hajni.m
12.03.12,14:12
Ahojte

Chcela by som sa poradiť ohľadom účtovania internetového predaja

náklady
Fakt. od kuriérskej služby - 518/321, 343/321
Poštová sprievodka - 518/2111
Výnosy
Vystavená faktúra
Tovar 311/604
poštovné 311/602 ?

Ak je použitý účet 604 na pošt. alebo kuriérske služby nesedí skutočný stav na sklade ( účt. B )

Prosím o pomoc.
hajni.m
13.03.12,09:02
Vedel by niekto odpovedať. Je to pre mňa veľká otázka, keďže doteraz som to robila takto, pretože službu poštovného a dobierky si objednáva zákazník. Vyberie si tovar a k tomu službu napr. prepravu alebo prepravu s dobierkou. Nenusí si vybrať žiadnu službu, môže zaplatiť na účet alebo v hotovosti a príde si pre tovar osobne. Preto nemôže byť podľa môjho názoru cena prepravy zahrnutá v cene tovaru, musí byť uvedená na faktúre zvlášť. Takisto náklad vzniknutý s prepravou nemôže byť účtovaný na 504, keďže tento náklad vniká pri jeho predaji a nie pri obstaraní a jeho skutočnú výšku vieme až po odoslaní zásielky takže nemôže byť zahrnutý do obstarávacej ceny.
Na druhej strane to môže byť náklad súvisiaci podľa §22 ods. b.

Prosím poraďte mi niekto. Vo všetkých príspevkoch na túto tému to uviazne niekde na tomto bode úvahy....
avalik
13.03.12,10:22
na ucet 604 - zauctovat aj postovne/balne
vychadzam z toho, ze nemam zivnost na postove sluzby, a teda si tieto sluzby nemozem fakturovat
naproti tomu mam zivnost na predaj tovaru a na to aby som zakaznikovi mohla predat tovar tak mu poskytnem aj suvisiacu sluzbu "dorucenia" (postovne, balne, manipulacne ....), ktoru neposkytujem samostatne ale vzdy len s predajom tovaru
adina88
13.03.12,11:21
Doporučila by som viesť analytický účet 604 AA - Poštovné, balné... . Potom bude možné odsledovať stav tovaru na 604 AA - Tržby za tovar.