adelik28
12.03.12,16:17
Neviem, či si to prečíta niekto, kto sa zaoberá podobnou činnosťou a vedel by ma usmerniť, ak nie, tak sa aspoň posťažujem. Chcela som vyrábať domáce mydlá metódou za studena a skúsiť ich aj predávať, preto skúsiť, lebo neviem odhadnúť aký by bol dopyt. Aby teda všetko bolo ako má byť "podľa zákona" šla som pekne na Živnostenský úrad, kde mi síce milá pani, ale nevedela absolútne nič povedať, okrem toho, že ona ma iba zaregistruje. Šla som teda do SP, zisťovala odvody do ZP a bohužiaľ až nakoniec som kontaktovala Regionálny úrad ver. zdrav. a odpoveď ma úplne šokovala. Vraj si mám prenajať nejaké "účelné výrobné miesto" pretože výroba v domácich podmienkach je "neakceptovateľná". Na youtube som videla veľa výrobcov mydla, ako to robili v bežných domácich podmienkach. Zatiaľ študujem takže fakt neviem čo mám robiť, konečne som si myslela, že som našla niečo, čo ma baví, ale tieto naše skvelé zákony podľa mňa strašne veľa ľudí odradia:( Všade sa hovorí o podpore drobných podnikateľov, ale to čo začínajúci živnostník musí všetko prejsť aby svoj sen nevzdal ..je to fakt smutné a demotivujúce. Ak by náhodou mal niekto podobnú skúsenosť a podelil sa so mnou o to ako sa to celé vyriešilo bola by som veľmi vďačná, aj za trocha morálnej podpory. Bye:)
blavaciko
12.03.12,19:53
trosku ta poradim, skus nevyrabat kozmetiku, ale darcekove predmety na ktore umiestnis cedulku ze nesluzia ako kozmetika
kukučka
12.03.12,19:57
nájdi si mydielká na sashe.sk a skús napísať výrobcovi
adelik28
13.03.12,12:13
Bacilko ..tak toto znie ako veľmi dobrý nápad!!..myslím, že takto by to minimálne zo začiatku išlo, kým by som nenazbierala kapitál na vlastné priestory. Čiže k tým darčekovým predmetom by úplne stačilo mať živnosť a nič iné, že? Veľmi pekne ďakujem za vnuknutie tejto myšlienky.
Kukučka, ja som sashe pozitiv:) tam som mydielka chcela zo začiatku ponúkať a možno aj budem, ale ako darčekové predmety:D
adelik28
13.03.12,12:16
*blavaciko ....pardón, och ja už ani neviem čo píšem:)
blavaciko
13.03.12,13:00
na mene nezalezi :)
ide o to co predavas, pokial predavas darcekove predmety alebo dekoracie, dekorativny tovar, nemusis mat ziadne skusky (zrejme)
korela
13.03.12,13:53
Dúfam, že to nebude veľmi od témy.
Všimla som si, že na Porade rieši tento problém viac ľudí, najmä žien, kedy ich blokujú v začiatku podnikania priestory a štartovací kapitál.

Z Porady : Jedna pani chcela začať vyrábať domáce lekváre, druhý pán tu zasa hľadal niekoho, kde by mohol kúpiť kvalitné domáce lekváre za dobrý peniaz, či sa niekde niekedy stretnú, ťažko povedať.
Ale tej panej som dala reálny príklad zo života, kedy žena vstúpiac do dôchodku z dôvodu dôstojnejšieho prežitia, začala variť domáce plnené parené buchty.
Takto si neočakávane vytvorila sieť zákazníčiek najprv zo susediek aj priateliek, neskôr susedky aj priateľky začali nosiť buchty svojím kolegyniam do práce, dokonca ja ženám do NBS. Pretože boli kvalitné. Aby uspokojila dopyt, začala ich zmrazovať. Ľudia z vchodu majú buchtovú večierku priamo v dome.
Mňa by tie tvoje mydielka veľmi zaujímali, keby boli bez chémie a hlavne levanduľové, citrónové, limetkové, ale najmä zázvorové (ďumbierové).:-)
Veľa šťastia, veľa skvelých nápadov.
adelik28
13.03.12,14:54
Ďakujem korela, moooc ma povzbudil tvoj príspevok:)) človek sa nemá nechať odradiť prvými prekážkami a svoj cieľ dosiahne cestou o akej možno na začiatku ani netušil:) Ja tie mydielká tiež plánujem posunúť kamarátkam a známym a verím, že keď budú mať dobré skúsenosti posunú to ďalej a tak:) Samozrejme, že sú bez chémie (to bol prvý popud, prečo som sa o túto oblasť začala zaujímať) a krásne vyživia pokožku. Vôní je na výber toľko, že ľudom ktorí si nevedia vybrať sa až zakrúti hlava, zaujímavé sú aj prírodné farbivá:) Ešte raz ďakujem za záujem a podporu, pekný deň!:)
kukučka
13.03.12,20:14
daj dajaké fotky do albumu, poteš nás
do Kežmarku na EĽRO chodia dajaké šikovné češky, majú jeden z najväčších stánkov a furt plno, predajú všetko
adelik28
14.03.12,06:33
EĽRO by pre mňa mohol byť tiež zaujímavý spôsob prezentácie, keďže bývam pomerne blízko, tak kto vie, ale zatiaľ si môžem aspoň pozisťovať informácie, ďakujem za tip!:) Fotky keď budú tak ich tu určite dám. Pekný deň.
DannaT
14.03.12,09:17
Ahoj, Adelik mať živnosť s výrobou handmade kozmetiky by mohlo priniesť dosť problémov - aj keď je to prírodná kozmetika, mohla by niekomu spôsobiť alergiu (alebo by si niekto zo závisti chcel rypnúť do tvojho úspechu z predaja a alergiu na nejaký iný výrobok hodiť na teba) a ako sa potom budeš brániť? bol by to problém, zvlášť keď by si mala "prevádzku" doma. jednoducho- niekto by ťa mohol zažalovať. takže keď ti pani na úrade povedala, že by si mala mať vlastnú prevádzku, kde budeš dodržiavať prísne hygienické normy - mala pravdu. Je jasné, že pre teba je nemysliteľné mať prevádzku, to nemusíme ani rozoberať. Možno by stačilo, keby si mala v byte (dome) kde bývaš špeciálnu izbu s vybavením, ktoré potrebuješ pri výrobe. Neviem, či predávaš na sashe.sk ale ak nie, skús to, pretože najlepšie ( a najlacnejšie) zistíš aký je dopyt. Ale určite sa nevzdávaj a choď si za svojim snom =)
adelik28
14.03.12,11:27
ahoj Danka, veľmi pekne ďakujem za podporu! To, že oblasť výroby kozmetiky je viac než komplikovaná som si bohužial uvedomila až keď už je neskoro:) ...Samozrejme teraz už plne chápem, že tá prevádzkáreň je nevyhnutná, keď to chcem robit tak naozaj, jej zriadenie je ale poriadna výzva, hlavne čo sa týka byrokracie a hľadania informácii vôbec. Plus komunikácia s reg. úradom ver. zdravotnictva asi nebude jednoduchá kým mám otázky len v teoretickej rovine - vôbec človeka neberú vážne kým len uvažuje nad podnikaním a získava info, myslím, že ku každému by mali pristupovať rovnako a nielen odkazovať na dlhý a ťažko zrozumiteľný zákon, ale nechcem byť negatívne naladená, tak už som radšej ticho, vlastne to ani nesúvisí s tvojím príspevkom:) Pekný dník
Braňo
14.03.12,11:43
Ahoj, Adelik mať živnosť s výrobou handmade kozmetiky by mohlo priniesť dosť problémov - aj keď je to prírodná kozmetika, mohla by niekomu spôsobiť alergiu (alebo by si niekto zo závisti chcel rypnúť do tvojho úspechu z predaja a alergiu na nejaký iný výrobok hodiť na teba) a ako sa potom budeš brániť? bol by to problém, zvlášť keď by si mala "prevádzku" doma. jednoducho- niekto by ťa mohol zažalovať. takže keď ti pani na úrade povedala, že by si mala mať vlastnú prevádzku, kde budeš dodržiavať prísne hygienické normy - mala pravdu. Je jasné, že pre teba je nemysliteľné mať prevádzku, to nemusíme ani rozoberať. Možno by stačilo, keby si mala v byte (dome) kde bývaš špeciálnu izbu s vybavením, ktoré potrebuješ pri výrobe. Neviem, či predávaš na sashe.sk ale ak nie, skús to, pretože najlepšie ( a najlacnejšie) zistíš aký je dopyt. Ale určite sa nevzdávaj a choď si za svojim snom =)

Skôr si myslím, že alergie spôsobujú rôzne farbivá v mydlách, ktoré v ručne vyrábaných mydlách nemáš. Skôr si myslím, že ručne vyrábané mydlá obsahujú menej "chémie" ako kupované. Samozrejme všetky hyg.požiadavky treba splniť.
BIZAL
14.03.12,13:17
este netreba zabudat na certifikacie nezavadnosti, co nie je lacne, etikety, vhodny sklad....
korela
14.03.12,13:21
ahoj Danka, veľmi pekne ďakujem za podporu! To, že oblasť výroby kozmetiky je viac než komplikovaná som si bohužial uvedomila až keď už je neskoro:) ...Samozrejme teraz už plne chápem, že tá prevádzkáreň je nevyhnutná, keď to chcem robit tak naozaj, jej zriadenie je ale poriadna výzva, hlavne čo sa týka byrokracie a hľadania informácii vôbec. Plus komunikácia s reg. úradom ver. zdravotnictva asi nebude jednoduchá kým mám otázky len v teoretickej rovine - vôbec človeka neberú vážne kým len uvažuje nad podnikaním a získava info, myslím, že ku každému by mali pristupovať rovnako a nielen odkazovať na dlhý a ťažko zrozumiteľný zákon, ale nechcem byť negatívne naladená, tak už som radšej ticho, vlastne to ani nesúvisí s tvojím príspevkom:) Pekný dník
Neviem ako s nimi komunikuješ, či iba písomne, podľa mojich skúseností je najlepšie získať informácie akéhokoľvek druhu a kdekoľvek osobnou návštevou. Budeš sa pýtať cielene. Reagovať by mali na otázky. Konkrétne. A nenechať sa odbiť. Dotiahnuť písomne, ev. sa odvolať na osobný rozhovor.
korela
14.03.12,13:30
este netreba zabudat na certifikacie nezavadnosti, co nie je lacne, etikety, vhodny sklad....
Vieš kto sa na trhu uplatní najviac?
Ľudia, čo nevedia takmer nič v danej problematike. Pritom pracujú s takým objemom financií druhého človeka, nemajú potrebnú kvalifikáciu, klientom to ani nenapadne.
Detto, koľko iba ja poznám prevádzok, ktoré nespĺňajú základné hygienické kritériá. Niektorým prevádzkam to prechádza.
Bizal, ja viem, že tvoj príspevok má opodstatnenie. Aby si ma nepochopila zle.
korela
14.03.12,13:33
Ahoj, Adelik mať živnosť s výrobou handmade kozmetiky by mohlo priniesť dosť problémov - aj keď je to prírodná kozmetika, mohla by niekomu spôsobiť alergiu (alebo by si niekto zo závisti chcel rypnúť do tvojho úspechu z predaja a alergiu na nejaký iný výrobok hodiť na teba) a ako sa potom budeš brániť? bol by to problém, zvlášť keď by si mala "prevádzku" doma. jednoducho- niekto by ťa mohol zažalovať. takže keď ti pani na úrade povedala, že by si mala mať vlastnú prevádzku, kde budeš dodržiavať prísne hygienické normy - mala pravdu. Je jasné, že pre teba je nemysliteľné mať prevádzku, to nemusíme ani rozoberať. Možno by stačilo, keby si mala v byte (dome) kde bývaš špeciálnu izbu s vybavením, ktoré potrebuješ pri výrobe. Neviem, či predávaš na sashe.sk ale ak nie, skús to, pretože najlepšie ( a najlacnejšie) zistíš aký je dopyt. Ale určite sa nevzdávaj a choď si za svojim snom =)

Alergie. Zloženie bude na etikete, tie nie sú drahé. Môže si vyrobiť pečiatku, vytlačiť kreatívne doma.
Zatiaľ je plánovaná výroba iba ako dekoračný výrobok.

Podporujem slovenský výrobok.:)
korela
14.03.12,13:39
Ďakujem. Teší ma tvoje úsilie. Pusti sa do toho, zvládneš to.
BIZAL
14.03.12,13:46
Vieš kto sa na trhu uplatní najviac?
Ľudia, čo nevedia takmer nič v danej problematike. Pritom pracujú s takým objemom financií druhého človeka, nemajú potrebnú kvalifikáciu, klientom to ani nenapadne.
Detto, koľko iba ja poznám prevádzok, ktoré nespĺňajú základné hygienické kritériá. Niektorým prevádzkam to prechádza.
Bizal, ja viem, že tvoj príspevok má opodstatnenie. Aby si ma nepochopila zle.


100% s tebou suhlasim. svata pravda. aj ja som si velakrat zelala mat taku "povahu" a nemat vsetko tip-top

pre zadavatelku temy by teda bolo najlepsie zacat "varit" mydla a predavat, nikoho sa nic nepytat a nic nezistovat:)
adelik28
15.03.12,17:16
Nooo máte asi pravdu baby:) ...len keď už človek začne zisťovať, tak už je neskoro, aspoň mne to nedá, myslím, že poctivá práca robená so srdcom musí byť odmenená. Beriem aj to pozitívne, že kým študujem, mám pomerne veľa času zháňať info a pripravovať si veci.
Ach korela, keby bolo viac takých uvedomelých ľudí ako si ty, určite by sme sa tu mali lepšie na Slovensku, keby sme podporovali vlastné kvalitné výrobky, ale raz sa toho možno dočkáme, musíme v to veriť!
BIZAL, ty tiež vyrábaš handmade kozmetiku?
BIZAL
15.03.12,17:34
Nie, nevyrabam.