laceti
14.03.12,06:13
Zdravim potrebujem radu,neskoro som si vsimol na vypovednu lehotu zakonnej a havarijnej poistky za motorove vozidlo,teda uz nemozno pouzit tu 6tyz.lehotu na vypoved,nasiel som podstatne lacnejsiu poistovnu,zial sa mi nepodarilo zrusit tie existujuce prave pre tuto pricinu 6tyz.lehoty,mam v umysle ani jednu poistku nezaplatit a zaplatim tie novo uzatvorene,nezaplatenim poistneho by sa mala poistka automaticky zrusit?moze mi poistivna robit problemy alebo iny sposob zrusenia,alebo nejaku inu radu,dik.
tictac7
14.03.12,06:19
nezaplatením sa Ti tie staré poistky automaticky nezrušia. Budú Ti chodiť upomienky, nakoniec Ti ich poisťovňa zruší na základe neplatenie, ale aj tak budeš musieť doplatiť ešte dobu poistenia do zrušenia + nejaké poplatky za upomienky....neviem, či je to najšťastnejšie riešenie - v konečnom dôsledku budeš mať na to isté obdobie 2 poistky + nejaké upomienky = v konečnom dôsledku to máš drahšie, ako keď počkáš a ukončíš normálne. Nič Ti nebráni výpoveď z PZ k výročnému dátumu dať už teraz, aby si potom opäť nezabudol...
katarina.j
14.03.12,07:09
suhlasim sTictac7, aj ked si uzatvoris nove poistne zmluvy-budu neplatne, nakolko ti platia tie pôvodne, ktore si nezrušil-teda nestihol zrušit vo vypovednej lehote. Zalezi od toho aku mas poistovnu, ale väčšinou je to tak, že si poistovna po tvojom nezaplateni bude vymahat od teba bud 3mesačne poistne alebo 6mesačne poistne. Ak si myslíž, že to nezaplatis a zrušia sa ti zmluvy si na omyle.Poistovne maju pre nezaplatenie poistneho este tusim 3mesiace na to,aby ti zanikli zmluvy pre neplatenie-ale tento rozdiel si budu od teba narokovat k zaplateniu...takze ak si utvoris nove poistky,zaplatis 2x poistne a pritom mas poistene (platne poistne) len v jednej poistovni....tak jednoznačne sa to neoplati
laceti
14.03.12,08:10
suhlasim sTictac7, aj ked si uzatvoris nove poistne zmluvy-budu neplatne, nakolko ti platia tie pôvodne, ktore si nezrušil-teda nestihol zrušit vo vypovednej lehote. Zalezi od toho aku mas poistovnu, ale väčšinou je to tak, že si poistovna po tvojom nezaplateni bude vymahat od teba bud 3mesačne poistne alebo 6mesačne poistne. Ak si myslíž, že to nezaplatis a zrušia sa ti zmluvy si na omyle.Poistovne maju pre nezaplatenie poistneho este tusim 3mesiace na to,aby ti zanikli zmluvy pre neplatenie-ale tento rozdiel si budu od teba narokovat k zaplateniu...takze ak si utvoris nove poistky,zaplatis 2x poistne a pritom mas poistene (platne poistne) len v jednej poistovni....tak jednoznačne sa to neoplati
dobre teda mam napisat vypoved s 2mesacnou vypovednou lehotou,musi predsa existovat sposob ako zrusit poistnu zmluvu,aj pocas jej platnosti,alebo podla obchodneho zakonnika,ked nie som spokojny so sluzbou poistovne nemozu ma predsa nutit aby som tam zotrval az do jej platneho ukoncenia.
myara
14.03.12,08:37
v zmysle Občianskeho zákonníka § 802 odsek 2:
Poistenie zanikne aj tak, že poistné za ďalšie poistné obdobie nebolo zaplatené do jedného mesiaca odo dňa doručenia výzvy poisťovateľa na jeho zaplatenie, ak nebolo poistné zaplatené pred doručením tejto výzvy. Výzva poisťovateľa obsahuje upozornenie, že poistenie zanikne, ak nebude zaplatené. To isté platí, ak bola zaplatená len časť poistného.

takže ak to nezaplatíš, malo by poistenie zaniknúť do 1 mesiaca, ale poisťovne túto dobu predlžujú, preto si zisti, ako je to v tvojej poisťovni, oni potom budú žiadať, aby si zaplatil alikvótne poistné za túto dobu, ale poistenie ti zanikne, a až potom si môžeš uzatvoriť nové poistenie
bubkoch
14.03.12,09:32
no ... vec sa ma takto:
treba rozlisovat PZP a havarijne poistenie (HP), obe sa spravaju inak

PZP:
ak nezaplatis, poistovna ti sice zmluvu pre neplatenie zrusi, ale zo zakona mas povinnost uzavriet PZP v tej istej poistovni ... takze si nepomozes, skor naopak, ak zavinis nehodu v case kedy si mal dlzne poistne, mas pruser ako brno a rovno mozes predavat oblicku :)

HP:
ak nezaplatis, poistovna ti poistenie zrusi, ale moze to trvat niekolko mesiacov, a za vsetky tie mesiace aj tak budes musiet zaplatit ... ak uzavries nove HP, tych par mesiacov sa ti mozu prekryvat, ale prípadne plnenie si mozes uplatnit len v jednej poistovni ... to znamena, ze zbytocne budes tych par mesiacov platit 2 poistky ...
pri HP, ak platis poistne inac ako rocne (napr. stvrtrocne), mozes poistku zrusit aj skor ako o rok, lebo HP je mozne zrusit ku koncu poistneho obdobia, t.j. ku koncu najblizsieho stvrtroka za ktore mas zaplatene poistne (samozrejme pri dodrzani 6-tyzdnovej lehoty)
luciana1
25.03.12,14:20
Uzavreli sme HP a zaplatili ju. Po týždni poisťovací agent zistil, že na túto poistnú zmluvu nemôžeme zriadiť vinkuláciu v banke. Keďže je možnosť zrušiť poistku do 30 dní bez udania dôvodu, tak sme ju zrušili a uzavreli druhú a zaplatili. Pôvodná HP bola zrušená v októbri, no peniaze nám vrátili na účet až v januári 2012. Takže vo výdavkoch za rok 2011 máme teraz dvakrát zaplatenú HP. Môžem obidve tieto platby dať ako prevádzkovú réžiu?
luciana1
25.03.12,14:37
auto je zaradené v majetku firmy
luciana1
25.03.12,15:34
Uzavreli sme HP a zaplatili ju. Po týždni poisťovací agent zistil, že na túto poistnú zmluvu nemôžeme zriadiť vinkuláciu v banke. Keďže je možnosť zrušiť poistku do 30 dní bez udania dôvodu, tak sme ju zrušili a uzavreli druhú a zaplatili. Pôvodná HP bola zrušená v októbri, no peniaze nám vrátili na účet až v januári 2012. Takže vo výdavkoch za rok 2011 máme teraz dvakrát zaplatenú HP. Môžem obidve tieto platby dať ako prevádzkovú réžiu?

Prosím len o potvrdenie, či áno alebo nie. Vopred ďakujem
zoro33
04.04.12,08:18
Chcel by som nadviazat na tuto temu, vcera t.j. 3.4. som obdrzal novu cenu poistneho, ktoru mam zaplatit.
Poistenie mi konci 2.5., t.z. 6 tyzdnovu lehotu uz nemam sancu stihnut. Ako som vsak mal vypovedat PZP, ked som este nevedel novu cenu poistenia?
Ma na takyto postup vobec poistovna pravo?

Dakujem za odpoved.
bubkoch
04.04.12,08:33
Chcel by som nadviazat na tuto temu, vcera t.j. 3.4. som obdrzal novu cenu poistneho, ktoru mam zaplatit.
Poistenie mi konci 2.5., t.z. 6 tyzdnovu lehotu uz nemam sancu stihnut. Ako som vsak mal vypovedat PZP, ked som este nevedel novu cenu poistenia?
Ma na takyto postup vobec poistovna pravo?

Dakujem za odpoved.

bohužial má ... v tomto bananistane sa musis o svoje veci starat sam, inac ta kazdy ojebabre ... mal si zmluvu vypovedat v lehote, a po obdrzani noveho poistneho vypoved stornovat ... ked vypoved nedas, vzhladom na to ze si stratil akukolvek moznost zrusit zmluvu, si plne v područí poistovne a moze ti poistne zvysit ako chce (az do vysky nafuknutych cennikovych cien)
zoro33
04.04.12,09:46
dakujem za odpoved, aj ked nepotesila :(
Musim si to na buduci rok postrazit...