oveckas23
12.03.12,12:37
prajem krasny den vsetkym
pracujem desat rokov vo firme a zrejme bude firma koncit , ked bude vypoved z ich strany aky mam prosim narok na odstupne ? viete mi niekto poradit kolko mesacnych odstupnych by mi mali vyplatit? a tiez by som sa chcela opytat ,pokial firma vyhlasi bankrot na SK ale zaroven podnika aj v CR ,kde svoje posobenie nadalej prevadzkuje ,je mozne ,ze mi nemusia odstupne vyplatit ?
dakujem :)
tictac7
12.03.12,12:55
v zmysle §62 ods. 3 písm. b) je u Teba výpovedná doba 3 mesiace.
Ak dostaneš výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) máš nárok na odstupné za obdobie, počas ktorého nebude poskytnutá výpovedná doba. Teda, napr. zamestnávateľ Ti doručí výpoveď od 31.3.2012, výpovedná doba Ti začne plynúť 1.4.2012. Pred začatím plynutie VD môžeš požiadať v zmysle §76 ods. 2 o skončenie PP dohodou k 1.4.2012 - vtedy máš nárok na odstupné na 3 mesiace. Ak požiadaš o ukončenie PP dohodou k 1.5.2012, máš v zmysle § 76 ods. 3 nárok na odstupné 2 mesiace, ak požiadaš k 1.6.2012, máš nárok na 1 mesiac. Toto, ale musíš spraviť ešte pred 1.4.2012. Nech sa rozhodneš pre ktorýkoľvek z týchto dátumov, zamestnávateľ je povinný Ti vyhovieť.
S tým bankrotom v SK a ďalej podnikaním v CZ - to sa nedá, jedine ak by išlo o dva rôzne subjekty.
oveckas23
12.03.12,16:48
dakujem za info, takze nema ziaden vplyv to ,ze mam odrobenych 10 rokov vo firme , vzdy budem mat narok len na 3 mesacne odstupne ?
Tweety
12.03.12,16:50
dakujem za info, takze nema ziaden vplyv to ,ze mam odrobenych 10 rokov vo firme , vzdy budem mat narok len na 3 mesacne odstupne ?

Ak to nemáte upravené v KZ, tak nie, nárok je stále rovnaký.
oveckas23
12.03.12,16:57
dakujem za info :)
oveckas23
12.03.12,17:56
firma podnika v CZ aj na SK v tej istej cinnosti plus dalsie ine ,keby teda vyhlasili bankrot na SK je povinny mi vyplatit odstupne ?
tictac7
12.03.12,21:22
keď je to tá istá firma, nemôže v jednej krajine vyhlásiť bankrot a v druhej podnikať ďalej. Už som Ti to písala v príspevku č. 2. Inak aj vyhlásenie bankrotu - taký štatút ani neexistuje a vstup do likvidácie tiež trvá nejaký ten deň....
denisamka
24.08.12,11:01
Zdravim. Chcela by som sa spytat: v jednej firme som robila od r.1999 do 2001 na jednej pozicii, isla na 5 rokov na matersku a v r. 2006 som tam nastupila na inu poziciu. V r. 2008 som isla na matersku a teraz sme sa dohodli na vypovedi, nakolko robia reorganizaciu. Na ake odstupne mam narok? Dakujem
Tweety
24.08.12,11:02
Zdravim. Chcela by som sa spytat: v jednej firme som robila od r.1999 do 2001 na jednej pozicii, isla na 5 rokov na matersku a v r. 2006 som tam nastupila na inu poziciu. V r. 2008 som isla na matersku a teraz sme sa dohodli na vypovedi, nakolko robia reorganizaciu. Na ake odstupne mam narok? Dakujem
Ak to nemáte upravené KZ inak, tak na trojmesačné. Samozrejme nárok vzniká len pri výpovedi od zamestnáv. podľa §63-organiz, dôvody, a to len v prípade, ak pred začiatkom VD požiadaš o skončenie PP dohodou.
denisamka
30.08.12,08:22
este mam otazku: v r. 2006 som mala plat napr. v hrubom 15000sk(500€) tak teraz by som mala dostat 3*500€-20%dan? dakujem
charonme
30.08.12,08:50
keď je to tá istá firma, nemôže v jednej krajine vyhlásiť bankrot a v druhej podnikať ďalej. Moze. Zazil som take na vlastnej kozi. Staci trochu posachovat s konatelmi a je to. Slovenska sro-cka zalozena zahranicnou firmou moze na slovensku skrachovat a matersku firmu veselo si zijucu dalej v zahranici nikto nedokaze donutit vyplatit naroky zamestnancom (mzdy, odstupne) ani ostatnym veritelom (najomne, telefonne ucty atd).
EDIT: ani slovenskym uradom odvody a poistne za zamestnancov
Tomas0426
20.02.13,15:44
Krasny den prajem, mal by som aj ja jednu otazku ohladom odsupneho. Situacia je taka, ze pracujem uz 11 rok u jedneho zamestnavatela a v marci rusi zivnost, cize sme sa dohodli na skonceni pracovneho pomeru ku koncu februara. Podla §76 ods. 2 pism. d) mam narok na stvornasobok priemerneho mesacneho zarobku. Za celu dobu som dostaval minimalnu mzdu. Otazka znie: Stvornasobok sa rozumie podla aktualnej vysky minimalnej mzdy alebo z pred 11 rokov?
Tweety
20.02.13,15:49
Krasny den prajem, mal by som aj ja jednu otazku ohladom odsupneho. Situacia je taka, ze pracujem uz 11 rok u jedneho zamestnavatela a v marci rusi zivnost, cize sme sa dohodli na skonceni pracovneho pomeru ku koncu februara. Podla §76 ods. 2 pism. d) mam narok na stvornasobok priemerneho mesacneho zarobku. Za celu dobu som dostaval minimalnu mzdu. Otazka znie: Stvornasobok sa rozumie podla aktualnej vysky minimalnej mzdy alebo z pred 11 rokov?
Podľa §76 odst. 1. písm. c. máš nárok na trojnásobok priemernej mzdy.
erik555
20.02.13,15:53
A zalezi aj od firmy...nie vsetko na Slovensku je aj naozaj pod zakonom :D