abel
06.02.06,21:04
Dnes mi môj klient, ktorý si so svojim obchodným partnerom bežne robí vzájomné započítanie záväzkov a pohľadávok, oznámil, že počul ( neviem či v TV alebo čítal v novinách - to mám najradšej) že od nového roku sa tento zápočet nesmie robiť, Nemám ešte všetky zmeny naštudované, lebo stále visím na Porade :D má s tým prosím niekto skúsenosti - myslím č. zákona a pod. Ďakujem.
Marína
06.02.06,22:14
Ak je to pravda, tak si budeme vymieňať pokladničné doklady. Nemám čas pátrať. Najskôr by to mohlo byť vo Finančnom spravodajcovi.
andrej_rv
07.02.06,12:04
Dnes mi môj klient, ktorý si so svojim obchodným partnerom bežne robí vzájomné započítanie záväzkov a pohľadávok, oznámil, že počul ( neviem či v TV alebo čítal v novinách - to mám najradšej) že od nového roku sa tento zápočet nesmie robiť...Možnosť vzájomného započítavania pohľadávok je upravená v obchodnom zákonníku, počnúc § 358:
DIEL IX
Niektoré ustanovenia o započítaní pohľadávok
§ 358
Na započítanie sú spôsobilé pohľadávky, ktoré možno uplatniť na súde. Započítaniu však nebráni, ak je pohľadávka premlčaná, ale premlčanie nastalo až po dobe, keď sa pohľadávky stali spôsobilými na započítanie.
Zmena znenia zákona nie je možná opatrením MF ani iným podobným dokumentom nižšej právnej sily. Keďže som o žiadnej novele OZ (ani pripravovanej) v poslednom čase nepočul, podľa mňa ide len "o hluboké nedorozumění". Niekto niečo niekde počul, čomu vlastne ani nerozumie (aj keď do účta sa rozumie každý - ako do futbalu :) ) a podal to ďalej...