angelaanakonda
12.03.12,09:10
Dobrý deň, už som sa na to pýtala aj v inej téme, ale keďže zatiaľ nik neodpovedal, skúsim to takto, takže problém nasledovný:
došla nám vo februári faktúra ešte za november, tak sa chcem opýtať, či ju mám riadne zaúčtovať ešte do minulého roku, alebo cez ID ako nevyfakturovanú dodávku a v novom roku ako faktúru, a dph uplatniť za február? Ešte doplním, že je to "zatúlaná" faktúra, nakoľko k nám nedošla, ale dodávateľ ju vraj poslal ešte v decembri a v januári nám na ňu vystavila aj upomienku.
A ešte ma tak napadlo, čo by sa stalo, keby som ju zaúčtovala do minulého roku bez uplatnenia dph, čo s tou dph-čkou?
Tweety
12.03.12,08:14
Dobrý deň, už som sa na to pýtala aj v inej téme, ale keďže zatiaľ nik neodpovedal, skúsim to takto, takže problém nasledovný:
došla nám vo februári faktúra ešte za november, tak sa chcem opýtať, či ju mám riadne zaúčtovať ešte do minulého roku, alebo cez ID ako nevyfakturovanú dodávku a v novom roku ako faktúru, a dph uplatniť za február? Ešte doplním, že je to "zatúlaná" faktúra, nakoľko k nám nedošla, ale dodávateľ ju vraj poslal ešte v decembri a v januári nám na ňu vystavila aj upomienku.
A ešte ma tak napadlo, čo by sa stalo, keby som ju zaúčtovala do minulého roku bez uplatnenia dph, čo s tou dph-čkou?

Zaúčtuj do mesiaca, v ktorom prišla. Dph si môžeš uplatniť tiež najskôr až v mesiaci doručenia. Náklady cez ID v dec. Neuplatnená dph je nedaň. nákladom.
m.hladka
12.03.12,08:20
Ja by som to riešila takto, ak ešte nie je uzavretý rok:
v roku 2011 sumu na 5.../326
a v roku 2012 sumu 326/321 a 343/321 s poznámkou, kedy sa našla
a tu si uplatníš DPH.
Silkov
24.04.12,16:35
Platca mesačného DPH si teraz podáva DPH za 032012, ale našiel doklad z 022012 - môže si uplatníť DPH z 022012 v 032012? Ide o VOZD konkrétne PHL.
Tweety
24.04.12,16:35
Platca mesačného DPH si teraz podáva DPH za 032012, ale našiel doklad z 022012 - môže si uplatníť DPH z 022012 v 032012? Ide o VOZD konkrétne PHL.
ÁNo, môže.
Silkov
24.04.12,17:11
Prakticky: Ako mám zaúčtovať neuplatnený VPD z 022012 pre uplatnenie DPH v 032012?
eva1954
24.05.12,11:30
Mne sa stal prípad, keď som zabudla uplatniť DPH z lízingu za jeden mesiac . Môžem to urobiť aj v nasledujúcom mesiaci. Ďakujem za odpoveď
Tweety
24.05.12,11:36
Mne sa stal prípad, keď som zabudla uplatniť DPH z lízingu za jeden mesiac . Môžem to urobiť aj v nasledujúcom mesiaci. Ďakujem za odpoveď
Áno, môžeš to uplatniť ešte aj v poslednom mesiaci roka.
§51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

(3) Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odseku 2 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.

(4) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.