Tinaho
13.03.12,07:15
Poraďáci ahojte,

prosím Vás o názor:

Naša spoločnosť predáva okná, garážové brány a tieniacu techniku (markízy, siete proti hmyzu a pod.). 80 % uvedeného sortimentu predáva zákazníkovi aj s montážou.

Jedná sa v tomto prípade o materiál alebo tovar?
IvoM
13.03.12,10:08
Treba si podľa mňa vybrať ako postupovať a to:
1. Predaj tovaru a následná montáž, teda zvlášť fakturovať tovar a zvlášť službu.
2. Predaj služby kde bude potom predmet predaja materiálom takže ako jedna dodávka.
Tinaho
13.03.12,14:54
Ďakujem za názor: Na vydaných faktúrach uvádzame zvlášť hodnotu predaného tovaru, napr. okno - 4 ks a samostatne hodnotu montáže. Vydaná faktúra sa rozúčtuje na účet 604 - tovar a 602 - služba - montáž.

Tiež som rozmýšlala podobne: ak v cene predávaného produktu nie je zakalkulovaná aj cena montáže, tak sa jedná o predaj tovaru.
mondes
24.04.12,07:43
Zdravím Vás, opäť mám otázku. Ak svadobný salón nakupuje svadobné šaty, ktoré následne prenajíma (požičiava), tak nákup takýchto šiat účtujem ako materiál nie tovar, však? Vychádzam z toho, že tie šaty sa pre nevestu musia upravovať, prešívať atď. Ďakujem za Váš názor.
katka 23
24.04.12,07:52
http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-1-1-2012-a.html
(4) Ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva a neprenajíma sa a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní.
Tweety
24.04.12,07:53
Zdravím Vás, opäť mám otázku. Ak svadobný salón nakupuje svadobné šaty, ktoré následne prenajíma (požičiava), tak nákup takýchto šiat účtujem ako materiál nie tovar, však? Vychádzam z toho, že tie šaty sa pre nevestu musia upravovať, prešívať atď. Ďakujem za Váš názor.
Nie, tovar to nie je, to by ich musel predávať a v nezmenenom stave. Nakoľko ich nepredáva , ich nákup nie je nákupom tovaru.
mondes
24.04.12,08:46
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.
mondes
19.12.12,21:16
Zdravím Vás, opäť mám otázku. Ak svadobný salón nakupuje svadobné šaty, ktoré následne prenajíma (požičiava), tak nákup takýchto šiat účtujem ako materiál nie tovar, však? Vychádzam z toho, že tie šaty sa pre nevestu musia upravovať, prešívať atď. Ďakujem za Váš názor.

Dobrý večer,opať sa vraciam k tejto téme. Ako mi bolo vyššie potvrdené, nákup šiat za účelom požičiavania sa účtuje ako materiál. Avšak čo v prípade, ak niektoré z tých šiat predá. Nevadí, že ich nákup som účtovala ako materiál a predaj ako predaj tovaru?
Stane sa, že zákazníčke sa šaty veľmi páčia, tak si ich kúpi, alebo koncom roka je výpredaj šiat. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
mondes
20.12.12,17:22
Dobrý večer,opať sa vraciam k tejto téme. Ako mi bolo vyššie potvrdené, nákup šiat za účelom požičiavania sa účtuje ako materiál. Avšak čo v prípade, ak niektoré z tých šiat predá. Nevadí, že ich nákup som účtovala ako materiál a predaj ako predaj tovaru?
Stane sa, že zákazníčke sa šaty veľmi páčia, tak si ich kúpi, alebo koncom roka je výpredaj šiat. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Posúvam.
beroun
20.12.12,19:13
Na uvedené slúži účet 642 - Tržby z predaja materiálu.
Materiál nie je možné predať cez účet 604, iba by ste účtovali storno materiálu -501/-112
prevod na sklad tovaru 132/112 a predaj tovaru 211/604 a vyskladnenie 504/132.
mondes
20.12.12,20:51
Wau, nevšimla som si, že táto téma je v sekcii PU. Ja účtujem v JU. Zaujíma ma, či to nie je problém, že som nakúpila materiál (šaty) a poniektoré, ak sa predajú, tak to účtujem ako predaj tovaru. Mne sa to veľmi nepozdáva. Ako to mám vlastne účtovať?