ady66
13.03.12,12:13
Pekný deň. Podnikať začnem až od 1-ho mája 2012. Teraz som evidovaný na ÚP a práve absolvujem prípravu na podporu podnikania. Skúšky budem mať až 17. apríla. Živnosť už mám vybavenú, začiatok podnikania je od 01.05.2012. Vzhľadom na to, že som aj predtým podnikal, mám zopár starých a už aj nových partnerov, s ktorými by som chcel podpísať nové zmluvy skôr ako budem mať v ruke oficiálne papiere. Samozrejme na zmluvách by bol májový dátum. Otázka je, či môžem už teraz založiť nový podnikateľský účet, aby som mohol do zmlúv zapísať aj číslo účtu, resp. aby som mohol faktúry zaslať hneď 2-ho mája. Čísla IČO a DIČ sa mi nezmenili. Bankový účet budem mať v ZUNO, takže tam založenie trvá aj 3-4 dní, a práve preto by som to chcel trošičku zrýchliť, ak sa to dá z účtovníckeho hľadiska (jednoduché účtovníctvo). Ďakujem.
blavaciko
13.03.12,12:59
na podnikanie ako SZCO nemusis mat bankovy ucet vedeny na ICO.
To znamena, ze si ho mozes kludne zalozit aj skor, avsak odo dna, kedy budes tento ucet vyuzivat na podnikanie, treba to nahlasit danovemu uradu
ady66
13.03.12,15:33
Ďakujem za odpoveď. Ešte jedna otázka: V živnosti mám aj dodatok v názve, t.j. Meno Priezvisko - Moja Firma. Ak si založím bankový účet tak vlastne bude tam len moje Meno a Priezvisko bez toho dodatku. Nebude to problém v budúcnosti? Všetky peňažné operácie budú prebiehať bezhotovostne.
Tweety
13.03.12,15:58
Ďakujem za odpoveď. Ešte jedna otázka: V živnosti mám aj dodatok v názve, t.j. Meno Priezvisko - Moja Firma. Ak si založím bankový účet tak vlastne bude tam len moje Meno a Priezvisko bez toho dodatku. Nebude to problém v budúcnosti? Všetky peňažné operácie budú prebiehať bezhotovostne.
Nie, nebude, len nezabudni na splnenie oznamovacej povinnosti na DÚ.
LNB123
14.03.12,23:10
Oznamovacia povinnosť na DÚ stále platí? Po novom by mali svoje č.ú poskytnúť z DÚ daňovému subjektu, či nie?
avalik
14.03.12,23:23
Oznamovacia povinnosť na DÚ stále platí? Po novom by mali svoje č.ú poskytnúť z DÚ daňovému subjektu, či nie?

ano plati, oznamuje sa ucet pouzivany na podnikanie

DU oznamuje základné číslo účtu pre platenie dane - t.j. dan posles zo svojho uctu na zakladne cislo uctu s predcislim oznacujucim druh dane
LNB123
14.03.12,23:30
Pred vyše mesiacom som sa snažil nahlásiť na DÚ číslo účtu a pracovníčka mi povedala, že netreba, že teraz mi číslo účtu na úhradu dane za konkrétnu organizáciu poskytnú oni, ale žiaľ momentálne mi ho poskytnúť nevie, lebo im nefunguje systém.
Asi tam pre istotu zajtra opäť zabehnem, či bola informácia pracovníčky korektná.

K téme: ZUNO zatiaľ poskytuje iba osobné účty, čo však pre potreby živnosti postačuje, ak nemusí byť účet vedený na IČO.
srska
14.03.12,23:45
Pred vyše mesiacom som sa snažil nahlásiť na DÚ číslo účtu a pracovníčka mi povedala, že netreba, že teraz mi číslo účtu na úhradu dane za konkrétnu organizáciu poskytnú oni, ale žiaľ momentálne mi ho poskytnúť nevie, lebo im nefunguje systém.
Asi tam pre istotu zajtra opäť zabehnem, či bola informácia pracovníčky korektná.

K téme: ZUNO zatiaľ poskytuje iba osobné účty, čo však pre potreby živnosti postačuje, ak nemusí byť účet vedený na IČO.už funguje - skontroluj si zadaním dič či máš vygenerované základné číslo účtu (https://pki.drsr.sk/pomocka.jsp):
LNB123
15.03.12,11:26
Dík za link, funguje to a už mám konečne pridelené č.ú. z DÚ.

Dnes som bol na inom poschodí DÚ ako minule a pracovníčka mi potvrdila, že im musím nahlásiť číslo účtu, ktorý používam na podnikanie.
Rovno som to tam spísal a podal, síce po dvoch mesiacoch od založenia účtu, ale už je to ako má byť a nie ako ma informovala iná pracovníčka DÚ.
ady66
20.03.12,08:32
No skúšal som založiť účet v mbank ale systém mi nedovolí zadať dátum pre začiatok podnikania: 01.05.2012. Dátum tam musím byť minimálne dnešný. Neviem či to mám spraviť tak, že tam napíšem dnešný, nechcem mať problém s Daňovým úradom, na druhej strane, už by som chcel podpisovať zmluvy s budúcimi partnermi, ale bez bankového účtu to nepôjde. Podľa Vás mám založiť účet alebo radšej počkať. Pohyby na mbank účte by som asi nemal mať, keď je to bezplatné...