Miloš_Malejčík
11.03.12,16:23
Dobrý deň, som živnostník a budem zamestnávať 1 zamestnanca na TPP. Vediem si JÚ. Mám niekoľko otázok:
1. ako zaúčtujem nákup gastrolístkov a výdaj pre seba a ako pre zamestnanca?
2. ako sa zaúčtuje sociálny fond?

Vopred ďakujem za hodnotné odpovede, Miloš.
janula777
20.03.12,08:06
Ja účtujem takto: nákup lístkov účtujem pri nákupe ako neodčítateľnú položku, a služby spojené s dodávkou gastráčov ako réžiu. Na konci roka si interným dokladom znížim daňový základ podľa toho koľko lístkov som vydala napr. zamestnancovi 200ks x odpočítateľná položka, podľa toho aká je hodnota lístka x55%/ale maximálne 2,09€, to 55% zo stravného 5-12h t.j.3,80€x55%/, takže ak chcem môžem zamestnancovi prispieť až 2,09€ za lístok, potom znížim daňový základ 200ksx 2,09 418€.Čo sa týka teba ako živnostníka si môžeš dať do nákladov plnú sumu stravného,odporúčam kúpiť si lístky za 3,80€, taktiež ich odpisujem až na konci roka.
Čo sa týka sociálneho fondu, tvorí sa z úhrnu hrubých miezd vo výško 0,6%, tvorí sa najneskôr do konca januára nasledujúceho roka.
janula777
23.03.12,07:56
Ešte, by som dodala k tomu sociálnehu fondu, je to nákladová položka, keď ho vytvoríš dáš ho hneď do nákladov, jeho spotrebu si potom vedieš v knihe sociálneho fondu.
Na čo ho môžeš použiť si nájdeš v zákone o sociálnom fonde, ale najjednoduchšie je ho spotrebovať ako príspevok na stravné lístky zamestnanca ,nakoľko ostatné príspevky musíš dať zamestnancovi do výplaty a zaplatiť z nich odvody aj daň.
Andrea30
23.04.12,07:43
A prosím Vás keď použijeme sociálny fond na stravné lístky, v tom prípade sa neplatí daň a odvody? Čítam a počúvam rôzne názory ...
Ďakujem za Vaše postrehy!
Tweety
23.04.12,07:47
A prosím Vás keď použijeme sociálny fond na stravné lístky, v tom prípade sa neplatí daň a odvody? Čítam a počúvam rôzne názory ...
Ďakujem za Vaše postrehy!
Nie, ak ho použiješ na príspevok na zabepečenie stravovania, tak tento nepodlieha ani dani, ani odvodom.
Radka1982
25.04.12,06:47
Ahoj, k tejto téme mám jeden dotaz som SZČO, a zamestnávam na dohodu jedného ZC, mám povinnost tvorit soc.fond? Vediem JU. Ďakujem za rady.
janula777
25.04.12,09:23
Každý zamestnávateľ je povinný tvoriť sociálny fond, ak zamestnáva čo i len jedného zamestnanca na pracovný, resp. služobný pomer a bez ohľadu na to, či bol založený za účelom dosahovania zisku, alebo nie. V prípade pracovného resp. služobného pomeru nie je dôležité, či je dohodnutý na dobu určitú, neurčitú alebo či ide o hlavný alebo vedľajší pracovný pomer. Ak ale zamestnávateľ zamestnáva zamestnancov len na základe dohody, povinnosť tvorby sociálneho fondu sa na neho nevzťahuje. Fond vytvára len z hrubých miezd zamestnancov, ktorých zamestnáva na základe pracovnej zmluvy.
Radka1982
25.04.12,09:33
Ďakujem veľmi pekne
Andrea30
10.09.12,09:19
Prosím vás ľudkovia, akým spôsobom mám urobiť výdaj v pokladnici sociálneho fondu v JÚ, keď chcem prispieť na stravné lístky?
Výdavkovým PD alebo interným dokladom?
Ďakujem!!!
Mila123
10.09.12,09:21
peniaze na SF máte v hotovosti ? ak áno, tak iba pokladničným dokladom, ID sú n e p e ň a ž n é operácie......(odpisy, zápočty a i.)
tictac7
10.09.12,09:23
Prosím vás ľudkovia, akým spôsobom mám urobiť výdaj v pokladnici sociálneho fondu v JÚ, keď chcem prispieť na stravné lístky?
Výdavkovým PD alebo interným dokladom?
Ďakujem!!!

sociálny fond tvoríš ako príjem do pokladnice SF? To hádam nie.....
Andrea30
10.09.12,09:31
Dík, pre istotu ...
tibor1000
05.01.13,10:10
ahojte,prosim vas,ako sa správne v JU učtuje SF?
ja ho vediem v evidencii SF dalsi mesiac po zuctovani miez,napr. za 10/2012 19.11.2012,ked boli zuctovane mzdy
takto vediem evidenciu kazdy mesiac
k 31.12.2012 mam internym dokladom zauctovat tvorba SF? mam tam dat aj tvorbu SF za 12/2012?
dakujem vopred moc
tibor1000
17.01.13,21:04
ahojte,prosim vas,ako sa správne v JU učtuje SF?
ja ho vediem v evidencii SF dalsi mesiac po zuctovani miez,napr. za 10/2012 19.11.2012,ked boli zuctovane mzdy
takto vediem evidenciu kazdy mesiac
k 31.12.2012 mam internym dokladom zauctovat tvorba SF? mam tam dat aj tvorbu SF za 12/2012?
dakujem vopred mocposúvam prosím
junes
18.01.13,13:33
Mňa to tiež zaujíma, od marca chcem zamestnať pracovníka na TTP a neviem, ako začať - kedy vytvoriť sociálny fond - až na konci roka 2013 podľa hrubých miezd v uplynulom roku (?), alebo je potrebné ho tvoriť mesačne (?) , vytvoriť ho cez priebežné položky napr. z pokladne alebo z účtu (?) a potom ho rozpúšťať do spotreby po mesiacoch napr. vo forme príspevku na stravné (?). Čítala som si zákon o SF, ale nie je mi to jasné.

Mohol by to niekto napísať čo najviac "polopate" ?
Ďakujem
wirgi
18.01.13,15:18
SF sa tvorí každý mesiac z hrubej mzdy zamestnanca , evidenciu vedieš v knihe SF a finančné prostriedky môžeš mať v pokladnici už sa nemusia viesť na samostatnom b.ú.
Rasťo74
29.01.13,19:44
Ja by som mal tiež dotaz k tvorbe SF. Pokiaľ ho vediem osobitne na účte a každý mesiac tvorím 1% z hrubých miezd je to správne?
Ako by som mohol pomaly rozpúšťať SF ked mesačne mám zhruba 45€ ako tvorba SF a na účte mám dosť vysokú sumu ktorú som nerozpustil ku koncu roka ( dúfam, že to neni problém)
Mesačne kupujem gastro asi za 600€ z toho príspevok odo mna 330€ a 270€ zamestnanci ( keby som sumu za zamestnancov prispieval zo SF) a im by som zatiaľ nič nestrhával bolo by to správne?
Mám prispievať na ich časť /45%/ zo socialneho fondu celou sumou alebo len nejakou časťou napríklad 30% a 15% by platili zamestnanci.
Dakujem za rady.
zdena 100
19.02.13,07:51
Dobry den, chcela by som vas poziadat o radu. Je mozne zamestnancovi poskytnut zo socialneho fondu prispevok na stravovanie v jednej sume sumarne za rok, teda raz rocne?
Dakujem :)
Tweety
19.02.13,07:53
Dobry den, chcela by som vas poziadat o radu. Je mozne zamestnancovi poskytnut zo socialneho fondu prispevok na stravovanie v jednej sume sumarne za rok, teda raz rocne?
Dakujem :)Musíš zabezpečiť stravovanie podľa §152 ZP. Ak to nie je možné, poskytneš FP, ten sa poskytuje nielen zo SF. Pozor podlieha dani zo ZČ.
zdena 100
19.02.13,07:59
Dakujem, vsetko takto mam, len by som chcela vediet, ci je mozne vyplatit jednorazovo sumu zo socialneho fondu za cely rok, alebo je to povinne mesacne...
Tweety
19.02.13,08:01
Dakujem, vsetko takto mam, len by som chcela vediet, ci je mozne vyplatit jednorazovo sumu zo socialneho fondu za cely rok, alebo je to povinne mesacne...
Zamestnancovi SF nevyplácaš, ale fond použiješ na zaúčtovanie čerpania na SL.