roman.disko
13.03.12,18:32
Dobrý deň, chcem sa spýtať, bolo tu už veľa otázok, dokonca aj jedna s mojim problémom ale chcem sa len presvedčiť, či som správne pochopil výklad zákona. Predávam auto, ktoré nevlastním dlhšie ako 1 rok ( vlastním ho 2 mesiace ) podlieham dani z prijmu ??? podľa zákona som pochopil, že je to oslobodené od dane z príjmu. Prosím potvrdte mi to. Ďakujem moc :)
veronikasad
13.03.12,17:35
Príjem z predaja hnutelného majetku, je od dane z príjmu oslobodený

§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2012-a.html#hore)

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena b), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

c) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
roman.disko
13.03.12,17:43
Takže pokiaľ nepodnikám alebo si to auto nikto nezapísal do obchodného majetku je to v poriadku ? :) Ďakujem
veronikasad
13.03.12,17:45
Takže pokiaľ nepodnikám alebo si to auto nikto nezapísal do obchodného majetku je to v poriadku ? :) Ďakujem
Pokial si to auto nemal ty vložené do obchodného majetku (nepodnikal si), je to v poriadku - daň z predaja auta neplatíš.
Magican
06.11.12,07:53
Prosím Vás aj ja som pochopil §9 tak, že ak FO nepodnikateľ predáva hnuteľnú vec, (napríklad auto, notebook, mobil,...), tak ak napríklad to auto nebolo obchodný majetok posledných 5 rokov tak je tento príjem z predaja oslobodený od dane z príjmov. Ale prosím Vás na internete som našiel aj reakcie, že ak tá FO vlastnila to auto menej ako rok, tak je to predmetom dane z príjmov, a oslobodené od dane z príjmov je len vtedy ak FO bola vlastník toho auta aspoň jeden rok. O tom niečo viete prosím Vás? Alebo toto platilo kedysi a teraz už nie?
Teraz proste stačí ak to auto nebolo obchodný majetok a určite nie je predmetom dane z príjmov?

Ďakujem.
Tweety
06.11.12,07:56
Prosím Vás aj ja som pochopil §9 tak, že ak FO nepodnikateľ predáva hnuteľnú vec, (napríklad auto, notebook, mobil,...), tak ak napríklad to auto nebolo obchodný majetok posledných 5 rokov tak je tento príjem z predaja oslobodený od dane z príjmov. Ale prosím Vás na internete som našiel aj reakcie, že ak tá FO vlastnila to auto menej ako rok, tak je to predmetom dane z príjmov, a oslobodené od dane z príjmov je len vtedy ak FO bola vlastník toho auta aspoň jeden rok. O tom niečo viete prosím Vás? Alebo toto platilo kedysi a teraz už nie?
Teraz proste stačí ak to auto nebolo obchodný majetok a určite nie je predmetom dane z príjmov?

Ďakujem.
ÁNo, FO nepodnikateľ pri predaji má príjem oslobodený, viď §9 Zákon o DzP.
Mila123
06.11.12,07:59
niekedy dávno platilo, že aj obyčajný smrteľník , t.j. aj taký, kt. nemal auto v obchodnom majetku spoločnosti ak nebol vlastníkom viac ako 1 rok musel podávať DP, ale to už neplatí......(asi starý zákon 366/1999)
nadka1
12.02.13,14:00
Prosím poradiť - SZČO ukončil živnosť 31.12.2010, teraz chce predať na základe KPZ inej SZČO pracovný nástroj v hodnote 1200 €, ktorý v čase podnikania kúpil. Bude mať z toho nejakú daňovú povinnosť,ak v súčasnosti pracuje v zahraničí a žiadne iné príjmy na Slovensku nemá?
Ďakujem pekne za pomoc.
nadka1
15.02.13,12:44
Prosím poradiť - SZČO ukončil živnosť 31.12.2010, teraz chce predať na základe KPZ inej SZČO pracovný nástroj v hodnote 1200 €, ktorý v čase podnikania kúpil. Bude mať z toho nejakú daňovú povinnosť,ak v súčasnosti pracuje v zahraničí a žiadne iné príjmy na Slovensku nemá?
Ďakujem pekne za pomoc.
Nikto neporadí?