majonka
09.03.12,10:30
Dobry den,
chcela by som vas pekne poprosit o radu. Momentalne som na MD a coskoro mi bude koncit. Zamestnavatel chce, aby som nastupila do prace, resp. robila nejaku cast svojej prace. Mohla by som pracovat z domu, asi nie plny pracovny cas, mozno polovicu, cize cca 4 hod. a tak by som nemusela riesit starostlivost o dieta... Ake mam moznosti?
1. ak zacnem pracovat 4 hod. denne, resp. polovicu zo svojho prac. casu, pridem o rodicovsky prispevok? Mozem byt vobec v pracovnom pomere?
2. ako to vyriesit, aby som o rodicovsky prispevok neprisla? ...nejakou dohodou..
Dufam, ze som to jasne opisala...a moc dakujem za rady vopred.
michaelak
09.03.12,09:33
Počas poberania RD môžeš pracovať bez obmedzenia a o rodičovský príspevok neprídeš
vieraaaa
09.03.12,09:39
... 1. ak zacnem pracovat 4 hod. denne, resp. polovicu zo svojho prac. casu, pridem o rodicovsky prispevok? Mozem byt vobec v pracovnom pomere?.

Áno, môžeš pracovať aj na pracovný pomer.
majonka
09.03.12,09:44
Sorry, ja som taky ekonomicky analfabet, tak sa este opytam...cize normalne by som mohla sa vratit do prace, resp. ja by som bola doma, robila by som z domu (nemusela by som zhanat nikoho na to, aby sa mi staral o dieta ani by som neriesila sukromne jasle) a dostavala by som rodicovsky prispevok? Dakujem.
michaelak
09.03.12,10:07
Sorry, ja som taky ekonomicky analfabet, tak sa este opytam...cize normalne by som mohla sa vratit do prace, resp. ja by som bola doma, robila by som z domu (nemusela by som zhanat nikoho na to, aby sa mi staral o dieta ani by som neriesila sukromne jasle) a dostavala by som rodicovsky prispevok? Dakujem.

áno
Tweety
09.03.12,10:09
Sorry, ja som taky ekonomicky analfabet, tak sa este opytam...cize normalne by som mohla sa vratit do prace, resp. ja by som bola doma, robila by som z domu (nemusela by som zhanat nikoho na to, aby sa mi staral o dieta ani by som neriesila sukromne jasle) a dostavala by som rodicovsky prispevok? Dakujem.
ÁNo, normálne môžeš pracovať buď na PZ, alebo na dohodu, a aj poberať RP.
Mila123
09.03.12,10:14
majonka......
zisti si koľko násobok akej mzdy štát platí za osoby poberajúce RP, resp. MD......

aby si vedela, že platí cca z 500€ mzdy na dôchodkové zabezpečenie (v SP to určite vedia) a ty máš plat vo výške 350 €, strácaš tým, že chodíš do práce ( i keď napr. máš nárok na dávky nemocenského poistenia a iné).....
prehodnoť si výhody a nevýhody , popr. prácu na dohodu a iné...
M3G
19.04.12,17:49
Ak som na rodičovskej dovolenke(predtým som bol dobrovoľne nezamestnaný) a otvorím si počas rodičovskej dovolenky živnosť, môžem si určiť minimálny preddavok do zdravotnej poisťovne v nulovej výške? Alebo musím platiť minimálny preddavok, tak ako všetci živnostníci?
veronikasad
19.04.12,18:29
Ak som na rodičovskej dovolenke(predtým som bol dobrovoľne nezamestnaný) a otvorím si počas rodičovskej dovolenky živnosť, môžem si určiť minimálny preddavok do zdravotnej poisťovne v nulovej výške? Alebo musím platiť minimálny preddavok, tak ako všetci živnostníci?
V prvom roku podnikania si môžeš určiť preddavok v nulovej výške. Ale poistenci už nemajú žiadny limit, do ktorého sú príjmy oslobodené. Preto treba počítať - ak vykážeš kladný základ dane - s nedoplatkom pri RZZP (základ dane/2,14 x 14 %)