Janina12
12.03.12,21:48
Prosím vás, čo si myslíte? čo by ste robili, keby ste pracovali pri farárovi, a on by nakázal dať nejaké peniaze z "ofery" učiteľovi náboženstva, lebo rýchlo potreboval peniaze, čiže, asi to nešlo zákonnou cestou, a vy by ste mu to povedali, aj by ste písali na drsr.sk a nikto vám neodpísal? ...ďakujem.
arizona
12.03.12,21:24
...co myslis, ze danovaci budu chodit kontrolovat kasicky po kazdej omsi?

Len ma tak napadlo, ze by to bola sranda,keby v kostoloch museli mat registracnu pokladnicu :D:D
srska
12.03.12,21:28
...co myslis, ze danovaci budu chodit kontrolovat kasicky po kazdej omsi?

Len ma tak napadlo, ze by to bola sranda,keby v kostoloch museli mat registracnu pokladnicu :D:Da načo by odpovedali - platí § 13/2a 595/2003:D
AdelaS
12.03.12,21:41
mimotemyzlezaradil ... vôbec nechápem, čo to robí v porade na tému dane z príjmu....

Prečítaj si zákon o dani z príjmu a prídeš na to, že kostolné zbierky sú mimo DzP a je teda len na organizátorovi zbierky, ako ich použije a na čo. A je to aj logické - ako by si si predstavovala daňovú kontrolu? Takže čo si mám myslieť o tom, že farár dal peniaze z ofery nejakému učiteľovi? Nič. To isté si nemyslím ani o žiadnom SZČO, ktorý si čerpá z účtu peniaze na súkromné účely. Je to jeho právo.
Oliwa
13.03.12,06:58
Prosím vás, čo si myslíte? čo by ste robili, keby ste pracovali pri farárovi, a on by nakázal dať nejaké peniaze z "ofery" učiteľovi náboženstva, lebo rýchlo potreboval peniaze, čiže, asi to nešlo zákonnou cestou, a vy by ste mu to povedali, aj by ste písali na drsr.sk a nikto vám neodpísal? ...ďakujem.
Odpoveď? :)
Ty robíš na tej fare účtovníčku? :D
Čo znamená "dať"? Darovať alebo požičať /napr. do vybavenia pôžičky z banky/?
Akú odpoveď si čakala z daňového úradu? :rolleyes:
srska
13.03.12,07:03
Odpoveď? :)
Ty robíš na tej fare účtovníčku? :D
Čo znamená "dať"? Darovať alebo požičať /napr. do vybavenia pôžičky z banky/?
Akú odpoveď si čakala z daňového úradu? :rolleyes:áno aj
misomiso
13.03.12,07:07
Ale to je snad v poriadku nie? Ved aj v biblii sa kedsi pise, ze kazdy by mal za pracu davat spravodlivu odmenu.

Ved nedal z tej zbierky prostitutke (ako by to radi tu videli odporcovia viery) ale ucitelovi.
Janina12
13.03.12,07:20
vďaka vám za odpovede, mňa len napadlo, že to nie je súkromná osoba, je to verejná zbierka, a mal by to zdokladovať, aj keď asi sa to nedá odsledovať DÚ, a že s tým niektorí nesúhlasili, preto som sa pýtala, (nevedela som pod akú tému to vložiť), a vďaka...
Oliwa
13.03.12,08:05
vďaka vám za odpovede, mňa len napadlo, že to nie je súkromná osoba, je to verejná zbierka, a mal by to zdokladovať, aj keď asi sa to nedá odsledovať DÚ, a že s tým niektorí nesúhlasili, preto som sa pýtala, (nevedela som pod akú tému to vložiť), a vďaka...
No verejná zbierka v zmysle zákona to určite nie je, na to by potreboval povolenie z Ministerstva vnútra... ;):D
A to si neviem pri každom "zvončeku" či ofere na Slovensku predstaviť. :)
Sú to dobrovoľné dary dobrodincov. A on s nimi naložil tak, ako naložil. Úmysel nevieme posúdiť, lebo ho nepoznáme - možno urobil len dobrý skutok, že trebárs dočasne pomohol niekomu v núdzi... A ak nie, zodpovie si to raz sám - ale určite nie pred daňovým úradom...:rolleyes:
Oliwa
13.03.12,08:09
áno aj
Srska, Ty si nejaký "moc informuvaný", ako vieš? :) Možno sa pýta kostolníčka a len si uplatňuje výhradu svedomia... ;)
Braňo
13.03.12,08:11
Môj názor je, že takisto porušenie je nepriznávať a neplatiť daň z nehnuteľností, ktoré cirkev vlastní a to sa jedná o niekoľko desiatok tisíc eur.
Oliwa
13.03.12,08:15
Ale to je snad v poriadku nie? Ved aj v biblii sa kedsi pise, ze kazdy by mal za pracu davat spravodlivu odmenu.

Ved nedal z tej zbierky prostitutke (ako by to radi tu videli odporcovia viery) ale ucitelovi.
V Biblii sa hovorí aj iné: Dajte cisárovi, čo je cisárovo, a Bohu, čo je Božie...
Janina12
13.03.12,09:50
Oliwa, ďakujem, tiež súhlasím, čo je cisárovo, cisárovi, preto som sa pýtala, či nie sú za to nejaké postihy, lebo, keď tomu, kto tak robí na tom nezáleží, tak niekomu by malo...ale asi sa to už nedá napadnúť...ale aj to ma zaujímalo, ako sa má do budúcna v tomto postupovať, ale asi to nie je postihnuteľné, neviem...aj tak vďaka
danushka
13.03.12,10:48
Bože, rýchlo zamknite tému a skovajte ju niekde, všetci učitelia budú chcieť nábožestvo učiť a to bude prúser v školstve, kto bude učiť ostatné predmety za tabuľkové platy. :)
Oliwa
13.03.12,11:42
Bože, rýchlo zamknite tému a skovajte ju niekde, všetci učitelia budú chcieť nábožestvo učiť a to bude prúser v školstve, kto bude učiť ostatné predmety za tabuľkové platy. :)
Danushka, nevezmeš meno Božie nadarmo... ;):) A tému by mala uzamknúť Janina a nie ten, kto ju neotváral... :D
Oliwa
13.03.12,12:03
Oliwa, ďakujem, tiež súhlasím, čo je cisárovo, cisárovi, preto som sa pýtala, či nie sú za to nejaké postihy, lebo, keď tomu, kto tak robí na tom nezáleží, tak niekomu by malo...ale asi sa to už nedá napadnúť...ale aj to ma zaujímalo, ako sa má do budúcna v tomto postupovať, ale asi to nie je postihnuteľné, neviem...aj tak vďaka
Mne ďakovať naozaj nemáš za čo... Vyzeralo to na jednorazovú záležitosť... Alebo hrozí aj nejaké "budúcno" a Tebe to nedá spávať? Ja mám rada priamu reč. Čo tak spýtať sa /ak sa Ťa to vôbec nejakým spôsobom týka/, či je to s kostolným poriadkom :), resp. v súlade s Desatorom - 7. a 10. prikázaním, alebo niekde medzi tým... :rolleyes::(
Ale ako som povedala - nevieme dôvod ani úmysel, ba ani sumu, o akú sa jedná, tak nemáme právo súdiť.
Lebo je tiež napísané: "Kto z Vás je bez hriechu, nech do nej prvý hodí kameň..."
Ty vieš, načo ten človek tie peniaze dostal? Spýtala si sa na to? My tu nie sme veštecká guľa, ani veštica Teodora...:D
korela
13.03.12,12:17
Môj názor je, že takisto porušenie je nepriznávať a neplatiť daň z nehnuteľností, ktoré cirkev vlastní a to sa jedná o niekoľko desiatok tisíc eur.

Plus prihliadnuc nato, že v nich podniká.
Koľko ľudí vie, že cirkevné nehnuteľnosti sú oslobodené od dane mimo odbornej verejnosti?
Oliwa
13.03.12,12:32
Plus prihliadnuc nato, že v nich podniká.
Koľko ľudí vie, že cirkevné nehnuteľnosti sú oslobodené od dane mimo odbornej verejnosti?
No Braňo asi nie... ;) Inak ste obaja mimo témy, resp. mimo obsahu otázky... :rolleyes::)
korela
13.03.12,12:43
Mne ďakovať naozaj nemáš za čo... Vyzeralo to na jednorazovú záležitosť... Alebo hrozí aj nejaké "budúcno" a Tebe to nedá spávať? Ja mám rada priamu reč. Čo tak spýtať sa /ak sa Ťa to vôbec nejakým spôsobom týka/, či je to s kostolným poriadkom :), resp. v súlade s Desatorom - 7. a 10. prikázaním, alebo niekde medzi tým... :rolleyes::(
Ale ako som povedala - nevieme dôvod ani úmysel, ba ani sumu, o akú sa jedná, tak nemáme právo súdiť.
Lebo je tiež napísané: "Kto z Vás je bez hriechu, nech do nej prvý hodí kameň..."
Ty vieš, načo ten človek tie peniaze dostal? Spýtala si sa na to? My tu nie sme veštecká guľa, ani veštica Teodora...:D
Ty si včera kameň hodila a dokonca trafila. Zabolelo. Si prečítaj tento svoj príspevok aspoň trikrát po sebe.
Braňo
13.03.12,12:48
Plus prihliadnuc nato, že v nich podniká.
Koľko ľudí vie, že cirkevné nehnuteľnosti sú oslobodené od dane mimo odbornej verejnosti?

od dane sú osobodené :) pozemky a stavby, alebo ich časti slúžiace na vzdelávanie, alebo na vedeckovýskumné účely, na vykonávanie náboženských obradov, vo vlastníctve verejných vysokých škôl, alebo vo vlastníctve štátu, v užívaní štátnych vysokých škôl, vo vlastníctve štátu v správe Slovenskej akadémie vied, alebo vo vlastníctve cirkví a náboženských spoločností registrovaných štátom, ako aj pozemky a stavby alebo ich časti slúžiace stredným školám, učilištiam, strediskám praktického vyučovania a školským zariadeniam v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávnych krajov alebo školám a školským zariadeniam v zriaďovateľskej pôsobnosti krajských školských úradov,

avšak nie tie, z ktorými cirkev obchoduje a ktoré prenajíma na podnikateľské účely....
korela
13.03.12,13:02
Ale to je snad v poriadku nie? Ved aj v biblii sa kedsi pise, ze kazdy by mal za pracu davat spravodlivu odmenu.

Ved nedal z tej zbierky prostitutke (ako by to radi tu videli odporcovia viery) ale ucitelovi.
To si pekne napísal.
Melnick
13.03.12,13:09
:D:D:D bude chýbať v rozpočte.
Janina12
13.03.12,14:27
Oliwa, už je to budúcno, asi pred rokom, ale aj tak by to podľa mňa nemalo byť a ja ho nechcem súdiť, ale keď som povedala, že sa to nemá, tak ma vysmiali, tak to tiež nie je s kostolným poriadkom...a vtedy som aj riešila veci, ako farári a dane z príjmov, ale keďže som s tým len pomáhala tak som nevedela čo všetko to zahŕňa, ako napr. daň z príspevkov na byt, telefón, električenku, elektrinu, ale to som si nebola istá, a účtovníčka tiež, aj keď neviem, či ju odviedli nakoniec, ale to už nie je moja starosť, len príspevky na telefón som vymazala, lebo mi bolo povedané, že to tam nepatrí, ale je to nefér, lebo, ostatným som to nemala vymazať, je to nespravodlivé...