cosmo
09.03.12,11:16
Dobrý deň milí poraďáci,

nedopatrením som zmeškal dve platby do zdravotnej poisťovne (46,06 EUR) a dve platby do sociálnej poisťovne (109,07 EUR). Mal som ich zaplatiť v r.2011 ale zaplatil som ich až v r.2012.

Pre daňové priznanie vyplýva, že uvádzam len skutočne zaplatené odvody v danom období, čiže len to, čo som zaplatil v r.2011. Moja chyba, neznížim si takto daňový základ v r.2011 o tieto odvody.

Neviem, ako toto chápe zdravotná a sociálna posiťovňa, či ma evidujú ako neplatiča. V zoznamoch neplatičov sa nenachádzam. Predpokladám, že zdravotná poisťovňa to spracuje v zúčtovaní poistenia a buď mi určia nedoplatok za r.2011, alebo to dokážu na účte nájsť a spracovať ? Neviem ako sociálna poisťovňa, tam totiž žiadne zúčtovanie naštastie nemáme, ale existuje možnosť, ako sa dostanem k nejakej bilacii platieb, tj. k nejakej informácii, čo im dlžím, prípadne či mám preplatok (sociálne poistenie nemá max. výšku, takže asi preplatok nebude...)? Je sociálna poisťovňa schopná na základe mojej žiadosti stanoviť nejako výsledok mojich platieb t.j. potvrdiť, či mám neuhradené záväzky ?

Som SZČO - živnostník a podávam DP typu B. Vzhľadom k tomu, že aj na porade sa množia rôzne názory na to, či zahŕňať do DP odvody zaplatené v danom roku alebo určené pre daný rok, čiže aj s r.2012 napr. za december 2011, nie som si celkom istý čo je správne. Hrozia tam nejaké velké sankcie, v prípade ak sú tieto položky uvedené v DP zle, alebo sa to rieši nejakým opravným opatrením bez sankcií ?

Ďakujem vopred za odpovede, mám trošku zmätok v súčasnej rýchlo sa meniacej legislatíve, ale rád by som si aj na priek tomu urobil DP sám.
Mila123
09.03.12,10:20
ej chlapče, chlapče.....priznal si sa.....:D poľahčujúca okolnosť....
do DP dávaš iba skutočne zaplatené fondy.......

pre ZP platí, že ak si zaplatil v roku 2012 spätne ti ich započíta do RZZP za rok 2011, t.j. ak máš nízky základ vykázaný na DP nemal by si mať nedoplatky na RZZP......

a SP? doplať a máš pokoj....svätý....SP začala posielať penále za omeškané fondy aj szčo.....ak by si mal penále do 3,32 za kalendárny rok nedostaneš žiadne rozhodnutie, ak budú vyššie budeš platiť aj penále.....
cosmo
09.03.12,11:22
[Mila13]

Ďakujem za radu :-) Na moju obranu, naozaj nepatrím k tým "podnikateľom", ktorí si neplnia záväzky. Zmeškané dve platby sú síce moja chyba, ale hlavnou príčinou je, že som si v IB neskontroloval, dokedy majú platnosť trvalé príkazy :-( Akonáhle som na toto prišiel, okamžite som previedol zmeškané platby do ZP a SP vo výške, v akej mali pôvodne prísť. Čiže hneď ako som na chybu prišiel som svoj záväzok uhradil.

Takže zrejme ZP si to akosi vysporiada, pretože na svojom účte pod správnym VS majú všetky moje platby v správnej výške. Sociálna poisťovňa to snáď niekedy zistí, reálne by teraz mali byť všetky odvody aj tam uhradené v správnej výške, akurát v inom daňovom roku.
veronikasad
09.03.12,11:28
cosmo, vedieš účtovníctvo, alebo si uplatňuješ paušálne výdavky ? Zaujíma ťa výška sumy poistného pod tabulkou v odd VI. ?
cosmo
09.03.12,12:03
[veronikasad]
Nevediem si účtovníctvo, používam paušálne výdavky. Odd. VI sa používa aj pri paušále, nie ? Informácie pod odd. VI sú zrejme pre mňa potrebné, veď tam sa zahŕňajú odvody.

Alebo sa mýlim a chápem to zle ?
veronikasad
09.03.12,12:06
[veronikasad]
Nevediem si účtovníctvo, používam paušálne výdavky. Odd. VI sa používa aj pri paušále, nie ? Informácie pod odd. VI sú zrejme pre mňa potrebné, veď tam sa zahŕňajú odvody.

Alebo sa mýlim a chápem to zle ?
Ano, používa sa aj pri paušáli, tam si ale celkovú sumu odvodov vie DU skontrolovať.

Zúčtovanie soc.poistenia sa (našťastie) nerobí. Suma zaplateného zdr. poistného uvedená pod tabulkou bude slúžiť ZP na výpočet preddavkov. Pripočíta ju k základu dane. (uvádza sa suma poistného, zaplatená od 1.1.-31.12. kal.roka, za ktorý sa DP podáva).
cosmo
09.03.12,12:18
Ďakujem za odpoveď, DP som už robil v minulosti, len som sa trošku zľakol tých mojích zmeškaných platieb :-) Vždy a všetko platím načas a tým je pre mňa všetko jednoduchšie :-)

Rozumiem tomu tak, že pri vedení účtovníctva sa odvody prikladajú k nákladom vo forme, že sa nedajú odlíšiť ? Samozrejme nemám problém, ak si daňový úrad skontroluje čo potrebuje, aj keď teraz majú asi iné problémy. Skôr som sa obával následkov omeškaných odvodov, ale zdá sa, že to nebude až také horúce...

Ospravedľňujem sa za hlúpe otázky, snažím sa s týmtito účtovnými "problémami" zápasiť spočiatku sám. Mám malú firmu a snažím sa byť sebestačný aj po stránke účtovania. Samozrejme vzhľadom na zmeny k r.2012 sa nevyhnem min. kurzu jednoduchého účtovníctva a podrobnému naštudovaniu daňovej problematiky :-D
veronikasad
09.03.12,12:25
Ďakujem za odpoveď, DP som už robil v minulosti, len som sa trošku zľakol tých mojích zmeškaných platieb :-) Vždy a všetko platím načas a tým je pre mňa všetko jednoduchšie :-)

Rozumiem tomu tak, že pri vedení účtovníctva sa odvody prikladajú k nákladom vo forme, že sa nedajú odlíšiť ? Samozrejme nemám problém, ak si daňový úrad skontroluje čo potrebuje, aj keď teraz majú asi iné problémy. Skôr som sa obával následkov omeškaných odvodov, ale zdá sa, že to nebude až také horúce...

Ospravedľňujem sa za hlúpe otázky, snažím sa s týmtito účtovnými "problémami" zápasiť spočiatku sám. Mám malú firmu a snažím sa byť sebestačný aj po stránke účtovania. Samozrejme vzhľadom na zmeny k r.2012 sa nevyhnem min. kurzu jednoduchého účtovníctva a podrobnému naštudovaniu daňovej problematiky :-D
Iný postih ako penále za neskorú úhradu zo strany poisťovní očakávať nemusíš (zatial SZČO nepenalizovali, vraj už začínajú).

Ak máš nedoplatky do ZP vyrovnané k termínu podania DP, nemusíš očakávať žiadne problémy so spracovaním RZZP, ktoré budú za rok 2011 robiť zdr.poisťovne z podkladov DU (preto potrebujú ten údaj o zaplatenom poistnom).

Inak, ak si chceš vypočítať vymeriavací základ (VZ) pre platenie preddavkov od 1.1.2013, je na to vzorec :

základ dane + zaplatené poistné /2,14 /počet mesiacov podnikania.
Poistné je 14 % z vypočítaného VZ, najmenej z minima, ak nemáš súbeh podnikania so zamestnaním.
cosmo
09.03.12,15:44
Matne si spomínam, že som niečo podobné počítal v RZZP pred dvoma rokmi. Vtedy som to mal komplikované - bol som poistenec štátu, pracoval som na dohodu ako študent a zároveň som bol SZČO :-)
To samozrejme nie naraz, ale postupne :-)

Podľa podobného vzorca som počítal poistné a vychádzalo to presne.
Uvidíme, zajtra preverím e-dane a elektronické doručovanie na základe dohody o doručovaní. Minulý rok e-dane šli o.k., uvidíme, čo tento rok.
Dám vedieť, ako som v prípade elektronických služieb pochodil.

Ďakujem za rady a želám pekný deň :-)
cosmo
31.03.12,06:09
Ďakujem všetkým za rady. Takže čo sa týka zdravotnej poisťovne, tá si naozaj asi všetko preverila a spočítala, nefigurujem ako neplatič. Pozabudol som však navýšiť sociálnu poisťovňu k roku 2012, takže ma hneď odmerali dlhom vo výške 3,5 EUR :-) Bol som osobne na pobočke, nechal som si vytlačiť prehľad a saldo s tým, že to tam pekne bolo rozpísané podľa obdobia. Takže zrejme v ojedinelých prípadoch má vo veciach poriadok aj sociálna poisťovňa :-) Nebol žiaden problém, pani za okienkom mi všetko bez okolkov vysvetlila, mám zoznam všetkých platieb. Čiže pozitívna skúsenosť, aj keď nečakane :-)

Snáď už iba odkaz všetkým, ktorým sa podarí nejako sa pomýliť alebo nechtiac omeškať - neváhajte stratiť pár minút a obehajte si sociálnu poisťovňu. Zdravotná poisťovňa sa dá vybaviť aj cez telefón. Sám som bol prekvapený, že sa to naozaj dá :-)

No a ešte sľúbené konštatovanie k elektronickému podávaniu daňových priznaní cez nový identifikátor. Ako SZČO pri DP fo typ. B som nezaznamenal najmenší problém pri elektronickom podaní. Vyskúšal som webovú aplikáciu priamo v autorizovanej zóne a fungoval aj import XML z aplikácie eDane (ak má niekto predčíslie účtu, odporúčam ho uvádzať bez pomlčky - pole číslo účtu by malo mať práve 16 znakov.). Môžem skonštatovať, že táto základná vec naozaj v mojom prípade fungovala bezchybne.
Indeed
31.03.12,06:21
Podľa mojho usudku a skusenosti neplatia pravidelne odvody do SP a ZP asi 60% prihlásených platcov poistenia.

Teda pre dve nezaplatené splátky nie je dovod na nejakú paniku.

SP na to určite nezabudne a bude urgovať ,posielať výzvu na zaplatenie.

Zdr.poisťovńa ako ktorá, napr. VšZP netoleruje dlžníkov, do UNIONU som nezaplatil posistné za pol roka a nič sa nestalo.
/Na konci roka som doplatil naraz dlžnú sumu/
cosmo
31.03.12,07:23
Môže byť, ja sám zo svojho okolia poznám ľudí, ktorí riešia veci takto - platia až na výzvu. Ja platenie odvodov beriem ako povinnosť, ktorú si treba plniť. Bohužiaľ stalo sa, v mojom prípade nie úmyselne, všetko som uviedol na pravú mieru. No, je to daň za to, že mnoho SZČO si tieto veci jednoducho neustrážia.

Ono sa na to dá pozerať aj z tej sebeckejšej strany - tiež idem k lekárovi, prípadne tiež budem niekedy chcieť dôchodok a preto mi príde normálne, že odvody platím. Možno naivné uvažovanie v dnešnej dobe :-)

Ale mne by napríklad dosť pomohlo, keby existovalo niečo ako kredit (proste dopredu zaplatená suma napr. na celý rok), ktorý môžem nejako jednorázovo zaplatiť a prípadne dorovnať rozdiely pri podaní daňového priznania. Ale uznávam, že v mnohých prípadoch by toto nebolo možné aplikovať v praxi. Ale určite tá časť SZČO, ktorí majú záujem hradiť si záväzky by privítala možnosť určitého zjednodušenia platby odvodov, som si istý, že možností je dosť ale na zodpovedných miestach akosi chýba snaha.