Milos23
09.03.12,11:16
Dobry den,

Ked som jedinym spolocnikom a zaroven konatelom SRO bez zamestnancov a nepoberam ziadnu odmenu, mam povinnost platit odvody do socialnej poistovne?
Pocul som, ze bola nejaka zmena v zakone a spolocnik SRO sa uz vzdy poklada za zamestnanca, ale podla toho co som nasiel, sa to tyka len spolocnikov (resp. aj konatelov) poberajucich odmenu (pravidelnu alebo nepravidelnu).

Ak si budem vyplacat podiel na zisku, vzniknu mi dodatocne odvody okrem odvodov do ZP?


Dakujem
Mila123
09.03.12,10:23
nie, nevzniknú ti odvody do SP, iba ZP a tá je až po odpočítaná 339,89 € pre rok 2012
Milos23
09.03.12,10:25
Som aj SZCO. Ak pozastavim zivnost a ostanem len spolocnikom/konatelom SRO, zanikne mi povinnost platit odvody do SP?
KEJKA
09.03.12,13:53
musíš byť poistencom ZP, bud ako SZČO, alebo ako dobrovoľne nezamestnaný.
Ak nebudeš platiť ako SZČO, môžeš sa zamestnanť v s.r.o., ktorá bude platiť odvody za teba=zam-ca, aj ked povedzme zo mzdy za 1 hod týždenne.
gappa
21.03.12,13:37
ak som SZCO a zaroven aj konatelom jednoosobovej s.r.o. a som v nej zamestnany, ake odvody musim platit? (do ZP a do SP)
Dakujem za odpoved...
Mila123
21.03.12,13:38
odmeňovaný si pravidelným či nepravidelným príjmom?
nibiru
22.03.12,08:28
Neviete niečo nové ohľadom vyplatenia podielu na zisku spoločníkovi bez PP,
treba či netreba ho prihlásiť do ZP, resp. ako si on prizná vyplatený zisk, resp. ako to
učtovať či vyplatiť v s.r.o.
Milos23
22.03.12,08:47
Do ZP sa treba prihlasit ako samoplatitel. V mojom pripade pokial nepoberam prijem (ani pravidelny ani nepravidelny) nemusim byt nahlaseny v SP a teda tam nemusim platit ziadne odvody do SP.
Ako sa to riesi pri poberani zisku neviem, zatial mi bude stacit preplacat naklady na cestovne, stravne a ubytovanie.


V pripade SZCO a zaroven zamestnanca SRO pokial viem, tak SRO plati nejake % na odvody za zamestnanca a zaroven z hrubej mzdy zamestnanca sa plati ine % na odvody.
Do ZP prvy rok nie je potrbne platit nic navyse (je potrebne nahlasit sa ako SZCO a ohlasit subeh so zamestnanim), potom sa to dorovna v RZZP a az na dalsi rok sa bude mesacne nejaka ciastka odvadzat aj za zivnost.
Do SP sa platia odvody podla danoveho priznania za predchadzajuci rok. Ak vznikne povinnost platit odvody, tak je to v plnej vyske bez ohladu na to, ze je aj zamestnancom.
Monika C.
18.04.12,11:44
musíš byť poistencom ZP, bud ako SZČO, alebo ako dobrovoľne nezamestnaný.
Ak nebudeš platiť ako SZČO, môžeš sa zamestnanť v s.r.o., ktorá bude platiť odvody za teba=zam-ca, aj ked povedzme zo mzdy za 1 hod týždenne.

Kejka to znamená, že konateľ môže mať napr. pracovnú zmluvu aj na malú sumu menej ako min. mzda nepíšem o dohode chcela by som vedieť nakoľko práve jeden konateľ sa ma pýtal či by mohol byť zamestnaný aj na 10 % nie na 100 %. Veľmi to nechápem . Zároveň by sa mu započítali roky do dôchodku . Nevieš mi bližšie o tom napísať. Ďakujem
alessi
18.04.12,12:41
votriem sa do témy, kedže ma trápi obdobný problem:
t.č. som zamestnanec aj szco. do SP neplatim, nakolko som nedosiahol potrebne minimum. K 30.6. končím ako zamestnanec. Manželka mi navrhuje pozastaviť živnosť, nakoľko prijmy zo živnosti nie su dostačujuce a boli by nižšie ako podpora z UPSVaRu. Dá sa to obísť a byť zároveň nezamestnaným aj podnikateľom? Ak ano, aka je výška ktoru možem ešte ako podnikatel zarobiť a byť na UP alebo da sa to obisť založením sro? a zamestnaním sa tak, aby som platil menej do ZP ako 47,58 €?
KEJKA
18.04.12,15:16
nemôžeš veľa obchádzať. V s.r.o. by si mohol byť len ako konateľ bez príjmu, nie spoločník.
Spoločníkom by mohla byť napr. manželka.
Ak si SZČO, nemáš prečo byť na urade práce - takže ju musíš zrušiť.