Dáša_
14.03.12,08:03
Robim daňové priznanie FO na majetok ktorej bol vyhlásený konkurz. Daňové priznanie robím ku dňu, ktorý predchádza vyhláseniu konkurzu. Tento deň samozrejme nie je 31. december. A teraz ma napadlo môžem ja uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku alebo to treba prepočítať na počet dní?

Má s tým niekto praktickú skúsenosť?
Tweety
14.03.12,07:34
Robim daňové priznanie FO na majetok ktorej bol vyhlásený konkurz. Daňové priznanie robím ku dňu, ktorý predchádza vyhláseniu konkurzu. Tento deň samozrejme nie je 31. december. A teraz ma napadlo môžem ja uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku alebo to treba prepočítať na počet dní?

Má s tým niekto praktickú skúsenosť?
NČ je ročná.
Mária.K.
14.03.12,07:57
Robim daňové priznanie FO na majetok ktorej bol vyhlásený konkurz. Daňové priznanie robím ku dňu, ktorý predchádza vyhláseniu konkurzu. Tento deň samozrejme nie je 31. december. A teraz ma napadlo môžem ja uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku alebo to treba prepočítať na počet dní?

Má s tým niekto praktickú skúsenosť?

Zdaňovacie obdobie fyzickej osoby je vždy kalendárny rok (s výnimkou úmrtia). Takže u fyzickej osoby sa daňové priznanie aj v prípade, že na ňu bol vyhlásený konkurz, podáva za celý kalendárny rok. Iná vec je prípadné uzavretie účtovných kníh v prípade ak fyzická osoba, na ktorú bol vyhlásený konkurz, je podnikateľský subjekt a účtovnou jednotkou.
Zita5
26.03.12,14:09
Fyzická osoba v konkurze (vyhlásený konkurz v roku 2010-december) za rok 2010 pri vyhlásení konkurzu podával DP FO správca konkurznej podstaty .

Rok 2011 - FO je zamestnaná celý rok príjem §5 a popritom poberala príjem zo živnosti § 6 časť roka 2011.

Zamestnávateľ mu spravil RZD za rok 2011.FO odovzdala správcovi KP výsledok RZD.Správca KP povedal, že žiadne daňové priznanie sa nebude za rok 2011 robiť, nakoľko DP sa bude robiť až po dvoch rokoch. Mám pocit , že si mýli správca KP fyzickú osobu s právnickou osobou a konkrétne § 41 odst.6 , ktorý je výlučne pre právnicke osoby a tento používa na aj na FO.

Zákon o dani z príjmu však nerieši konkrétne FO v konkurze až na § 4 Zákona o dani z príjmu
ktorý v odst.9 znie
(9) U daňovníka s príjmami z podnikania (§ 6) sa základ dane zisťuje vždy za kalendárny rok, a to aj vtedy, ak bol na daňovníka vyhlásený konkurz, povolené vyrovnanie alebo povolená reštrukturalizácia; na tento účel je daňovník povinný zostaviť účtovnú závierku k poslednému dňu kalendárneho roka, pričom povinnosť zostaviť účtovnú závierku podľa osobitného predpisu77) týmto nie je dotknutá.

Ja osobne mám zato , že pre FO je potrebné vyhotoviť DP FO za rok 2011, nakoľko má kombináciu príjmov §5 a §6 , zamestnávateľ nemal robiť RZD a DP mal spraviť správca konkurznej podstaty .

Príjem od zamestnávateľa je dosť vysoký(8500 EUR) príjem z podnikania (300).
Vie mi prosím niekto odpovedať, či tu je povinnosť za FO podať DP typ B, alebo nie je ?
Ja mám zato, že povinnosť tu je § 32 odst.3 písm.b) .Správca konkurznej podstaty sa po vyhlásení konkurzu považuje za osobu, ktorá sa stáva účastníkom daňového konania namiesto daňovníka a teda podáva daňové priznanie za všetky príjmy §5 a § 6.Však podnikanie FO nezakázali, naopak súhlasili s tým.

Ale možno sa mýlim .Budem veľmi rada, ak ma niekto usmerní .Ďakujem vopred.
Dáša_
26.03.12,19:37
Ja mám pocit, že správca si zabudol prečítať stať o fyzických osobách :) Čo sa pôvodne stalo aj mne, keď som otvárala túto tému.

Čiže odpoveď - podľa mňa má správca podať daňové priznanie B
renča1
26.03.12,20:52
No, lenže ten príjem podľa § 6 mal za čo? to bol jeho novo zarobený príjem, alebo iba zostatok z niečoho, myslím pohľadávku z r.2010 uhradený v r.2011? Podľa môjho názoru, pokiaľ by to bol príjem-inkaso pohľadávky z r.2010, tak nepodáva DP FO.
renča1
26.03.12,20:55
Keď si pozrieš hore § 4 ods.9 - posledná veta podľa osobitného predpisu77) (§18 ods.1,17a), §35 a36, §4 ods.3 zákona o účtov., tak tam sa rieši postup aj u FO
renča1
26.03.12,20:57
Ešte som chcela dodať, že ak bol vyhlásený konkurz v r.2010, tak za tento kalendár.rok bolo podané DP FO. Možno sa pridá aj niekto iný. Zitka čítaj moje príspevky od spodku, neviem čo sa deje s poradou, ale už sa mi ani nie príspevky nedajú citovať.
Zita5
27.03.12,05:09
Ďakujem Vám Dáška a renka :)

renka rok 2010 je v poriadku .V tomto roku sa postupovalo podľa predpisov - uzavreli sa účtovné knihy ku dňu predchádzajúcemu deň účinnosti konkurzu a riadne sa spravila mimoriadna účtovná závierka - priznám sa aj 2x .....a pritom živnosť bola živá, takže pohyb ako taký bol . Lebo najskôr v jednom roku(2010) bol prvý konkurz vyhlásený a o 3 mesiace zastavený(zrušený) a potom bol druhý konkurz vyhlásený a ten pokračuje. No proste nič príjemné, aby takýto stav nastal v jednom roku , proste uzavrieš účtovné knihy §16 odst.6 písm.c , potom otvor횧16 odst.3 písm.c a zasa uzavrieš § 16.odst.6 písm.c atď. .DP FO "B" bolo za rok 2010 podané správcom KP. Aj vtedy som ho musela presviedčať, že ho má podať.A teraz sa situácia opakuje znovu.

Čo sa týka príjmu renka, to boli riadne vystavené faktúry za činnosť, ktorú dotyčný v roku 2011 vykonával.Čiže áno, novovytvorený príjem. Však faktúry mu vystavoval správca konkurznej podstaty .

Mne ide o rok 2011, v tom vidím zo strany správcu KP problém , ale nemýlila som sa. DP je povinný správca konkurznej podstaty podať .
Zita5
27.03.12,05:30
Pridávam moje poznámky, ktoré obsahujú výpis zo ZoDzP a Zákona o účtovníctve a čerpala som aj z rôznej tlače.Vlastne v týchto poznámkach a celkovo v predpisoch sa viac riešia právnické osoby ,ako FO(na tie zákon pozabúda) .Poznámky boli spracované v roku 2010.Je tam v jednej časti riešené aj DP FO .Od tej doby nastali zmeny napr.Zákon o správe daní a poplatkov.....teraz Daňový poriadok
Dáša_
27.03.12,14:35
a zmenil sa aj zákon o konkurze
Zita5
27.03.12,16:44
Dáška , k poznámkam - v roku 2010 som hľadala všetky §§, ktoré sa týkajú konkurzu FO.Už teraz to riadi správcovský dom - SKP tak už nový zákon o konkurze som neštudovala.Považujem to, že sa ma to už netýka .Neviem či sú tam veľké zmeny, možno ak budem mať čas tak pozriem.Ja som len včera vypočula bývalého klienta,že má problém s DP, lebo mu tvrdí správca , že podávať DP nemusí .Tak preto som sa vrátila ku konzurzu a DP.
renča1
27.03.12,18:41
Málo FO vie o tom, že môžu požiadať o konurz, reštruk., preto sa zákon o dani z príjmu a ostatné nevenujú do hlbky v tejto problematike FO.
Zita5
28.03.12,04:53
To je pravda.