Maťo*
11.03.12,21:27
Dobrý deň, dostal som zo súdu výzvu aby som do 7 dní uviedol presnú adresu môjho priameho príbuzného. Potreboval by som vedieť, či sa to, že nemusí rodinný príslušnik na súde svedčiť proti členovi rodiny dá uplatniť aj v takomto prípade. Ak áno tak môžte mi prosím uviesť konkrétny zákon? Ďakujem pekne
buchač
11.03.12,21:21
Dobrý deň, dostal som zo súdu výzvu aby som do 7 dní uviedol presnú adresu môjho priameho príbuzného. Potreboval by som vedieť, či sa to, že nemusí rodinný príslušnik na súde svedčiť proti členovi rodiny dá uplatniť aj v takomto prípade. Ak áno tak môžte mi prosím uviesť konkrétny zákon? Ďakujem pekne

Viď....



Neuvádzate či ste boli predvolaný ako svedok v civilnom konaní alebo v trestnom konaní. V prípade ak ide o civilné konanie v zmysle § 126 ods. 1 z.č. 99/1963 Zb. Občianskeho súdneho poriadku (ďalej iba OSP) je každá fyzická osoba povinná ustanoviť sa na predvolanie na súd a vypovedať ako svedok, pričom musí vypovedať pravdu a nič nezamlčovať. Výpoveď môžete odoprieť len vtedy, keby ste ňou spôsobili nebezpečenstvo trestného stíhania sebe alebo blízkym osobám; o dôvodnosti odopretia výpovede rozhoduje súd. Svedok môže odoprieť výpoveď aj vtedy, ak by výpoveďou porušil spovedné tajomstvo alebo tajomstvo informácie, ktorá mu bola zverená ako osobe poverenej pastoračnou starostlivosťou ústne alebo písomne pod podmienkou zachovať mlčanlivosť.

Svedok musí byť v zmysle § 126 ods. 2 OSP poučený o význame svedeckej výpovede, o jeho právach a povinnostiach a o trestných následkoch krivej výpovede.

V zmysle § 139 ods. 1 OSP máte ako svedok právo na náhradu hotových výdavkov a ušlého zárobku (svedočné). Toto právo zaniká, ak sa neuplatní do troch dní od výsluchu alebo odo dňa, keď bolo svedkovi oznámené, že k výsluchu nedôjde. O tom Vás musí súd ako svedka poučiť.

Pokiaľ ide o trestné konanie, ste v zmysle § 127 ods. 1 Trestného poriadku (ďalej len TP) povinný dostaviť sa na predvolanie súdu a vypovedať ako svedok o tom, čo je Vám známe o trestnom čine a o páchateľovi alebo o okolnostiach dôležitých pre trestné konanie.

Svedok, ktorý bol riadne predvolaný a bez dostatočného ospravedlnenia sa k úkonu neustanoví, môže byť predvedený a ak sú na to splnené podmienky môže byť svedok zabezpečený spôsobom uvedeným v § 88 TP.

V prípade nedostavenia sa svedka na súd (bez ospravedlnenia) môže súd požiadať o predvedenie alebo zabezpečenie svedka útvar Policajného zboru.

V zmysle § 130 ods. 1 TP právo odoprieť výpoveď ako svedok má príbuzný obvineného v priamom rade, jeho súrodenec, osvojiteľ, osvojenec, manžel a druh. Ak je obvinených viac a svedok je v uvedenom pomere len k niektorému z nich, má právo odoprieť výpoveď ohľadne iných obvinených len vtedy, keď nemožno oddeliť výpoveď, ktorá sa ich týka, od výpovede týkajúcej sa obvineného, s ktorým je svedok v tomto pomere.

Podľa § 130 ods. 2 TP je svedok oprávnený odoprieť vypovedať, ak by výpoveďou spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania sebe, svojmu príbuznému v priamom rade, svojmu súrodencovi, osvojiteľovi, osvojencovi, manželovi alebo druhovi, alebo iným osobám v rodinnom alebo obdobnom pomere, ktorých ujmu by právom pociťoval ako vlastnú ujmu. Svedok je oprávnený odoprieť vypovedať aj vtedy, ak by výpoveďou porušil spovedné tajomstvo alebo tajomstvo informácie, ktorá mu bola zverená ústne alebo písomne pod podmienkou mlčanlivosti ako osobe poverenej pastoračnou starostlivosťou.

Aj v trestnom konaní má svedok v zmysle § 140 ods. 1 TP nárok na náhradu nevyhnutných výdavkov a ušlej mzdy za prácu alebo iného preukázateľného ušlého príjmu. Nárok zaniká, ak ho svedok neuplatní do troch dní po svojom výsluchu, alebo po tom, ako mu bolo oznámené, že k výsluchu nedôjde, alebo ak ho nevyčísli do 15 dní od uplatnenia nároku.


http://moje.hnonline.sk/node/3019
Maťo*
11.03.12,21:29
Ďakujem za Vašu reakciu ale nie som si isty ci som sa vyššie uplne spravne vyjadril. Nebol som nikde predvolaný, sud mi len poslal vyzvu na uvedenie adresy mojho pribuzneho kedze je nezastihnutelny a nemoze si prebrat sudnu zasielku. Mozem neposkytnut informaciu? Na ktory zakon sa mozem odvolat?
avalik
11.03.12,21:45
Ďakujem za Vašu reakciu ale nie som si isty ci som sa vyššie uplne spravne vyjadril. Nebol som nikde predvolaný, sud mi len poslal vyzvu na uvedenie adresy mojho pribuzneho kedze je nezastihnutelny a nemoze si prebrat sudnu zasielku. Mozem neposkytnut informaciu? Na ktory zakon sa mozem odvolat?

asi by bolo dobre poskytnut tuto informaciu ak nou disponujes a si v kontakte s pribuznym. Ak nie, sud adresu zisti inym sposobom alebo urci opatrovnika - ten preberie zasielku urcenu tvojmu pribuznemu. ak sa tvoj pribuzny neodvola v zakonom stanovenej lehote (v pripade, ze je to mozne) dane rozhodnutie/platobny rozkaz/rozsudok nadobudne pravoplatnost.
mattto
12.03.12,14:18
asi by bolo dobre poskytnut tuto informaciu ak nou disponujes a si v kontakte s pribuznym. Ak nie, sud adresu zisti inym sposobom alebo urci opatrovnika - ten preberie zasielku urcenu tvojmu pribuznemu. ak sa tvoj pribuzny neodvola v zakonom stanovenej lehote (v pripade, ze je to mozne) dane rozhodnutie/platobny rozkaz/rozsudok nadobudne pravoplatnost.

v rozkazných konaniach (platobný rozkaz) nie je možné náhradné doručenie ani ustanovenie opatrovníka na doručovanie.

k zadávateľovi: súd bežne kontaktuje rodinných príslušníkov, aby poskytli informácie o členoch rodiny. Každé konanie je upravené procesným predpisom, trestné konanie - trestným poriadkom zák.č. 301/2005 Z.z., civilné konanie - občianskym súdnym poriadkom zák. č. 99/1963 Zb., správne konanie - z. o správnom konaní zák. č. 71/1967 Zb., pokiaľ nie je upravené špec. zákonom