matka7
12.03.12,14:40
poraďáci, mám szčo, podniká so stratou 800e. okrem toho má príjmy z prenájmu, príjem 5000e.

mätú ma §52o prechodné ustanovenia odst. 3:

"ustanovenia § 4 ods. 2, § 6 ods. 6 druhej a tretej vety a § 30 ods. 1 v znení účinnom od 1. januára 2012 sa použijú na daňovú stratu vykázanú po 31. decembri 2011."

§4 ods. (2) O daňovú stratu sa znižuje základ dane (čiastkový základ dane) zistený z príjmov uvedených v § 6 ods. 1 a 2, pričom sa použije postup podľa § 30.

(6) Na zistenie základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa odsekov 1 a 2 a základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa odseku 3 a 4 sa použijú ustanovenia § 17 až 29.
Daňovník s príjmami podľa odsekov 1 a 2, ktorý vykáže daňovú stratu, upraví základ dane (čiastkový základ dane) podľa § 4 ods. 2 a § 30.
Ak preukázateľné daňové výdavky spojené s príjmami podľa odseku 3 a 4 sú vyššie ako tieto príjmy, na rozdiel sa neprihliada.


.. som si vysvetlila tak, že ešte za rok 2011 môžem započítať stratu z podnikania so ziskom z prenájmu.
v DP to vychádza nasledovne:
r44 strata z podnikania 800e
r70 ZD z prenájmu 5000e
r75 úhrn ČZD 4200
samozrejme nárok na nezd. časť na daňovníka nevzniká.

od r. 2012 už stratu odpočítať nemôžem zo zisku prenájmu.

vyložila som si to správne?
Gong
31.03.12,19:42
Dobrý večer ja mám opačný problém, som szčo, mám príjem zo záv.činn, zo živnosti a prenájmu. Len z prenájmu za min. rok som nemala príjem len výdavky vo výške 1000€. Moja otázka znie môžem tieto výd. uviesť v daň.priznaní v plnej výške, vyjde potom strata.
Moja 2 otázka v kolonke kde sa vypisuje suma zaplateného poistného do SP , zarátava sa tam suma i za dobrovoľné odvádzanie poistného v nezamestnanosti? A mám zaškrtnúť, že si uplatŇujem vydavky % z príjmov ?
Dakujem
Katarina
31.03.12,19:58
Dobrý večer ja mám opačný problém, som szčo, mám príjem zo záv.činn, zo živnosti a prenájmu. Len z prenájmu za min. rok som nemala príjem len výdavky vo výške 1000€. Moja otázka znie môžem tieto výd. uviesť v daň.priznaní v plnej výške, vyjde potom strata.
Moja 2 otázka v kolonke kde sa vypisuje suma zaplateného poistného do SP , zarátava sa tam suma i za dobrovoľné odvádzanie poistného v nezamestnanosti?áno A mám zaškrtnúť, že si uplatŇujem vydavky % z príjmov ak používaš paušálne výdavky 40 % tak áno
Dakujem
Aké výdavky sú za nájomné bez príjmu ?
Gong
31.03.12,20:08
sipo, energia, plyn
Katarina
31.03.12,20:15
sipo, energia, plyn

daňovo uznateľné výdavky sú výdavky, ktoré slúžia na dosiahnutie príjmov...........ak nebol v roku 2011 za prenájom žiadny príjem/nebol nájomník/ uvedené výdavky nebudú uznané ako daňové výdavky
Gong
31.03.12,20:20
Dakujem už som pochopila, práve čítam zákon.