vero.nika
13.03.12,10:07
Dobrý deň, vzala osm si sestru do osobnej náhradnej starostlivosti. Ja mám 22 a ona 11 rokov.Súd sa konal 12.8.2011 a výživné je určené od 12.9.2011.Od vtedy som nedostala od rodičov ani korunu na výživné. Včera som bola podať tresné oznámenie na oboch na zanedbanie vyživovacej povinnosti. Vraj mám čakať 3 mesiace od dnes( do júna) a potom požiadať o náhradné výživné. Chcem vedieť či mi potom doplatia od toho septembra? A koľko? Otec maloletej mal prispievať sumov 80e a matka 30% životného minima, čo je okolo 26e.
Za odpoveď ďakujem!
pepsikova
13.03.12,09:16
...náhradné výživné, ktoré by si za dobu, ktorú ti rodičia neplatili , dostala od štátu, by si musela vrátiť, je to na dlhé lakte a dlho sa aj čaká..môžeš zájsť za nejakým exekútorom, a požiadať ho o vymáhanie platby od rodičov exekučne na základe vydania súdneho rozhodnutia..to bude určite rýchlejšie.....a rodičia zaplatia všetko odo dňa vydania rozhodnutia..
vero.nika
13.03.12,09:20
a to potom bude další súd? Mám to ako poslať a komu? tej sudkyni, u ktorej bol súd o zverenie do náhradnej osobnej starostlivosti?
Xanti
13.03.12,10:56
vero.nika

máš rozhodnutie súdu, ktoré určuje tvojím rodičom akou výškou majú prispievať na výživu svojej mladšej dcéry. Už uplynulo dosť mesiacov aby si túto vec neriešila.

Vezmi rozhodnutie súdu, opýtaj sa známych v okolí , ktorého exekútora Ti odporúčajú a chod za exekútorom. On všetko porieši, ak tvoji rodičia majú účty, tak im odtial stiahne peniaze pre tvoju sestru, ak pracujú tak budú mať zrážky zo mzdy.
Nepotrvá to deň dva, ale je to oveľa rýchlejšie ako žiadať o náhradné výživné, ktoré by si nakoniec ešte aj ty musela štátu splácať .

Skús si tu prečítať o náhradnom výživnom http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/nahradne-vyzivne.html?page_id=227 ale naozaj môj názor je taký ...

NEČAKAJ a chod k exekútorovi.
pepsikova
13.03.12,11:18
a to potom bude další súd? Mám to ako poslať a komu? tej sudkyni, u ktorej bol súd o zverenie do náhradnej osobnej starostlivosti?..

...ak dáš vymáhanie výživného exekútorovi, už nebude žiadny súd..všetko ti napísala Xanti vyššie...len nájdi exekútora a rieš...nebudeš tam ani nič platiť, exekučné poplatky zaplatia rodičia-dlžníci...
bubkoch
13.03.12,11:35
nahradne vyzivne sa NEVRACIA

vracia sa len neopravnene vyplatene nahradne vyzivne, t.j. v pripadoch ako:
povinný uhradil výživné,
dieťa zanedbáva povinnú školskú dochádzku,
zanikla vyživovacia povinnosť
vero.nika
13.03.12,12:07
len ja viem na 100% že oni to nevyplatia ani exekútorovi... to som viem určite. tie peniaze mať takto nebudem
Xanti
13.03.12,12:08
Veronika
exekútor sa ich nebude pýtať či chcú zaplatiť alebo nechcú zaplatiť. :D
Exekútor im tie peniaze zoberie.
pepsikova
13.03.12,14:21
len ja viem na 100% že oni to nevyplatia ani exekútorovi... to som viem určite. tie peniaze mať takto nebudem..

..skôr by som povedala, že najskôr ich budeš mať takto...lebo iný spôsob (okrem šikovného, holohlavého kamaráta, ktorého pošleš s bejsbolkou na rodičov) nevidím zase ja...

..a pokiaľ si presvedčená, že tie peniaze nedostaneš, nechápem, čoho sa tu dovolávaš...
pepsikova
13.03.12,14:23
nahradne vyzivne sa NEVRACIA

vracia sa len neopravnene vyplatene nahradne vyzivne, t.j. v pripadoch ako:
povinný uhradil výživné,
dieťa zanedbáva povinnú školskú dochádzku,
zanikla vyživovacia povinnosť..

..bubo, pokiaľ ona požiada sociálku o výživné za svojich rodičov, dostane ho, ale akonáhle rodičia zaplatia dlžnú sumu, musí to, čo dostala od štátu , vrátiť...alebo žeby zmenili zákon?..
misoft
13.03.12,16:40
len ja viem na 100% že oni to nevyplatia ani exekútorovi... to som viem určite. tie peniaze mať takto nebudem
Ale ZAPLATIA - chtiac, alebo nechtiac. Jeden šikovný a dosť tvrdý exekútor, pýtať sa ich nebude a povinní (teda rodičia) len odrazu zistia, že majú účty zablokované, prípadne že sa im číselka na účtoch zmenšujú - ak by to brali "do ruky", tak aj v robote si ich exekútor nájde. A pokiaľ máš "papiere" - nie je čo riešiť, otvor nejaký zoznam, hľadaj Exekútorské úrady a kancelárie - poplatky nebudeš mať, aj toto zaplatia dlžníci - kua a poriadne!
Len konečne pohni kostrou!
bubkoch
13.03.12,17:26
..

..bubo, pokiaľ ona požiada sociálku o výživné za svojich rodičov, dostane ho, ale akonáhle rodičia zaplatia dlžnú sumu, musí to, čo dostala od štátu , vrátiť...alebo žeby zmenili zákon?..

ved presne to som napisal :cool:
vero.nika
14.03.12,08:36
co sa deje v tomto state je dovi dopo..
jedna uradnicka ta posle tam druha tam a tretia spät :D
za co su platene?
tu stat nic negarantuje. niekto mi radil dat to exekutorovi.je to treba aj ked som podala trestne oznamenie? na urade mi povedala ze teraz budem musiet cakat 3 mesiace ale neviem ci mam riesit alebo nie toho exekutora.
viem na isto ze od rodicov tie peniaze mat nebudem..
jednoducho sa o nu staaram od mala a si myslim ze nejake to euričko si zasluzim
bubkoch
14.03.12,08:38
co sa deje v tomto state je dovi dopo..
jedna uradnicka ta posle tam druha tam a tretia spät :D
za co su platene?
tu stat nic negarantuje. niekto mi radil dat to exekutorovi.je to treba aj ked som podala trestne oznamenie? na urade mi povedala ze teraz budem musiet cakat 3 mesiace ale neviem ci mam riesit alebo nie toho exekutora.
viem na isto ze od rodicov tie peniaze mat nebudem..
jednoducho sa o nu staaram od mala a si myslim ze nejake to euričko si zasluzim

exekutor a policia su dve samostatne a nezavisle institucie ... exekutor ti vymoze dlzne vyzivne a policia riesi trestnopravnu zodpovednost neplatica ... policia ti ziadne peniaze nevymôže ...
takze treba riesit obe veci, aj trestne oznamenie na policii, aj ist za exekutorom
Ivenka
14.03.12,08:58
Pepsi ja som tak poberala náhradné výživné asi pred 3 rokmi a dlh ktorú vznilo UPSVaR spláca teraz dlžnik s úrokom 20 %. Len jej nesmú to dĺžne výživné zaplatiť rodiča, vtedy by to ozaj musela vrátiť.
vero.nika
14.03.12,11:37
o vratit? dajme tomu ze budem dostavat od toho cca juna to nahradne vyzivne a potom dajme tmu o 3 roky otec mi da 80e a ja budem musiet vsetko doplatenie aj to co som dostavala tie 3 roky vratit? to je aky bordel?
Xanti
14.03.12,11:41
Veronika,
myslíš že mi ti tu vieme ináč pomôcť ako radami? Poslala som ťa za exekútorom, ak má otec zamestnanie tak exekútor dá príkaz jeho zamestnávateľovi aby mu strhával výživné zo mzdy a ty ho budeš mať každý mesiac.

Už si dávno mala byť u exekútora a nie tu horekovať. Zákon o náhradnom výživnom je tak postavený, aby tvoj otec a matka nemuseli platiť výživné +20% tak ho zaplatia tebe a ty budeš vracať štátu výživné +20% to ti treba? Predsa štát nedá len tak niečo zadarmo, môže TI pomôcť ale chce svoje peniaze späť.

Chod za exekútorom.
bubkoch
14.03.12,11:44
o vratit? dajme tomu ze budem dostavat od toho cca juna to nahradne vyzivne a potom dajme tmu o 3 roky otec mi da 80e a ja budem musiet vsetko doplatenie aj to co som dostavala tie 3 roky vratit? to je aky bordel?
co sa ti na tom nezda ? v principe nemozes predsa jedno vyzivne dostat 2x (od statu aj od otca) ... ale v realite je to ovela zlozitejsie, nahradne vyzivne je tusim obmedzene na maximalne 1,2 nasobok sumy životného minima na dieta a otec nemusi zaplatit vsetko dlzne vyzivne ale len cast ...
bubkoch
14.03.12,11:46
Veronika,
myslíš že mi ti tu vieme ináč pomôcť ako radami? Poslala som ťa za exekútorom, ak má otec zamestnanie tak exekútor dá príkaz jeho zamestnávateľovi aby mu strhával výživné zo mzdy a ty ho budeš mať každý mesiac.

Už si dávno mala byť u exekútora a nie tu horekovať. Zákon o náhradnom výživnom je tak postavený, aby tvoj otec a matka nemuseli platiť výživné +20% tak ho zaplatia tebe a ty budeš vracať štátu výživné +20% to ti treba? Predsa štát nedá len tak niečo zadarmo, môže TI pomôcť ale chce svoje peniaze späť.

Chod za exekútorom.

to mas odkial toto ???
vero.nika
14.03.12,12:08
ja nehorekujem ale neviem vlastne co mam podniknut .otec ani mama pracu nema, tak co im vezmu? ten exekutor? na socialke mi nic nepovedali ja som sa len slusne tu pytala ze ci o tom niekto nieco nevie.
Xanti
14.03.12,12:14
ja nehorekujem ale neviem vlastne co mam podniknut .otec ani mama pracu nema, tak co im vezmu? ten exekutor? na socialke mi nic nepovedali ja som sa len slusne tu pytala ze ci o tom niekto nieco nevie.
Ja som predpokladala, že otec prácu má kedže mu súd určil výživné na sestru vo výške 80 eur, a matke minimum. Otec sa nechal prepustiť?

Naozaj opýtaj sa známych , si mladučká tak skôr opýtaj sa rodičov svojich kamarátok kamarátov, kolegov či nepoznajú nejakého dobrého exekútora a chod za ním. Ak nechceš sa nikoho pýtať tak skús tu vyhľadať si exekútorov z tvojho okolia http://www.exekutor.sk/zoznamy.htm a chod za niektorým.
Xanti
14.03.12,12:15
Bubkoch to bol príklad, nechytaj za slovo, nevidíš že sa snažím zadávateľku vyburcovať k činom?
bubkoch
14.03.12,15:20
XANTI vsak v poriadku, ide mi len o to ze povinnost poberatela vratit nahradne vyzivne neplati vseobecne, ale len v pripade ze ho dostane 2x, t.j. aj od povinneho ... a uz vobec neplati ze poberatel bude v takom pripade vracat aj s urokmi ...