Iulius
12.03.12,12:32
Ahoj, nie som si celkom istý s postupom a preto Vás žiadam o radu. Pracoval som na dohodu v realitnej kancelárii a súčasťou dohody bola klauzula, že nebudem 12mesiacov SZČO, alebo zamestnancom v inej realitke. Teraz som zalozil s.r.o. kde figurujem ako konateľ a jedna z činnosti je aj prenájom a predaj nehnuteľností. V danej spoločnosti figurujem len ako konateľ a všetko realizujú zamestnanci, ktorí sú zamestnaní tiež na dohodu.
Teraz mi bývalí zamestnávateľ poslal výzvu na zaplatenie 16 000€ za porušenie tejto dohody. Môže ma zažalovať za porušenie dohody o nevykonávaví činnosti, keď som konateľom v s.r.o. a nie som ani zamestnancom ani SZČO? Ďakujem.
Iulius
12.03.12,13:37
tak aby som to upresnil- zamestnanec si je vedomý, že nesmie rok po skončení pracovať ako zamestnanec, alebo samostatne zárobkovo činná osoba pre inú fyzickú alebo právnickú osobu s konkurenčným predmetom činnosti. ďakujem
mattto
12.03.12,15:08
zamestnávateľ na to nemá nárok

1. dohoda o vykonaní práce je dohoda o vykonaní práce mimo pracovného pomeru §223 ZP.
Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru... Obmedzenie zárobkovej činnosti po skončení pracovného pomeru je upravené v §83a a nasl. ZP Zamestnávateľ a zamestnanec sa môžu v pracovnej zmluve dohodnúť, že zamestnanec po skončení pracovného pomeru nebude po určitú dobu, najdlhšie jeden rok, vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá má k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter.

Keďže si nebol v pracovnom pomere, nemôže zamestnávateľ s tebou uzavrieť dohodu o obmedzení zárobkovej činnosti po skončení pracovného pomeru.

2. peňažná náhrada za porušenie povinnosti je stanovená maximálne vo výške, ktorú si od zamestnávateľa obdržal za plnenie záväzku.

§83a ods. 4, 5 ZP

Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi primeranú peňažnú náhradu najmenej v sume 50 % priemerného mesačného zárobku zamestnanca za každý mesiac plnenia záväzku podľa odseku 1.

Zamestnanec a zamestnávateľ sa môžu v pracovnej zmluve dohodnúť na primeranej peňažnej náhrade, ktorú je zamestnanec povinný zaplatiť, ak poruší záväzok podľa odseku 1. Suma peňažnej náhrady nesmie presiahnuť celkovú sumu peňažnej náhrady zamestnávateľa dohodnutej podľa odseku 4. Suma peňažnej náhrady sa primerane zníži, ak zamestnanec splnil svoj záväzok sčasti. Zaplatením peňažnej náhrady záväzok zamestnanca podľa odseku 1 zanikne.

záverom: z toho čo si napísal, zamestnávateľ nemá právo od teba žiadať 16 tis. EUR