szivics
13.03.12,09:06
Dobrý deň,
mám nejasnosti ohľadom súvisiaceho priestoru s prevádzkovaním živnosti. Čítala som tu na porade nejaké témy staršieho dátumu, no ani tam nebola jednoznačne uvedená odpoveď.

Ide o to, že SZČO má miesto výkona živnosti v mieste trvalého bydliska. Hlavnú živnosť má na kovoobrábanie. Tento rok nakúpil viac nástrojov, zariadení a má ich uložené v nebytových priestoroch mimo miesta podnikania, napísaných na manželku (bezpodielové vlastníctvo). Môže sa tento priestor považovať za priestor súvisiaci s podnikaním, kde by sa mohol ako daňový náklad uplatniť čiastočná rekonštrukcia?

Hlavne ma však zaujíma nahlasovacia povinnosť. Niekto tvrdí treba nahlásiť, niekto tvrdí netreba. V jednom článku etrend.sk advokát Peter Benčík radil nasledovné:

Pravidlo o nenahlasovaní priestorov súvisiacich s prevádzkovaním živnosti tomuto úradu má však dve výnimky, na ktoré sa vzťahuje oznamovacia povinnosť. Túto povinnosť si podnikateľ musí splniť vtedy, ak prenajaté priestory používa na uskladnenie surovín a tovaru alebo ide o výstavné priestory a vzorkové predajne. Prenájom kancelárie nemusíte oznámiť ani daňovému úradu.

Z toho mi vyplýva, že tento priestor netreba nahlásiť, vie mi to niekto potvrdiť a poradiť?
Ďakujem za každú radu
Monika Kováčová
17.03.12,16:47
Podľa § 17 ods. 7 je posledná veta:

(7) Ustanovenia o označovaní prevádzkarne sa primerane vzťahujú aj na združené prevádzkarne, na priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti a na technické a technologické zariadenia určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti. Ustanovenia o oznamovaní zriaďovania a zrušovania prevádzkarne sa vzťahujú aj na združené prevádzkarne a na priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti uvedené v odseku 3 písm. a) a d).

a v ods. 3 písm. a) a d) nie je kancelária - tá je skôr v písm e)
3) Za priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti sa považujú najmä:

a) priestor určený na uskladnenie surovín a tovaru podnikateľa,
b) stanovištia, odstavné plochy pre motorové vozidlá, garáže a priestory určené na zabezpečenie údržby a technickú kontrolu vozidiel,
c) miesto podnikania fyzickej osoby, sídlo právnickej osoby,
d) výstavné priestory a vzorkové predajne,
e) priestor na prijímanie zákaziek alebo tovaru a na jeho vydávanie.

Záver: Označiť súvisiaci priestor áno, ohlásiť zriadenie NIE;)
szivics
19.03.12,07:17
Ďakujem za odpoveď
marandy
15.08.12,12:10
z