igiza
10.03.12,13:54
Dobrý deň,
Mal by som otázku ku daňovému priznaniu. Som študent na vysokej škole, doteraz som mal len dohody o vykonaní práce z ktorých mi buď daň nezrazili alebo zrazili (a po podaní daňového mi ju štát vrátil).
V júny 2011 som si založil živnosť (tvorba webov, video, foto služby a iné). Nakoľko som mal veľa výdavkov na techniku tak som v podnikaní skončil v strate (pre prvý rok vraj nič nezvyčajné).
Cez účtovnícky program (nejdem názov písať aby som nerobil reklamu) som si šiel vygenerovať daňové priznanie. Doplnil som do neho príjmy z dohôd, ktoré som mal ešte pred začiatkom živnosti i počas nej.

Zaskočilo ma, že i keď som v podnikaní v strate tak musím zaplatiť plnú daň za príjem z dohôd. Preto by som sa chcel spýtať či je teda pravda, že keď mám (čísla sú vymyslené) z podnikania stratu 600EUR, z dohôd príjem 1000EUR, tak musím platiť daň z 1000EUR a nie z 1000-600=400EUR.

Ak to tak je, tak mi dohody pripadajú ako kontraproduktívne...

ďakujem za odpoveď
Mila123
10.03.12,13:00
v zákone o dani z príjmov nie je možné, aby si si kompenzoval stratu z podnikania príjmom podľa § 5 ZDP, popr. od 01 01 2011 aj podľa §7 či § 8 ZDP.......
Ivana Š
10.03.12,13:04
stratu si môžeš odpočítať v ďalších rokoch podnikania
igiza
10.03.12,13:29
Ďakujem za rady.
Najlepšie teda asi bude nech sa dohodnem s firmou u ktorej mám dlhodobú dohodu na paušálnu sumu nech sa zruší a budem im to fakturovať, aby mi to prípadne o rok nerobilo zas problémy.
psps
11.03.12,15:02
Živnosť som mal celý rok, ale do 31.8.2011 som sa aj sám seba zamestnával. Z podnikania mi vyšla strata. Je možné aby mi vyšiel preplatok v sume 296,6 x4 x19% = 225,- takto zhruba mi vychádza preplatok ? asi mám nárok na celú nezdaniteľnú časť, že?
Xanti
11.03.12,15:05
Živnosť som mal celý rok, ale do 31.8.2011 som sa aj sám seba zamestnával. Z podnikania mi vyšla strata. Je možné aby mi vyšiel preplatok v sume 296,6 x4 x19% = 225,- takto zhruba mi vychádza preplatok ? asi mám nárok na celú nezdaniteľnú časť, že?
Máš nárok na celú nezdaniteľnú časť, a preplatok na dani môže vzniknúť len vtedy ak ty niečo zaplatíš daňovému úradu.
Ako SZCO mu neplatíš nič ( ak nemáš preddavky na daň platiť ) takže Ti ani nič nevráti.
psps
11.03.12,15:33
Máš nárok na celú nezdaniteľnú časť, a preplatok na dani môže vzniknúť len vtedy ak ty niečo zaplatíš daňovému úradu.
Ako SZCO mu neplatíš nič ( ak nemáš preddavky na daň platiť ) takže Ti ani nič nevráti.

Nevráti mi nič? Ale veď som platil za seba ako zamestnanca za všetkých 8 mesiacov a to bolo nejakých 490,E
Teda ak som mal základ dane cca 5000 za 8 mesiacov a uplatnil som si NČZ len za 8 mesiacov a teraz si môžem uplatniť za celý rok, tak mi musí DÚ vrátiť daň čo mi vychádza za 4 mesiace, teda NČZ mesačne je 296,60 x 4 x19% = 225 . Či nie?
Mila123
11.03.12,15:35
nčzd ti patrí celá, v tvojom prípade sa nedelí.....
Xanti
11.03.12,15:37
Nevráti mi nič? Ale veď som platil za seba ako zamestnanca za všetkých 8 mesiacov a to bolo nejakých 490,E
Teda ak som mal základ dane cca 5000 za 8 mesiacov a uplatnil som si NČZ len za 8 mesiacov a teraz si môžem uplatniť za celý rok, tak mi musí DÚ vrátiť daň čo mi vychádza za 4 mesiace, teda NČZ mesačne je 296,60 x 4 x19% = 225 . Či nie?
Si SZCO ? alebo máš s.r.o.?
V akej výške si zaplatil dane štátu? Ja ako zamestnanec som platila dane štátu, ty ak si szčo tak si neplatil.
Tak Ti nemajú čo vrátiť.

A ak tvoje preddavky na daň boli 490 eur, tak sa časť vráti. Ale otázka si SZCO alebo máš s.r.o.?
psps
11.03.12,15:50
Si SZCO ? alebo máš s.r.o.?
V akej výške si zaplatil dane štátu? Ja ako zamestnanec som platila dane štátu, ty ak si szčo tak si neplatil.
Tak Ti nemajú čo vrátiť.

A ak tvoje preddavky na daň boli 490 eur, tak sa časť vráti. Ale otázka si SZCO alebo máš s.r.o.?

Nemám s.r.o., som SZČO, dane som zaplatil cca 490
Xanti
11.03.12,15:54
Aké dane si platil? Z príjmu? Či kvôli DP za rok 2010?
Prepáč som totálne domotaná ...

Nemám s.r.o., som SZČO, dane som zaplatil cca 490
veronikasad
11.03.12,16:01
Živnosť som mal celý rok, ale do 31.8.2011 som sa aj sám seba zamestnával. Z podnikania mi vyšla strata. Je možné aby mi vyšiel preplatok v sume 296,6 x4 x19% = 225,- takto zhruba mi vychádza preplatok ? asi mám nárok na celú nezdaniteľnú časť, že?
To sa ako dá ?
psps
11.03.12,16:04
Aké dane si platil? Z príjmu? Či kvôli DP za rok 2010?
Prepáč som totálne domotaná ...

Tak takto: Som SZČO celý rok 2011. Zamestnancom som bol 1-8/11, mojím zamestnávateľom som si bol sám. (nepýtaj sa prečo, to je komplikovanejšie) a z tohto zamestnania mi vychádza čiastkový základ dane cca 5000, z čoho som aj odviedol daň cca 490,-E (5000 - 296,6x8 x 19%). So živnosti mi vychádza strata. Takže ak mám nárok na celú NČZD tak mi daňový úrad vráti za zvyšné 4 mesiace. Tak mi to vychádza cca 225,-E (296,6x4 x19%)
Kristina27
11.03.12,16:04
To ako Jožko Mrkvička, Hlavná 50, zamestnával Jožka Mrkvičku, Hlavná 50 !?!?
veronikasad
11.03.12,16:06
Tak takto: Som SZČO celý rok 2011. Zamestnancom som bol 1-8/11, mojím zamestnávateľom som si bol sám. (nepýtaj sa prečo, to je komplikovanejšie) a z tohto zamestnania mi vychádza čiastkový základ dane cca 5000, z čoho som aj odviedol daň cca 490,-E (5000 - 296,6x8 x 19%). So živnosti mi vychádza strata. Takže ak mám nárok na celú NČZD tak mi daňový úrad vráti za zvyšné 4 mesiace. Tak mi to vychádza cca 225,-E (296,6x4 x19%)
Pýtam sa ako, pretože takéto zamestnanie nie je možné. Bola to dohoda, alebo pracovná zmluva ?
psps
11.03.12,16:13
Pýtam sa ako, pretože takéto zamestnanie nie je možné. Bola to dohoda, alebo pracovná zmluva ?

Samozrejme, že sa to dá. Zamestnávala ma moja mama od roku 2009. Nemala s.r.o., bola len SZČO. Mala zomrela a živnosť sa prepísala na mňa, takže nové meno, nová adresa ale Dič a Ico zostalo rovnaké, muselo pokiaľ nebolo ukončené dedičské konanie, takže som pokračoval v jej podnikaní a vlastne som zamestnával sám seba.
veronikasad
11.03.12,16:15
Samozrejme, že sa to dá. Zamestnávala ma moja mama od roku 2009. Nemala s.r.o., bola len SZČO. Mala zomrela a živnosť sa prepísala na mňa, takže nové meno, nová adresa ale Dič a Ico zostalo rovnaké, muselo pokiaľ nebolo ukončené dedičské konanie, takže som pokračoval v jej podnikaní a vlastne som zamestnával sám seba.
Na dohodu alebo pracovnú zmluvu (pri výpočte neuvádzaš odvody) ?
psps
11.03.12,16:22
Na dohodu alebo pracovnú zmluvu (pri výpočte neuvádzaš odvody) ?

na pracovnú zmluvu, napísal som sumu po odčítaní fondov.
veronikasad
11.03.12,16:28
na pracovnú zmluvu, napísal som sumu po odčítaní fondov.
s pokračovaním živnosti a zamestnaním nemám skúsenosti. Ak by som mala odpovedať na pôvodnú otázku - či máš nárok na uplatnenie celoročnej NČZD a vrátenie preddavkov zo závislej činnosti - odpoveď je ano.
Kristina27
11.03.12,16:34
Samozrejme, že sa to dá. Zamestnávala ma moja mama od roku 2009. Nemala s.r.o., bola len SZČO. Mala zomrela a živnosť sa prepísala na mňa, takže nové meno, nová adresa ale Dič a Ico zostalo rovnaké, muselo pokiaľ nebolo ukončené dedičské konanie, takže som pokračoval v jej podnikaní a vlastne som zamestnával sám seba.

Prepáč nevedela som, mal si to napísať hneď, nebolo by tu pár zbytočných príspevkov vrátane môjho, sorry ...
Melnick
11.03.12,16:37
Samozrejme, že sa to dá. Zamestnávala ma moja mama od roku 2009. Nemala s.r.o., bola len SZČO. Mala zomrela a živnosť sa prepísala na mňa, takže nové meno, nová adresa ale Dič a Ico zostalo rovnaké, muselo pokiaľ nebolo ukončené dedičské konanie, takže som pokračoval v jej podnikaní a vlastne som zamestnával sám seba.Takýto stav je neprípustný. Vznikne Ti v ZP nedoplatok zo živnosti a preplatok na r.č. .
Melnick
11.03.12,16:47
.......................
psps
11.03.12,17:28
Takýto stav je neprípustný. Vznikne Ti v ZP nedoplatok zo živnosti a preplatok na r.č. .

Prípustný, či neprípustný, všetko som robil podľa postupov ako mi povedali na úradoch. Podľa nich to takto musí byť. Viac vecí sa mi na tom nezdalo, ale to už by bolo mimo témy. ZP si platím a teraz mi ide o tú daň, či mi ju vrátia, ale či si urobím DP na DIČ alebo na RČ výsledok by by mal byť rovnaký. Musím si ho však urobiť na DIČ. Myslím si , že by mala byť daň vrátená, pretože mám nárok na celú NČZD a tak mi to proste vychádza, že to bude vo výške 225,- (296,6 x4mesiace x19%)
Melnick
11.03.12,19:15
Nárok na NČZD máš .
Melnick
11.03.12,19:18
Aj tak máš pravdu, s tými Mrkvičkovcami
Melnick
11.03.12,19:25
Prípustný, či neprípustný, všetko som robil podľa postupov ako mi povedali na úradoch. Podľa nich to takto musí byť. Viac vecí sa mi na tom nezdalo, ale to už by bolo mimo témy. ZP si platím a teraz mi ide o tú daň, či mi ju vrátia, ale či si urobím DP na DIČ alebo na RČ výsledok by by mal byť rovnaký. Musím si ho však urobiť na DIČ. Myslím si , že by mala byť daň vrátená, pretože mám nárok na celú NČZD a tak mi to proste vychádza, že to bude vo výške 225,- (296,6 x4mesiace x19%)

A vedeli Ti aj povedať ako máš postupovať ? :eek: Lebo ja som lietala s usmerneniami a zákonmi od dverí k dverám a mala som pocit, že na Slovensku riešime prvý prípad umrtia SZČO. Dňom pokračovania v živnosti po mame si sa mal odhlásiť ako zamestnávateľ seba samého, pretože si mal povinnosť pokračovať s rovnakými identifikačnými číslami IČO +DIČ a Tvojou povinnosťou, až do ukončenia dedičstva bolo, na všetkých dokladoch uvádzať formulku : "Pokračovateľ zo zákona"