motylik164
11.03.12,16:04
Píšem Vám pretože som už zúfalá.
Mám problém z tým že som dlžná zdr. poisťovni 600?,som ochotná splácať. požiadala som o splátkový kalendár môjho exekútora, no žiadnu odpoveď som nedostala, potom mi dal exekúciu na môj účet -1085?. Tak som opäť požiadala o splatkovy kalendár. Nič, ked som tam 2 volala sekretárka mi povedala že nie je oprávnená so mnou hovoriť a pán exekútor tam nebol. Mala som aj druhý účet a bez varovania a akejkoľvek výzvy,upovedomenia mi z tohoto účtu stiahol za to isté 5.3 2012 cca -860? a list mi došiel 8.3.
Týmto sa chcem opýtať, prečo ak požiadam o splácanie dlhu tak mi nepríde žiadna odpoveď?A dlh mi strojnásobí?
Prečo mi zo 600? dal dlh 1800?? veď to je 3 násobok a nechce sa dohodnúť na splátkach?Je
toto normálne?
Prosím poraďte.
misstka
11.03.12,15:19
chod za exukútorom, nech ti dá rozpis za čo je tá čiastka, ak ide o staršiu dlžobu a sú tam úroky z omeškania, možno aj nejaká pokuta a plus odmena exekutora, tak naozaj sa mohla suma strojnásobiť.
najlepšie by bolo ísť osobne, aby si sa vyhla zdlhavej pošte alebo nedorozumeniam cez telefon.
a ešte mi nedá, ten nadpis je trochu nevhodný, slovo neskutočná by sa skôr hodilo na exekúciu čo je nereálna a dôvod na ňu nevznikol, nie na nejakú kde sa ti zdajú vysoké náklady...
misstka
11.03.12,15:29
a splátky sú len dobrá vôla exekútora a veliteľa. nie je povinné zo zákona, že ti ich exekútor musí povoliť.
a ten postup, že sa najprv zablokuje účet a až potom pošle upovedomenie, je tiež bežné, nakoľko keby si dostala upovedomenie skôr, asi účet vyberieš do posledného centa...
celkom nechápem že ak ti chodí bud mzda 860 alebo ti len tak taká čiastka leží na účte, prečo si aspoň čas tej sumy neplatila aj skôr a čakala až na exekúciu?
hubatá
11.03.12,15:45
S exekútorom sa už nedá dohodnúť, ten musí len vykonať exekúciu podľa právoplatného exekučného titulu. Treba ísť za oprávneným a ak sa dohodnete on bude kontaktovať exekútora (o čom silne pochybujem). Exekútor je podľa mňa úplne zbytočný medzičlánok medzi poisťovňou a tebou ktorý má nárok na odmenu, exekučné trovy, teda bohatne na blbosti iného. Ak si mala ten plat ktorý uvádzaš nechápem tvoju ignoráciu platobného rozkazu od poisťovne a vôbec význam dlžoby voči poisťovni. Dnes si tu už tretia zúfalka, pričom ale Sociálna poisťovňa niekoľko krát upozorňovala že ide svoje dlžoby vymáhať exekútormi, dokonca predtým 2 x vyhlásila že kto vráti istinu, nemusí splácať úroky.

Ak máš byt, urýchlene ho preveď na niekoho iného, lebo zostaneš na dlažbe.
petrako
11.03.12,15:50
Hubata:ZPa nie SP, trochu rozdiel nie...uz aj v generalnom pardone.
motylik164
11.03.12,15:55
Ďakujem za odpoveď. No môj plat je 280€ , z toho 80 mesačne cesta a tak ďalej... Takže tú sumu si len tak splatiť neviem odrazu. A nemám ani nič na mene, Ale toto všetko som mu posielala, výplatný list,aby videl že ja to odrazu nemám šancu splatiť, preto som sa chcela aspoň dohodnúť na splátkach.
petrako
11.03.12,15:57
Asi bola sanca to odrazu zaplatit...ked ti to stiahli z tvojho uctu. Si sa na to dost vyflakla....
motylik164
11.03.12,16:00
Ano bola šanca to len odrazu zaplatiť,ale pri mojom plate si to fakt neviem dovoliť :-)
misstka
11.03.12,18:47
Ďakujem za odpoveď. No môj plat je 280€ , z toho 80 mesačne cesta a tak ďalej... Takže tú sumu si len tak splatiť neviem odrazu. A nemám ani nič na mene, Ale toto všetko som mu posielala, výplatný list,aby videl že ja to odrazu nemám šancu splatiť, preto som sa chcela aspoň dohodnúť na splátkach.
ja len nechápem že ako sa na účte zrazu ocitlo tých 860, ak zarobíš 280, 80 dáš na cestu, však z 200 si to asi neušetrila, to je málo aj na skromné živobytie...
ale ak to bude tak ako tvrdiš, že zarobíš len tých 280 a máš len ten jeden príjem, tak neostane exekútorovi iná možnosť, len to vymáhať cez tvojho zamestnávateľa, s tým že zamestnávateľ ti bude časť platu strhavať priamo exekútorovi, takže to budeš mať ako splátky a nebudeš musieť o ne ani žiadať.
ak je to naozaj tak ako píšeš a máš fakt len tých 280
motylik164
12.03.12,07:24
Asi som sa zle vyjadrila.Ani na jednom účte som nemala nič, len mi to stiahol do mínusu z jedného účtu vyše -1000€ a z druhého vyše -800€. nerozumien tomu že z dvoch účtov a toľko.
Ale ok, dík za odpovede.
ivka70
12.03.12,07:40
Asi som sa zle vyjadrila.Ani na jednom účte som nemala nič, len mi to stiahol do mínusu z jedného účtu vyše -1000€ a z druhého vyše -800€. nerozumien tomu že z dvoch účtov a toľko.
Ale ok, dík za odpovede.

Potom ale mas problem, ze mas povolene precerpanie na ucte ...a zjavne dost vysoke oproti tvojim prijmom.
Exekutor peniaze dostal, ty budes teraz splacat svoj dlh na ucte banke. A tam asi nebudu male uroky. :(
motylik164
12.03.12,07:50
Ahoj, no to nechápem nemám prečerpanie účtu lebo jeden účet je vo VUB banke ako účet pre mladých (stiahnuté cca -1000€) A druhý účet mám v ZUNO a tam isto nie je tiež prečerpanie (-cca 800€) A keď som sa pýtala v bankách tak povedali že mám kontaktovať exekútora.
Kontaktovala som v tomto ohľade SKE, ako mám postupovať, že exekútor mi neodpovedá. Napísali mi :Ak máte za to, že exekútor porušuje ustanovenia Exekučného poriadku, jeho postup je oprávnená prešetriť Slovenska komora exekútorov v rámci Vami podanej písomnej sťažnosti.
Naozaj neviem ako mám postupovať. chcem sa dohodnúť a splácať. Alebo mám tam dávať splátky aby sa dlh zmenšoval?
Zita5
12.03.12,08:12
Ak na bežnom účte nemáte ani korunu, tak on Vám nestiahol nič. On len dal blokáciu na účty, ktoré vlastníte s tým, že ak tam prídu nejaké peniaze, tak ich banka zadrží .A bude účty blokovať až do splatenia a ukončenia ex.
Etela
12.03.12,08:18
Myslím si, že v celom prípade je veĺa nezrovnalostí. Ak teda v bankách nemáš povolené prečerpanie, jednoducho banka nedovolí prečerpanie a teda ani exekútor si odtial nemohol zobrať ani euro. Ale si myslím, že teda nejaké to povolenie do debetu máš, pretože banky hádam už aj automaticky pri zakladaní účtu toto umožňujú. Ak nie, teda neviem, prečo si sa dala odbiť.... nie je povolenie do debetu, akým právom to urobili!! Čiže tu - teda v bankách - si musíš urobiť jasno - to je prvé, čo musíš urobiť. A po druhé: ísť osobne za exekútorom, nech ti okamžite dá na papieri kolko dlžíš, kolko sú poplatky, úroky a odmena exekútorovi. Kolko si z toho už uhradila /čiže ty sama alebo príkazom exekútora banke/ ... a potom jednoducho sa to snažila zaplatiť čo najskôr, pretože z mnohých skúseností viem, že pri takýchto poťahovačkách s nejakým dlhom, to je jedno kde a komu a následne potom s exekútorom , vždy ťahá za kratší koniec ten, kto dlhuje. Čím dlhšie sa to budeš snažiť aj ty naťahovať, tým viac budeš musie zaplatiť. Je to smutné, ale je to tak. A ako to už bolo hore písané, exekútor nemusí súhlasiť so splátkovým kalendárom. osobne si myslím, že iné možnosti nemáš, len si to dať čo najskôr do poriadku. A ked by si čítala viac príspevkov na túto tému, tak by si zistila, že plat exekúra + poplatky prevyšujú niekedy aj 3 - 4 -5 násobok sumy, ktorú niekto niekomu dlhuje. A na záver ti prajem veĺa síl a pevné nervy na dovybavovanie celej záležitosti.:)
lubko6394
12.03.12,08:37
Myslím si, že v celom prípade je veĺa nezrovnalostí. Ak teda v bankách nemáš povolené prečerpanie, jednoducho banka nedovolí prečerpanie a teda ani exekútor si odtial nemohol zobrať ani euro. Ale si myslím, že teda nejaké to povolenie do debetu máš, pretože banky hádam už aj automaticky pri zakladaní účtu toto umožňujú. Ak nie, teda neviem, prečo si sa dala odbiť.... nie je povolenie do debetu, akým právom to urobili!! Čiže tu - teda v bankách - si musíš urobiť jasno - to je prvé, čo musíš urobiť. A po druhé: ísť osobne za exekútorom, nech ti okamžite dá na papieri kolko dlžíš, kolko sú poplatky, úroky a odmena exekútorovi. Kolko si z toho už uhradila /čiže ty sama alebo príkazom exekútora banke/ ... a potom jednoducho sa to snažila zaplatiť čo najskôr, pretože z mnohých skúseností viem, že pri takýchto poťahovačkách s nejakým dlhom, to je jedno kde a komu a následne potom s exekútorom , vždy ťahá za kratší koniec ten, kto dlhuje. Čím dlhšie sa to budeš snažiť aj ty naťahovať, tým viac budeš musie zaplatiť. Je to smutné, ale je to tak. A ako to už bolo hore písané, exekútor nemusí súhlasiť so splátkovým kalendárom. osobne si myslím, že iné možnosti nemáš, len si to dať čo najskôr do poriadku. A ked by si čítala viac príspevkov na túto tému, tak by si zistila, že plat exekúra + poplatky prevyšujú niekedy aj 3 - 4 -5 násobok sumy, ktorú niekto niekomu dlhuje. A na záver ti prajem veĺa síl a pevné nervy na dovybavovanie celej záležitosti.:)

No neviem. Mám podobný prípad u zamestnanca - chce zaplatiť výplatu v hotovosti, lebo mu exekútor stiahol účet v banke do mínusu 1800 Eur. Doteraz som si myslel, že ma chce oklamať, ale tento prípad tiež dokazuje, že to tak byť nemusí, dokonca tiež tvrdil, že volal exekútorovi, ale ten je na dovolenke a sekretárka o ničom nič nevie. Tak neviem ako sa mám zachovať ja, predsa je to môj zamestnanec a nerád by som bol aby sa dostal do existenčných problémov.
mattto
12.03.12,14:23
No neviem. Mám podobný prípad u zamestnanca - chce zaplatiť výplatu v hotovosti, lebo mu exekútor stiahol účet v banke do mínusu 1800 Eur. Doteraz som si myslel, že ma chce oklamať, ale tento prípad tiež dokazuje, že to tak byť nemusí, dokonca tiež tvrdil, že volal exekútorovi, ale ten je na dovolenke a sekretárka o ničom nič nevie. Tak neviem ako sa mám zachovať ja, predsa je to môj zamestnanec a nerád by som bol aby sa dostal do existenčných problémov.

určite zamestnancovi nevyhov a nevyplať mu mzdu v hotovosti, §243a ods. 1 písm. e) TZ "Kto marí exekučné konanie tým, že nevydá vec podliehajúcu exekúcii, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky."
ivka70
12.03.12,14:30
určite zamestnancovi nevyhov a nevyplať mu mzdu v hotovosti, §243a ods. 1 písm. e) TZ "Kto marí exekučné konanie tým, že nevydá vec podliehajúcu exekúcii, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky."

Ak zamestnavatel nema oficialnu informaciu o exekucnom konani, nema ake konanie marit.
Vyplatit mzdy v hotovosti, pokial o to zamestnanec poziada, vsak musi.
Nemoze vediet. ci zamestnanec ucet v banke napr. nezrusil a pod.
draik
12.03.12,14:48
určite zamestnancovi nevyhov a nevyplať mu mzdu v hotovosti, §243a ods. 1 písm. e) TZ "Kto marí exekučné konanie tým, že nevydá vec podliehajúcu exekúcii, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky."

V tomto prípade však exekútor nepostihol mzdu, ale účet. Čiže je možné si nechať vyplatiť mzdu v hotovosti. Iné by bolo, keby prišiel príkaz na začatie exekúcie zamestnávateľovi (čo však zanedlho zrejme príde).
mattto
12.03.12,14:48
Ak zamestnavatel nema oficialnu informaciu o exekucnom konani, nema ake konanie marit.
Vyplatit mzdy v hotovosti, pokial o to zamestnanec poziada, vsak musi.
Nemoze vediet. ci zamestnanec ucet v banke napr. nezrusil a pod.

súhlasím, len bankový účet s uvaleným exekučným príkazom sa nedá zrušiť, preto zamestnanec nemá prečo žiadať výplatu mzdy v hotovosti. Lubko má vedomosť o exekučnom konaní a nemusí ísť o oficiálne oznámenie od exekútora
mattto
12.03.12,14:53
V tomto prípade však exekútor nepostihol mzdu, ale účet. Čiže je možné si nechať vyplatiť mzdu v hotovosti. Iné by bolo, keby prišiel príkaz na začatie exekúcie zamestnávateľovi (čo však zanedlho zrejme príde).

lubko sám povedal, že vie o exekučnom konaní, ak vyplatí zamestnancovi mzdu v hotovosti, aby sa zmarilo právo oprávneného uspokojiť sa výkonom exekúcie, je to jasné...
draik
12.03.12,17:04
Bavíme sa o zamestnávateľovi (resp. zodpovednom pracovníkovi zamestnávateľa) a na neho sa toto ustanovenie TZ nevzťahuje (nemá príkaz od exekútora). Okrem toho samotné prijatie mzdy v hotovosti v exekučnom konaní povinným nenapĺňa skutkovú podstatu TČ marenia exekučného konania, pretože aj v prípade jej zinkasovania v hotovosti ju povinný môže použiť na úhradu pohľadávky oprávneného.
lubko6394
13.03.12,06:36
určite zamestnancovi nevyhov a nevyplať mu mzdu v hotovosti, §243a ods. 1 písm. e) TZ "Kto marí exekučné konanie tým, že nevydá vec podliehajúcu exekúcii, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky."

Bližšia košeľa ako kabát. Ja sa môžem na exekútora vykašlať. Pre mňa je dôležitý zamestnanec a nie on, a za druhé však mi ani nezavolal a ani ma písomne neinformoval a ani nepožiadal o nič. To sa mám držať zákona a pustiť výplatu na účet kde mu neostane ani euro ? Čo bude žrať ? Tých 20 gastráčov čo vyfasoval ho asi na mesiac neuživí. A to ani nehovorím o plynároch a elektrikároch - odpoja a za nové pripojenie ešte môžu chcieť revíznu správu.

Takže som to spravil tak, že musel požiadať mailom exekútora o splátkový kalendár po 150 éčiek a zrušenie blokácie účtu s tým aby splátkový kalendár a oznámenie o exekúcii poslal exekútor na firmu. Ja som mu na účet poslal 162 Eur a zbytok vyplatil cez pokladňu.

Ak sa to nejakému exekútorovi alebo právnikovi nepáči, môže mi to povedať. Na pokutu za tú facku čo schytá ešte mám.
Flinstone
13.03.12,11:17
pravda je to čo sa dá dokázať... a ak nemáš od exekútora oficiálne na papieri, to že si sa to dozvedel kdesi od kohosi je irelevantné
rennka
13.03.12,11:31
Nic v zlom, ale neviem ako je mozne ze zamestnavatel o tom oficialne nedostal oznamenie. K nam do firmy prislo uz viac takychto exekucnych oznameni, dokonca aj na dohodara, ktory bol v tom case nezamestnany a za par hodin nezarobil ani min. mzdu. Bolo tam vzdy presne oznamenie o aky dlh a sumu sa jedna.
lubko6394
13.03.12,12:53
Nic v zlom, ale neviem ako je mozne ze zamestnavatel o tom oficialne nedostal oznamenie. K nam do firmy prislo uz viac takychto exekucnych oznameni, dokonca aj na dohodara, ktory bol v tom case nezamestnany a za par hodin nezarobil ani min. mzdu. Bolo tam vzdy presne oznamenie o aky dlh a sumu sa jedna.

A čo ja viem ? Treba sa pýtať exekútorov. Ja som tomu nášmu volal, urgoval som potvrdenie splátkového kalendára pre zamestnanca, ešte sa baba čudovala, že jej volá zamestnávateľ, ale sľúbila, že to odovzdá kompetentnému - takže paradoxne ja tlačím exekútora aby mi poslal exekučné oznámenie na zrážky. Aj o tých 162 Eurách, čo som im láskavo poslal cez účet zamestnanca som jej povedal - a neprotestovala.
misxo
13.03.12,15:26
viem presne na co tim myslis. ty to neber tak, ze tie peniaze ti stiahol exekutor. on dal iba na tvoje ucty nieco ako tarchu v suhrnnej sume 1800 eciek. cize tebe ked najblizsie pride na ten ucet nejaky peniaz tak sa to automaticky skasiruje na konto EX. pokial nemas na seba pisany ziadny majetok tak si relativne v suchu pretoze aj exekucia je premlcatelna. ale nieco som zapocul, ze podzlznost voci SP sa uz berie ako trestny cin. niesom si isty ale radsej si to over
draik
13.03.12,17:58
Začatá exekúcia sa nepremlčuje.