tommeo
11.03.12,11:55
Dobrý deň,

rád by som sa opýtal na takýto problém. Podpísali sme rezervačnú zmluvu na kúpu bytu, príslušné LV je ale len k bytu, k pozemku pod domom nemá majiteľka bytu LV, teda pozemok neodkupovala. Realitná maklérka nám povedala, že to nie je prekážka pre kúpu bytu, keďže citujem - "veľa pozemkov patrí stále magistrátu" (hoci maklérka si pri tomto konkrétnom bytovom dome určite neoverila, či naozaj patrí magistrátu).

Z toho, čo som našiel na katastrálnom portále, tak mnoho iných majiteľov susedných bytov má už pozemok odkúpený a niekde som sa dočítal, že kataster môže potom zamietnuť návrh na vklad, ak nie je vysporiadaný pozemok pod domom. Ako to prosím je? Sú s kúpou takéhoto bytu spojené nejaké riziká?

Ďakujem

Tomáš
danushka
11.03.12,10:58
Absolútne žiadne riziko pri kúpe bytu s neodkúpeným pozemkom pod bytovkou Ti nehrozí, nemaj obavy.
Takých bytov je stále veľa, kataster Ti návrh na vklad určite kvôli neodkúpenému pozemku nezamietne.

Informmáciu o vlastníctve pozemku k bytovému domu nie je problém vyčítať z katasterportálu, číslo parcely je napísané v každom LV konkrétneho bytu a je tam aj vyznančený fakt, že vlastnícke práva sa vzťahujú len k bytu.
verkaz
11.03.12,11:01
Bohužiaľ takýchto bytových domov je ešte veľmi veľa. Potom, keď už budeš vlastníkom, iniciuj ostatných na kúpu pozemku. Pozemok pod bytovým domov nie je asi vysporiadaný. To si zistíš na katastri.
buchač
11.03.12,11:31
...pred cca 10 rokmi sme kúpili s manželkou svokrin byt ...
...teraz sa len mesto spamätalo , pozemok dalo do ponuky ....

...takže ???....no problema...
mattto
11.03.12,11:46
nie je to žiaden problém? je to veľký problém! stačí, ak sa všetci vlastníci bytov nedohodnú na kúpe pozemku, alebo ak pozemky od obce kúpi špekulant so známosťami, jeden príklad za všetky:

http://byvanie.pravda.sk/peniaze-a-paragrafy/clanok/19983-miliardar-zhodnocuje-pozemky-pod-petrzalskymi-panelakmi/
buchač
11.03.12,11:53
nie je to žiaden problém? je to veľký problém! stačí, ak sa všetci vlastníci bytov nedohodnú na kúpe pozemku, alebo ak pozemky od obce kúpi špekulant so známosťami, jeden príklad za všetky:

http://byvanie.pravda.sk/peniaze-a-paragrafy/clanok/19983-miliardar-zhodnocuje-pozemky-pod-petrzalskymi-panelakmi/
...jasné ......beriem , no tu ide o inú situáciu ...


Z toho, čo som našiel na katastrálnom portále, tak mnoho iných majiteľov susedných bytov má už pozemok odkúpený ......
...takže špekulanti sa už nechytajú ......teda , nemali by sa - neoplatí sa ...
mattto
11.03.12,12:33
...jasné ......beriem , no tu ide o inú situáciu ...


...takže špekulanti sa už nechytajú ......teda , nemali by sa - neoplatí sa ...

prečo by sa neoplatilo kúpiť niečo za sumu X a ponúknuť majiteľom bytov za sumu 2-3 krát X? Ok mnoho susedných bytových domov má pozemky vyporiadané, ale to neodôvodňuje reakcie typu: "absolútne žiadne riziko..., žiaden problém" Nikdy by som nekupoval nehnuteľnosť bez pozemku, či už ide o dom, byt, sklad, nebytové priestory...
danushka
11.03.12,12:53
prečo by sa neoplatilo kúpiť niečo za sumu X a ponúknuť majiteľom bytov za sumu 2-3 krát X? Ok mnoho susedných bytových domov má pozemky vyporiadané, ale to neodôvodňuje reakcie typu: "absolútne žiadne riziko..., žiaden problém" Nikdy by som nekupoval nehnuteľnosť bez pozemku, či už ide o dom, byt, sklad, nebytové priestory...

Kupovať dom a sklad bez pozemku je o čosi inšie, ako byt bez nevysporiadaného pozemku.
Ak sa pozrieš na vec takto extrémne, tak je naozaj možnosť zneužitia v budúcnosti nejakým špekulantom. Ale bežne sa predávajú byty s nevysporiadanými pozemkami, povedala by som, že minimálne v KE je to 50:50 a ešte som sa nestretla s tak dramatickým názorom na túto problematiku.

A ten pranier na ,,absolútne žiadne riziko" patril mne, takže sa pokojne vyjadri adresne. Z mojej praktickej skúsenosti z 10tich bytov je 5 bez pozemku a je len v nedohľadne kedy sa pozemky budú odkupovať, na otázku zadávateľa, či môže dôjsť kôli tomu k prieťahom, resp. nepovoleniu vkladu na katastri znela moja odpoveď - nemôže.

A toto ja zo svojho pohľadu nepovažujem za žiaden zádrheľ, ktorý by ma od kúpy odradil. Pri kúpe nehnuteľnosti by som INÉ preverovala. Netreba sa obzerať len po informáciách na Lv, ale to už je o inom...
danushka
11.03.12,13:16
nie je to žiaden problém? je to veľký problém! stačí, ak sa všetci vlastníci bytov nedohodnú na kúpe pozemku, alebo ak pozemky od obce kúpi špekulant so známosťami, jeden príklad za všetky:

http://byvanie.pravda.sk/peniaze-a-paragrafy/clanok/19983-miliardar-zhodnocuje-pozemky-pod-petrzalskymi-panelakmi/

Dobre, že si tu priložil link len pre porovnanie toho ,,nenažratého" Feješa, ktorý odpredával pozemky v BA za 400€ k bytu...
Magistrát v KE odpredával minulý rok pozemky k bytom po 300€ na byt, takže 100€ navyše by ma určite nezrujnovalo, ani by vo mne nevyvolalo trhanie vlasov ;).

Keby som mala na Porade vyhlásiť hviezdnu rotu panikárov s bujnou fantáziou, určite tam nebudeš chýbať.

A ešte malá otázočka, prečo by mala obec odpredať pozemok niekomu tretiemu bez prvotného oslovenia vlastníkov bytov? Nemajú náhodou vlástnici bytov predkupné právo?
tommeo
11.03.12,14:15
Dakujem všetkým za odpovede.

Danushka - ešte jednu vec, zaujalo ma, že:

"Pri kúpe nehnuteľnosti by som INÉ preverovala. Netreba sa obzerať len po informáciách na Lv, ale to už je o inom..."

Snáď teraz nepoviem nejakú kardinálnu blbosť, ale aké iné a zároveň bežne dostupné možnosti preverenia si bytu (okrem LV) má človek pred tým, než nejaký byt kúpi? Záložné práva, ťarchy, exekučné konania atď, to všetko by malo byť uvedené v aktuálnom výpise z LV. Je ešte iný zdroj informácií, ktorý treba preveriť pred podpisom kúpnej zmluvy?

Ďakujem
danushka
11.03.12,14:27
Určite by som preverila na súde na základe splnomcnenia predávajúceho, resp. by som požiadala makléra v RK, aby tak učinil, či v danom čase, keď jednáte ohľadne kúpy bytu neprebieha na súde iné exekučné konanie ktoré sa ešte nedostalo na list vlastníctva.
mattto
11.03.12,14:54
Dobre, že si tu priložil link len pre porovnanie toho ,,nenažratého" Feješa, ktorý odpredával pozemky v BA za 400€ k bytu...
Magistrát v KE odpredával minulý rok pozemky k bytom po 300€ na byt, takže 100€ navyše by ma určite nezrujnovalo, ani by vo mne nevyvolalo trhanie vlasov ;).

Keby som mala na Porade vyhlásiť hviezdnu rotu panikárov s bujnou fantáziou, určite tam nebudeš chýbať.

A ešte malá otázočka, prečo by mala obec odpredať pozemok niekomu tretiemu bez prvotného oslovenia vlastníkov bytov? Nemajú náhodou vlástnici bytov predkupné právo?


máš vo všetkom pravdu, nie je nič lepšie ako byť vlastníkom nehnuteľnosti a nebyť vlastníkom pozemku, na ktorom stojí :D

"prečo by mala obec odpredať pozemok tretej osobe?" asi z rovnakého dôvodu, prečo obec, štát nakupuje predražené tovary a služby, lebo sa na tom niekto nabalí. A ešte malá otázočka, čo sa stane, ak všetci vlastníci bytov bytového domu nebudú súhlasiť s odpredajom pozemku? A ešte malá otázočka, čo sa stane, ak obec, ktorá má záväzky, splní svoje záväzky prevodom vlastníctva k pozemku na veriteľa, resp. budú predmetom záložného práva? A ešte malá otázočka, čo sa stane, ak vlastník nebude chcieť predať pozemky za 400 EUR, ale za 1500 EUR štvorec, alebo ti ich nebude chcieť predať vôbec, ale prenajať za smiešnych 400 EUR/m/rok? Ale máš pravdu, to by v tebe nevyvolalo trhanie vlasov, veď by ťa to nezruinovalo a ešte by si platila nájom aj za susedov :D:D:D
verkaz
11.03.12,15:09
Zisti si kto je vlastníkom pozemku. Mesto bolo povinné v ROEP tieto pozemky vysporiadať a predávať vlastníkom spolu s bytmi . Ak je vlastníkom mesto, malo by pozemky odpredať v zmysle platnej vyhlášky.
petrako
11.03.12,16:16
mattto "grosso" ... chvalabohu existuje precedens v podobe primeraneho najmu za pozemok pod bytom....a tak s dobrym pravnikom by som sa nebal ak bude niekto ziadat 400,- /m2. Inac fakt musi byt odmietnute predkpne pravo a potom mozu predat inemu.
mattto
11.03.12,18:07
mattto "grosso" ... chvalabohu existuje precedens v podobe primeraneho najmu za pozemok pod bytom....a tak s dobrym pravnikom by som sa nebal ak bude niekto ziadat 400,- /m2. Inac fakt musi byt odmietnute predkpne pravo a potom mozu predat inemu.

u nás precedensy neexistujú, argumentovať obdobným režimom ako je regulované nájomné, je nesprávne, keďže ESĽP v jednotlivých prípadoch rozhoduje v neprospech SR kvôli porušeniu čl. 1 Dohovoru

Predkupné právo? hmm čo v prípade, keď obec príde o pozemky výkonom záložného práva? Košice patria medzi 5 najzadlženejších miest na Slovensku. Ak vôbec pozemky patria mestu, keďže zadávateľka nevie ani to.

uzavrieme to: vy považujete kúpu nehnuteľností stojacich na cudzom pozemku za normálnu bezproblémovú vec, podľa mňa to bezproblémový právny stav určite nie je a takí ľudia končia s plačom u Hermana v Lampárni
tommeo
12.03.12,08:01
Určite by som preverila na súde na základe splnomcnenia predávajúceho, resp. by som požiadala makléra v RK, aby tak učinil, či v danom čase, keď jednáte ohľadne kúpy bytu neprebieha na súde iné exekučné konanie ktoré sa ešte nedostalo na list vlastníctva.

danushka, ďakujem za odpoveď,

s maklérkou som o tom práve hovoril a ona tvrdí, že súčasťou kúpnej zmluvy bude prehlásenie majiteľky bytu, že na byte nie je vedené exekučné konanie atď, a že tým sa to celé vlastne ošetrí. Inými slovami, že za normálnych okolností sa to nerieši tak, že by sa ešte pred kúpnou zmluvou oslovil súd, aby ten potvrdil, že je to celé "čisté". Úplne ma tým nepresvedčila, ale asi sa s tým budem musieť zmieriť. Ďakujem za akékoľvek názory a ospravedlňujem sa, že som úplne odbočil od pôvodnej témy.

Tomáš
danushka
12.03.12,08:23
danushka, ďakujem za odpoveď,

s maklérkou som o tom práve hovoril a ona tvrdí, že súčasťou kúpnej zmluvy bude prehlásenie majiteľky bytu, že na byte nie je vedené exekučné konanie atď, a že tým sa to celé vlastne ošetrí. Inými slovami, že za normálnych okolností sa to nerieši tak, že by sa ešte pred kúpnou zmluvou oslovil súd, aby ten potvrdil, že je to celé "čisté". Úplne ma tým nepresvedčila, ale asi sa s tým budem musieť zmieriť. Ďakujem za akékoľvek názory a ospravedlňujem sa, že som úplne odbočil od pôvodnej témy.

Tomáš

To je klasická formulka v kúpnej zmluve, ale ak by náhodou nejaká exekúcia vybehla, tak sa môžu veci skomplikovať a budeš sa doťahovať s predávajúcimm aj exekútorom. Osobne by som si ten súd prešetrila a trvala by som na tom. Je to len pohodlnosť RK, že nechcú prešetriť hlbšie predavájúceho.
doktor23
12.03.12,12:09
ešte jedna vec. Ak pozemok patrí mestu (obci), je v prospech majiteľov bytov v dome zriadené vecné bremeno - právo prechodu, vstupu, právo stavby. Aj keby to odkúpil nejaký špekulant, nepochodí .....
mattto
12.03.12,14:26
ešte jedna vec. Ak pozemok patrí mestu (obci), je v prospech majiteľov bytov v dome zriadené vecné bremeno - právo prechodu, vstupu, právo stavby. Aj keby to odkúpil nejaký špekulant, nepochodí .....

nič to nemení na veci, že v takomto prípade má vlastník pozemku právo na odplatu za užívanie jeho pozemku
doktor23
12.03.12,18:19
nič to nemení na veci, že v takomto prípade má vlastník pozemku právo na odplatu za užívanie jeho pozemku

keď je zriadené vecné bremeno??? Bezodplatné? To myslíš seriózne? To snáď nie ....
danushka
12.03.12,19:05
keď je zriadené vecné bremeno??? Bezodplatné? To myslíš seriózne? To snáď nie ....
Mattto vždy myslí celkom vážne, až smrteľne :).

Po Tvojom príspevku doktor23 zadávateľovi určite padne kameň zo srdca, vystrašený tu už bol dosť ;).
mattto
12.03.12,19:16
keď je zriadené vecné bremeno??? Bezodplatné? To myslíš seriózne? To snáď nie ....

v zmysle §23 ods. 5 zák. č. 182/93 Z.z. zo zákona vzniklo k pozemku právo zodpovedajúce vecnému bremenu (§151n OZ). Nechceš mi hádam povedať, že vlastník pozemku má právo iba na primerané náklady na jeho zachovanie a opravy, lebo nie je medzi účastníkmi uzavretá dohoda v zmysle §151n ods. 3 OZ? Uznávam, že zákon o vlastníctve bytov je v tomto nedokonalý narozdiel od iných zákonov upravujúcich vznik vecných bremien zo zákona.

Podľa tvojej argumentácie všetci právni nástupcovia vlastníka veci, ku ktorej je zo zákona zriadené právo zodpovedajúce vecnému bremenu a nie je uzavretá dohoda v zmysle §151n ods. 3 OZ nemajú právo na odplatu? Vlastník veci nemôže užívať svoje vlastníctvo, ale nemá nárok na odplatu od osôb, ktoré jeho vec bezplatne užívajú, lebo tieto osoby dobrovoľne nechcú uzavrieť dohodu o odplate? To snáď nie ....
doktor23
12.03.12,19:24
Keďže pri kúpe nehnuteľností právni nástupcovia vedia, že je tam vecné bremeno, tak ak s tým nesúhlasia, nemusia kupovať. Samozrejme, že môžu iniciovať zmenu ... ale s tým predsa oprávnení z vecného bremena nemusia súhlasiť .....
mattto
12.03.12,19:33
Keďže pri kúpe nehnuteľností právni nástupcovia vedia, že je tam vecné bremeno, tak ak s tým nesúhlasia, nemusia kupovať. Samozrejme, že môžu iniciovať zmenu ... ale s tým predsa oprávnení z vecného bremena nemusia súhlasiť .....

kúpa nie je jediný právny titul nadobudnutia vlastníckeho práva, čo vydané reštitúcie, dedičstvo, výkon záložného práva atď.? Samozrejme, že s tým oprávnení nebudú súhlasiť, kto dobrovoľne súhlasí s tým, že bude platiť za niečo, čo môže mať zadarmo? Neargumentujem novinami, lebo informácie tam sú laické a nepresné, ale skús si zadať do google "popper pozemky."

Tvoj názor podporuje aj rozhodnutie NSSR 6Obdo 44/08, ale ESĽP rozhoduje presne naopak