ala71
13.03.12,13:59
Pekný deň,

prosím Vás o radu,lebo už som v koncoch.Mám niekoľko otázok
ohľadom začatia podnikania-spustenie prevádzky potravín s
mäsokútikom.Vopred sa ospravedlňujem,ak sa pýtam na niečo,čo už
tu bolo zodpovedané.Takže s manželom sme si postavili novostavbu
obchodu na našom pozemku.Včera sme ju úspešne skolaudovali,takže
to máme v poriadku.Tento štvrtok majú prísť na schválenie
prevádzky z hygieny.A tu mám problém,lebo mi nechcú schváliť PP a
HACCP.Podklady na tento dokument som získala tu z porady a všetko som
si upravila podľa svojej prevádzky.Pani z hygieny mi povedala,že oni
mi to neschvália,lebo tam mám potraviny a mäso(mäso bude búrané,
nebudeme vyrábať výrobky),takže to mi schvália na veterine.Na
veterine ma vysmiali,že PP už dnes nemusím mať,mám mať len HACCP
ale aby som tomu dala iný názov.A nakoniec mi povedali,že to oni
neschvaľujú,mám ísť na mestský úrad,na referát obchodu.Včera
som bola MsÚ,samozrejme tam mi to neschválili,oni s tým nič
nemajú.Tak komu to mám predložiť,aby som to mala v poriadku?
Ďalej sa chcem spýtať:potrebujem 1 zamestnanca-môže to byť
pani,ktorá je na neplatenej starostlivosti o dieťa do 6 rokov?Môže
mať súbežne podpísanú DVP A DVČ,koľko hodín denne môže
pracovať?
Vopred Vám ďakujem za Vaše rady.
Danielle369
13.03.12,17:16
Pýtala som sa na tvoj problém...je to problém, neschvália ti potraviny a rozrábku mäsa v jednej miestnosti. Musíš oddeliť mäso od potravín. Na predaj mäsa sú iné hygienické normy. Na predaj potravín nepotrebuješ HACCP, len prevádzkový poriadok a sanitačný plán-poriadok. V prevádzke mäsa budeš musieť mať zase zabudovaný lapač tukov, ponk už nesmie byť z dreva atd...
Dúfam že som pochopila búranie mäsa-rozrábka mäsa.
ala71
13.03.12,21:31
V predajni máme oddelené mäso od ostatných potravín,vedľa predajne máme miestnosť na prácu s mäsom-mletie,nasekanie...s chladiacim boxom,za tým je sklad,wc,šatňa.Mäso nám bude chodiť už rozrobené.Ten lapač tukov-o tom nám nikto nič nehovoril,čo by som mala o tom vedieť?Len ten PP a sanitáciu,kto mi schváli?
Danielle369
14.03.12,05:39
Lapač tukov je prakticky odpad, ktorý sa zabuduje do podlahy...Skorej by ti povolili len nejaké konzervy a pašteky spolu predávať,ale komplet potraviny nie. Musíš to mať oddelené vyslovene múrom, ved sa pýtaj hygienika ako to máš mať urobené, pochybujem že ti neporadí, oni velmi radi radia:)
Všetko PP a sanitáciu schvaluje hygienik..aj tu na porade máš plno PP a dokonca aj na potraviny aj na mäsiareň. Sanitácia- to je vlastne len o poriadku a umývaní, akými prostriedkami akými handrami, to môže byť aj zošit,kde sa zapisuje kedy a čím sa umývalo, potom ešte v chladničkách teplota sa zapisuje, aj to tu nájdeš,
ala71
14.03.12,14:39
Našla som si tu podklady pre ten PP a sanitáciu,na tie teploty nejaké tabuľky,tak uvidím,čo na to zajtra hygiena.Dúfam,že to dobre dopadne.Vďaka za radu.