kleido
09.03.12,13:01
Dobry den.
teno rok 25.2. sa mi narodil syn, ktory 28.2. o tri dni na to zomrel. Matersku poberam od 20.12.2011 .Aky je postup zo strany socialnej poistovne v tomto pripade? Kedy mi maju ukoncit matersku, ak som stale v sestonedeli? Ak mi ju ukoncia skor a pojdem zo zdravotnych dovodov na PN mam narok este aj na cerpanie z dobrovolneho nemocenskeho poistenia? Ci ochranna lehota plati len pre tehotne? Mam to ist riesit v pondelok a stanovisko poistovne sa mi nepozdava, preto som Vas oslovila.

Za skoru odpoved vopred dakujem....
fosgeen
11.03.12,12:47
Príjmite úprimnú sústrasť. Na MD máta nárok 14 týždňov. Pokiaľ ste poistená a skončíte PN, tak môžete ísť na PN. Tiež tu platí ochranná doba po skončení poistenia , t.j. 7 dní ochranná lehota. Píšete málo ohľadom Vašeho poistenia. Nápíšte, či ste poistená dobrovoľne a dokedy. Podľa toho sa dá napísať aj viac.
Katy a R
11.03.12,13:01
Do SP bude treba doložiť úmrtný list - (k tomu 14 týždňovému nároku na materské). No a potom môžeš požiadať lekára o PNku - aj nasledujúcim dňom. (poistenie predpokladám trvá?)
kleido
11.03.12,20:34
Dakujem,
mne tvrdia, ze mi materska konci dva tyzdne od umrtia dietata, tzn. teraz 13.3. a ze mam ist na PN od gynekologa a nemam narok na PN z dobrovolneho nemocenskeho poistenia. Toto poistenie mi bolo vzhladom ku zmnene zakona automaticky ukoncene k 31.1.2012, pricom som 270 dni davno splnila. Tvrdia, ze ochranna lehota je len pre tehotne....
avalik
11.03.12,21:13
kleido, uprimnu sustrast

vyberam zo zakona o soc. poisteni:

Podmienky nároku na materské
§ 48(8) Poistenkyňa, ktorej dieťa zomrelo v období trvania nároku na materské, má nárok na materské do konca druhého týždňa odo dňa úmrtia dieťaťa, najdlhšie do konca 34. týždňa od vzniku nároku na materské; osamelá poistenkyňa má nárok na materské najdlhšie do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské a poistenkyňa, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, má nárok na materské najdlhšie do konca 43. týždňa od vzniku nároku na materské.

(9) Obdobie nároku na materské poistenkyne, ktorá dieťa porodila, nesmie byť kratšie ako 14 týždňov od vzniku nároku na materské a nesmie zaniknúť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.
veronikasad
11.03.12,22:14
Dakujem,
mne tvrdia, ze mi materska konci dva tyzdne od umrtia dietata, tzn. teraz 13.3. a ze mam ist na PN od gynekologa a nemam narok na PN z dobrovolneho nemocenskeho poistenia. Toto poistenie mi bolo vzhladom ku zmnene zakona automaticky ukoncene k 31.1.2012, pricom som 270 dni davno splnila. Tvrdia, ze ochranna lehota je len pre tehotne....
Kleido, ochranná lehota z DNP ti už zanikla, ale nestrácaš nárok na nemocenské. Prihlás sa deň pred začiatkom PN-ky na celý balík poistenia. Od nasledujúceho dňa si daj vypísať PN. Budeš mať nárok na nemocenské z min. VZ. Nezabudni do 8. dňa nasl. kal.mesiaca uhradiť pomernú časť a po skončení PN-ky sa z DNP odhlásiť.
Katy a R
12.03.12,01:53
A si stále aj zamestnaná? Máš sa kam vrátiť:confused: MD by ti mala dokonca trvať viac ako 14 týždňov - do 7. apríla ak dobre rátam:confused: . Ty im len odovzdaj potrebné dokumenty - pošlú ti písomne, dokedy trvá MD. (nemyslím, že to bude 13.3.;))
Na dobrovoľný balík poistenia (ako Veronika radí) sa môžeš prihlásiť aj hneď - keď budeš mať cestu do SP. do skončenia materskej neplatíš - doba sa počíta.
kleido
12.03.12,06:11
Ano, som stale zamestnana, nastastie :-))), ale necitim sa hned vratit do prace, aj zo zdravotnych dovodov aj preto, ze robim s detmi....
Dakujem zatial za odpovede, idem do soc. poistenie a dam vediet ako som dopadla...
fosgeen
14.03.12,15:37
kleido, napíš prosím ako si dopadla na sociálnej.
kleido
14.03.12,19:23
Dobry den,

na socialke som natrafila na dalsiu pani, ktora mi automaticky povedala, ze mam narok na 14 tyzdnov materskej dovolenky a este mi zisti ci nie este dlhsie, lebo v zakone je 6 tyzdnov po porode a mne sa to cele poposuvalo a 14 tyzdnov mi konci 4 tyzdne po porode...Dva tyzdne su len v pripade, ked dietatko zomrie starsie, tzn. po sestonedeli..
Z pani co mi tvrdila nieco ine mali zjavne vymenu po telefone...Co sa tyka PN, ak by som na nu isla potom, mozem si pred tym platit uz ten kompletny balik dobrovolneho poistenia, ale z minimalnelo VZ, neviem co to znamena...Pani sa mi ma este ozvat a upresnit mi info...
kleido
28.03.12,18:05
Dakujem
kleido
28.03.12,18:08
Po dvoch tyzdnoch telefonovania sa dohodli, ze materska mi trva 6 tyzdnov od porodu.