Kikuša
06.02.06,19:23
Potrebovala by som pomoc s kurzovými rozdielmi či sa účtujú v JÚ. Niekto tvrdí že áno a niekto že nie, tak mám z toho chaoz.
Zužu
06.02.06,18:42
O kurzových rozdieloch sa v peňažnom denníku bežne počas roka neúčtuje.Ustanovenie § 15 odst. č. 4 postupov účtovania v JÚ.
andrej_rv
06.02.06,18:48
Potrebovala by som pomoc s kurzovými rozdielmi či sa účtujú v JÚ. Niekto tvrdí že áno a niekto že nie, tak mám z toho chaoz.Áno, účtuje ku dňu závierky. Vyplýva to všeobecne z § 4 ods. 7 a § 24 ods. 2 až 4 zákona o účtovníctve. V Postupoch JÚ § 15 ods. 4 sa okrem iného uvádza aj: "...Pre peňažné prostriedky v cudzej mene sa otvoria pokladničné knihy a knihy účet v banke pre každý druh meny. V pokladničnej knihe a knihe účet v banke sa účtuje v cudzej mene a slovenskej mene. Kurzom NBS sa peňažné prostriedky v cudzej mene prepočítajú na slovenskú menu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a kurzové rozdiely sa zaúčtujú ako posledné položky pred vyčíslením súčtov príjmov a výdavkov v hotovosti a na účtoch v bankách"
Kikuša
06.02.06,21:18
A ako je to pri úhradach faktúr?
Zahraničnú faktúru 20000 CZk prepočítam kurzom NBs na SK . Uhradena bola cez účet 20000 czk to prepočítam dnom úhrady kurzom NBS a ten rozdiel čo mi vznikne vykompenzujem len v knihe faktúr. Do účtovného denníka už
neúčtujem kurzové rozdiely čo mi vzniknu. Robím to správne ?
renča1
07.02.06,05:03
A ako je to pri úhradach faktúr?
Zahraničnú faktúru 20000 CZk prepočítam kurzom NBs na SK . Uhradena bola cez účet 20000 czk to prepočítam dnom úhrady kurzom NBS a ten rozdiel čo mi vznikne vykompenzujem len v knihe faktúr. Do účtovného denníka už
neúčtujem kurzové rozdiely čo mi vzniknu. Robím to správne ?

áno robíš to správne, kurz.rozdiel vzniknutý pri úhrade neúčtuješ v peň.denníku vyrovnáš ho iba v knihe závaz.
Kikuša
07.02.06,09:04
Díky moc veľmi ste mi pomohli
dada 1
09.02.06,15:05
Ahojte, ako mám zaúčtovať rozdiel v JU keď vystavujeme Fa do EU V Sk napr.faktura je na 5000 Sk o odberateľ mi uhradí len 4950Sk.
Bebak
09.02.06,18:11
Ahojte, ako mám zaúčtovať rozdiel v JU keď vystavujeme Fa do EU V Sk napr.faktura je na 5000 Sk o odberateľ mi uhradí len 4950Sk.

Ak tomu spravne rozumiem rozdiel 50 Sk su vylohy zahranicnej banky, cize ja by som to dala do vydavkov ovplyvnujucich zaklad dane.
renča1
10.02.06,05:12
Ahojte, ako mám zaúčtovať rozdiel v JU keď vystavujeme Fa do EU V Sk napr.faktura je na 5000 Sk o odberateľ mi uhradí len 4950Sk.

A ako ste sa dohodli na poplatkách s odberateľom? Znáša ich on alebo vy alebo na polovičku? Odpoved k týmto otázkam sa odvíja aj k odpovedi k tvojej zadanej otázke.
Lotarka
10.02.06,11:47
Čo znamená - kurz. rozdiel neúčtuješ do peň. denníka, vyrovnáš ho iba v knihe záväzkou???
Znemíš sumu faktúry podľa sumy, ktorá vznikne pri prepočítaní pri úhrade?

Napr. pri zaevidovaní faktúry do knihy má sumu 15000,- Sk, no pri úhrade má 15200,-Sk - znemíš sumu faktúry na 15200,- a do peň. denníka zaúčtuješ úhradu 15200,- alebo ako?

Vďaka za odpoveď!
renča1
10.02.06,11:54
Čo znamená - kurz. rozdiel neúčtuješ do peň. denníka, vyrovnáš ho iba v knihe záväzkou???
Znemíš sumu faktúry podľa sumy, ktorá vznikne pri prepočítaní pri úhrade?

Napr. pri zaevidovaní faktúry do knihy má sumu 15000,- Sk, no pri úhrade má 15200,-Sk - znemíš sumu faktúry na 15200,- a do peň. denníka zaúčtuješ úhradu 15200,- alebo ako?

Vďaka za odpoveď!

tento spomínaný kurz.rozdiel sa neúčtuje v JÚ ,presne povedané v peň.denníku, ako výdavok ovpl.základ dane a ani ako príj.ovpl.základ dane /kurz.rozdiel -zisk alebo strata/. Kur.rozdiely vnikajú pri úhrade faktúr, ktoré sú vystavené v cudzej mene alebo pri faktúrach ktoré môžu byť vystavené v SK, ale úhrada je v cudzej mene. Tvoj uvedený príklad je v SK a z toho čo si napísala mne vychádza ako preplatok faktúry v SK.
Bola faktúra uhrdená v cudzej mene?
dada 1
10.02.06,12:06
A ako ste sa dohodli na poplatkách s odberateľom? Znáša ich on alebo vy alebo na polovičku? Odpoved k týmto otázkam sa odvíja aj k odpovedi k tvojej zadanej otázke.[/quote]
Nemáme žiadnu dohodu s odberateľom kto hradí poplatky mám ten rozdiel účtovať ako nep.operáciu a ako výdavok OZD?
renča1
10.02.06,12:12
A ako ste sa dohodli na poplatkách s odberateľom? Znáša ich on alebo vy alebo na polovičku? Odpoved k týmto otázkam sa odvíja aj k odpovedi k tvojej zadanej otázke.
Nemáme žiadnu dohodu s odberateľom kto hradí poplatky mám ten rozdiel účtovať ako nep.operáciu a ako výdavok OZD?[/quote]

áno ako výdavok ovpl.základ dane - prevádz.réžia.:)
Lotarka
10.02.06,12:30
Asi som zle napísala príklad.

Faktúra je v euro po prepočítaní kurzom je na 15000,- Sk a úhrada tiež prišla v euro no po prepočítaní kurzom je suma 15200,-

Ako sa to zaúčtuje???
renča1
10.02.06,12:35
Asi som zle napísala príklad.

Faktúra je v euro po prepočítaní kurzom je na 15000,- Sk a úhrada tiež prišla v euro no po prepočítaní kurzom je suma 15200,-

Ako sa to zaúčtuje???

Účtovanie v jednoduchom účtovncítve:
iba v knihe závazkov cez úhrady, ktoré nebudú vstupovať do PD, ako VOZD alebo POZD vyrovnáš záväzok o - 200,00 SK, aby ti faktúrovaná suma 15 000,00 sedela s uhradenou sumou po preúčtovaní bude suma 15 000,00.Dúfam, že účtuješ v JÚ a pri úhrade bola suma v EUR tiež vyrovnaná.
Lotarka
10.02.06,12:56
Ano v JU!
Sumy v EUR sú rovnaké faktúra aj úhrada.

Takže v PD zaúčtujem len tých 15000,- a 200,- Sk neuvádzam - nevstupuje do ZD. Tomu chápem
Ale takýto príklad:
Faktúra v EUR uhradená cez účet, na ktorý ti banka pripíše Sk prepočítané EUR ich kurzom, ako to zaúčtuješ v PD. Aby mi banka sedela musím zaúčtovať celú sumu prijatú na účet.
Vďaka za trpezlivosť!
renča1
10.02.06,14:45
QUOTE=Lotarka]Ano v JU!
Sumy v EUR sú rovnaké faktúra aj úhrada.

Takže v PD zaúčtujem len tých 15000,- a 200,- Sk neuvádzam - nevstupuje do ZD. Tomu chápem

Nie ešte raz ti napíšem celý postup:
1) vystavíš faktúru v eur , ktorú prepočítaš kurzom nbs čo činí 15 000,00 SK
2) príde ti úhrada na účet v eurách a po prepočítaní kurzom suma v sk ti činí 15 200,00
3) zaúčtuješ úhradu do peň.denníka v sume 15 200,00 ako príjem cez účet , príjem ovpl.základ dane
4) kurzový rozdiel v sume 200,00 SK ( 15 000,00 - 15 200,00 ) vyrovnáš len v knihe pohľadávok, od mínusuješ 200,00. Po preúčtovaní sa ti musí rovnať suma uhradená so sumou faktúrovanou 15 000,00 SK. Nesmie ti zostávať na tejto faktúre žiadny zostatok k úhrade.
Ale takýto príklad:
Faktúra v EUR uhradená cez účet, na ktorý ti banka pripíše Sk prepočítané EUR ich kurzom, ako to zaúčtuješ v PD. Aby mi banka sedela musím zaúčtovať celú sumu prijatú na účet.
Vďaka za trpezlivosť![/QUOTE]

Tu naúčtuješ tou sumou ako ti banka prepočítala dokonca tu použiješ kurz , ktorý ti banka prepočítala prijatú platbu. Musí ti sedeť zostatok na účte v SK. Znova budeš účtovať v peňaž.denníku príjem na účet v sume, v ktorej ti banka prepočítala na SK.


Odpovede sú vyznačené v modrom.:)