dasa298
09.03.12,15:14
Dobry den,
potrebovala by som poradit v dost komplikovanej zalezitosti.

Moj brat G., ktory s nami nebyva. V roku 2003 si zobral uver, na ktory mu bol rucit brat Erik jeho vtedajsej priatelky Stanky (ktora v tom case mala rakovinu). Rucitel Erik, vedel ze robia uverovy podvod, ale vediet nam o tom nedali , pricom predtym ked potrebovali pomoct pri chorej sestre Stanke, tak nas nasli hned. Moj brat G, uver zdokladoval s falosnymi potvrdeniami. Ked ho vyhodili z bytu kde byvala rodina Stanky, museli sme ho prijat spat kedze este nemal 25 rokov a vtedy mu uver splacala mama Anna, ze jej to vrati , kde mama zaplatila 100000 Sk. Ked jej brat G odmietol dat peniaze, mama to prestala tiez splacat. V roku 2008 spolocnost odstupila od zmluvy o uvere, co dali vediet aj rucitelovi Erikovi, ktory zrazu hned prisiel taxikom k rodicom G. Zvysny uver musel splatit vyse 240000 SK. Po splateny uveru podal zalobu.
- Byvame v spolocnom dvore. Brat G slubil ze sa polepsi. V dvore rodicov G majitelka domu zomrela a ponukol sa, ze ho odkupy, aby nechodili cudzi ludia po dvore a ked trebalo ist platit tak peniaze museli dat rodicia G. Dom mal byt napisany na otca G a brat G dal si napisat na svoje meno, kde pri datume kupy klamal. Potom zase odisiel od rodicov a dom rodicom predaval. Potom s nami prestal komunikovat. V roku 2010 boli vymerane zahrady rozdelene v polovici medzi nami a susedom na konci zahrady. V januari 2011 sa z nicoho nic ozval ci otec chce ten dom a prepise ho otca . Otec v tom case bol v Nemecku, tak sa dom prepisal na sestru G kedze na mamu Annu nechcel. Vybavovala nam to ta ista pravnicka ktora aj prvu kupu (ta je manzelkov starostu obce kde byvame a ten vedel aka je situacia medzi nami , a preto nam odporucil aby to riesila zase ona) a ta nam poradila aby bola realizovana darovacia zmluva namiesto kupnej zmluvy.

Dna 23.2.2012 som obdrzala so sudu odporovaciu zalobu o neucinnosti pravneho ukonu. Sud zrusil darovaciu zmluvu a aj zmluvu o vyporiadany nehnutelneho majetku. Podali zaloby na vymahanie zaplatenia pohladavky ktoru splatil rucitel. V zalobe sa domaha dlznej sumy navrhom na vykonanie exekucie. Exekutor vydal exekucny prikaz, kde do exekucie zaradil: dom vo vlastnictve suseda z dolneho konca zahrady, dom ktory sa po zruseni darovacej zmluvy vratilo do vlastnictva mojho brata a aj dom ktory je vo vlastnictve rodicov a zahrady a nariadil vratenie stavu do povodneho. Sused si horkotazko vybavil aby mu tarchu snali z domu, ktory predava. Sud v uzneseni dal moznost nariadenia pojednavania alebo vzdania sa prava na verejne pojednavanie. Sudu v lehote som uviedla ze chcem aby bola vec prejednavana na verejnom pojednavaní, a uviedla som ze sud nebol oboznameni so skutocnostou ze bol vykonany uverovy podvod, ktory teraz rucitel vymaha.
Chcem sa opytat ci exekutor a pravnicka maju pravo dat exekucny prikaz aj na dom rodicov, ktory je vylucne v ich vlastnictve a brat tam vobec nie je uvedeny a rodicia este ziju tak este ani dedicom a ako mozme proti tomu konat,ze dali exekuciu aj mojim rodicom a ci by bolo lepsie aj pravnika k tomu ?
dakujem vopred za poskytnutie rady
Mária27
09.03.12,14:40
Keď to povieme v krátkosti - je to asi takto:

Brat si zobral úver, mal ručiteľa.
Časť úveru za neho zaplatili rodičia, zvyšok ručiteľ.
Brati si kúpil dom, zaplatili ho rodičia.
Brat previedol dom na rodičov darovacou zmluvou.
Ručiteľ exekučne vymáha od brata splátky úveru.
Keďže brat nemá peniaze, ručiteľ (v zákonnej trojročnej dobe) odporoval prevod domu na rodičov, žiada úhradu od rodičov alebo z predaja domu.

Ak je to takto, tak je všetko podľa zákona.
Xanti
09.03.12,14:50
No teda,
dosť chaoticky popísané, bud by mali byť uvedené mená alebo aspon symboly .. osoba x, osoba y, a podobne.

A tiež ma zaujíma, kde sa podeli peniaze z toho úveru, kde ručil partnerkin brat?
dasa298
09.03.12,15:22
Dom previedol na sestru nie na rodicov. rodicia nie su uvedeny ani v jednej zmluve tak preco by mali mat exekuciu na dome oni ked su vlastnikmi a brat na liste vlstnictva nema meno a nema ani podiel v nom

o tom ze uz ma zalobu na krku nepovedal nikomu, este to potvrdil aj pri spisani zmluvy pri pravnikovi ktory ho upozornil ze ked je na dome exekucia alebo ina tarcha tak to bude neplatne.
dasa298
09.03.12,15:24
Z uveru si kupil auto a ostatne "porozhadzoval" , ale uver z dokladoval tym ze na rodicovsky dom dal vymenit strechu so skridlami a kupil kuchynsku linku, co sa vobec nestalo.
Xanti
09.03.12,15:35
Dasa298
v podstate aký úverový podvod si spomínala súdu. Píšeš, že brat vzal úver, a kúpil si auto. Zrejme vzal úver na prestavbu ... ale on tie peniaze minul.

Preto aj ručiteľ, žiada svoje peniaze späť.

Ďalej píšeš, že exekútor zablokoval
dom rodičov ... na to nemal právo ak tam nemá podiel brat
dom tvoj / bratov .. nakoľko došlo súdom k zrušeniu darovacej zmluvy lebo bola účelová a vlastníctvo sa vrátilo na brata, teda s cieľom krátiť veriteľa ( exfrajerkinho brata ) ... to je správne
dom suseda.. nechápem ako takú chybu exekútor mohol urobiť

Proste rodičia ak môžu dokázať, že dali bratovi peniaze, tak tiež môžu vymáhať od neho tie peniaze. No brat bol extremne šikovný, ak si napísal dom na seba a vedel že nespláca úver. Bola otázka času kedy o to príde.

V podstate najviac skrátka vyšli vaši rodičia, lebo ťahali celý život brata zo sračiek, do ktorých sa dostal. A ich to stálo priveľa peňazí.
dasa298
09.03.12,15:48
on vedel ze robi uverovy podvod a aj rucitel to vedel lebo im to sprostredkovatel povedal ze ked to podpisu tak to bude. je to aj cudne ze im to vobec nechal podpisat. vieme to preto, lebo rodicia vyhladali sprostredkovatela uveru a rozpravali sa s nim, a on im to vtedy povedal ze islo o uvervy podvod a este aj pekne porozpraval ako sa tam brat vyjadroval o mame ze mu z toho vyplinulo ze je najhorsia.
pri tej darovacej zmluve v zalobe je uvedene ze islo o ucelovu a .... a tym padom nemoze mat z toho problemy aj setra ked to podpisala?
ked bude nariadene verejne prejednanie veci mali by mat pravnika aj rodicia ci to netreba ?
Xanti
09.03.12,16:07
No sestra by nemala mať problémy, ona dostala dar a ten jej bol súdom odňatý, a vrátila sa nehnuteľnosť bratovi.

Kvôli čomu by mali mať právnika rodičia? Podľa mňa netreba.
Ale či bol podvod úverový alebo nebol ( ďalší paragraf na krk tvojho brata, ak to súd vezme tak môže byť aj trestne stíhaný ) , úver vzal a mal ho splatiť. Nesplatil, splatil ručiteľ a ten chce peniaze späť.
Ručiteľ Tie peniaze neminul ale tvoj brat.
dasa298
09.03.12,16:39
ako on ma uz viac na rovasi nie len toto, ako sme zistili. kedze ma meno take iste ako otec, a ked chodia listy tak neuvadzaju rodne cislo.

nespecifikovala som sudu o aky uverovy podvod islo, ale doklady ktore na ten ucel pouzil boli falosne.

a zakym treba ist aby odblokovali dom rodicov za exekutorom alebo za tou pravnickou navrhovatela?