selena
13.09.04,13:32
Ak firma vznikla v auguste, tiez musi mat spravenu inventarizaciu pokladne 4 krat do roka? Alebo staci napr. 2krat?
Lenočka
13.09.04,11:47
V zákone o účtovnictve sa píše, že účtovná jednotka musí inventarizovať najmenej 4 x za účtovné obdobie. Takže ja by som spravila 4 inventarizácie.
selena
13.09.04,11:56
Asi to tak bude. Len sa mi z da trocha z cesty, ak napr. firma vznikla v decembri a musi v ramci mesiaca 4 x inventarizovat pokladnu + ak ma 3 valutove tak aj tie. Ale zakon je tabu. Radsej viac ako menej :)
Katty
13.09.04,12:44
...účtovným obdobím je kalendárny alebo hospodársky rok, preto si myslím že fy ktorá vznikne napr. v decembri nemusí 4 x inventarizovať... podľa mňa stačí ak inventarizácie pokladní rozvrhne pomerne k roku.
Milka
13.09.04,18:52
Tiež si myslím, že inventarizácia pokladne 4x sa ráta za celý kalendárny resp.účtovný rok. Taktiež môže byť urobená inventarizácia k hociktorému dňu každého štvrťroka, len v poslednom štvrťroku k 31.12.
Lenočka
14.09.04,07:30
Áno aj podľa mňa je blbosť robiť 4 invent. od augusta do decembra, ale musíme výchádzať zo zákona a ten píše 4x za účtovné obdobie, a ich účtovné obdobie je od 8.-12.
Martinková
14.09.04,08:18
Ja by som 4x inventuru uz nerobila. Ja osobne robim inventuru kazdy štvrtrok.
Urob koncom septembra a potom decembri. Zakony treba dodrziavat, ale robit od augusta do decembra 4x inventuru je podla mna tiez blbost a este ,ked mas take pohyby ako napr. postovne , nejaka spotreba sem-tam vyber do pokladne a nemas velky zostatok - vobec by ma to netrapilo.
Betka
Diplomantka
01.04.05,06:07
Uvažujem o podnikaní a zatiaľ len zbieram skúsenosti. Čo to vlastne je inventarizácia pokladne a čo by mala obsahovať? Je na to nejaké predpísané tlačivo? Alebo sa tieto zápisy robia do nejakej knihy? Mohol by mi niekto e-mailom alebo faxom poslať nejakú ukážku ako to vlastne vyzerá?
anka1
01.04.05,06:38
Uvažujem o podnikaní a zatiaľ len zbieram skúsenosti. Čo to vlastne je inventarizácia pokladne a čo by mala obsahovať? Je na to nejaké predpísané tlačivo? Alebo sa tieto zápisy robia do nejakej knihy? Mohol by mi niekto e-mailom alebo faxom poslať nejakú ukážku ako to vlastne vyzerá?
Ahoj Diplomantka, posielam Ti vzor ako to robím ja.
Diplomantka
01.04.05,06:57
Ďakujem pekne. Vyzerá to teda jednoducho. Čakala som niečo ďaleko viac komplikované. Ešte raz dík.
Lentilka
04.04.05,19:07
Aký spôsob, prosím Vás uvádzate do zisťovania skutočných stavov pri inventarizácii pokladne?
tonkat
04.04.05,19:18
Aký spôsob, prosím Vás uvádzate do zisťovania skutočných stavov pri inventarizácii pokladne?
ja tam píšem prepočítaním, resp. fyzickým prepočítaním. Veď tie peniaze sa musia (mali by sa) doslova spočítať.
Janka6685
09.12.05,14:46
Zrejme som tú inventarizáciu nepochopila, lebo sa mi zdá nelogická. Veď z pokladne sa peniaze vyberajú, tak nikdy sa nebude rovnať to, čo je v pokladničnej knihe a to, čo je pri inventarizácii v pokladni. Môžete mi to, prosím, vysvetliť, ako tá inventarizácia funguje?

Ďakujem
renča1
09.12.05,14:54
Robí sa kvartálne vždy k poslednému dňu. Stav peňazí v pokladne by "mal" sedieť s účtovným stavom.
Jana Acsová
09.12.05,14:56
Zrejme som tú inventarizáciu nepochopila, lebo sa mi zdá nelogická. Veď z pokladne sa peniaze vyberajú, tak nikdy sa nebude rovnať to, čo je v pokladničnej knihe a to, čo je pri inventarizácii v pokladni. Môžete mi to, prosím, vysvetliť, ako tá inventarizácia funguje?

ĎakujemKaždý deň (hodina, sekunda) by mal byť zaznačený v pokladničnej knihe. V pokladničnej knihe evidujeme príjem, výdaj a zostatok pokladničnej hotovosti. Inventarizáciou spočítame fyzicky hotovosť a porovnáme na zostatok v pokladničnej knihe. Ak je pokladničná kniha vedená úplne, t.j. mám zaevidované všetky pokladničné doklady a to príjmové a výdavkové (tento stav okrem iného musí súhlasiť aj na účtovný stav - v JÚ na peňažný denník), stav pokladničnej hotovosti zistený prepočítaním (bankovky, mince) by mal byť totožný s účtovným stavom. Ak nie, rozdiel je schodok (manko) alebo prebytok.

Fyzický stav bankoviek a mincí však musí byť zisťovaný tak, aby mohol byť porovnaný na ten istý dátum v účtovníctve a operatívnej evidencii - pokladničnej knihe.
Janka6685
09.12.05,14:58
Robí sa kvartálne vždy k poslednému dňu. Stav peňazí v pokladne by "mal" sedieť s účtovným stavom.

Ešte stále tomu nerozumiem, lebo mne to vychádza takto: za kontrolovaný štvrťrok je tržba v pokladničnej knihe dajme tomu 200 000,- Sk. Ja sa pozriem, koľko je mincí a papierových v pokladni napr. 31. 12. a keďže sa z pokladne vyberalo, tak tam nemôže byť to, čo je v knihe.
Jana Acsová
09.12.05,14:59
Janka skúste predchádzajúci príspevok.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Janka6685
09.12.05,15:00
AVO, skôr si stihla odpovedať ako ja zadať ďalšiu otázku. Takže ak vyberiem peniaze z pokladne, tak to do tej pokladne musím aj naťukať a následne zaevidovať?
Jana Acsová
09.12.05,15:07
AVO, skôr si stihla odpovedať ako ja zadať ďalšiu otázku. Takže ak vyberiem peniaze z pokladne, tak to do tej pokladne musím aj naťukať a následne zaevidovať?Pravdaže. Skúste si predstaviť takýto stav:

Zverí vám šef na začiatku obdobia 100000 Sk. Budete za hotovosť hmotne zodpovedná. Príde zamestnanec a vy mu vydáte z pokladne 20000 Sk. Čo sa stane? Ubudne vám hotovosť. Ak by ste ju nezaevidovali, stále by bol zostatok "akože" v pokladni 100000 Sk. Keby ste fyzicky spočítali pokladňu, mali by ste tam len 80000 Sk. Došlo by k schodku ... ktorý by od vás mohli vymáhať ... ale nemuseli byhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif v prípade, že si výdaj 20000 Sk zaevidujete a tým pádom bude každý vedieť, že v pokladni práve v tej chvíli nemáte mať 100 tis. Sk ale iba 80 tis. Sk.
Janka6685
09.12.05,15:10
Pravdaže. Skúste si predstaviť takýto stav:

Zverí vám šef na začiatku obdobia 100000 Sk. Budete za hotovosť hmotne zodpovedná. Príde zamestnanec a vy mu vydáte z pokladne 20000 Sk. Čo sa stane? Ubudne vám hotovosť. Ak by ste ju nezaevidovali, stále by bol zostatok "akože" v pokladni 100000 Sk. Keby ste fyzicky spočítali pokladňu, mali by ste tam len 80000 Sk. Došlo by k schodku ... ktorý by od vás mohli vymáhať ... ale nemuseli byhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif v prípade, že si výdaj 20000 Sk zaevidujete a tým pádom bude každý vedieť, že v pokladni práve v tej chvíli nemáte mať 100 tis. Sk ale iba 80 tis. Sk.

Výber z pokladne je evidovaný, ale v zvláštnom zošite. Neťuká sa to do pokladne ako výdaj, ani to nie je zapísane v pokladničnej knihe. Robí sa to takto zle? Každý výber robí majiteľ a dáva tam podpis. Je to SZČO.
Jana Acsová
09.12.05,15:15
Výber z pokladne je evidovaný, ale v zvláštnom zošite. Neťuká sa to do pokladne ako výdaj, ani to nie je zapísane v pokladničnej knihe. Robí sa to takto zle? Každý výber robí majiteľ a dáva tam podpis. Je to SZČO.Janka musíte si uvedomiť, že všetko, čím evidujete príjem a výdaj hotovosti je vašou "operatívnou účtovnou evidenciou", ktorá sa premietne do účtovníctva vtedy, keď nahráte všetky doklady. Bolo by dobré, keby ste v zošite uvádzali základné údaje:
- dátum,
- komu ste peniaze vydali,
- prečo, načo ste peniaze vydali,
- čiastka príjmu plusom,
- čiastka výdaja mínusom,
- aktuálny zostatok pokladničnej hotovosti.

Takto si zistíte aktuálny stav, ktorý máte mať. Keď sa nahrajú všetky doklady do účtovníctva, v jednotlivých dňoch by vám mal súhlasiť údaj zostatku v zošite na údaj zostatku v účtovníctve.

Fyzické spočítanie môžete robiť hocikedy a vyhodnotenie inventúry urobiť vtedy, keď budú nahraté všetky účtovné doklady. Nemusí to byť v jeden deň nahraté. Musí to byť však na jeden deň porovnávané. Napríklad nemôžete fyzicky prepočítať pokladňu napríklad dnes t.j. 9. 12. 2005 a porovnávať ju na účtovný stav (alebo váš zošit) na zostatok napríklad zo dňa 30. 11. 2005. Vždy to musia byť údaje z toho istého dňa.
Janka6685
09.12.05,15:19
Janka musíte si uvedomiť, že všetko, čím evidujete príjem a výdaj hotovosti je vašou "operatívnou účtovnou evidenciou", ktorá sa premietne do účtovníctva vtedy, keď nahráte všetky doklady. Bolo by dobré, keby ste v zošite uvádzali základné údaje:
- dátum,
- komu ste peniaze vydali,
- prečo, načo ste peniaze vydali,
- čiastka príjmu plusom,
- čiastka výdaja mínusom,
- aktuálny zostatok pokladničnej hotovosti.

Takto si zistíte aktuálny stav, ktorý máte mať. Keď sa nahrajú všetky doklady do účtovníctva, v jednotlivých dňoch by vám mal súhlasiť údaj zostatku v zošite na údaj zostatku v účtovníctve.

Fyzické spočítanie môžete robiť hocikedy a vyhodnotenie inventúry urobiť vtedy, keď budú nahraté všetky účtovné doklady. Nemusí to byť v jeden deň nahraté. Musí to byť však na jeden deň porovnávané. Napríklad nemôžete fyzicky prepočítať pokladňu napríklad dnes t.j. 9. 12. 2005 a porovnávať ju na účtovný stav (alebo váš zošit) na zostatok napríklad zo dňa 30. 11. 2005. Vždy to musia byť údaje z toho istého dňa.

To je mi jasné. Takže to robíme dobre? Teda v nejakom zvláštnom zošite budem viesť, koľko, kedy, kto a načo vybral peniaze a to budem porovnávať?
Jana Acsová
09.12.05,15:21
To je mi jasné. Takže to robíme dobre? Teda v nejakom zvláštnom zošite budem viesť, koľko, kedy, kto a načo vybral peniaze a to budem porovnávať?To je iba operatívna evidencia, myslím si, že hádam aj účtovníctvo robítehttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif a to jednoduché. Aj v tomto účtovníctve je vedený účtovný stav, takže celkové porovnanie by malo byť:
fyzický stav bankoviek a mincí zistený prepočítaním=zostatok v zošite=zostatok v účtovníctve
Vtedy to bude výsledok inventúry "BEZ ROZDIELU".
Janka6685
09.12.05,15:23
To je iba operatívna evidencia, myslím si, že hádam aj účtovníctvo robítehttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif a to jednoduché. Aj v tomto účtovníctve je vedený účtovný stav, takže celkové porovnanie by malo byť:
fyzický stav bankoviek a mincí zistený prepočítaním=zostatok v zošite=zostatok v účtovníctve
Vtedy to bude výsledok inventúry "BEZ ROZDIELU".

No, takto to robíme. Takže nemusí sa manuálne ťukať do pokladne výdaj?
Jana Acsová
09.12.05,15:23
No, takto to robíme. Takže nemusí sa manuálne ťukať do pokladne výdaj?Janka čo tým myslíte? Nahrávanie pokladničnej knihy v softvéri?
Janka6685
09.12.05,15:32
Janka čo tým myslíte? Nahrávanie pokladničnej knihy v softvéri?

Nie, myslela som Elektronickú Registračnú Pokladňu. Či sa tam majú evidovať aj výdaje. Lebo klasicky sa do nej naťuká príjem za poskytnutie služby, keď zákazník za túto službu zaplatí. Ale ja som sa zľakla, či sa tam náhodou nemajú ťukať aj výdaje, teda to, čo si podnikateľ zoberie z pokladne, keď chce peniaze použiť, alebo keď nechce, aby v pokladni ostalo veľa peňazí, aby ich napr. nikto neoprávnený nevzal.
Jana Acsová
09.12.05,15:40
Nie, myslela som Elektronickú Registračnú Pokladňu. Či sa tam majú evidovať aj výdaje. Lebo klasicky sa do nej naťuká príjem za poskytnutie služby, keď zákazník za túto službu zaplatí. Ale ja som sa zľakla, či sa tam náhodou nemajú ťukať aj výdaje, teda to, čo si podnikateľ zoberie z pokladne, keď chce peniaze použiť, alebo keď nechce, aby v pokladni ostalo veľa peňazí, aby ich napr. nikto neoprávnený nevzal.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifElektronická registračná pokladňa slúži v zmysle vyhlášky na evidenciu tržieb - príjmov. Celá táto téma sa netýka ERP ako takých, ale všeobecne evidencie pokladničnej hotovosti. T.j. zrejme tržbu z ERP následne prijímate do pokladne nazvem to "centrálnej". Môžete mať predsa aj desať registračných pokladní, denne robíte ich uzávierku a prijímate hotovosť do spomínanej centrálnej pokladne. Máme na mysli v celej téme túto centrálnu pokladňu.

ERP má predsa len osobitný režimhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif, povinnosť denných a mesačných uzávierok. Slúžia na kontrolu tržieb a kontrolu odvodov "predavačiek" pri skončení smeny a dňa. Tržbu zrejme odvádzajú na "jedno miesto" - centrálnu pokladňu. Túto pokladňu evidujeme tak, ako som s vami rozoberala.
Janka6685
09.12.05,15:47
http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifElektronická registračná pokladňa slúži v zmysle vyhlášky na evidenciu tržieb - príjmov. Celá táto téma sa netýka ERP ako takých, ale všeobecne evidencie pokladničnej hotovosti. T.j. zrejme tržbu z ERP následne prijímate do pokladne nazvem to "centrálnej". Môžete mať predsa aj desať registračných pokladní, denne robíte ich uzávierku a prijímate hotovosť do spomínanej centrálnej pokladne. Máme na mysli v celej téme túto centrálnu pokladňu.

ERP má predsa len osobitný režimhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif, povinnosť denných a mesačných uzávierok. Slúžia na kontrolu tržieb a kontrolu odvodov "predavačiek" pri skončení smeny a dňa. Tržbu zrejme odvádzajú na "jedno miesto" - centrálnu pokladňu. Túto pokladňu evidujeme tak, ako som s vami rozoberala.

To som si aj myslela, len v jednej chvíli ma napadla táto blbosť. Ale už mám toho dosť a prejavuje sa to aj na mojom rozmýšľaní.

Ďakujem za trpezlovosť a objasnenie situácie.:)

Krásny veekend.:)
AGRO
09.12.05,18:00
Inv. pokladne sa robí 4x do roka aj v jednoduchom účtovníctve?
Lubica3
09.12.05,18:30
Áno, v tomto zákon nerozlišuje o aké účto ide. Najlepšie k poslednému dňu v kvartáli vytlačiť papier o stave hotovosti a súhlase so stavom zaúčtovaným.
yoky
03.03.10,19:10
Som SZCO a vediem si JU. Inventarizaciu hotovostnej pokladne si robim 4x rocne. Okrem toho si vsak vediem aj Ceninovu pokladnu na ktorej si vediem stravne listky a aj Valutovu pokladnu, na ktorej vsak za cele obdobie nebol ziadny pohyb. Je potrebne robit inventarizacie aj tychto pokladni?
Dakujem za radu uz vopred..
sybila3
23.03.12,22:17
aj mňa by zaujímalo či mám inventarizovať pokladňu s nulovou hodnotou? dík
ajuska86
23.10.13,11:37
dobrý deň, chcela by som sa spýtať či stále platí, že inventarizácia pokladne sa robí najmenej 4x do roka? viem, že sa hovorilo, že sa to má meniť ale neviem, aká je vlastne situácia teraz.

Ďakujem za odpoveď.
Tweety
23.10.13,11:39
Hovorilo? Stále platí pôvodný Zákon o účtovníctve, ktorý to ukladá.