charmelka
13.03.12,15:55
Hladala som na stranke www.rzzp.sk (http://www.rzzp.sk) za rok 2011 rocne zuctovanie typ B pre SZCO, nenasla som.
.

Viete prosim neikto pomoct odpovedou, linkou alebo radou??

Dakujem vsetkym vopred za cas a ochotu.
veronikasad
13.03.12,14:56
RZZP za rok 2011 robia ZP s údajov v odd. VI. DP typu B. Nezabudni vyplniť počet mesiacov podnikania a sumu zaplateného zdr.poistenia.

Ak SZČO dosiahol nízky VZ, RZZP ZP neurobí, vtedy treba poslať do ZP výkaz preddavkov (termín zaslania a tlačivo som ešte nevidela).
Alenaa
13.03.12,15:14
V prípade, že SZČO má nízky príjem, ale popri tom je aj zamestnaný, musí si robiť sám zúčtovanie, alebo nie./neplatí preddavky - poberá aj inv. dôchodok/
veronikasad
13.03.12,15:17
V prípade, že SZČO má nízky príjem, ale popri tom je aj zamestnaný, musí si robiť sám zúčtovanie, alebo nie./neplatí preddavky - poberá aj inv. dôchodok/
RZZP budú robiť ZP, nerobí si ich (v žiadnom prípade) poistenec sám. Na stránke ktorejsi poisťovne som čítala, že ich budú robiť aj poistencom, ktorým nevyplýva povinnosť robiť im ich zo zákona a vracať preplatky.
Aljok
13.03.12,15:32
RZZP za rok 2011 robia ZP s údajov v odd. VI. DP typu B. Nezabudni vyplniť počet mesiacov podnikania a sumu zaplateného zdr.poistenia.

Ak SZČO dosiahol nízky VZ, RZZP ZP neurobí, vtedy treba poslať do ZP výkaz preddavkov (termín zaslania a tlačivo som ešte nevidela).

Termín zaslania je v Zákone o ZP :

§ 20

(6) Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorej príslušná zdravotná poisťovňa nevykonala ročné zúčtovanie podľa § 19 ods. 1 písm. b), je povinná písomne do konca príslušného kalendárneho roka vykázať príslušnej zdravotnej poisťovni výšku preddavkov na poistné na obdobie od 1. januára do 31. decembra nasledujúceho kalendárneho roka.

A ten výkaz preddavkov by mal byť asi tento (uvádzajú v ňom §20/6) :

http://www.vszp.sk/files/tlaciva/preddavky/Vykaz_preddavkov_SZCO_2011_vypl.pdf
Aljok
13.03.12,15:49
Zasa ďalšia zbytočná byrokracia. :mad: ZP dostane údaje z DP SZČO. Vie že za neho nemusí urobiť RZ ZP.
Prečo nepošle ZP oznámenie SZČO, že od 1.1 platí minimálne odvody?
Prečo všetko vždy odskáče živnostník?
charmelka
13.03.12,15:50
Dakujem, mala so stratu za rok 2011(vcera som podala na DU DP za rok 2011 a uviedla som aj pocet mesiacov podnikania , aj sumu zaplatenych preddavok za rok 2011). Tak mam teraz vyplnit a zaslat do VZP ten vykaz o zaplatenych preddavkoch za rok 2011 ???Platila som minimalne zdravotne poistenie SZCO ( ine prijmy, ani pracovne aktivity nemam) za rok 2011.
charmelka
13.03.12,16:22
Alebo som to zle pochopila a mam poslat VZP resp. uz som mala poslat) oznamenie o vyske preddavokov - za rok 2012 ????
veronikasad
13.03.12,16:27
Alebo som to zle pochopila a mam poslat VZP resp. uz som mala poslat) oznamenie o vyske preddavokov - za rok 2012 ????
Nie, podla príspevku od Aljok, tento výkaz sa bude posielať do konca roka 2012 (z príjmu SZČO za rok 2011) a preddavky na poistné sa budú podľa neho (z minima) platiť od 1.1.2013.
fem
14.03.12,21:02
čítala som dnes na stránke Dôvery, komu musia a nemusia robiť zúčtovanie ZP za 2011, a keďže mám taký prípad , že dotyčný patrí do kategórií



samostatne zárobkovo činnú osobu, ak jej vymeriavací základ z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti nepresiahol sumu 3 948,72 eur a nemal príjmy z kapitálového majetku, ostatné príjmy a ani príjmy z dividend

zamestnanca jedného zamestnávateľa, ak príjem zamestnanca zo závislej činnosti (§ 5 zákona o dani z príjmov) v žiadnom mesiaci roka 2011 nepresiahol sumu 2 233,50 eur a nemal príjmy z kapitálového majetku, ostatné príjmy a príjmy z dividend



má nejakú možnosť dostať sa k preplatku na zdravotnom poistení? Má niekto skúsenosť s Dôverou, ako postupovať? Ďakujem za radu.:)
nurka
19.03.12,10:17
Pre SZČO na stranke ZP dovera som tiez nasla komu budu robit

samostatne zárobkovo činnú osobu, ak jej vymeriavací základ z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 zákona o dani z príjmov), t. j. čiastkový základ dane z príjmov z riadku 44 daňového priznania + výdavky na zdravotné poistenie delené 2,14, presiahol sumu 3 948,72 eur

a komu nemusia

samostatne zárobkovo činnú osobu, ak jej vymeriavací základ z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti nepresiahol sumu 3 948,72 eur a nemal príjmy z kapitálového majetku, ostatné príjmy a ani príjmy z dividend

podla toho mi vychadza, ze moj szco pri ČZD okolo 6.500 € + vydavky na ZP 616 € si bude musiet urobit RZ sam.

termin je do konca marca?
Aljok
19.03.12,10:49
Čítala si predchádzajúce príspevky?
veronikasad
19.03.12,11:17
Pre SZČO na stranke ZP dovera som tiez nasla komu budu robit

samostatne zárobkovo činnú osobu, ak jej vymeriavací základ z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 zákona o dani z príjmov), t. j. čiastkový základ dane z príjmov z riadku 44 daňového priznania + výdavky na zdravotné poistenie delené 2,14, presiahol sumu 3 948,72 eur

a komu nemusia

samostatne zárobkovo činnú osobu, ak jej vymeriavací základ z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti nepresiahol sumu 3 948,72 eur a nemal príjmy z kapitálového majetku, ostatné príjmy a ani príjmy z dividend

podla toho mi vychadza, ze moj szco pri ČZD okolo 6.500 € + vydavky na ZP 616 € si bude musiet urobit RZ sam.

termin je do konca marca?
Tvoj SZČO náhodou nepatrí do tej prvej skupiny, ktorú si citovala ?
nurka
19.03.12,11:24
Tvoj SZČO náhodou nepatrí do tej prvej skupiny, ktorú si citovala ?

nie nepatri, podla toho vzorca mu vyjde suma 3350,- €

volala som na infolinku dovery, tam mi pani povedala, ze sam si nepodava, lebo ani nema ako podat. a ona nema ziadne informacie, co potom treba robit. nech plati ako doteraz. maju v tom pekny chaos.
mondes
19.03.12,11:31
Takže ak som dobre pochopila debatu, tak SZČO, ktorej ZP nemá povinnosť urobiť RZZP, musí do konca roka poslať do ZP Výkaz o zaplatených preddavkoch?

Ináč nechápem, prečo sa to musí posielať, veď v DP majú uvedené výšku odvodov aj počet mesiacov prevádzkovania živnosti.