Janina12
09.03.12,11:30
Prosím vás, ja by som chcela opýtať kratší pracovný úväzok znamená podľa zákona menej ako 15, alebo menej ako 20 hodín týždenne a jeho výpovedná doba je 15, alebo 30 dní odo dňa doručenia? Lebo niekde som našla tak, a niekde tak. Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď.
Tweety
09.03.12,11:31
Prosím vás, ja by som chcela opýtať kratší pracovný úväzok znamená podľa zákona menej ako 15, alebo menej ako 20 hodín týždenne a jeho výpovedná doba je 15, alebo 30 dní odo dňa doručenia? Lebo niekde som našla tak, a niekde tak. Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď.
KPČ je kratší ako normálny, a ten je 40 hod. týždenne. A tá VD? To akú myslíš? Pretože VD z PP sa neráta na dni.
ivka70
09.03.12,11:36
§ 49
Pracovný pomer na kratší pracovný čas
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť v pracovnej zmluve kratší pracovný čas, ako je ustanovený týždenný pracovný čas.

(2) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť zmenu ustanoveného týždenného pracovného času na kratší týždenný pracovný čas a zmenu kratšieho týždenného pracovného času na ustanovený týždenný pracovný čas.

(3) Kratší pracovný čas nemusí byť rozvrhnutý na všetky pracovné dni.

(4) Zamestnancovi v pracovnom pomere na kratší pracovný čas patrí mzda zodpovedajúca dohodnutému kratšiemu pracovnému času.

(5) Zamestnanec v pracovnom pomere na kratší pracovný čas sa nesmie zvýhodniť alebo obmedziť v porovnaní s porovnateľným zamestnancom.

(6) Zamestnávateľ informuje zrozumiteľným spôsobom zamestnancov a zástupcov zamestnancov o možnostiach pracovných miest na kratší pracovný čas a na ustanovený týždenný pracovný čas.

A VD sa uz nerozlisuje v ZP ..... je rovnaka pre vsetky TPP.
Tie informacie o kratsej VD pri kratskom uvazku uz v aktualnom ZP nie su.
§ 62
Výpovedná doba
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby.

(2) Výpovedná doba je jeden mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je
dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,
tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.

(4) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z iných dôvodov ako podľa odseku 3, je dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok.
Janina12
09.03.12,12:33
Ďakujem vám, lebo našla som napr. na stránke: http://kariera.zoznam.sk/sk/cl/100373/447611/Pracovny-pomer-na-kratsi-pracovny-cas , že(6)Pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 15 hodín týždenne, môže zamestnávateľ, alebo zamestnanec skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Výpovedná doba je 30 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď. " a na stránke: http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-firemne-pravo/nevyhody-prace-na-polovicny-uvazok.html je, že "zamestnanec môže pracovný pomer skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu, alebo bez udania dôvodu. Výpovedná doba je 15 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď.", preto sa pýtam, aká je výpovedná doba, ak by som chcela pracovať na kratší pracovný čas, ako 40 hodín týždenne a do koľko hodín sa musím zmestiť, ďakujem vám za odpoveď.
veronikasad
09.03.12,12:37
Ďakujem vám, lebo našla som napr. na stránke: http://kariera.zoznam.sk/sk/cl/100373/447611/Pracovny-pomer-na-kratsi-pracovny-cas , že(6)Pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 15 hodín týždenne, môže zamestnávateľ, alebo zamestnanec skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Výpovedná doba je 30 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď. " a na stránke: http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-firemne-pravo/nevyhody-prace-na-polovicny-uvazok.html je, že "zamestnanec môže pracovný pomer skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu, alebo bez udania dôvodu. Výpovedná doba je 15 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď.", preto sa pýtam, aká je výpovedná doba, ak by som chcela pracovať na kratší pracovný čas, ako 40 hodín týždenne a do koľko hodín sa musím zmestiť, ďakujem vám za odpoveď.
Pozri na dátum prvého príspevku na kariere - toto znenie ZP už neplatí.

Aktuálne znenie ti priložila Ivka.
avalik
09.03.12,12:50
Ďakujem vám, lebo našla som napr. na stránke: http://kariera.zoznam.sk/sk/cl/100373/447611/Pracovny-pomer-na-kratsi-pracovny-cas , že(6)Pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 15 hodín týždenne, môže zamestnávateľ, alebo zamestnanec skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Výpovedná doba je 30 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď. " a na stránke: http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-firemne-pravo/nevyhody-prace-na-polovicny-uvazok.html je, že "zamestnanec môže pracovný pomer skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu, alebo bez udania dôvodu. Výpovedná doba je 15 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď.", preto sa pýtam, aká je výpovedná doba, ak by som chcela pracovať na kratší pracovný čas, ako 40 hodín týždenne a do koľko hodín sa musím zmestiť, ďakujem vám za odpoveď.

platilo to do 28.2.2010
Janina12
09.03.12,13:05
Aha, ďakujem vám veľmi pekne, takže VD do roka je 1 mesiac, potom sú to 2 do 5 rokov a po 5 rokov 3 mesiace. A kratší prac. úväzok znamená hocikoľko menej ako 40 hod týždenne...(?). Ďakujem.
Tweety
09.03.12,13:15
Aha, ďakujem vám veľmi pekne, takže VD do roka je 1 mesiac, potom sú to 2 do 5 rokov a po 5 rokov 3 mesiace. A kratší prac. úväzok znamená hocikoľko menej ako 40 hod týždenne...(?). Ďakujem.

Áno tak.
Janina12
09.03.12,13:34
Ďakujem veľmi pekne :-)
Janina12
09.03.12,14:27
inak, teraz som našla, že výpovedná doba je 2 mesiace, takže to je asi jedno či pracujem mesiac, alebo koľko a začína plynúť odo dňa nasled. mesiaca, či inak? ďakujem vám.
avalik
09.03.12,14:33
inak, teraz som našla, že výpovedná doba je 2 mesiace, takže to je asi jedno či pracujem mesiac, alebo koľko a začína plynúť odo dňa nasled. mesiaca, či inak? ďakujem vám.

kde si to nasla? vychadza ten zdroj z aktualneho znenia ZP?
Janina12
09.03.12,15:01
našla som to na www.finance.sk, je tam ZP, ale teraz, keď čítam zas je tam: keď trval pracovný pomer najmenej jeden rok, výpovedná doba je dva mesiace, čiže to znamená že ak trval menej, je to mesiac...ospravedlňujem sa, som prehliadla stranu pred tým. Ďakujem Vám.
Janina12
09.03.12,15:03
a ešte som sa chcela opýtať, je možná aj 15 dňová VD? ďakujem.
avalik
09.03.12,15:06
našla som to na www.finance.sk (http://www.finance.sk), je tam ZP, ale teraz, keď čítam zas je tam: keď trval pracovný pomer najmenej jeden rok, výpovedná doba je dva mesiace, čiže to znamená že ak trval menej, je to mesiac...ospravedlňujem sa, som prehliadla stranu pred tým. Ďakujem Vám.

taketo veci je lepsie si overit v aktualnom zneni zakona
najdes ho aj tu na porade (dole na stranke je link)
alebo na http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_mini_fr0.htm .... lavy stlpec Predpisy, dole si nastav prehliadac, ktory pouzivas
avalik
09.03.12,15:12
a ešte som sa chcela opýtať, je možná aj 15 dňová VD? ďakujem.

existuje dohoda o skonceni pracovneho pomeru - nie je to vypoved

§ 60
Dohoda o skončení pracovného pomeru

(1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.

(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.

(3) Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi.
veronikasad
09.03.12,15:17
inak, teraz som našla, že výpovedná doba je 2 mesiace, takže to je asi jedno či pracujem mesiac, alebo koľko a začína plynúť odo dňa nasled. mesiaca, či inak? ďakujem vám.
Nemusí to byť pravda - záleží od toho, kto dáva výpoveď. Hľadaj v aktuálnom zákonníku práce na Porade (na hornej lište v sekcii Zákony)

§ 62
Výpovedná doba
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby.

(2) Výpovedná doba je jeden mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je
dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,
tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.
Janina12
09.03.12,15:26
aha, ďakujem, takže VD ako ste vy písali a výpoveď skôr dohodou. Ďakujem.
veronikasad
09.03.12,15:30
aha, ďakujem, takže VD ako ste vy písali a výpoveď skôr dohodou. Ďakujem.
Výpoveď dohodou Zákonník práce nepozná. Ide o ukončenie pracovného pomeru dohodou v zmysle § 60 Zákonníka práce.
petacuckova
25.09.12,09:34
Dobrý deň. Len sa chcem utvrdiť, aj zamestnanec na kratší pracovný čas, skončenie PP výpoveďou má nárok na odstupné ?
Mila123
25.09.12,09:35
Dobrý deň. Len sa chcem utvrdiť, aj zamestnanec na kratší pracovný čas, skončenie PP výpoveďou má nárok na odstupné ?

jasne, že má aj na odstupné nárok.....
Tweety
25.09.12,09:53
Dobrý deň. Len sa chcem utvrdiť, aj zamestnanec na kratší pracovný čas, skončenie PP výpoveďou má nárok na odstupné ?
A zdá sa Ti, že by nemal mať, ak áno, tak na akom základe? Pretože ZP v §76 nemá žiadnu podmienku úväzku.
ivka70
26.09.12,10:17
Dobrý deň. Len sa chcem utvrdiť, aj zamestnanec na kratší pracovný čas, skončenie PP výpoveďou má nárok na odstupné ?

Ak vypoved dostane zamestnanec od zamestnavatela kvoli zrueseniu prac. miesta ci firmy, moze pred zaciatkom vypovednej doby poziadat o ukoncenie PP dohodou, vtedy ma narok na odstupne.

Ak vypoved dava zamestnanec, ziaden narok na odstupne nevznika.

Dlzka prac. uvazku na to nema ziadny vplyv.
Darina1234
16.11.12,19:16
kolegyna pracuje na skrateny pracovny uvazok,momentalne je na PN, moze s nou zamesnavatel skoncit pracovny pomer ?
veronikasad
16.11.12,19:19
kolegyna pracuje na skrateny pracovny uvazok,momentalne je na PN, moze s nou zamesnavatel skoncit pracovny pomer ?
ak nemá pracovnú zmluvu na dobu určitú alebo nie je ešte v skúšobnej dobe, počas PN-ky nie - vzťahuje sa na ňu zákaz výpovede.