maow
06.02.06,15:45
fy dáva zamestnancom stravné lístky v hodnote 70 SK a z toho si dáva ja 55% do nákladov. Nevadí to že do nákladov nedáva 55% z 80,- SK (pre rok 2005) a tým aj zamestnanci zamestnanci platia 45% z 70,- Sk ak nerátam 1,5 Sk čo im prispieva zo soc.fondu. môže to byť..môže si zamestnávateľ dávať do nákladov 55% zo 70 Sk?
babenko1
06.02.06,14:50
podľa zákona je rozhranie 55% ceny stravného lístka, najviac však do výšky 55% z 80,- Sk
ivet.b
06.02.06,14:55
Je urcena maximalna danovo uznatelna hranica- 55% zo stravneho, ktore je na rok 2006 89,- Sk a minimalne 55% z ceny jedla. Takze mozes davat pri poskytovani 70,- Sk straveniek 55% zo 70,- Sk do nakladov, ale mozes to aj zvysit na 55% z 89,- Sk, cim budu potom zamestnanci menej doplacat a Ty to mas danovo uznane.
babenko1
06.02.06,14:58
súhlasím s ivet... moja odpoved sa týkala iba roku 2005 :)
maow
06.02.06,15:03
dakujem Vám za rýchlu odpoved :)
cepeva
08.02.06,11:43
Ahojte,
precitala som si danovy zakon a aj nadvazujuci zakonni prace. Mne to takisto vychadza, ze ak prispejem zamestnancovi 55% z 89 Sk, ale dam mu len stravny listok v hodnote 80 Sk, tak je to danovo uznatelny vydavok. Lenze moj znamy ma presviedca, ze cital vysvetlenie pravnicky v nejakom Danovom poradcovi a ona to riesila tak, za danovo uznatelny vydavok je len 55% z hodnoty poskytnuteho stravneho listka, t.j. z hodnoty 80 Sk.
Mali ste uz danovu kontrolu? Obhajili ste si tu moju prvu verziu? Spravili ste nejaky vnutorny predpis, aby tato verzia bola obhajitelna?
Dakujem za rady.
Chobot
08.02.06,11:49
Ahojte,
precitala som si danovy zakon a aj nadvazujuci zakonni prace. Mne to takisto vychadza, ze ak prispejem zamestnancovi 55% z 89 Sk, ale dam mu len stravny listok v hodnote 80 Sk, tak je to danovo uznatelny vydavok. Lenze moj znamy ma presviedca, ze cital vysvetlenie pravnicky v nejakom Danovom poradcovi a ona to riesila tak, za danovo uznatelny vydavok je len 55% z hodnoty poskytnuteho stravneho listka, t.j. z hodnoty 80 Sk.
Mali ste uz danovu kontrolu? Obhajili ste si tu moju prvu verziu? Spravili ste nejaky vnutorny predpis, aby tato verzia bola obhajitelna?
Dakujem za rady.

Možno tá známa mala pravdu, že to čítala v daňovom poradcovi, ale to bol nejaký daňový poradca z roku 2005 a vtedy to platilo tak. 55% z 89 SKK platí od 1.1.2006. Robíš to dobre. Aj my tomáme tak vo vnútornom predpise - lístok 80,- SK a do nákladov 55% z 89 SKK.
alušik
08.02.06,11:56
Možno tá známa mala pravdu, že to čítala v daňovom poradcovi, ale to bol nejaký daňový poradca z roku 2005 a vtedy to platilo tak. 55% z 89 SKK platí od 1.1.2006. Robíš to dobre. Aj my tomáme tak vo vnútornom predpise - lístok 80,- SK a do nákladov 55% z 89 SKK.

55% z 80,- Sk aj pri stravnom lístku hodnoty 60,- Sk platilo už aj v roku 2005. Opravovala som to na základe správy z auditu, takze som si tym ista.:)
cepeva
08.02.06,11:58
Dakujem velmi pekne za odpoved.
Ja viem, ze to bol poradca z roku 2005, ale ta pravnicka tam pisala 55% z hodnoty stravneho listka, nie hodnoty stravneho a to ma celkom vyviedlo z miery :)
Zlata
08.02.06,11:59
Možno tá známa mala pravdu, že to čítala v daňovom poradcovi, ale to bol nejaký daňový poradca z roku 2005 a vtedy to platilo tak. 55% z 89 SKK platí od 1.1.2006. Robíš to dobre. Aj my tomáme tak vo vnútornom predpise - lístok 80,- SK a do nákladov 55% z 89 SKK.

Ste si istí, že tento názor je správny???????
To môžete dať lístok za 49,- a do základov celých 49. To je predsa 55% z 89 SK.
Vnútorný predpis sa nemôže rozporovať s §§-mi!
cepeva
08.02.06,12:03
Zlati pozor. Nemozes tam dat celych 49 Sk, ale len 48,95. Tych 5 hal. by si mala nedanovych. Cakam na vyjadrenie danoveho uradu, aby som to mala overene uplne. Potom by som Vam ho poskytla.
Peterka
08.02.06,12:10
Zlati pozor. Nemozes tam dat celych 49 Sk, ale len 48,95. Tych 5 hal. by si mala nedanovych. Cakam na vyjadrenie danoveho uradu, aby som to mala overene uplne. Potom by som Vam ho poskytla.
Áno je to tak, len 48,95 lebo zákon o dani z príjmov hovorí 55% z cestovných náhrad ( 89,-Sk) a žiadne zaokrúhlenie tu neplatí (zaokrúhľovanie cestovných náhrad)
Tweety
08.02.06,12:22
Ste si istí, že tento názor je správny???????
To môžete dať lístok za 49,- a do základov celých 49. To je predsa 55% z 89 SK.
Vnútorný predpis sa nemôže rozporovať s §§-mi!
Pri 49.- korunovej stavenke môže byť náklad daňovo uznaný maximálne 48,95, t.-.55% z 89.-(náhrada za SC).:eek:
Zlata
08.02.06,12:24
Áno je to tak, len 48,95 lebo zákon o dani z príjmov hovorí 55% z cestovných náhrad ( 89,-Sk) a žiadne zaokrúhlenie tu neplatí (zaokrúhľovanie cestovných náhrad)

Ospravedlňujem sa za 0,05hal.Len som to v danom prípade zjednodušila.
Podstata problému je ale to, že do odpočitateľných nákladov ide 55% z ceny jedla t. j. z ceny zabezpečenej stravy, t. j. stravného lístka.
Ďalšia podmienka je, že max. výška z čoho môže byť 55 % uplatnených je výška stravného pri pracovných cestách za 5-12 hod.
v r. 2005 to bolo 80,.
v r. 2005 to je 89.
Takže ak má stravný lístok hodnotu 48,95 hal. nemôžem ho dať celý do odpoč. výdavkov ale len 55 % zo sumy stravného lístka.

Súčastne musia byť splnené 2 požiadavky
- 55 % strav. lístka
- max cena stravného 5-12 hod. pri prac. ceste
beatap
08.02.06,12:53
zrušila som späť svoj súhlas, lebo jedna aj druhá varianta sú vlastne správne, zákonník práce hovorí, že zamestnávateľ prispieva na stravovanie najmenej 55% z ceny jedla, a najviac do výšky 55% stravného poskytovaného pri pracovných cestách..... takže pri 49korunovom lístku, si kľudne môže dať do nákladov tých 48,95 a dodrží obidve podmienky
Zlata
08.02.06,13:00
zrušila som späť svoj súhlas, lebo jedna aj druhá varianta sú vlastne správne, zákonník práce hovorí, že zamestnávateľ prispieva na stravovanie najmenej 55% z ceny jedla, a najviac do výšky 55% stravného poskytovaného pri pracovných cestách..... takže pri 49korunovom lístku, si kľudne môže dať do nákladov tých 48,95 a dodrží obidve podmienky

Zamestnávateľ zabezpečí stravovanie tým, že mu poskytne stravný lístok , teda cena jedla je cena stravného lístku.
Takže keď je cena stravného lístku 48,95SK(t. j. cena zabezpečeného jedla ) ako môže byť táto suma 55% rovnajúca sa sume 48,95?
Jozef Mihál
08.02.06,13:09
Už to začína byť únavné ale ešte raz.

Zákon o dani z príjmov, § 19ods.2 písm.c) bod 4.:
Daňové výdavky sú...príspevky na stravovanie zamestnancov, poskytované podľa § 152 Zákonníka práce...

Zákonník práce hovorí v § 152:

"(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku
1 najmä podávaním jedného teplého hlavného
jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu
pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení,
v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa
alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov
prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby,
ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby,
ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej
osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie
služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje
výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná
zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť
poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku
2 vo výške najmenej 55 % ceny jedla, najviac však
na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného
pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného
predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje
príspevok podľa osobitného predpisu."

Z toho vyplýva, že zamestnávateľ môže prispievať zamestnancom sumou až do výšky 55% z 89 Sk, čo je 48,95 Sk. A bude to pre neho daňovo uznaný výdavok. Ak cena lístka je 50 Sk, zamestnávateľ môže prispieť sumou 48,95 Sk a bude to daňovo uznaný výdavok.
dement
08.02.06,13:36
pan mihal naozaj si vazim to ako tu hviezdite a pomahate ubohemu plebsu, no aj mna uz unavuju a urcite nie som sam, tieto nezmyselne komplikovane zakony pre podnikatelov, ktore casto nevedia vysvetlit ani ich tvorcovia, co ma za nasledok neustale novelizacie, nechapem naco mi napriklad stat prideli hned tri cisla ico, dic, icz, naco si pamatat jedno cislo ked si mozem tri, naco zjednodusovat system ked si mozem zamestnat 13 expertov aby som vedel odviest vsetko za svojich 3 zamestancov, to uz nehovorim o zakonoch o SP a ZP, tridsat roznych VZ a roznych % odvodov atd. vy ako vidim z vasej vizitky mate vplyv na tieto veci a preto by som sa chcel spytat ci naozaj nie je mozne napriklad stanovitb % odvodu z hrubeho platu - jedna suma ktoru odvediem a stat nech odvod rozbije podla svojich percenticek ako sa mu to paci, poslem jeden vykaz - jednoducha praca, lahka kontrola. asi by ste boli schopny okamzite vydat 800str. publikaciu o nezmysle tohto navrhu a usporiadat skoliace turne aky je to dementizmus, ale ja si myslim ze statny aparat platim ja a preto by som chcel odpoved ako by to slo zjednodusit. keby tu nikto nemal otazky napr. na novy zakon o ZP potom by ste boli pre mna naozajstna hviezda ako aj ostatni zan zodpovedni. (a hlavne keby platil vo svojej podobe aspon jedno zdanovacie obdobie).

s pozdravom *dement*
Jozef Mihál
08.02.06,13:39
dement, pracuje sa na tom, čo píšete a navrhujete. Už to chápu aj politici. Ja osobne súčasný systém neschvaľujem a bojujem proti tomu. Aj keď sa to na prvý pohľad možno nezdá.
mika1
10.02.06,08:18
Ste si istí, že tento názor je správny???????
To môžete dať lístok za 49,- a do základov celých 49. To je predsa 55% z 89 SK.
Vnútorný predpis sa nemôže rozporovať s §§-mi!

Môj pohľad na vec je, že treba rozlišovať (pozor, vždy mám na mysli str. poukážky, nie dodávateľský spôsob)::

A) Som SZČO a poukážky kupujem sám pre seba

najvýhodnejšie je pre mňa naozaj nakúpiť 49,-Sk poukážky, pretože:
dám si ich celé do nákladov, čiže je to najjednoduchšie na zaúčtovanie (zaokrúhlenie 5hal na gastrolístok znamená cca 1 sk mesačne = 12Sk ročne, kvôli tomu ma žiadny daňovák nezabije)
nedáva logiku, aby som svoje vlastné peniaze viazal v Gastrolístkoch nad rámec daňovej uznateľnosti
ja mám len možnosť, nie povinnosť sa stravovať, t.j. nikto nebude kontrolovať, v akej kvalite to robímB) Som zamestnávateľ a poukážky nakupujem pre zamestnancov


potom je pre mňa najvýhodnejšie nakupovať 90,-Sk poukážky, pretože:
1,-Sk/lístok pôjde zo soc.fondu, aj tak ho musím tvoriť a rozpustiť
ak by som chcela dať 49,-Sk a celé do nákladov, celkové zaokrúhlenie (5 hal/lístok) sa zvyšuje priamo úmerne počtu zamestnancov, čo by mi už asi cez daňovú kontrolu neprešlo
tak či tak sa to musí rozúčtovať, tak či už mám zamestnancovi účtovať 0,05 Sk alebo 40,05 Sk je z pohľadu náročnosti na účtovníctvo úplne jedno
podľa zákonníka práce musím zamestnancom zabezpečiť "stravovanie podľa zásad zdravej výživy", čo kontroluje INŠPEKTORÁT PRÁCE. Poznám prípad firmy, ktorá dávala 50,-Sk lístky, inšpektori obehli okolie firmy a zistili, že za 50,- Sk neposkytujú nikde denné menu, preto dali do zápisu nariadenie zvýšiť hodnotu lístka
treba zohľadniť aj psychologické hľadisko - či ste zamestnancovi strhli napr. 546,-Sk alebo 840, si na výplatnej páske poriadne ani nevšimne. Zato to, že ma nižšiu hodnotu lístka než jeho sused si všimne určite. Navyše, v príhodnej situácii môžete zamestnancom povedať "dávame Vám lístky vo vyššej hodnote, než je zákonom stanovené maximum!" (pritom firmu to stojí stále tých istých 49,-Sk)
s 90,-Sk hodnotou sa platí lepšie, než násobiť 89,-:)
mika1
08.03.06,09:50
Ďakujem za moje prvé 2 poradabody! Poradu som objavila len nedávno, považujem ju však za skvelú a preto si toto ocenenenie naozaj veľmi vážim!