bosorka3113
10.03.12,11:58
Citala som o registracii platitela DPH uz vela clankov, ale aj tak by som chcela poradit, nakolko mi 2 pani z DU povedali nieco ine ako odpisala ina pani z DU. Ide o to, ze mam stale rozne informacie ohladom douplatnovania DPH podla §55 z akontacie a leasingovej splatky nakladneho automobilu. Mozem si douplatnit DPH z akontacie a mesacnej splatky pri financnom leasingu? Na DU raz povedia ano, potom pisomne povedia, ze nie nakolko ide o sluzbu prenajom automobilu... Ak si fakt nemozme douplatnovat DPH podla §55, tak ako mam postupovat ak vyplatim cely leasing a chcem predat auto? Ako vystavim FA?? Cast bez DPH a cast s DPH??? Dakujem za rady
IvoM
11.03.12,09:00
Môj názor je že nie je možné uplatniť DPH podľa §55 z leasingu nakoľko sa nejedná o daň viažucu sa k Vášmu majetku. Po skončení leasingu a následnom predaji tohto nákladného automobilu vystavíte faktúru s DPH a to z celej predajnej ceny, to že nebola uplatnená DPH na vstupe v tomto prípade nehrá rolu.
bosorka3113
12.03.12,11:48
Hm... a co § 42 nemohlo by to byt podla neho oslobodene ta akontacia a jedna splatka??? Ten sa na to nevztahuje? Leasing ideme bud dalej postupit, alebo vyplatit a nasledne auto predat, len ako s tou DPHckou?
dadasv
28.03.12,21:21
Potrebujem si odsúhlasiť môj názor na odpočet DPH: Ak podnikateľ účtujúci v JÚ obstaral auto na leasing v 9/2011 ako neplátca DPH. DPH účtoval do VOZD. Od 2/2012 sa stal plátcom DPH. Z prvej zvýšenej splátky a zo splátok do 1/2012 si už douplatňovať DPH asi nemôže. Od dátumu registrácie t.j. od 2/2012 si môže uplatňovať DPH z mesačných splátok? Ďakujem
EcoTransSRO
13.04.12,08:31
A môže niekto z Vás mi povedať "PROSÍM" ako douplatňujem DPH z tej akontácie a splátok v JÚ? To, že poplatky a poistné sa DPH neuplatňuje a ani nemôže, ale či sa to nejako musí členiť, myslím teda tú akontáciu či sa aj ta DPH musí rozložiť alebo ako. Prosím ešte raz o strpenie a ďakujem za Váš čas i odpoveď.
Vladimír Ozimý
13.04.12,08:51
Leasing v tuzemsku je považovaný z pohľadu zákona o DPH za službu. t.j. do doby registrácie ste nemali nárok na odpočet DPH z jednotlivých splátok vrátane akontácie, následne po registrácii uplatňujete odpočítanie dane v súlade s § 49 zákona o DPH, takže ak máte nárok na odpočítanie dane potom si ich uplatňujete na základe splátkového kalendára za zdaňovacie obdobie, kedy vznikla daňová povinnosť
EcoTransSRO
16.04.12,09:00
Na základe splátkového kalendára od dátumu registrácie. Super. Vďaka to som chcel vedieť, resp. si to aspoň potvrdiť. Len zase drsr.sk je v "rekonštrukcii", teda deň registrácie si ľahko nezistím a ten človek čo mu to robím zase mi nevie povedať. Ale ešte raz Vám veľmi ďakujem.