Tommi777
14.03.12,09:07
Ahojte poradaci,
kedze mame stav na danovom urade aky mame, nikto mi nechce poradit ktore tlacivo presne potrebujem vypisat v pripade ze:

mam zivnostensky list ale za cely rok 2011 som nevykazal jedinu transakciu/prevod/platbu.

niekedy v strede minuleho roka som volal s jednou pani na danovom a ta mi povedala ze sa take tlacivo da najst na www.drsr.sk

okrem toho som riadne zamestnany a moj zamestnavatel za mna odviedol dan a vypisal aj danove priznanie

viete mi niekto poradit ktore tlacivo potrebujem a kde ho presne najdem? dakujem
Mila123
14.03.12,08:14
nebudeš vykazovať ani stratu?
Braňo
14.03.12,08:14
podľa mňa zamestnávateľ neurobil daňové priznanie, ale ročné zúčtovanie, avšak nepostupoval správne, lebo si mal podať daňové priznanie typ B - aj keď by bolo nulové - ale nazdávam sa, že minimálne poplatky na bankovom účte boli.....
Braňo
14.03.12,08:15
Tommi777
14.03.12,08:17
zalozil som si ucet na podnikanie, ale vzapaeti som ho zrusil lebo som vedel ze vybavit papiere potrebne na zacatie podnikania nebolo mozne. pri zakladani podnikatelskeho uctu som tam vlozil 1000eur ktore som pri zruseni uctu vybral
Mila123
14.03.12,08:17
zamestnávateľ ani nemusí vedieť, že dotyčný má živnostenské oprávnenie......a ak požiadal o RZD, zamestnávateľ nepochybil.....
VieraPopluharova
14.03.12,08:26
V prípade, že nevykázal stratu tak nie je povinný podávať daňové priznanie typB a ak podpísal žiadosť o ročné zúčtovanie u zamestnávateľa a uviedol, že nemal ďalšie príjmy tak nepochybil daňovník ani zamestnávateľ , len v prípade zisku, alebo straty je povinný podávať daňové priznanie popri závislej činnosti, vtedy je povinný požiadať zamestnávateľa o potvrdenie o zdaniteľných príjmoch.....


odľa § 32 ods. 1 ZDP daňové priznanie za rok 2011 je povinný podať:

daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie roku 2011 dosiahol zdaniteľné príjmy zahrnované do základu dane, presahujúce 50 % nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka, t. j. sumu 1 779,65 eura, pričom do úhrnu príjmov sa nepremietajú príjmy zdanené zrážkou podľa § 43, ak vybratím dane zrážkou je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo ak sa daňovník nerozhodol uplatniť postup podľa § 43 ods. 7 ZDP (v prípade rezidenta SR je možné spomedzi príjmov zdanených zrážkou uviesť v daňovom priznaní len príjmy z vyplatenia podielových listov),
ten, kto vykázal daňovú stratu (§ 6), a to bez ohľadu na výšku dosiahnutých
príjmov.

stanovisko DU pre rok 2010:

6. Otázka:
V roku 2010 mi bol vydaný živnostenský list. V tomto roku som nemala žiadne príjmy, ani výdavky zo živnosti, mala som len príjmy zo závislej činnosti. Som povinná podať daňové priznanie za rok 2010, v ktorom uvediem nulové príjmy a výdavky z podnikania ?

Odpoveď:
Ak daňovník v zdaňovacom období roku 2010 dosiahol zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti, nie je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov FO a môže požiadať svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na dani z príjmov zo závislej činnosti (do 15.2.2011).
Ak zamestnanec nepožiadal zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania, je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov FO (ak úhrn zdaniteľných príjmov za rok 2010 presiahol sumu 2 012,85 eura) pre rok 2011 1 779,65 eura. Ak podá daňové priznanie k dani z príjmov FO typ A odporúčame, aby oznámil miestne príslušnému daňovému úradu (aj keď takáto povinnosť zo zákona o dani z príjmov nevyplýva), že nepoberal príjmy z podnikania.
Prílohou daňového priznania je potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, ktoré zamestnancovi vydá zamestnávateľ.
irma1
14.03.12,08:27
Pokiaľ siahajú moje vedomosti, stačí RZD u zamestnávateľa.
Braňo
14.03.12,08:29
Zamestnávateľ nemusel pochybiť, ale ako podnikateľ má povinnosť podať B-priznanie. Z týchto transakcií dedukujem, že minimálnu stratu mal - na poplatky na bankový účet a možno aj kolok na živnostenské oprávnenie - možno aj iné.
irma1
14.03.12,08:34
S vykázaním straty je len jeden jediný ale podstatný problém. Neexistuje zákon, ktorý by niekoho nútil uplatniť si čokoľvek ako výdavok.
Braňo
14.03.12,15:49
áno, ale zákon o účtovníctve Ti prikazuje vykázať majetok a záväzky a takisto príjmy a výdavky hodnoverne, úplne a preukazne. nezaradením je výsledok podľa § 6 skreslený.