Wibko
06.02.06,14:51
Podnikateľka si zmluvne s bankou vybavila na podnikateľ.účte možnosť ísť do mínusu 50000,- Sk. Nemáte niekto skúsenosť s takýmto niečím ?Môžem normálne účtovať v PD mínusovú banku ? Ja si myslím že môžem.Mám pravdu ? Ďakujem.
Edita
Zita5
06.02.06,13:56
Podnikateľka si zmluvne s bankou vybavila na podnikateľ.účte možnosť ísť do mínusu 50000,- Sk. Nemáte niekto skúsenosť s takýmto niečím ?Môžem normálne účtovať v PD mínusovú banku ? Ja si myslím že môžem.Mám pravdu ? Ďakujem.
Edita

Tu sa určite jedná o kontokorentný/ alebo kontokredit/ úver , účtuješ podľa výpisu aj napriek tomu , že máš mínusový zostatok . Mínusový zostatok Ti musí sedieť s BV .
Wibko
06.02.06,13:58
Ďakujem pekne, len som sa chcela utvrdiť.
mery356
06.02.06,14:06
Ide o kontokorentný úver ja som mala tento prípad minulý rok. Zostatok ti musí sedieť so zostatkom na výpise z banky ak je ten v mínuse tak musíš mať mínus aj v účtovníctve (peňažnom denníku - Banka).
pongo
06.02.06,21:09
Ja účtujem o kontokorente aj v podvojnom účt., je to v poriadku, zostatok musí byť mínusový.
andrej_rv
06.02.06,21:27
Ja účtujem o kontokorente aj v podvojnom účt., je to v poriadku, zostatok musí byť mínusový.Len na doplnenie - mínusové zostatky kontokoretných a iných bankových účtov s povoleným mínusovým zostatkom sa ku dňu uzávierky v súvahe uvádzajú na r. 114 medzi krátkodobé bankové úvery, v JÚ vo výkaze o majetku na r. 18 - úvery.
monspa
07.03.06,09:05
To znamená, že ku koncu roka v JÚ dám do výkazu o majetku a záväzkoch riadok účty v bankách 0,- Sk a na r. 18 sumu, ktorú sme "dlžni" banke?
Ľuba
07.03.06,09:13
Tak nejak, len este treba dat pozor, ci nemas viac uctov, v tom pripade das plusove zostatky do majetku (ucty v bankach) a minusove do zavazkov (uvery)
libus72
25.07.06,14:19
Len na doplnenie - mínusové zostatky kontokoretných a iných bankových účtov s povoleným mínusovým zostatkom sa ku dňu uzávierky v súvahe uvádzajú na r. 114 medzi krátkodobé bankové úvery, v JÚ vo výkaze o majetku na r. 18 - úvery.

Nechápem, aj ja mám ku dňu 30.6 na BU mínusový zostatok, lebo máme kontokorent, ste písali všetci že to je ok...ale ako potom mám dať v súvahe na r. 114 KD BÚv ten mínusový zostatok keď o kontokorente neúčtujem, inak by som nemala na bankovom účte mínus??? a potrebujem teraz zostaviť súvahu k 30.6.2006,zatiaľ mi to vyhadzuje na r. 058 - účty v bankách mínusový zostatok, to je v poriadku? môže tak byť v Súvahe mínus alebo mám nejako zaúčtovať ten kontokorent a potom bude na účte plus a r. 114 bude vyplnený? ak áno ako sa to potom zaúčtuje v PÚ???
prosím o pomoc, musím odovzdať súvahu aj VZaS do konca mesiaca!!!!
Ďakujeeem:confused:
elPi
25.07.06,14:38
Interným dokladom preúčtuješ mínusový zostatok z 221 na 231.
Vsjo.
Paula
25.07.06,14:41
Interným dokladom preúčtuješ mínusový zostatok z 221 na 231.
Vsjo.

Tiež tak robím, soft mi nevezme do závierky mínus v banke (ani v pokladni).
libus72
26.07.06,06:42
Tiež tak robím, soft mi nevezme do závierky mínus v banke (ani v pokladni).

A to iba tak? zostatok čo je v banke mínus 30tis. preúčtujem s plusom na 221/231? a to je všetko? a kedy to mám robiť? iba vtedy keď k danému dátumu potrebujem zostaviť súvahu a na účte je mínus? alebo nejako pravidelnejšie???lebo predtým moja predchodkyňa vôbec o tom neúčtovala na 231, ani keď sme získali ten kontokorent....
elPi
26.07.06,09:06
Áno, iba tak. Ja to robím len k dátumu uzávierky, resp. mesačne, ak je na konci mesiaca stav banky mínusový. A keď sa vrátim do plusu, zaúčtujem pôvodný zápis opačne.
Samotné získanie kontokorentu, (vlastne prísľub, či možnosť čerpať KTK úver) nie je predmetom účtovania. Dúležitý je ten stav na bankovom účte a moment, kedy Vás vlastne banka začína úverovať.