... platiteľom DPH môžete byť aj dobrovoľne, aj keď nedosiahnete požadovaný obrat.... rovnako môžete zostať platiteľom podľa svojho uváženia do kedy budte chcieť... DÚ vám môže zrušiť registráciu len ak si neplníte opakovane svoje povinnosti... nepodávate DP, nepreberáte poštu....
anna81
27.02.13,08:29
platiteľom DPH sa musíte stať zo zákona, ak presiahnete tú hranicu 49.790 EUR.... to je jediná povinnosť... platiteľom DPH môžete byť aj dobrovoľne, aj keď nedosiahnete požadovaný obrat.... rovnako môžete zostať platiteľom podľa svojho uváženia do kedy budte chcieť... DÚ vám môže zrušiť registráciu len ak si neplníte opakovane svoje povinnosti... nepodávate DP, nepreberáte poštu....

ďakujem ti JAJA11
ešte teraz som z toho vytrasená, čo som sa tak včera vyplašila...
anna81
27.02.13,08:30
Firma, ktorá je v likvidácii od 1.6.2010 musí k 31.12.2012 podať DP.
Je možné oznámiť alebo požiadať o odklad podania DP?
Pri uvedení akého dôvodu by firme v likvidácii DU vyhovel?

posúvam
Economic
27.02.13,08:45
posúvam

Ak je firma v likvidácii od 1. 6. 2010, musí podať DP k 31. 12. 2012.
O odklad môžeš požiadať, ale nie som si istá či DÚ to povolí....
Nerozumiem prečo je problém do 31. 3. 2013 podať DP ?
anna81
28.02.13,08:31
Ak je firma v likvidácii od 1. 6. 2010, musí podať DP k 31. 12. 2012.
O odklad môžeš požiadať, ale nie som si istá či DÚ to povolí....
Nerozumiem prečo je problém do 31. 3. 2013 podať DP ?

dôvodov je viacero, a ten naj je časová tieseň...
(v tej firme v likvidácii už nepracujem, ale nakoľko je likvidátor môj súčasný šéf, stále som pripravovala papiere pre firmu v likv., len som bola v tom, že DP dajú vypracovať niekomu inému a nehodia to na krk mne...navyše mám na starosti valné zhromaždenie ktoré sa koná onedlho a účtovnú závierku v tejto súčasnej firme...a kopec iných povinností...)

prosila by som skúsenejších o radu, aký dôvod uviesť aby DU odsúhlasil odklad podania DP firme v likvidácii :o
Economic
28.02.13,09:39
dôvodov je viacero, a ten naj je časová tieseň...
(v tej firme v likvidácii už nepracujem, ale nakoľko je likvidátor môj súčasný šéf, stále som pripravovala papiere pre firmu v likv., len som bola v tom, že DP dajú vypracovať niekomu inému a nehodia to na krk mne...navyše mám na starosti valné zhromaždenie ktoré sa koná onedlho a účtovnú závierku v tejto súčasnej firme...a kopec iných povinností...)

prosila by som skúsenejších o radu, aký dôvod uviesť aby DU odsúhlasil odklad podania DP firme v likvidácii :o

Pokiaľ sa počas likvidácie nič vážne nedialo vo firme, DP by bolo jednoduché. Možno bude kopírovať DP ku dňu vstupu do likvidácie. Ak však sa likvidácia konala, t.z. prijímala plnenia z pohľadávok, speňažovala majetok na uspokojovanie veriteľov, to bude treba riadne zaúčtovať a k tomu zostaviť DP a účtovnú závierku.

Vieš 2 roky je veľmi dlhá doba, aby sa to pripravilo a nájsť ideálny dôvod, ktorý DÚ vezme v úvahu, asi niet v tvojom prípade. Lebo v tvojom prípade ma fakt žiadny múdry nenapadá... Veľmi rada by som poradiť, ale tu ma nič dobré nenapadá.
Skús argumentovať zmenou účtovníčky, ktorá ti nedala v dostatočne dlhom časovom predstihu doklady a že nie si schopná to spracovať...
anna81
04.03.13,06:35
Pokiaľ sa počas likvidácie nič vážne nedialo vo firme, DP by bolo jednoduché. Možno bude kopírovať DP ku dňu vstupu do likvidácie. Ak však sa likvidácia konala, t.z. prijímala plnenia z pohľadávok, speňažovala majetok na uspokojovanie veriteľov, to bude treba riadne zaúčtovať a k tomu zostaviť DP a účtovnú závierku.

Vieš 2 roky je veľmi dlhá doba, aby sa to pripravilo a nájsť ideálny dôvod, ktorý DÚ vezme v úvahu, asi niet v tvojom prípade. Lebo v tvojom prípade ma fakt žiadny múdry nenapadá... Veľmi rada by som poradiť, ale tu ma nič dobré nenapadá.
Skús argumentovať zmenou účtovníčky, ktorá ti nedala v dostatočne dlhom časovom predstihu doklady a že nie si schopná to spracovať...

Economic, ďakujem za odpoveď, v tej firme je už len likvidátor, žiadna účtovníčka ani iný zamestnanec...
DP nebude ľahké urobiť, máš pravdu že 2 roky je dlhá doba, a počas tejto doby firma ešte vykonávala akú - takú činnosť, problémov je tam viac než dosť a navyše má firma pozemky, ktoré sú exekuované...takže v žiadnom prípade nebude môcť byť závierka kopírovaná..
ešte raz ďakujem, skúsim napísať žiadosť a uvidíme...
KEJKA
04.03.13,07:00
Ak si priebezne pripravovala podklady tak netusim prečo by bolo take ťazke priptavit DPPO. Ešte vzdy sa da podat DPPO v termine a neskor prípadne podat dodatočné DPPO. Firma v likvidácii byva obvykle aj stratová tak čo riskuješ?
anna81
06.03.13,08:33
Ak si priebezne pripravovala podklady tak netusim prečo by bolo take ťazke priptavit DPPO. Ešte vzdy sa da podat DPPO v termine a neskor prípadne podat dodatočné DPPO. Firma v likvidácii byva obvykle aj stratová tak čo riskuješ?

ano, pripravovala som podklady, ale účtovných veľmi málo..
a keď som to zbežne pozrela, tak vychádza strata, firma nechce žiadať o odklad z dôvodu neskoršieho platenia dane, ale z dôvodu že nie je všetko zaúčtované a nestíham to...
no v každom prípade ak to nestihnem, budem to musieť riešiť DPPO
anna81
06.03.13,08:33
ešte ma napadlo, že firma vyvážala aj do zahraničia, sice nie v roku 2012, ale počas likvidácie áno, možno by to ako dôvod na odklad podania DP uspelo nie?
anna81
07.03.13,10:28
tak som požiadala o odklad na základe §49 odst.3 pism. c) ZDP, tak uvidíme či to schvália ;)
anna81
07.03.13,10:29
medzičasom som zistila, že firma v likvidácii aj keď má príjmy zo zahraničia nemôže požiadať z tohoto dôvodu o odklad..
Economic
07.03.13,11:10
tak som požiadala o odklad na základe §49 odst.3 pism. c) ZDP, tak uvidíme či to schvália ;)


A daj potom vedieť výsledok, aby sme vedeli.
anna81
07.03.13,11:14
jasnačka
briketka
11.03.13,08:27
Dobry den, chcela by som sa spytat,ci chapem spravne, ak chce sro vstupit do likvidacie a nemala ziadnych zamestancov a za likvidatora chce urcit konatela spolocnosti, staci uzatvorit mandatnu zmluvu a tym sa nemusia platit ziadne odvody do SP? dakujem
Economic
11.03.13,08:29
Dobry den, chcela by som sa spytat,ci chapem spravne, ak chce sro vstupit do likvidacie a nemala ziadnych zamestancov a za likvidatora chce urcit konatela spolocnosti, staci uzatvorit mandatnu zmluvu a tym sa nemusia platit ziadne odvody do SP? dakujem

Odmena likvidátora FO spadá pod odvody. Najlepšie je, likvidátora zvoliť právnickú osobu.
KEJKA
11.03.13,09:37
Odmena likvidátora FO spadá pod odvody. Najlepšie je, likvidátora zvoliť právnickú osobu.
Mas na mysli že spoločnosť aaa, ktoŕ vstupuje do likvidácie, zvoli za likvidátora spoločnost XXX,sro?
XXX sro bude vystupovať vo všetkych navrhoch ako likvidátor a podpisovat bude konateľ XXX sro?
Economic
11.03.13,11:31
Mas na mysli že spoločnosť aaa, ktoŕ vstupuje do likvidácie, zvoli za likvidátora spoločnost XXX,sro?
XXX sro bude vystupovať vo všetkych navrhoch ako likvidátor a podpisovat bude konateľ XXX sro?

Áno tak myslím. Ušetria sa odvody.

Tak isto v dnešnej dobe pri spoločnosti, ktorá má zisk a chce podiel na zisku vyplatiť spoločníkovi je ako spoločník výhodná tak isto právnická osoba. Tá neplatí odvod do ZP.
KEJKA
11.03.13,12:18
nuž ale to druhé - so ziskom je len reťazenie, ved raz sa to dostane ku konkrétnej FO - spoločníkovi
Economic
11.03.13,12:29
nuž ale to druhé - so ziskom je len reťazenie, ved raz sa to dostane ku konkrétnej FO - spoločníkovi.

Nemusí. Však príjem podielu na zisku v tej eseročke môže byť použitý na čokoľvek...Aj na nedaňový výdavok... Úplne bez problémov.
KEJKA
11.03.13,12:37
.

Nemusí. Však príjem podielu na zisku v tej eseročke môže byť použitý na čokoľvek...Aj na nedaňový výdavok... Úplne bez problémov.
hm, nie zlý nápad. založiť účelovo dalšiu sro. nebude mať reálne činnosť, úplne jednoduché účtovníctvo, len bude mať nárok na podiel na zisku. Akurát že by to musela byť materská spoločnosť už existujúcej spoločnosti.
Economic
11.03.13,12:42
Veď práve o to ide.... Ak má toto riešenie na odvodoch ušetriť pekné peniažky, oplatí sa to... Aj Mihál o tom hovoril :-)
Mila123
11.03.13,12:46
Veď práve o to ide.... Ak má toto riešenie na odvodoch ušetriť pekné peniažky, oplatí sa to... Aj Mihál o tom hovoril :-)

možno ešte jednoduchšie (aj J. Mihál i J. Motyčková) medzi riadkami spomínali,stačí, že ak nie je spoločník poistencom v slov. ZP v deň výplaty podielov, voči zdravotnej poisťovni žiadne povinnosti nemá......
Economic
11.03.13,12:53
A to sa niekedy aj stane u normálneho človeka s príjmom výlučne na Sk, aby nebol poistencom žiadnej zdravotnej poisťovne ? Ešte ke´d je zdravotne poistený v zahraničí, to áno.
Mila123
11.03.13,12:55
A to sa niekedy aj stane u normálneho človeka s príjmom výlučne na Sk, aby nebol poistencom žiadnej zdravotnej poisťovne ? Ešte ke´d je zdravotne poistený v zahraničí, to áno.

tá prvá možnosť by sa nikdy nemala stať, každý "normálny" musí byť zo zákona povinne poistený v ZP
ivkň
14.03.13,09:35
Ahojte, prešla som celú tému a chcem sa spýtať na môj prípad. Mám s.r.o.-čku, ktorej majiteľ (je iba on jeden),že koncom roka 2013 chce zrušiť túto s.r.o.-čku. (teraz v marci 2013 si vytvoril novú s.r.o.).
V tejto s.r.o., čo chce zrušiť, má vysoké pohľadávky, u ktorých je isté, že nebudú uhradené. Majiteľ ich ale nechce dať na súd, tak som ešte v DP za 2012 urobila OP k týmto pohľadávkam 50 %tné.
Ďalej má zamestnancov, ale tých ku koncu roka asi prepustí, ak to už neurobil teraz. Má nejaké pohľadávky voči DÚ zo ZČ aj z motorových vozidiel (mám podať žiadosti o vrátenie zistených preplatkov už teraz kým nie je v likvidácii alebo stačí až ku koncu roka?)
- keď pozriem dnes HK k 31.12.2012 (ešte sme nepodali DP za 2012), tak mala by som urobiť nejaké účtovné kroky, ktoré by mi mohli pomôcť pri účtovaní v likvidácii?
Tiež mám vysoké záväzky voči konateľovi, lebo vkladal peniaze do pokladne keď bola v mínuse.
Záväzky z obchodného styku niesu takmer žiadne nejakých 100 €.
Záväzky voči zamestnancom- v priebehu roka im z výplat stiahol stravné lístky, ale reálne lístky nedostali, čakala som že spätne lístky kúpi a dá im ich, ale zatiaľ nič a zrejme tak ani neurobí.
V živote som s.r.o. nelikvidovala, tak neviem vôbec čo robiť- po tom všetkom čo som tu prečítala mám uplny mix informácii, tak by som poprosila niekoho, kto by všetko so mnou prešiel krok za krokom. Kedy začať, aké zmluvy urobiť...Ďakujem vopred. Budem sa snažiť pridŕžať krokov z príspevku 9#
anna81
27.03.13,09:47
tak som požiadala o odklad na základe §49 odst.3 pism. c) ZDP, tak uvidíme či to schvália ;)


A daj potom vedieť výsledok, aby sme vedeli.

ahojte dievčatá, tak odklad podania DP pre firmu v likvidácii mi na základe žiadosti (§49 odst.3 pism c) schválili ;-)
Economic
27.03.13,09:50
ahojte dievčatá, tak odklad podania DP pre firmu v likvidácii mi na základe žiadosti (§49 odst.3 pism c) schválili ;-)


​SUPEEER ! Gratulujem !
cibka1
26.06.13,12:28
Dobrý deň, ako účtujete o odmene likvidátora?

štatutára spoločnosti na valnom zhromaždení zvolili za likvidátora. Počas likvidácie bude mať nepravidelnú odmenu (1x za rok). ako zaúčtovať?

ďalej sa chcem spýtať, či firma bude mať budúce obdobie. napr. na konci roka príde fa za tel (fa za december doručená v januári, ale na faktúre je rozúčtovaný paušál aj za január).

vstup do likvidácie je 1.6.2013
Economic
26.06.13,12:54
Zaúčtovať normálne do nákladov na 521 keď sa to vyplatí. Z odmeny likvidátora sa platí ZP, Urob odmenu priamo cez nejaký mzdový softvér, aby ti vypočítalo aj odvody. Účtuje sa tak isto ako o mzdách. Fa za telefon časovo rozúčtuješ, to čo spadá do tohto roku pôjde do nákladov tohto roku, čo patrí budúcemu roku na 381.
cibka1
27.06.13,04:55
nemá ísť odmena likvidátora na 523/379? (sme pozemkové spoločnestvo s právnou subjektivitou založené podľa zák. 181/95 o pozemkových spoločenstvách)
odvody ako u štatutára-nepravidelný príjem
cibka1
27.06.13,05:11
čo sa týka účtovného prípadu časového rozlíšenia, si myslím že obdobie likvidácie je jedným účtovným obdobím a o časovom rozlíšení sa účtuje ku dňu ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.
Takže mi z toho vyplýva že spoločnosť uzavrie účtovné knihy k 31.12.2015 (ak sa likvidácia neskončí skôr) a teda v priebehu likvidácie od 1.6.2013 do 31.12.2015 sa na účte 381 neúčtuje.
to je len môj názor.
matuma
02.07.13,08:47
K časovému rozlíšeniu len toľko, že k 31.12. je potrebné urobiť priebežnú účtovnú závierku a teda je potrebné účtovať aj prípady časového rozlíšenia. Daňové priznanie sa podáva za celé obdobie likvidácie. Konečný výsledok bude síce rovnaký, ale treba dodržať zákon o účtovníctve a postupy účtovania.
Ninu
09.09.13,05:57
ahoj,
chcem sa spýtať, ušla sa mi téma na diplomovú prácu o likvidácii obchodnej spoločnosti. Potrebovala by som konkrétnu spoločnosť a opísať celý postup ako to v konkrétnej spoločnosti funguje pri likvidácii. Vedeli by ste mi poradiť kde mám hľadať alebo čo mám skúsiť, pretože sa obávam, že žiadna spoločnosť mi len tak informácie neposkytne. Budem vďačná za všetky rady
promont maja
21.10.13,10:44
JAJA11
28.11.13,12:21
viem, že to tu niekde bolo, ale nemôžem to nájsť.... ak spoločnosť vstúpila do likvidácie niekedy v septembri 2012, podala DP v decembri 2012, tak ďalšie priznanie sa podáva až 31.12.2014? Dobre si to pamätám?
KEJKA
28.11.13,20:46
nemala podávať DPPO v decembri 2012, teda nie za obdobie likvidácie.
ale ak máš na mysli MUZ pri vstupe do likvidácie s termínom 3 mesiace po vstupe, tak OK.
Pre sro v likvidácii platí termín DPPO za obdobie od vstupu do likvidácie v r. 2012 do 31.12.2014 a tiež v termíne do 31.3.2015 - si myslím.
Teda, že ho nemusíš podať práve na Silvestra 2014.
zk24
01.12.13,15:20
Ahojte,

robim mimoriadnu UZ ku dnu predchadzajucemu vstupu do likvidacie. Robim teda DPPO plus vsetky vykazy. Chcem sa spytat... pri vyplnani DPPO mam vyplnat aj zaplatene preddavky na DzP PO? A teda vyčísliť iba skutočnú dan na uhradu? A táto dan sa aj musí hned uhradiť? Alebo ju necham iba na učte 341 a potom ked sa bude robiť UZ po skončení likvidácie, tak sa bude uhrádzať dan?

Dakujem
zk24
01.12.13,15:49
A ešte teda...
vstup do likvidacie 5/7/13
UZ a DPPO robim k 4/7/13

k 4/7/13 urobim aj predpis 591/341 a k 5/7/13 budem mat HV na učte 431?

A dufam mi to DU vezme ked to robim do tlačív ktore mi hlasi ze su pre rok 2012 :(

Keby vedel niekto poradit, bola by som vdacna
KEJKA
01.12.13,20:15
áno, máš to dobre, plus zaplatíš DPPO na 341.
Najlepsi
11.12.13,20:54
Tu dávam do pozornosti odkaz na čĺánky o likvidáciách spoločnosti.
Zpracovaná likvidácia a zrušenie spoločnosti (http://www.likvidacia.org/)
Na úvodnej stránke nájdete návody ako spoločnosť zlikvidovať a z právneho pohľadu detailne popísaný inštitút ikvidácie. Postujem odborné články na túto tému, ako v prípade likvidácie postupovať a aké su spojené práva a povinnosti likvidátora. Dúfam, že Vám to pri likvidácii pomôže. Ďalej chcem upozorniť na novelu zákona o daniach z príjmu sa vzťahuje aj na malé spoločnosti, neplatcov DPH.
Najdolezitejsie je, ze ked zacnete likvidovat a skoncite do 2014, tak nebudete platit ziadnu dan. Tento zákon bude mať obrovský vplyv na likvidáciu spoločností, ktoré nie sú ekonomicky aktívne. Predstave si, že máte spoločnosť len na udržiavanie majetku a nepodnikáte cielene. Tým pádom sa Vás to dotkne. Minimálna sadba bude 480 €. TAKZE STIHNITE LIKVIDACIE do konca roka 2014, ak nechcete platiť daňové licencie.
xeovila
14.12.13,12:35
Kolko navrhov treba podat na obchdodny register aby som mohol dat s.r.o. do likvidacie? Nemame zmenene imanie na eura a ani uvedene ze sme ho cele splatili. Viem ze minimalne 2x zapis na zmenu treba /overene na sude ale nechceli sa viac so mnou bavit ./ Treba zapisat aj splatenie zakladneho imania do zmien vraj sa to neda pre zmene sk na eura? Alebo pri zapisani likvidatora mozem aj zapisat splatene imanie, alebo nemam vobec zapisovat tuto zmenu? dik moc za radu
KEJKA
14.12.13,13:05
Kolko navrhov treba podat na obchdodny register aby som mohol dat s.r.o. do likvidacie? Nemame zmenene imanie na eura a ani uvedene ze sme ho cele splatili. Viem ze minimalne 2x zapis na zmenu treba /overene na sude ale nechceli sa viac so mnou bavit ./ Treba zapisat aj splatenie zakladneho imania do zmien vraj sa to neda pre zmene sk na eura? Alebo pri zapisani likvidatora mozem aj zapisat splatene imanie, alebo nemam vobec zapisovat tuto zmenu? dik moc za radu
máš to dosť komplikované, ale dá sa to urobiť jedným návrhom.
Prvý bod VZ musí byť premena ZI na eura a až potom všetko ostatné posledný bod zrušenie sro a vymenovanie likvidátora.
overený podpis môže byť aj na matrike.
Rozalka
14.12.13,13:06
Ideme likvidovať družstvo, záväzky žiadne, majetok do 1 eura v hotovosti. Teraz vzniknú rôzne výdavky (notárska zápisnica, zápis do OR, zverejnenie vo vestníku), ja viem, pre verný obraz firmy aj toto sa musí zaúčtovať, ale ako, keď firma nemá peniaze - čo by ste urobili vy?
xeovila
14.12.13,13:34
Kolko navrhov treba podat na obchdodny register aby som mohol dat s.r.o. do likvidacie? Nemame zmenene imanie na eura a ani uvedene ze sme ho cele splatili. Viem ze minimalne 2x zapis na zmenu treba /overene na sude ale nechceli sa viac so mnou bavit ./ Treba zapisat aj splatenie zakladneho imania do zmien vraj sa to neda pre zmene sk na eura? Alebo pri zapisani likvidatora mozem aj zapisat splatene imanie, alebo nemam vobec zapisovat tuto zmenu? dik moc za radu
máš to dosť komplikované, ale dá sa to urobiť jedným návrhom.
Prvý bod VZ musí byť premena ZI na eura a až potom všetko ostatné posledný bod zrušenie sro a vymenovanie likvidátora.
overený podpis môže byť aj na matrike.

Moze sa podat naraz tolko navrhov na jednu zmenu?
KEJKA
14.12.13,14:40
návrh je len jeden, a tam budú zapísané všetky zmeny.
ja som písala o valnom zhromaždení, ktoré tieto zmeny prerokuje a schváli.
xeovila
14.12.13,15:06
VZ to samozrejme na jednom vybavime, mne sa jedna o navrh na zapis zmen na OR, tam to nechcem pokaslat, bojim sa aby som nepodal zly navrh. Otazka na kolko navrhov do OR to musim dat a musim dat aj splatene ZI do OR?ked ano moze to byt v jednom navrhu pri vymenovani likvidatora?
KEJKA
14.12.13,16:41
VZ to samozrejme na jednom vybavime, mne sa jedna o navrh na zapis zmen na OR, tam to nechcem pokaslat, bojim sa aby som nepodal zly navrh. Otazka na kolko navrhov do OR to musim dat a musim dat aj splatene ZI do OR?ked ano moze to byt v jednom navrhu pri vymenovani likvidatora?
a ked ti asi tretí raz píšem, že stačí jeden návrh, tak čomu nerozumieš?