aaasuper
12.03.12,15:06
Ahojte, poprosím Vás o radu. Začínajúci SZČO dostal dotáciu z ÚPSVaR - samozrejme na osobný účet v decembri 2012. Podľa nových zmlúv musia SZČO účtovať v jednoduchom účtovníctve. Ako mám účtovať osobný účet? Účtovať všetky položky na osobnom účte, aby mi sedel zostatok? Osobný účet je v TB a nemá konečné stavy k 31. v mesiaci ale napr. k 17. 12. alebo k 18. 1.
Alebo si osobný účet nevšímať? Nebude mi potom sedieť výkaz majetku a záväzku.
Katarina
12.03.12,21:21
Predpokladám, že podnikateľský účet má. Dotácia sa musí dostať do účtovníctva, takže by som to asi riešila cez pokladňu - účel vklad dotácie do podnikania, priložiť výpis z osobného účtu ktorý potvrdzuje že sa jedná o prijatú dotáciu.
mariama27
19.03.12,08:29
To by zaujímalo aj mňa. V dohode s ÚP je ale uvedený účet. Nemusí sa potom účtovať osobný účet v peňažnom denníku, ak naň došla dotácia?
alohamercy
10.02.13,09:04
Ja mám podobný problém, SZČO má zriadený podnikateľský účet, ale dotáciu si nechala poslať na osobný účet, z ktorého následne šli výdavky na zdravotné poistenie a nákup plánovaných položiek. Akým spôsobom mám zaúčtovať dotáciu, aby sa mi dostala do účtovníctva? Mám v účtovníctve evidovať aj osobný účet? Alebo dotáciu zaúčtujem napr. cez ID a následne pripojím doklad o jej prijatí? Alebo ako to mám urobiť?
veronikasad
10.02.13,09:06
Ja mám podobný problém, SZČO má zriadený podnikateľský účet, ale dotáciu si nechala poslať na osobný účet, z ktorého následne šli výdavky na zdravotné poistenie a nákup plánovaných položiek. Akým spôsobom mám zaúčtovať dotáciu, aby sa mi dostala do účtovníctva? Mám v účtovníctve evidovať aj osobný účet? Alebo dotáciu zaúčtujem napr. cez ID a následne pripojím doklad o jej prijatí? Alebo ako to mám urobiť?
súkromný účet bol nahlásený na DU ?
alohamercy
10.02.13,09:08
súkromný účet bol nahlásený na DU ?
v jednom prípade áno a v druhom prípade nie...
veronikasad
10.02.13,09:12
v jednom prípade áno a v druhom prípade nie...
Neviem, kto živnostníkom takéto riešenie poradil. Účtovala by som o takomto účte ako o podnikatelskom, s uvedením obidvoch účtov v daňovom priznaní a dodatočnom splnení oznamovacej povinnosti. Ak už dotácia bola vyčerpaná a ďalej sa na podn.účely používať nebude, nahlásiť tiež ukončenie na DU. Za nesplnenie ozn.povinnosti zvykne DU udeliť pokutu.
alohamercy
10.02.13,09:30
Neviem, kto živnostníkom takéto riešenie poradil. Účtovala by som o takomto účte ako o podnikatelskom, s uvedením obidvoch účtov v daňovom priznaní a dodatočnom splnení oznamovacej povinnosti. Ak už dotácia bola vyčerpaná a ďalej sa na podn.účely používať nebude, nahlásiť tiež ukončenie na DU. Za nesplnenie ozn.povinnosti zvykne DU udeliť pokutu.
Tak je to znova iný názor, raz mi radia neuvádzať v DP teraz áno, tak ja už naozaj neviem :confused: