thorheimdall666
12.03.12,06:51
Dobry den.

Chcem sa opytat ohladom dalsieho postupu v mojom probleme. Som v nefunkcnom manzelstve, hlboky dlhorocny citovy a vztahovy rozvrat. Odisiel som od manzelky a byvam naspat u rodicov. Mame spolu dceru, ktora ma 3 roky, je u matky, ja ju chodievam navstevovat, a beriem si ju cez vikendy. Vzhladom na manzelkine zamestnanie a to ze ostala sama tak okrem mna pomaha aj moja rodina, chodi ju strazit alebo ju nosi k nam ked manzelka nemoze ju zobrat zo skolky atd. Bavili sme sa o rozvode, manzelka je povodne z ineho mesta. Byva v meste v prenajme, kde po mojom odchode zostala sama. Povodne sme mali byt dohodnuti, ze ja budem sa starat o malu a budem s nou ako predtym, len nebudem partnersky a fyzicky s manzelkou. Vsetko by klapalo keby si nepostavila hlavu, ze ona to tu nevydrzi samotu a ze musi odist prec. Rodicov ma v zahranici a ti ju tam volaju, samozrejme aj s malou. A teraz sa chce cim skor rozviest, aby mohla vycestovat a nebralo sa to ako unos. Lenze ja s malou chcem byt a nezmierim sa s tym vidiet ju neviem kedy..........raz, dvakrat za rok.....mozno. Nechcem sa s nou odcudzit ale nemienim sa ani vratit do toho pekla k manzelke, viete prosim nejake rady alebo postupy co robit aby som mohol byt s malou, respektive aby zostala na Slovensku? Viem ze mozem natahovat rozvod, a viem ze mozem ziadat malu aj do svojej opatery, ale nechcel by som zajst do extremov, aj kvoli malej aj kvoli zbytocnym emociam, a nemam srdce ani malu zobrat matke, ako mama je dobra, len proste nedokazem malu ani len tak nechat ist prec............viem ze som to rozpisal trosku komplikovane ale vopred dakujem za Vase rady ako mam postupovat....
GabiZ
12.03.12,07:12
Všetko bude záležať od dohody medzi vami dvoma. Únosu by sa dopustila aj vtedy, ak by ste boli rozvedení, dieťa by bolo zverené do jej starostlivosti a do zahraničia by s dieťaťom odišla bez vášho súhlasu. Takže čo sa týka rozvodu, podstatné bude, ako budú súdom určené rodičovské práva a povinnosti. V tomto prípade platí, pokiaľ ide o súhlas otca s odcestovaním dieťaťa s matkou do zahraničia, túto otázku upravuje zákon o rodine, podľa ktorého ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd.
Ono v tomto prípade je to komplikované, pretože vy sa nebránite súhlas matke dať, ale na druhej strane musíte počítať s tým, že matka s dcérou nebude zrejme chodiť na Slovensko každý mesiac. Preto je potrebné dohodnúť sa na takomto stretávaní, aby bolo aj v prospech dcéry, aby sa neodcudzila jednému z rodičov. Ak sa nedohodnete, ako bolo spomenuté, rozhodne o tom súd.
thorheimdall666
12.03.12,07:32
chapem, asi to nakoniec bude musiet skoncit sudom, lebo ja do zahranicia kazdy mesiac vycestovat a prist s nou na SK nemozem, a ona tu tiez tym padom asi kazdy mesiac nebude....
JANA LC
12.03.12,08:57
Podobný problém riešili moji známi, ale ako starí rodičia. Ich syn sa rozviedol, babka si vybudovala veľmi hlboký vzťah k vnukovi /tiež bol malý, chodil len do škôlky/, a nevesta sa rozhodla odísť ku rodičom , do zahraničia aj so synom. Babka bola veľmi proti, toto bolo jediné vnúča, bola na neho citovo naviazaná, lebo jej muž /starý otec/ od nej odišiel. Ten nebol proti, mal vnuka veľmi rád, ale si pomyslel, že v zahraničí ho čaká lepšia budúcnosť.
Musel sa zmieriť s tým, že vnuka bude vídavať menej.
Čas prešiel, vnuk sa má v zahraničí super, jeho otec si založil na Slovensku novú rodinu, má dcérku, teda babka má vnučku..., všetci sú spokojní, aj keď prvorodeného vnuka vídajú pomenej.

Môj názor:
ak je matka dobrá a starostlivá, dieťa - výchova patrí jej. Keď sa jej rozpadol vzťah a rodičov má v zahraničí, ktorí ju tam volajú, mali by Ste jej to dovoliť.
Záleží aj na tom, ako je vaša ex na tom finančne, či má dobrú prácu... Ak býva v prenajatom byte, tak ju zahraničie asi láka aj za prácou...
Čas všetko vyrieši, ak Ste odišli od manželky, určite máte v pláne si založiť novú rodinu, ďalšie deti...
Ak dlho trvá rozvod, naťahovanie rodičov, trpia deti...
V dnešnej dobe komunikácie cez internet, webovú kameru...
Dnes je na Slovensku ťažko, a čo keď Vaša dcérka po štúdiu odíde bývať do zahraničia, a aj tak sa s tým budete musieť raz zmieriť?
Ako hovorím, je to citlivá téma, treba viac myslieť, čo je dobré pre to dieťa, vlastné pocity treba bokom.
thorheimdall666
12.03.12,09:33
ja chapem, zvazujem obe varianty, len sa obavam toho, ze keby som to aj ja nejak zniesol hoci by to bolo tazke, tak by sa mala so mnou odcudzila a co potom ked ju stretnem po roku, alebo neviem kedy. Ja viem ze kamery existuju, ale dieta potrebuje aj otca, je vnimava, pochopila by to......na druhej strane chapem ze ja som odisiel, druhu rodinu zatial neplanujem potrebujem hlavne zrovnat hlavu a myslienky, len viem ze v tomto vztahu uz byt neviem......ostatne sa ukaze........aj ked teda dakujem za rady, viem ze toto je Porada a pytal som sa z pravneho a praktickeho hladiska, pocity a city budu vzdy komplikovane pri rozvodoch a pri detoch.......dakujem pekne
Mária27
12.03.12,12:17
Dieťa ešte nechodí do školy, nebude taký problém požiadať o striedavú starostlivosť. Ak sa ti má kto o dieťa postarať, môžeś ho mať napr. tri mesiace ty a tri ona. Dieťa si tak zachová vzťah k obom rodinám aj krajinám. Keď bude väčšie, môže sa samo rozhodnúť, ale už tak rýchle nezabudne na tú druhú stranu.
arizona
12.03.12,14:58
Ja mam znamu, co sa vydala za Taliana. Z prveho manzelstva ma dieta. V Taliansku maju velky dom,jej druhy manzel tam ma velku firmu,su zabezpeceni,ale prestahovat nastalo sa tam nemozu,lebo otec jej prveho dietata nechce dat suhlas na to,aby jeho dcera zila v cudzine...
Podrobnosti nepoznam,ale skus sa spytat niekde na socialke na podrobnosti,mozno budu vediet poradit blizsie.