Majka Vajdová Fedorová
13.03.12,20:41
Vedúca nám oznámila, že podnik nám z celodenného ošetrenia zaráta len 6 hodín a zbytok si musíme "nadrobiť" . Pracujem v štátnom podniku - školstvo- na jednosmenke. Má podnik na take niečo právo? alebo je to aj vec odborov? :(
arizona
13.03.12,20:21
zlezaradil
terezamaria
13.03.12,20:31
Vedúca nám oznámila, že podnik nám z celodenného ošetrenia zaráta len 6 hodín a zbytok si musíme "nadrobiť" . Pracujem v štátnom podniku - školstvo- na jednosmenke. Má podnik na take niečo právo? alebo je to aj vec odborov? :(
Nie nemá, pokiaľ máš potvrdenku od lekára na celý deň / treba mať napísané /, uznáva sa celý deň.
ivka70
29.06.12,08:43
A nemate vy nahodou pohyblivy pracovny cas a tych 6 hodin je povinny cas na pracovisku?
Llívia
29.06.12,09:02
Nie nemá, pokiaľ máš potvrdenku od lekára na celý deň / treba mať napísané /, uznáva sa celý deň.
Nie je pravda - doktor si tam môže napísať, čo chce, v Zákonníku práce sa nič takéto nespomína:

§ 141 Dôležité osobné prekážky v práci
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:
a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení
1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

Nevyhnutné potrebný čas = čas potrebný na dopravu do a zo zdravotníckoho zariadenia + čas strávený čakaním + samotné ošetrenie/vyšetrenie.
Nap. ak zamestnanec ide na vyšetrenie/ošetrenie do zdravotníckeho zariadenia, ktoré je 200 m od zamestnávateľa, lekár pracuje od 8.00 do 14.00, pracovná doba zamestnanca je 7.00 - 15.30, tak prečo by mal mať zamestnanec preplatených 8 hod.? Ani tých 6 hod. lekárovej pracovnej doby tam väčšinou nestrávi.
gypsynka
29.06.12,09:08
Asi to bude tak, aj ja mám pohyblivý pracovný čas a tiež sa nám ráta iba 6 hodín, tí, čo nemajú pohyblivý pracovný čas nemusia nadrábať nič. Ale podľa mňa je to blbosť, pretože či mám, alebo nemám pohyblivý pracovný čas, musím mať odrobených toľko hodín, koľko tí, čo ho nemajú.
Llívia
29.06.12,09:11
Asi to bude tak, aj ja mám pohyblivý pracovný čas a tiež sa nám ráta iba 6 hodín, tí, čo nemajú pohyblivý pracovný čas nemusia nadrábať nič. Ale podľa mňa je to blbosť, pretože či mám, alebo nemám pohyblivý pracovný čas, musím mať odrobených toľko hodín, koľko tí, čo ho nemajú.
To máš daň za to, že si môžeš čas práce voliť čiastočne sama :---
ivka70
29.06.12,09:12
Asi to bude tak, aj ja mám pohyblivý pracovný čas a tiež sa nám ráta iba 6 hodín, tí, čo nemajú pohyblivý pracovný čas nemusia nadrábať nič. Ale podľa mňa je to blbosť, pretože či mám, alebo nemám pohyblivý pracovný čas, musím mať odrobených toľko hodín, koľko tí, čo ho nemajú.

Nie je to blbost.
Pri pohyblivom prac. case si mozes vybrat, ci budes v ten den v praci iba povinnych 6 hodin alebo napr. 10 hodin.
Kedze musis iba 6 hodin, preco by si mal zamestnavatel mysliet, ze kvoli celodennemu osetrovaniu by si tam prave v ten den bola 8 hodin????
gypsynka
29.06.12,09:16
Napríklad teraz som mala 2 dni celodenný paragraf, pretože som si obarila hlavu a mala som ju obviazanú. Takže to nebolo tak, že celodenný paragraf a môžem sa vrátiť do práce. Čiže keď som bola celý deň doma a mám nárok na celodenný paragraf, prečo si mám nadrábať 3 hodiny?
ivka70
29.06.12,09:18
Napríklad teraz som mala 2 dni celodenný paragraf, pretože som si obarila hlavu a mala som ju obviazanú. Takže to nebolo tak, že celodenný paragraf a môžem sa vrátiť do práce. Čiže keď som bola celý deň doma a mám nárok na celodenný paragraf, prečo si mám nadrábať 3 hodiny?

Obarena hlava nie je 2 dnove osetrenie ani vysetrenie.
Na to vobec paragraf nema platit.
Na to ti mali vypisat PNku.
gypsynka
29.06.12,09:23
To mi poradila naša personalistka, že môžem mať paragraf aj dva dni za sebou, aby som sa nemusela na dva dni dávať vypisovať.
veronikasad
29.06.12,09:29
To mi poradila naša personalistka, že môžem mať paragraf aj dva dni za sebou, aby som sa nemusela na dva dni dávať vypisovať.
Celodenný § môžeš mať aj 7 dní za sebou, ak každý deň budeš celý deň na inom odbornom vyšetrení. § nenahrádza PN-ku, ty si na vyšetrení druhý deň nebola. Ak to ale zamestnávatelovi neprekáža - nerieš. § je pre teba mzdovo výhodnejší ako PN.
gypsynka
29.06.12,09:33
Jediná podmienka bola, aby bol na každom § iný dátum. Som rada, že nám zamestnávateľ takto vychádza v ústrety, lebo naozaj tú mizernú výplatu by som si kvôli 2 dňom krátiť nechcela.
Zimama
29.06.12,16:19
Nie je to blbost.
Pri pohyblivom prac. case si mozes vybrat, ci budes v ten den v praci iba povinnych 6 hodin alebo napr. 10 hodin.
Kedze musis iba 6 hodin, preco by si mal zamestnavatel mysliet, ze kvoli celodennemu osetrovaniu by si tam prave v ten den bola 8 hodin????

Celodenné ošetrenie v rámci pružného pracovného času = priemerná dĺžka pracovnej smeny, či?

Iné je, keď by bol povinný čas napr. od 9.00 do 14.00 a bola by som u lekára od 13.00 do 14.30 a potom by som ešte bola od 14.30 do 16.00 v robote, tak tá polhodina od 14.00 do 14.30 sa mi nezarátava.
(A rovnako ráno - v práci som od 7.00, u lekára od 8.00 do 10.00, a znova v práci od 10.00 do hocikoľko, tak čas od 8.00 do 9.00 sa neráta.)