Betina2
14.03.12,14:12
Zaujímalo by, ma, čo všetko môže vstupovať do ceny tovaru (ako vedlajšie náklady obstarania, okrem dopravy) u predajcu áut pri spôsobe B účtovania a ako tieto vedlajšie náklady správne zaúčtovať.
Ide mi napr. o účtovanie PZP, hav.poistenia a pod. vzťahujúceho sa k daným autám, ktoré sú skladovou zásobou. Predajca nakupuje nové aj použité autá, eviduje na sklad a následne predáva konečným zákazníkom a firmám. Čisto hypoteticky.
Betina2
15.03.12,07:44
Ide mi o to, že sro kúpila ešte v 12/2011 staršie MV z nemeckého bazáru. DPH sa vysporiadala, tá ma netrápi. Pôvodne sa to auto kúpilo pre účelu ďalšieho predaja. CCa 5.1.2012 bola firma zapísaná do TP k auto ako vlastník. Predtým sa však ešte v 12/2011 uzavrela a zaplatila poistka na PZP aj KASKO k tomuto autu. Auto sme nenahlasovali na DU (nevznikla daň.pov. k DZMV, lebo sme ho evidovali ako tovar a nepoužívalo sa.)
Trápi ma, čo s tými poistkami, uzavrté sú na firmu a na dobu neurčitú na 2 polročné splátky. Prvá splátka sa uhradila už koncom 12/2011. Pôvodne sme zvažovali obe poistky zaúčtovať ako vedlajšie náklady obstarania tovaru na 504AE (B), no kedže doteraz sa auto nepredalo, ponúkka sa aj myšlienka prehodnotiť účel nákupu na dlhodobý hmotný majetok a namiesto účtovania skladových zásob cenu vozidla zaúčtovať ako obstaranie DHM na 042AE a následne auto zaradiť až v roku 2012 - v januári, kedy firmu zapísali do TP (lenže to už nestíham 30 dňovú lehotu na oznámenie vzniku DP k DMV) alebo ho zaradiť do majetku až k 20.2.2012 (lehotu na ohlásenie vzniku DpP k DMV stíhame) a od 2/2012 aj odpisovať.

Môže si firma vôbec dať do daňového nákladu takúto poistku PZP a KASKO k tovaru - teda nie k dlhodobému majetku? A považovať ju potom za daňový náklad? Potom účtovanie na 504AE (B) ? To KAsko plus PZP je dosť vysoká suma.

V prípade, že to auto bude evidovať ako HM na 022 od 2/2012, môže alikvótnu časť zaplatených poistiek vzťahujúcu sa na obdobie 12/2011-1/2012 zahrnúť do daňového nákladu? Alebo to bude nedaňový náklad?

Auto sa do dnešného dňa nepredalo a kupec zatial naň nie je žiaden....

Mätie ma to, že auto je evidované v TP na firmu, nikdy som neúčtovala autopredajcu (nové ani použité) takže sa v tom strácam. Akákoľvek iný tovar mi nerobí problém, ale toto áno. :(
Ďakujem za všetky informácie.
Betina2
15.03.12,09:32
...nikto neúčtujete autopredajcu?